build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инвестбанка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
17 [28.81%]
12 [20.34%]
12 [20.34%]
6 [10.17%]
2 [3.39%]
3 [5.08%]
2 [3.39%]
1 [1.69%]
1 [1.69%]
3 [5.08%]
You can not vote in this poll
Total votes: 59   Average: 7.78

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Oct-2008 at 15:09
od mene ima investbanka 8
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-Oct-2008 at 06:30
 денес ја свртев на гласање иако доста се воздржувам од гласање само заради тоа што сите проекти се добри и споредено со првичната состојба и гледано како новитет -свежина, но секој како појава (бар тие во центарот)                                                                                                                                                                                                                                        влече на себе и постојни негативности. во многу случаи тоа е лошиот претоп на фасадите со околината(што не е случај со банкава), влечењето во изведбата или лошите инфраструктурни  решенија како што се зеленилото, осветлувањето или пристапот и паркинг просторот, кој во овој случај е потполно мислам промашување бидејќи никаде колку што можам да забележам банката нема паркинг, може ќе се најде некаде позади паркинг кај лотарија или кај беко место за паркирње но тоа не е решение за институција како што е банка - па уште и главна зграда. затоа и гласав со 4, иако е јасно дека ништо неможе во центарот да се наштима до перфекција, сепак и да е тоа само единствената мана можеби ќе одев на 6, но бидејќи се наоѓаат уште неколку помали но исто аргументирани негативности како што се нарушување на статиката на хотел бристол заради лепењето до таков стар објект кој е изграден во 1926,  несогласувањата на околните стамбени згради околу изградбата т.е. игнорирањето од страна на банката да се седне на маса и на експертско ниво да се испеглаат разминувањата, а и каснењето при изведбата, како и затворањето на бочните прозори на бристол и соседната зграда, се повеќе од доволни причини за 4ка! инаку за фасада давам 8/9...  
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Oct-2008 at 11:43
Celata zgrada e vo funkicja na Bankata.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Oct-2008 at 19:08
Originally posted by beTon

 денес ја свртев на гласање иако доста се воздржувам од гласање само заради тоа што сите проекти се добри и споредено со првичната состојба и гледано како новитет -свежина, но секој како појава (бар тие во центарот)                                                                                                                                                                                                                                        влече на себе и постојни негативности. во многу случаи тоа е лошиот претоп на фасадите со околината(што не е случај со банкава), влечењето во изведбата или лошите инфраструктурни  решенија како што се зеленилото, осветлувањето или пристапот и паркинг просторот, кој во овој случај е потполно мислам промашување бидејќи никаде колку што можам да забележам банката нема паркинг, може ќе се најде некаде позади паркинг кај лотарија или кај беко место за паркирње но тоа не е решение за институција како што е банка - па уште и главна зграда. затоа и гласав со 4, иако е јасно дека ништо неможе во центарот да се наштима до перфекција, сепак и да е тоа само единствената мана можеби ќе одев на 6, но бидејќи се наоѓаат уште неколку помали но исто аргументирани негативности како што се нарушување на статиката на хотел бристол заради лепењето до таков стар објект кој е изграден во 1926,  несогласувањата на околните стамбени згради околу изградбата т.е. игнорирањето од страна на банката да се седне на маса и на експертско ниво да се испеглаат разминувањата, а и каснењето при изведбата, како и затворањето на бочните прозори на бристол и соседната зграда, се повеќе од доволни причини за 4ка! инаку за фасада давам 8/9...  


Од една страна мислам дека гласаш "неправилно" во некои случаи (ова не е таков случај ми се допаѓа целата анализа) но од друга страна во другата крајност некои членови многу лесно делат 10ки така да ваљда твојот налудничав роднина носи некаков природен баланс во целава работа Thumbs%20Up

Еве една убава ноќна слика од објектов превземена од Фликр (малку е изгорена и малку се утнати боите но сепак)
Edited by pbanks - 19-Oct-2008 at 19:15
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Oct-2008 at 18:09

Убава фотка. На Фликр има доста убави слики од Скопје.

За објектов: си кажав пред некое време: давам 8ца. еве и сега да треба да давам оцена пак таа би ја давал.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Oct-2008 at 22:17
се согласувам за некои работи со beton, тоа што нема претопување на фасадата е прво нешто што го забележав, тоа што ми сметаше беше „наваленоста“ на стаклото
но сепак тоа што го збориш за вклопувањето со хотел Бристол, па донекаде пробале да направат слична форма на некогашниот хотел Српски Крал

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Oct-2008 at 00:20
Originally posted by zabegan

тоа што ми сметаше беше „наваленоста“ на стаклото


Па тоа е целата поента - наваленото стакло Laugh

Мене ми се допаѓа тоа  Smile
Back to Top
damjan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Nov-2008 at 09:55
super e navistina zgradava !!!
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Jan-2009 at 19:08Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Jan-2009 at 19:17
sekoja slika sto e od investbanka e slikana mislam od ovoj agolBig%20smile 
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Jan-2009 at 14:29
Бев во дилема за објектов, пошо фино се уклапа, ја прати вертикалната рамнина на низот, фино ја има испоштувано регулативата и учествува во градењето на фротнтот на улица Македонија. Балконот горе ми е малце империјалистички, простор од каде банкарите ќе гледаат врз обичните смртници.... Сеедно, мој впечаток кој можеби е претеран.

