build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 21>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реконструкција на А1 / Е75
    Posted: 24-Nov-2018 at 19:40
Денеска возев по делницата Неготино-Демир Капија и обратно.Незнаев дека е завршен и спротивниот правец па би сакал да укажам на неколку работи

1.Изведбата траеше речиси три години но мислам дека ќе ја има истата судбина со патниот правец Велес-Катланово.Уште сега кога е ново се чувствуваат вибрации и нерамнини.

2.На делницата Демир Капија-Неготино незнам дали намерно или случајно е оставен дел од некои си 50-тина метри кој воопшто не е чепнат(баш таму каде беа едни од поголемите вдлабнатини) а останатите делови се веќе целосно асфалтирани и обележани.

Инаку се работи и на реконструкција на делницата Велес-Градско каде се врши гребење на стариот асфалт и се надевам дека нема да им треба година дена да го направат.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1685
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Nov-2018 at 07:21
Средна лента во два правци.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Nov-2018 at 12:17
Znae li nekoj sto e planirano da se rekonstruira? Znam deka pred 2 godini bese rekonstruirana desnata lenta od Veles do Gradsko. Ovdeka stanuva zbor za levata lenta ili celosna rekonstrukcija (bankini, signalizacija...)

https://lider.com.mk/ekonomija/rekonstrukcija-na-avtopatskata-delnica-veles-gradsko/
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Oct-2018 at 05:54
Originally posted by Denko

Originally posted by WolfLeader

Od negotino do Veles koga ke se sredi i delot od Katlanovo do Petrovec e togas ke mozeme da zboruvame za avtopat kakov sto treba da e vo vistinska smisla na zborot .... Do togas seuste nemame k10 !!!
Dur se sredat ovie delnici na drugo mesto ke stasa pak za renoviranje. Problemot e evtinatai nekvalitetna izrabotka, taka sto relativno brzo delnicite popustaat, iako moram da gi pofalam nadleznite za pokazaniot interes i vlozuvanja vo avtopatot E75!

Bas na toa i mislev , eve do sega nekolku renoviranja se napravija znaeme koj delnici se posle samo nekoe vreme ispropadnaa , a se toa e samo poradi ne kvalitetna izrabotka , i normalno ne redovno odrzuvanje , jas sepak mislam najdobroto za nas kako drzava ke bide samo privatna stranska firma da gi zeme pod koncesija i k10 i k8 da si naplakja
Patarina i so toa da gi odrzuva , oti eve svedoci sme kolku vladi se smenia i uste kolku da se smenat nema niedna da pokaze volja za odrzuvanje na infrastrukturata vo drzavata... Veruvam deka grcki Aktor da gi zeme patistata za nekolku godini ke gi napravi sredi i odrzuva bez prekorno od bilo koja vlada sto pominala ili ke pomine na scena.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Oct-2018 at 16:23
Конечно почнаа да ја рушат старата патарина кај Романовце, денес поминав ,кабините се извадени .
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Oct-2018 at 11:39
Originally posted by WolfLeader

Od negotino do Veles koga ke se sredi i delot od Katlanovo do Petrovec e togas ke mozeme da zboruvame za avtopat kakov sto treba da e vo vistinska smisla na zborot .... Do togas seuste nemame k10 !!!
Dur se sredat ovie delnici na drugo mesto ke stasa pak za renoviranje. Problemot e evtinatai nekvalitetna izrabotka, taka sto relativno brzo delnicite popustaat, iako moram da gi pofalam nadleznite za pokazaniot interes i vlozuvanja vo avtopatot E75!

Edited by Denko - 06-Oct-2018 at 11:41
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Oct-2018 at 05:45
Od negotino do Veles koga ke se sredi i delot od Katlanovo do Petrovec e togas ke mozeme da zboruvame za avtopat kakov sto treba da e vo vistinska smisla na zborot .... Do togas seuste nemame k10 !!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Oct-2018 at 20:16
Може да се види патарината кај Романовце во употреба, од 4:00 минута...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Aug-2018 at 11:33
Делницата Неготино-Демир Капија од пред извесно време е пуштена за сообраќај но на едно место возењето се сведува на една лента бидејќи сеуште десната крајна лента не им е завршена незнам зошто? Изминатиов викенд кога поминував видов дека доста активно се работеше на обратниот правец Демир Капија-Неготино но не ми делува дека ќе успеат до крајот на месецот да финишираат.

Патем на враќање кон Скопје се изненадив колку е оштетена делницата Велес-Катланово каде на 20-тина места веќе има крпеници а го правеа пред 2-3 години.

