build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инвестбанка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
17 [28.81%]
12 [20.34%]
12 [20.34%]
6 [10.17%]
2 [3.39%]
3 [5.08%]
2 [3.39%]
1 [1.69%]
1 [1.69%]
3 [5.08%]
You can not vote in this poll
Total votes: 59   Average: 7.78

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 04-Dec-2012 at 12:15
Грозно и налудничаво .

Edited by alexgizh - 04-Dec-2012 at 12:15
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 04-Dec-2012 at 18:24
Чeкајте, чекајте... чекајте...  Кој е статусот на ова? Шпаркасе се согласиле со ова?!?

Ако е така, тогаш може само да нагаѓам за каков тип на уцена и изнуда се работи (или евентуално некаков морков). Но веќе толку ми е преку глава од ова лудило, па ако на приватна банка како Шпаркасе не им е гајле какво седиште ќе имаат, мене ми е уште помалку гајле. Ако не им е гајле што сегашната навистина убава зграда ќе се накинџури и ќе се претвори во циркузантси објект, мене повторно ми е уште помалку гајле. Со други зборови, ако се согласиле со ова, нека кршат глава, иако овој објект беше досега највисоко оценет на build анкетите.

Но со ваквите потези овие лудаци на власт кои мислат дека можат и треба да ретушираат се живо во градов, веќе целосно ми ги исцрпеа и последните трошки умереност. Кога станува збор за зградите на државните институции и државните фирми, веќе не сум застапник на ставот дека некоја идна гарнитура на власт не треба да биде премногу ревизионистички настроена спрема Ск2014 и треба во најголем дел да ја прифати новата реалност, каква-таква, од чисто практични и финансиски причини. Но бидејќи лудациве очигледно намислиле дека историјата почнува и завршува со нив и поради фактот што таа нивна „реалност“ веќе сериозно ја преточија на терен, сега веќе сум на став дека ваквиот фалсификат мора да биде ревидиран во некоја поголема мерка... Па побогу, на овие изгледа сите постојни објекти им се на листата, само прашање е кога кој ќе дојде на дневен ред. Дефинитивно мислам дека таквата „оставштина“ треба да биде збришана, чисто од принцип и како порака до некој во иднина што би сакал да потроши толку стотици милиони народни пари, за да си игра SimCity и да го моделира градот како да историјата почнува и завршува со него.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 04-Dec-2012 at 19:16
ова парче на центарот на градот си е убаво вака модерно,со се сите градби наоколу(мислам дека се повеќето банки плус онаа новата на НЛБ).ако се оние градби строго околу плоштадот налик на барок,немора овие од вториот круг околу него да се преправаат.нема никаква потреба.ама....
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 04-Dec-2012 at 19:28
Originally posted by Cloverstack

Чeкајте, чекајте... чекајте...  Кој е статусот на ова? Шпаркасе се согласиле со ова?!?

Ако е така, тогаш може само да нагаѓам за каков тип на уцена и изнуда се работи (или евентуално некаков морков). Но веќе толку ми е преку глава од ова лудило, па ако на приватна банка како Шпаркасе не им е гајле какво седиште ќе имаат, мене ми е уште помалку гајле. Ако не им е гајле што сегашната навистина убава зграда ќе се накинџури и ќе се претвори во циркузантси објект, мене повторно ми е уште помалку гајле. Со други зборови, ако се согласиле со ова, нека кршат глава, иако овој објект беше досега највисоко оценет на build анкетите.