Но неодамна, гледајќи низ Бимас каталозите, мојата (можеби претерана) скептичност за некои од објектите низ градов, се оправда.Првичната локација за објектов била на потегот помеѓу хотелот Јадран, и новиот објект на Телекомуникации, каде сега се наоѓа Поштенска Банка и Еуростандард Банка. Проектот за тој објект е направен 2001 година, а за Инвестбанка е  “направен“ 2006. Во крајна линија, не е ни битно кој проект е прв направен....
Сега, кога и да ја погледнам зградава, гледам несериозен проектантски пристап, апсолутна тривиализација на професијата. Штанцање!

Можда претерувам, ама сметам дека тоа не е во ред.

Не заслужува оценка, колку и фино да изгледа ообјектов на Инвестбанка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Jan-2009 at 17:59
Архитектоне извини не те свтив околу локацијата точно каде е?! Исто така не те сватив, дали е ова некој проект што треба да е залепен за инвест па затоа инвест бил така проектиран за да се уклапа?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 23-Jan-2009 at 18:04


Ова е од зелениот каталог од БИМАС 2002 ако не се лажам. Го памтам проектчево но комплетно сум ги заборавил деталите и воопшто ги немав поврзано објектите на Поштенска/Еуростандард и Инвестбанка.

Навистина ваквото рециклирање на проекти е доста невкусно Ohno иако крајниот исход мислам дека сите се сложуваме дека е горе доле добар да не кажам одличен ако земеме во предвид што се му се има случено на градов во овие 20на години.

Една друга работа. Пред некои два месеци најдов една слика од предземјотресно Скопје каде за прв пат ја видов зградата која била на локацијата на сегашна Инвестбанка. Баш си помислив дека авторот на новиот проект црпел до некаде инспирација од нејзе бидејќи барем јас забележав одредени сличности но очигледно сум згрешил. Еве сеа ме фати инает и веќе 2 саати претурам по хард диск но никако да ја најдам Wallbash така да апелирам доколку некој ја има да ја постира тука во контекстот на дискусијава.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Jan-2009 at 18:08
Јас тотално се испобунив прееска ивенете за предходниот пост! Сега ми е јасно што е работава! Инаку зашто овој проект не се има реализирано?!
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Jan-2009 at 18:18
Па објектот на Инвест Банка нема никаква разлика со овој облектов на Бимас! Дури и прозорците од страна се истите!

А, да гледаме вака. Можеби Инвест банка го откупила концептот за нивниот објект, зошто овој на Бимас не се изреализирал?

Edited by maestro - 23-Jan-2009 at 18:18
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Jan-2009 at 18:23


Па не е битно не збориме за стандардизиран објект на McDonalds покрај автопат туку за објект во центар на Скопје. Секој објект се проектира во контекст на неговото идно окружување така да тоа што го сугерираш и да е точно воопшто не е на место.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Jan-2009 at 18:28

Точно!

Инаку ова е локацијата на првичниот проект. Од хотелот јадран до објектот на телекомуникации.
 
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 23-Jan-2009 at 18:28
ne gledam nisto sporno ili loso vo toa sto eden objekt sto ne e izgraden na edno e prilagoden i izgraden na druga lokacija...posebno koga se raboti za estetski ubav, funkcionalen, odmeren, eleganten i originalen objekt kako ovoj. Arhitektite ednotavno ja upotrebile prvicnata ideja i ja prenamenile za ovaa lokacija....a pbanks e totalno vo pravo...zgradickata koja bila na ova mesto pred zemjotresot po mnogu nesta potsekja na denesniot objekt...ednotavno toj izgleda kako moderna verzija na svojot nekogasen prethodnik...
vo sekoj slucaj, suvisno e da se redat navredi za ovoj objekt, koga dovolno e da se svrtime na bilo koja strana niz gradot i da gledame objekti koi seblago kazano uzasni, kade i da zamisli da gi izgradi covek.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 23-Jan-2009 at 18:30
Originally posted by pbanks

Ова е од зелениот каталог од БИМАС 2002 ако не се лажам.


Да. Ова е од зелениот каталог на БИМАС од 200, ако некој го има при рака, нека го провери.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 23-Jan-2009 at 18:46
Originally posted by ivopfc

ne gledam nisto sporno ili loso vo toa sto eden objekt sto ne e izgraden na edno e prilagoden i izgraden na druga lokacija...posebno koga se raboti za estetski ubav, funkcionalen, odmeren, eleganten i originalen objekt kako ovoj. Arhitektite ednotavno ja upotrebile prvicnata ideja i ja prenamenile za ovaa lokacija....a pbanks e totalno vo pravo...zgradickata koja bila na ova mesto pred zemjotresot po mnogu nesta potsekja na denesniot objekt...ednotavno toj izgleda kako moderna verzija na svojot nekogasen prethodnik...
vo sekoj slucaj, suvisno e da se redat navredi za ovoj objekt, koga dovolno e da se svrtime na bilo koja strana niz gradot i da gledame objekti koi seblago kazano uzasni, kade i da zamisli da gi izgradi covek.


Се сложувам со тебе и мене ми е сепак најважен крајниот резултат и така мислам дека треба и да ги вреднуваме објективе но секој си има своие критериуми јас може да зборувам само во свое име.

Сепак интересни се и овие податоци кои ги изнесува ArhiTechTone.

BTW незнам дали причината е дека сум навикнат на објектот на Инвестбанка но првичната верзија за другата локација ми делува некако......... пренатрупана. Секако веројатно би излегла подобра од постоечкиот објект на Поштенска/Еуростандард кој ми е еден од најбезвезните понови деловни згради.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.