build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реконструкција на А1 / Е75
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 374
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реконструкција на А1 / Е75
    Posted: 13-Aug-2017 at 21:55
Така и ке се тера до крај по сегменти , воедно и сите делници се реконструираат по тој принцип , прво Велес-Градско па обратно , Да цела делница , првично требаше само возната лента да се реновира , ама коа увидоа дека целиот тој дел од автопатот е лош се смени планот ... Ке остане за понатаки уште Градско - Неготино ..
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Aug-2017 at 08:15
Eden del od avtopatot blizu veles e zatvoren(se raboti za mal del) i se vrsi grebenje na asfaltot. Izveduvac e Eskavatori. Neznam dali stanuva zbor za rekonstrukcija na celata delnica ili samo na segmenti.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 374
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Aug-2017 at 23:40
Denko ,ги видов твоите видеа и она од новата делница Куманово-Миладиновци и забележав (1:35) дека има дупки , нешто слично како и на Велес-Катланово и истата фирма Страбаг , значи очигледно е дека нешто не е во ред со тој изведувач , не е нормално тоа да се појавуваат такви оштетувања на нова делница , или користат не квалитетен асвалт или убаво не тампонираат ,тоа самото кажува дека квалитетот на изведба на тие делници што ги прават е лош и за брзо време ке се оштети , па ке крпиме дупките после тоа , што да се каже УЖАС , нови делници по година ипол се реконструираат и на крај не квалитетно изработени 😠 Иначе на ниво на автопат ке се прошири Катланово-Петровец па сигурно новата влада ке има во предвид дека треба да се прошири и тој дел од К10.. А реконструкција треба да добие и Петровец - Миладиновци и клучка Петровец. А што е со Велес-Градско се работи ли таму знае ли некој , јад не сум во Мкд веке со месеци па не сум баш во тек со се ... П.С. Фала за видеата )
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Aug-2017 at 17:38
Многу глупава работа е што не додадоа лента за застанување штом веќе се одлучија да го реновираат...

Originally posted by Denko

Gradezni aktivnosti na delnicata Miladinovci-Kumanovo. Zavrseni se nekolku kilometri kaj Miladinovci i od Kumanovskata patarina negde do benzinskata na Makpetrol vo Kumanovo.

https://www.youtube.com/watch?v=gbHXLIWfXF4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=XV4aS1XOIsc&feature=youtu.be
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1473
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Aug-2017 at 13:30
Gradezni aktivnosti na delnicata Miladinovci-Kumanovo. Zavrseni se nekolku kilometri kaj Miladinovci i od Kumanovskata patarina negde do benzinskata na Makpetrol vo Kumanovo.

https://www.youtube.com/watch?v=gbHXLIWfXF4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=XV4aS1XOIsc&feature=youtu.be

Edited by Denko - 12-Aug-2017 at 13:30
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1473
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Jul-2017 at 15:40
Obnoveni asfalt i vertikalna signalizacija na delnicata Kumanovo-Miladinovci, so isklucok na mal del stari istroseni znaci koi, od nepoznati pricini, gi ostavile.
Delnicata e top, da vidime kolku ke izdrzi

Eve mal del od vcerasnoto vozenje, negde posle patarinata kon Miladinovci.

https://www.youtube.com/watch?v=qq-q6MKBeaA&feature=youtu.be
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Jul-2017 at 12:50
Епа кој е крив за неквалитетниот асвалт, зарем немаат потпишано договори дека за некавалитетна изработка следува казна која треба изведувачот да ја плати. Па тоа во секој договор треба да го има како оче наш. А најверојатно и го има само нема кој да го спроведе. А и да го спроведат касно е затоа што раните ќе останат. За курац не не бива
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 374
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jul-2017 at 03:06
Чим нема нерамнини и ако убаво се закрпени се трпе некако ,естетски и не сме навикнати и онака да гледаме ,барем рамно да биде.. Иначе патов уште коа се пушти на новиот слој асвалт одма попушти и се отворија нерамнини , ставија голем слој асвалтт , ама утнаа квалитетот на самиот асвалт е лош и џабе акаа толку , јас знаев и јасно беше уште тогаш дека ке има крпеници , само ден два на пуштање на фелницаата веке беа со плава боја обележани местата за крпење, пишав за тоа уште тогаш ..Квалитетот на оваа делница делимично е добра , оние места кај што немаат крпеница и се рамни ке немаат гајле бар неколку години ,ама квалитетот тврдам дека не е добар и ке видите дека ке има многу пропаднати делови од тешките возила , да минуваат само коли ке оди по долго време , ама камионите ке го пропаднат ,со неквалитетен асвалт неможе да очекуваш квалитет.

Edited by WolfLeader - 16-Jul-2017 at 03:17
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Jul-2017 at 08:08
Originally posted by Cloverstack

Автопат  Велес -> Скопје       WallbashРеконструкцијата на оваа делница заврши лани, а овие фотки денеска се вртат по социјалните медиуми. Немам веќе зборови за овие многу повеќе криминални отколку инфраструктурни зафати, но доколку некој сега скоро патувал од Велес кон Скопје, нека сподели проценка за обемот на проблемите. Да не треба за година-две да правиме нова реконструкција?123
Јас патував пред некој ден, се забележуваат крпениците и ме зачудија затоа што знам дека ептен е нова делницата. Од друга страна, скроз се нивелирани, нема никакви нерамнини. Сепак, естетски го нарушува впечатокот на нов пат.

