build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Помош за GIS Software / Shapefile

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Помош за GIS Software / Shapefile
    Posted: 04-May-2013 at 09:57
Дали знае некоj да работи со GIS софтвер (ArcGIS) затоа што ми треба да направам shapefile (.shp) а на Google не наjдов друг начин освен преку инсталациjа на овоj програм.
ಠ_ಠ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-May-2013 at 22:00


Што поточно сакаш да постигнеш, што треба да содржи .shp фајлот.

Имам прилично елементарно искуство со овој програм и незнам дали би можел да ти помогнам.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jan-2015 at 12:46
Originally posted by johnasad

Дали знае некоj да работи со GIS софтвер (ArcGIS) затоа што ми треба да направам shapefile (.shp) а на Google не наjдовShapefile знам да направам и некои основни операции у софтверот (полигони, линии, точки, merge, union итн.)
ಠ_ಠ
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Nov-2017 at 17:33
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Nov-2017 at 10:00
Сега видов кога сум ја отворил темава Денес сум дипломиран ГИСовец, специјалност ми се ArcGIS/QGIS

Edited by Macedonicus - 11-Nov-2017 at 10:01
ಠ_ಠ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Nov-2017 at 19:28
Честито (што и да е тоа, врска немам, прости)
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.