Но со ваквите потези овие лудаци на власт кои мислат дека можат и треба да ретушираат се живо во градов, веќе целосно ми ги исцрпеа и последните трошки умереност. Кога станува збор за зградите на државните институции и државните фирми, веќе не сум застапник на ставот дека некоја идна гарнитура на власт не треба да биде премногу ревизионистички настроена спрема Ск2014 и треба во најголем дел да ја прифати новата реалност, каква-таква, од чисто практични и финансиски причини. Но бидејќи лудациве очигледно намислиле дека историјата почнува и завршува со нив и поради фактот што таа нивна „реалност“ веќе сериозно ја преточија на терен, сега веќе сум на став дека ваквиот фалсификат мора да биде ревидиран во некоја поголема мерка... Па побогу, на овие изгледа сите постојни објекти им се на листата, само прашање е кога кој ќе дојде на дневен ред. Дефинитивно мислам дека таквата „оставштина“ треба да биде збришана, чисто од принцип и како порака до некој во иднина што би сакал да потроши толку стотици милиони народни пари, за да си игра SimCity и да го моделира градот како да историјата почнува и завршува со него.

+1

Но како мое лично мислење ќе додадам дека радикална ревизија би била погрешна, а и воопшто неприфатлива за мнозинството од населението, без разлика на нивната политичка или било каква определба... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 04-Dec-2012 at 20:12
А бе дајте имајте разбирање, прозорците не дихтуваат, затоа мораат да ги менуваат фасадите.Инаку, јас сум обожавател на Симсити, но кога веќе ќе ја научам како дланката своја, станува досадна па ја бришам, а со нетрпение чекам да излезе во продажба новата SimCity во март 2013, така ќе се вика - SimCity, исто како и првата игра од серијалот.

Но немојте погрешно да ме разберете, јас дури и кога би бил на власт, сепак би играл Симсити само на компјутер, не и во реалност, освен ако градам нов град од темел, но сепак тој град не би бил во пвеводбенички стил.

Edited by Dexter26 - 04-Dec-2012 at 20:14
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Dec-2012 at 21:22
najretardiran e textot na samiot plakat, sega go procitav. inaku fasadava e ucena od vladata dokolku sakaat da im se dozvoli uste nekolku sprata nadvisuvanje (do 29 metri), no bidejki statikata ne go dozvoluva toa, se nadevam deka nema da dojde do ova. inaku, sekako deka sekoj normalen arhitekt bi tuzel za ova, megutoa posle toa so vladata sve e mozno. inaku, navistina objektov e star i izlapen, prozorcite sigurno ne dihtuvaat ubavo
mnogu me interesira so koja prikazna ke izleze latas vo javnosta


Edited by xnx - 04-Dec-2012 at 21:24
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 04-Dec-2012 at 22:01
ARE YOU FUC*ING KIDDING ME !?!?!?!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7150
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 05-Dec-2012 at 00:44
е ова е веќе крајна ретардација и мислам дека и тоа е преблаг збор...
и дури сега не ми е јасно, ЗОШТО? ај постмодернизмот им бил премногу комуњарски, ај имало недостаток од „барок“ во градов, ама ова? ова беше баш така осмислен објект да има искомбинирани стилови и дури имаше некои ситни детали од претходни тамошни објекти
па и нека објаснат ако не им се вклопувало стаклото во просторот, тогаш како се вклопуваат столбовине???
крајна дрскост над сите граници... а тоа што Шпаркасе се „согласиле“ со ова и што државата уредува приватни објекти, не вреди ни да се коментира, вреди само да се тужи... Dump
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 05-Dec-2012 at 04:40
">" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">
Ve molam podignete go nivoto na razgovor i ne koristete vakvi izrazi. Nikoj ne e dolzen da ve slusa kako nedolicno se izrazuvate.
I do modernatorite , zosto sekogas dozvoluvate nedolicno odnesuvanje od poedini clenovi, i ostavate toa da se povtoruva mnogupati bez da bidat opomenati. A siguren sum deka e sprotivno na pravilnikot .
Baram odgovor od nekoj modernator.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 05-Dec-2012 at 05:02

А зар Скопје 2014 не е една голема перверзија, навреда за секоја човечка развиена мисла. 

Во суштина Скопје 2014 е најголемата непристојна и недолична работа што можела да му се случи на овој форум, на овој град, на ова општество и држава...