Позитивно е обновувањето и проширувањето на наплатните станици а ако не се лажам треба да се градат уште две една кај Д.Капија и друга кај Гевгелија но не сум забележал некаква активност.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jul-2018 at 03:08
Ne e pocnat , a najavia do krajot na juni ke bil gotov 😂😂😂
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Jul-2018 at 16:20
Викендов ја минував делницата Неготино-Демир Капија па еве да споделам неколку не многу добри фотки но колку за евиденција.Сеуште се врши пренасочување во спротивна насока бидејќи им се останати 100 тина метри кои не се асфалтирани а останатиот дел веројатно чека хоризонтална и вертикална сигнализација.Спротивниот правец Демир Капија-Неготино сеуште не е почнат. Еве неколку фотки во продолжениеBack to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Jun-2018 at 08:48
Со такви неспособњаци како нас, не требаше Северна туку Република Банана да не крстат.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Jun-2018 at 12:38


Edited by phenomenon - 17-Jun-2018 at 12:41
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Jun-2018 at 05:21
E pa toa e losoto do koga takvi kriteriumi ke ima ne mi e jasno , rabotnicite i materijalot se plus problem , mora da ima izmeni vo zakonot ako sakame da imame kvalitetna gradba ...
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 234
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Jun-2018 at 07:45
Како што е спомнато и претходно, проблемот е тоа што единствен критериум за добивање на тендер е најниска понуда. Ќе земиш работници што никогаш не го правеле тоа (со самото тоа немаат знаење како да го направат поквалитетно) бидејќи се поевтини, ќе земиш најевтин материјал, наместо 5% асфалт во смесата ќе ставиш 3-4% итн. Тоа ти е исто како на многу бензински што ја мешаат нафтата со вода за поголем профит, бидејќи никој не ги проверува.

И се разбира, надзорниот одбор којшто е клучот за нивото на квалитет ќе гледаш добро да го платиш, а тие нормално дека нема да одбијат.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Jun-2018 at 02:29
Konkretno za delnicata Gradsko-Veles mnogu losa obnova nekvaliteten avsalt i uste odma propadna i vdlabnatini se pojavija a i baska ne e cela delnica rekonstruirana del go ostavija necepnat , so eden zbor kazano KATASTROFA , edna delnica salam ne se rekonstruira kako so treba , asvaltot sto go stavat e so naj los kvalitet i e kako glina i po samoto postavuvanje vednas propagja ,neznam samo do koga takvi banani firmi ke dobivaat tenderi da popravat glaven koridor na edna drzava. Za novata patarina kaj Gradsko ke bide so 10 lenti isto kako taa kaj Kumanovo , samo sto e pomestena nanazad vo pravec nakaj Veles so cel da go opfati i noviot ekspresen pat Gradsko-Prilep znaci sekoj koj sto ke odi po toj pat ke mora prvo da a plati patarinata ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Jun-2018 at 13:58
Градско-Велес, реконструирана е средната лента, но сепак на одредени моменти имаше нерамнини (вдлабнатини) и колата потскокнуваше при поголема брзина (120 км/ч). Фотографиите се од утрово.

Се проширува и патарината кај Велес (во правец кон Скопје)За „квалитетот“ на обновата на асфалтот на делницата Велес-Скопје говори фоткава. Сите тие бели квадрати се дополнителни интервенции по реконструкцијата.

За сè има вторпат
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-May-2018 at 06:42
Abe sram sme za celiot balkan, ponesposoben narod ne ke se rodi.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-May-2018 at 02:54
ENP ke ima poleka so tek na vreme ke se vovede , sega za sega ke se vrsi naplatata vo cash a posle toa so karticki koj sto ke se nadoplnuvaat nesto kako kredit izleguva toa , ke ima lista i sekoj koj sto patuva ke znae kolku treba da ja napolni svojata karticka , a isto taka i ENP ke ima na sekoja patarina po 1 ili 2 takvi lenti ke rabotatat i isto taka lenta za cash so covek sekogas ke raboti.Izgledot na patarinite realno e dobar , kako i skoro sekade niz EU , no kako i da e guzvi pak ke ima , najdobar nacin definitivno e vinjeta , za narednite godini seriozno treba da se napravi i isplanira dobar sistem kako bi funkcionirale vinjetite , primer ke se zemi od nekoja evropska drzava. Sega vozis i op na 20 kilometri patarina samo so ke zaletas op pak na 20 kilometar patarina , malce e glupavo na koridor 10 avtopat od 170 kilometri da ima 5 patarini e nelogicno ...Sega za sega ke se tera nekako vaka no za ponataki mora da se trgnat patarinite od patistata , A taka ke se izbegne i trosokot za nivno odrzuvanje i normalno guzvite i zastoite ke gi nema. A ironija e toa sto koridor 10 e na nekoi mesta vo losa sostojba a se plakja patarina za taka los avtopat , edna salam delnica nema osven novata , po site drugi vozis i samo na krateri naletuvas , ama bitno patarini gradime , Veles - Gradsko kako demek nesto rekonstruiraa aj sto ne go dopravia golem del i ostavia pa i napravenoto vo rol od necela godina propadna kako od buding e asvaltot , Gradsko - Negotino necepnat od koga e izgraden Negotino - Demir kapija isto pola go sredia pola go ostavija Veles - Katlanovo i obratno na mnogu mesta osteten , prvo treba toa da se sredi i koa ke znaes deka vozis po salam avtopat i 100 patarini neka ima nema da ti e krivo ama vaka .....

Edited by WolfLeader - 31-May-2018 at 03:02
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-May-2018 at 12:29
Taka e sekage. Neznam dali si primetil i vo Grcija i Srbija se takvi patarinite. Pa eve i nasekade vo Evropa. Skoro sekade kade sto ima sistem na naplata na patarini toa e standardnata visocina za naplatnite edinici.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.