build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инвестбанка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
17 [28.81%]
12 [20.34%]
12 [20.34%]
6 [10.17%]
2 [3.39%]
3 [5.08%]
2 [3.39%]
1 [1.69%]
1 [1.69%]
3 [5.08%]
You can not vote in this poll
Total votes: 59   Average: 7.78

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Инвестбанка
    Posted: 26-Jun-2013 at 17:23
Па повеќе од сигурно дека некој малце ги поттурнал во правец да ја донесат „правата“ одлука, а за тоа постои само стап и морков, трето нема. Претпоставувам дека во случајов е второто.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jun-2013 at 17:09


Зошто подмачкале? Има различни методи.

Ако ова се изведе, влегува во клубот на „сериозни компании“ како Т-Хоме и Комерцијална Банка кои веќе покажаа што знаат.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jun-2013 at 16:51
Со што ли ги подмачкале? Со што и да е, неизбежно ќе оди на сметката на сите нас, а не на сметката на нарачателот.

И во ваква ситуација зарем ќе биде чудно „сериознава банка“ да реши да ја врати постоечкава фасада ако некоја наредна влада го побара тоа (и се разбира адекватно ги подмачка)?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jun-2013 at 09:48
inaku od sigurni izvori doznav deka invest banka e reshena bidejki bila "seriozna banka" da napravi promeni na fasadata kakvi sto i bara vladata bez razlika sto ke se obruka pred celata javnost. vo vrska so avtorskite prava im bilo veteno deka "ke se pogrizat okolu toa" zakonski da se opravda ovoj tip na skvernavenje na objekti
Back to Top
Strumica_City View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2012
Location: Strumica City
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Strumica_City Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Dec-2012 at 14:56

Во реалност неспецијалистот се стреми кон пресоздаване на минатото кон репродуциране и реставрација, а специјалистот знае дека тоа е лесен и лажен подфат и се стреми да постигне успех со нов тип на мислење, со нови технологии и техники.
А после све ова што се случува кај нас определено веќе убаваите градби во Скопје можат на една рака да се избројат.
До кога ке трае ова лудило?
What we think we become.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Dec-2012 at 14:10
kakvi se tie stolbovi sto pocnuvaat od prvi sprat i visat na konzola vo vozduh? toa e samo parodija na klasicna arhitektura
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Dec-2012 at 13:34
Ако Шпаркасе го направат ова ќе се приклучат во Т-Хоме/Т-Мобиле клубот. Големи, странски фирми кои наместо да демонстрираат општествена одговорност и да дадат позитивен пример за некои работи го прават токму спротивното.

Thumbs%20Down
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Dec-2012 at 13:08
toa e pricinata, samo sto ostanatite 2 sprata ne se nacrtani. ako sakate uste 2 sprata, eve sto treba da napravite. e sega statikata ne dozvoluva. dali ke se podignat sepak na divo i dali ke se usere fasadata so ovie "pozitivni" izmeni ostanuva da vidime
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Dec-2012 at 12:44
Не гледам никаква доградба со уште еден кат кај објектот со новата фасада, сега објектот ги има 6 ката, а според сликата, објектот и после изградбата на новата фасада ги има 6 ката, па од тука паѓа во вода теоријата дека некој ја уценувал Шпаркасе да ја смени фасадата доколку сака да изврши доградба на зградата со уште еден или повеќе катови.
 
Има ли некое друго оправдание за ваквиот идиотизам, освен лудило ?


Edited by Dexter26 - 06-Dec-2012 at 12:44
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Dec-2012 at 12:29
pa vidi go katalogot so "rekonstrukcijata" 10tina postovi pred ovoj ke vidis. textov stvarno me izluduva i mi doaga da se frlam od 10ti... od pozitivni promeni na fasadata... do stolbovi koi ke dadat stabilnost.... kola budala se drznala da menuva necie delo i uste da kazuva deka pozitivno go menuvala. neka se javi, da znaat avtorite kogo da tuzat barem.

Edited by xnx - 06-Dec-2012 at 12:33
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Dec-2012 at 11:57
Originally posted by xnx

textov mi e vrv: demek ne ja menjame nie fasadata, samo i davame stabilnost


ova e subtilna poraka deka: none is safe sega site arhitekti nema da spijat navecer znaejki deka mozda se sledni


Дали овој текст стои во публикацијата што ја содржи визуелизацијата на „новата“ Шпаркасе банка или пак се работи за писмо што е испратено до самата банка во кое се предлага промена на надворешниот дизајн на објектот? Ако е второво, ме интересира што им одговориле од банката.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Dec-2012 at 03:39
Мхммм.. нешто ми затаија со куполите во последно време.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Dec-2012 at 02:58
Објектот на Инвест Банка е еден од најубавите објекти во Скопје... би рекол и во светот. (за таков објект, толкава големина, местоположба, намена...). Да овој мој радикален став е мој лично и можеби не е точен, но објектот сам во себе носи(носеше) некоја вечна грандиозност и има(имаше) непобитно присуство.

Незнам зошто ќе ја менуваат фасадата кога овој објект би бил убав и покрај барокни, нео-класични, арт-нуво, баухаус, модернистичи итн... згради.

Јас мислам дека ова што се прави на овој објект е чиста глупост!
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Dec-2012 at 11:50
textov mi e vrv: demek ne ja menjame nie fasadata, samo i davame stabilnost


ova e subtilna poraka deka: none is safe sega site arhitekti nema da spijat navecer znaejki deka mozda se sledni

Edited by xnx - 05-Dec-2012 at 11:52
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Dec-2012 at 05:12
А за трагедијата да биде уште поголема... си постирал видео кое збори за анти-дискриминација... а во исто време имаш влада и нејзини следбеници кои дискриминираат по секаква основа... почнувајќи од тоа да не бидеш со нив и да ги критикуваш... веднаш си најголем душман на овој народ и држава...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Dec-2012 at 05:04
А тоа што некој ужива да биде силуван... тоа е друга работа...   
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Dec-2012 at 05:02

А зар Скопје 2014 не е една голема перверзија, навреда за секоја човечка развиена мисла. 

Во суштина Скопје 2014 е најголемата непристојна и недолична работа што можела да му се случи на овој форум, на овој град, на ова општество и држава...

Не силуваат... Да, ова е мисловно и какво уште не.... Силување... 

Па сега... види...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Dec-2012 at 04:40
">" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">
Ve molam podignete go nivoto na razgovor i ne koristete vakvi izrazi. Nikoj ne e dolzen da ve slusa kako nedolicno se izrazuvate.
I do modernatorite , zosto sekogas dozvoluvate nedolicno odnesuvanje od poedini clenovi, i ostavate toa da se povtoruva mnogupati bez da bidat opomenati. A siguren sum deka e sprotivno na pravilnikot .
Baram odgovor od nekoj modernator.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Dec-2012 at 00:44
е ова е веќе крајна ретардација и мислам дека и тоа е преблаг збор...
и дури сега не ми е јасно, ЗОШТО? ај постмодернизмот им бил премногу комуњарски, ај имало недостаток од „барок“ во градов, ама ова? ова беше баш така осмислен објект да има искомбинирани стилови и дури имаше некои ситни детали од претходни тамошни објекти
па и нека објаснат ако не им се вклопувало стаклото во просторот, тогаш како се вклопуваат столбовине???
крајна дрскост над сите граници... а тоа што Шпаркасе се „согласиле“ со ова и што државата уредува приватни објекти, не вреди ни да се коментира, вреди само да се тужи... Dump
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Dec-2012 at 22:01
ARE YOU FUC*ING KIDDING ME !?!?!?!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.