Edited by Navigator - 14-Jul-2017 at 08:09
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Jul-2017 at 07:10
Добро бе има ли некој да го затворат за овие пропусти што се прават, срамота
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11798
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Jul-2017 at 22:44

Автопат  Велес -> Скопје       Wallbash

Реконструкцијата на оваа делница заврши лани, а овие фотки денеска се вртат по социјалните медиуми. Немам веќе зборови за овие многу повеќе криминални отколку инфраструктурни зафати, но доколку некој сега скоро патувал од Велес кон Скопје, нека сподели проценка за обемот на проблемите. Да не треба за година-две да правиме нова реконструкција?

1


2


3

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Dec-2016 at 18:18
Велес-Скопје

Генерално добра реконструкција после неколку возења, освен неколкуте дупки за кои можда веќе тука и сте збореле.


Edited by N23 - 14-Dec-2016 at 18:19
23ka.wordpress.com
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 374
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Nov-2016 at 15:24
Originally posted by Bakica

Zdravo,

Da prasam samo dali znaete bidejkji podolgo vreme ne sum pominal natamu Smokvica-Gevgelija sraboteni se 80% na delot od Smokvica do Gevgelija, a obratniot pravec kje pocne da se rekonstruira otkako prviot del kje bide celosno zavrsen ili zavrseni se 80% od rabotite na dvata pravci?


Двата правци се работат во исто време , се вкупно работите се завршени 80 %
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Nov-2016 at 10:46
На двата правци.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Nov-2016 at 01:01
Zdravo,

Da prasam samo dali znaete bidejkji podolgo vreme ne sum pominal natamu Smokvica-Gevgelija sraboteni se 80% na delot od Smokvica do Gevgelija, a obratniot pravec kje pocne da se rekonstruira otkako prviot del kje bide celosno zavrsen ili zavrseni se 80% od rabotite na dvata pravci?
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 374
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Oct-2016 at 13:52
Originally posted by kultuzin

На линкот има многу фотографии кој сака да види како напредуваат работите. Туку кога почнаа кога завршија 80%. Секоја чест навистина. Уште и квалитетот да биде како што треба и топ ќе биде. Од друга страна пак за оној делот меѓу Неготино и Демир Капија предвидени се три години а исто се работи за реставрација. Никако не ми иде во глава зошто е потребно толку време за таа реставрација.

Завршени 80 проценти од работите за обнова на автопатот Смоквица - Гевгелија

http://mtc.gov.mk/zavrsheni-80-procenti-od-rabotite-za-obnova-na-avtopatot-smokvica---gevgelija


Скоро ја минав оваа делница , трите мостови кој што се веќе готови ми изгледат на прво око дека се во добра состојба и се надевам дека ќе бидат со одличен квалитет , исто така на делот каде што се проширува со 3 ленти се копа мошне длабоко и после тоа се става арматура е сега каков материјал и какве изведба се користи и колку ќе биде од тоа квалитетно направено останува да видиме ..А на некој делови само се менува асвалтот и како што можев да видам се става мошне дебел слој , да не речам исто така беше и со делницата Велес-катланово и очекував дека ке биде нешто предобро а уствари крајот го покажа сосем спротивното , само што таа делница ја правеше Страбаг а оваа ја прават Гранит ,и се надевам дека изведбата нивна ќе биде подобра ..Само ме чуди една работа , овие Страбаг се фирма со седишта во Аустриа , а на нивните коли кој што ги користат се со српски таблици , е сега работниците се македонски а надзорот ваљда беше српски а фирмата аустриска , не ми се јасни некој работи , и зошто една таква да не речам Европска фирма толку не квалитетно си ја заврши работата , дали е проблемот во лошата изведба или во користењето не квалитетен материјал тоа незнам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10753
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Oct-2016 at 08:47


Закони се менуваат и по итна постапка, ако се има политичка волја (впрочем, се уверивме во тоа досега веќе неколку пати). Очигледно нешто друго е во прашање.
За сè има вторпат
Back to Top
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 82
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Oct-2016 at 00:22
во една прилика го прашав градоначалникот во нашиот град, зошто изведбата на улиците е толку лоша, нема ли надзор и такви работи, вика законот е лош, тенедерот вика дека цената учествува со 90 бода минимум од бодувањето, а квалитетот на изведбата или материјалите што се користат не се никаде ставени
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Oct-2016 at 18:40
На линкот има многу фотографии кој сака да види како напредуваат работите. Туку кога почнаа кога завршија 80%. Секоја чест навистина. Уште и квалитетот да биде како што треба и топ ќе биде. Од друга страна пак за оној делот меѓу Неготино и Демир Капија предвидени се три години а исто се работи за реставрација. Никако не ми иде во глава зошто е потребно толку време за таа реставрација.

Завршени 80 проценти од работите за обнова на автопатот Смоквица - Гевгелија

http://mtc.gov.mk/zavrsheni-80-procenti-od-rabotite-za-obnova-na-avtopatot-smokvica---gevgelija
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Oct-2016 at 18:16
А таман си помислив дека конечно успеавме да сврземе една добра дискусија...Патем благодарам на сите кои се потрудија да одговорат на мое прашање и се потрудија да се разјаснат некој работи во врска со квалитетот на изведба на патиштата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.