Не силуваат... Да, ова е мисловно и какво уште не.... Силување... 

Па сега... види...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 05-Dec-2012 at 05:04
А тоа што некој ужива да биде силуван... тоа е друга работа...   
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 05-Dec-2012 at 05:12
А за трагедијата да биде уште поголема... си постирал видео кое збори за анти-дискриминација... а во исто време имаш влада и нејзини следбеници кои дискриминираат по секаква основа... почнувајќи од тоа да не бидеш со нив и да ги критикуваш... веднаш си најголем душман на овој народ и држава...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 05-Dec-2012 at 11:50
textov mi e vrv: demek ne ja menjame nie fasadata, samo i davame stabilnost


ova e subtilna poraka deka: none is safe sega site arhitekti nema da spijat navecer znaejki deka mozda se sledni

Edited by xnx - 05-Dec-2012 at 11:52
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 06-Dec-2012 at 02:58
Објектот на Инвест Банка е еден од најубавите објекти во Скопје... би рекол и во светот. (за таков објект, толкава големина, местоположба, намена...). Да овој мој радикален став е мој лично и можеби не е точен, но објектот сам во себе носи(носеше) некоја вечна грандиозност и има(имаше) непобитно присуство.

Незнам зошто ќе ја менуваат фасадата кога овој објект би бил убав и покрај барокни, нео-класични, арт-нуво, баухаус, модернистичи итн... згради.

Јас мислам дека ова што се прави на овој објект е чиста глупост!
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2442
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 06-Dec-2012 at 03:39
Мхммм.. нешто ми затаија со куполите во последно време.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 06-Dec-2012 at 11:57
Originally posted by xnx

textov mi e vrv: demek ne ja menjame nie fasadata, samo i davame stabilnost


ova e subtilna poraka deka: none is safe sega site arhitekti nema da spijat navecer znaejki deka mozda se sledni


Дали овој текст стои во публикацијата што ја содржи визуелизацијата на „новата“ Шпаркасе банка или пак се работи за писмо што е испратено до самата банка во кое се предлага промена на надворешниот дизајн на објектот? Ако е второво, ме интересира што им одговориле од банката.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 06-Dec-2012 at 12:29
pa vidi go katalogot so "rekonstrukcijata" 10tina postovi pred ovoj ke vidis. textov stvarno me izluduva i mi doaga da se frlam od 10ti... od pozitivni promeni na fasadata... do stolbovi koi ke dadat stabilnost.... kola budala se drznala da menuva necie delo i uste da kazuva deka pozitivno go menuvala. neka se javi, da znaat avtorite kogo da tuzat barem.

Edited by xnx - 06-Dec-2012 at 12:33
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 06-Dec-2012 at 12:44
Не гледам никаква доградба со уште еден кат кај објектот со новата фасада, сега објектот ги има 6 ката, а според сликата, објектот и после изградбата на новата фасада ги има 6 ката, па од тука паѓа во вода теоријата дека некој ја уценувал Шпаркасе да ја смени фасадата доколку сака да изврши доградба на зградата со уште еден или повеќе катови.
 
Има ли некое друго оправдание за ваквиот идиотизам, освен лудило ?


Edited by Dexter26 - 06-Dec-2012 at 12:44
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 06-Dec-2012 at 13:08
toa e pricinata, samo sto ostanatite 2 sprata ne se nacrtani. ako sakate uste 2 sprata, eve sto treba da napravite. e sega statikata ne dozvoluva. dali ke se podignat sepak na divo i dali ke se usere fasadata so ovie "pozitivni" izmeni ostanuva da vidime
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 06-Dec-2012 at 13:34
Ако Шпаркасе го направат ова ќе се приклучат во Т-Хоме/Т-Мобиле клубот. Големи, странски фирми кои наместо да демонстрираат општествена одговорност и да дадат позитивен пример за некои работи го прават токму спротивното.

Thumbs%20Down
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.