build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инвестбанка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
17 [28.81%]
12 [20.34%]
12 [20.34%]
6 [10.17%]
2 [3.39%]
3 [5.08%]
2 [3.39%]
1 [1.69%]
1 [1.69%]
3 [5.08%]
You can not vote in this poll
Total votes: 59   Average: 7.78

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 23-Jan-2009 at 18:55
Originally posted by ivopfc

ne gledam nisto sporno ili loso vo toa sto eden objekt sto ne e izgraden na edno e prilagoden i izgraden na druga lokacija...posebno koga se raboti za estetski ubav, funkcionalen, odmeren, eleganten i originalen objekt kako ovoj. Arhitektite ednotavno ja upotrebile prvicnata ideja i ja prenamenile za ovaa lokacija....a pbanks e totalno vo pravo...zgradickata koja bila na ova mesto pred zemjotresot po mnogu nesta potsekja na denesniot objekt...ednotavno toj izgleda kako moderna verzija na svojot nekogasen prethodnik...
vo sekoj slucaj, suvisno e da se redat navredi za ovoj objekt, koga dovolno e da se svrtime na bilo koja strana niz gradot i da gledame objekti koi seblago kazano uzasni, kade i da zamisli da gi izgradi covek.


Ако веќе збориме за естетика, мислам дека првичниот проект(за поштенска банка) е тотална утка бидејќи апсолутно го имаат запоставено обликувањето на аголот т.е. го немаат запоставено туку воопшто не ни се замарале со истиот. Оставен е како обична mirror осовина во целиот објект. Првичниот проект воопшто не е убав.

Инвест банка очигледно има солиден објект, тоа не е спорно, проблемот тука е од етичка природа. Граѓаните сеуште ќе го доживуваат како убав. Тоа што процесот на обликување е дискутабилен, нема да смени ништо. Мислам дека сите се согласуваат дека објектот е пристоен.

Повторно ќе речам не е прашање на естетика туку на етика. Затоа и го споделив проектот.
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Jan-2009 at 18:58
Еве слика од објектот на Хотелот „Српски Краљ“ кој своевремено се наоѓал на местото на Инвестбанка.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Jan-2009 at 19:09


Јас располагам со слика од друг објект на оваа локација. Ќе глеам да го најдам можеби е на другиот компјутер Wallbash
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Jan-2009 at 19:31
Ако мислиш на овој објект кој е далеку понов од оној на ivopfc

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Jan-2009 at 19:36
За тој зборам со тоа што мојата слика е баш од него и е доста јасна. Уште да ја најдам 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 24-Jan-2009 at 00:55
убаво што ви текна на сликата, инаку јас кога првпат го видов Хотел Српски крал мислев дека според него ја имаат направено Инвест банка, а инаку се сложувам со се што е веќе кажано
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Feb-2009 at 23:47
Конечно ја најдов сликата за која зборував погоре Wallbash


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 11-Jun-2010 at 08:26


Aко не се лажам ова е пред изградбата, или?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-Jun-2010 at 09:06
Да, тоа е.

Иначе градбата протече со колеми протести на станарите околу.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-Jun-2010 at 10:06
normalno, na bilo kogo ako mi go zatvoris pogledot ke protestira, i pokraj toa sto markicata bese legalna.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Jun-2010 at 10:26
Ne gledam tuka na kogo mu se zatvorilo pogled. A stanarite od centar veke pochnav po default da gi smetam za nepristojni nivnite baranja i celiot komoditet shto go uzivaat i baraat da go uzivaat i zgora na toa da bide subvencioniran na smetka od site gragjani na ovoj grad.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Jun-2010 at 12:17
imase edna zgrada pozadi sto ubavo si se navikna da gledaat na ul makedonija. koga pocna da se gradi gi gagjaa rabotnicite so flashi i patligani(neli vo centar lugeto se najkulturni kako i vo sekoj grad) i povredija eden od rabotnicite. ednostavno tolku ubavo si se naviknaa na pogledot sto sakaa po sekoja cena da go zadrzat
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Jun-2010 at 12:33
Точно јас живеам во анексот на блокот и тоа на последен кат, со стратешка позиција. Право бункерско гнездо! Шала на страна, ова со зградава си е чиста проба криминал, кога ќе си дојдам дома обавезно ќе сликам, да видите како изгледа ова рудло од задната страна, накаде дуваат климатизаерите и колку има простор помеѓу двете згради. Од издавањето на маркица (Мирослав Грчев), преку самати изведба и лажираните податоци од Катастер-се беше криминал. Да не зборуваме дека кога го рушеа трезорот, целата зграда се напукна, а балконите тотално надвиснаа, сега вода ли пуштиш-веднага ја снемува надолу.

Да надополнам-погледот во никој случај не беше убав (верувам сеха откако ја средија улицата и паркчето е далеку поубав), но пред се беше многу бучна заради комбинацијата од калдрма и секојдневни делегации од/кон Собранието. Никакво навикнување ниту субвенционирање, просто тоа не е аргументирано, туку се мудрости од мал мозок.

За крај сакам да ве потсетам дека скоро се што се гради во Скопје е навидум ЛЕГАЛНО (т.е. ги има сите дозволи). Но, како се стигнало до тие дозволи и дали воопшто требало да бидат издадени, е еден од најгорливите проблеми. Затоа што подобро дивоградба, отколку поткупена дозвола.Edited by Andrej_LJ - 11-Jun-2010 at 12:38
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Jun-2010 at 15:08
Ајде еве практичен пример што веќе го имам изложено. По која логика тие што живеат во центар добиваат бесплатен паркинг. Зашто јас како граѓанин на истиот овој град треба да плаќам поскапо од нив. Колку што ми треба мене центарот толку и на центарци им треба. Еве нека повелат граѓаните од центар во Кисела Вода сите имаме исти услови за паркирање, за сите е бесплатно. Стварно е апсурдно да слушаме приказни колку било тешко во центар. Па ако на некого му е тешко има и други попериферни населби од центарот.

Мислам дека треба да се донесе закон со кој општините ќе може да прогласуваат урбанистички опфати во кои ќе може пренамена на станбен во деловен во рамки на станбени објекти да биде и повисоко од приземје и први (сегашна ситуација што важи за сите објекти), па така мал ринг да се прогласи за опфат во кој ќе може и погоре од први да се пренаменува простор. Ќе се отвори можност за градски ѕид, кулите кај трговски и други да се пренаменат. Центарот на градот ќе биде во вистинска смисла деловен центар, општините ќе земат големи пари од комуналии за пренамена, практично ќе се истиснат жителите од строгиот центар (нормална појава, порано или подоцна), нема да ги има оние проблеми со кафичите (што се симнуваа по пижами во тренд). Чат пат ќе остане по некој последен мохиканец, но мислам дека и на нив ќе им се покаже точката на топење и пред економски аспект и пред аспектот на условите во кои ќе живеат.


Edited by lslcrew - 11-Jun-2010 at 15:11
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 26-Jul-2010 at 16:58
http://www.flickr.com/photos/emil_ivo_s/4596331518/

Не знам зошто не сака да се поврзи директно со сликата.

Edited by гитардемон - 26-Jul-2010 at 17:00
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Jul-2010 at 17:37
Претпоставувам дека фликр ги засили безбедностите во врска со превземање на фотографии =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 26-Jul-2010 at 18:49
Скоро читав на SSC дека Фликр комплетно блокира сајтови кои постираат слики од тој сервис а не поставува повратен линк до фликр. Јас никогаш не сум го користел фликр така да незнам како поставувањето на таков линк е решено. 
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 04-Dec-2012 at 11:18
najnoviot krik na nasive procueni arhitekti. otkako gi smislija zgradite sproti bristol, resija deka im smeta Invest banka bidejki e premnogu moderna. Iako ima najvisoka ocenka na forumov, tie bez konsultacija na arhitektite si resija da ja "rekonstruiraat". poglednete go nivot izgled: (se nadevam deka ke se napravi sve za da se spreci ova grozomorno ludilo)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Dec-2012 at 11:32
Originally posted by xnx

najnoviot krik na nasive procueni arhitekti. otkako gi smislija zgradite sproti bristol, resija deka im smeta Invest banka bidejki e premnogu moderna. Iako ima najvisoka ocenka na forumov, tie bez konsultacija na arhitektite si resija da ja "rekonstruiraat". poglednete go nivot izgled: (se nadevam deka ke se napravi sve za da se spreci ova grozomorno ludilo)


Како би смееле да ја сменат Инвест банка? Кој го изработи идејното решение при реконструкцијата на објектот? Зошто никој не се противи. Освен архитектот Муличковски кој се побуни за менување на владината фасада, никој друг не реагира јавно. Тука лежи проблем, мене лично да би ми се случило вакво нешто со мој труд, јас би поднел тужба до суд и би го покренал прашањето до меѓународните архитектонски асоцијации. Ова е дрскост.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Dec-2012 at 11:42
e kako bi smeele de? toa e problemot. kaj nas i sve e mozno. ke bide isto kako i so vladata. prvo ke tuzat arhitektite, posle ke gi "sredat" na nivni nacin i ke si go napraat. mislam deka ova ke im bide sitnica mala da go izvedat. za tuzba normalno deka sekoj bi podnel, ama koe e fajdeto. pola centar padna na ustaven pa oko ne im trepna
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.