build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реконструкција на А1 / Е75
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 20-Oct-2014 at 16:41
За неписменоста на надлежните можеме и докторат да напишеме.

Исто така квалитетот на новите знаци ме изненадува. Навечер не знам дали сте поминале во брзо време, меѓутоа знаците воопшто немаат рефлектирачка светлост. Целите се како исфлекани, многу тешко се чита дури и со пуштени долги светла на автомобилот.

Кога беа поставени, дури и сметаа од што светеа, но сега...
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 22-Oct-2014 at 10:37

На пресс 24 налетав на статија баш за овој знак,као наводно бил фотошопиран.Еве линк од статијата има и слики па проценете.
линк

Edited by mackomk - 22-Oct-2014 at 10:39
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 22-Oct-2014 at 11:31
Значи Босанецов, под претпоставка дека е Босанец ради името, дошол у Македонија да направи фотошоп ремет. Цццц до каде оди Сарма и новинарите како него, само за да го оправдаат аматеризмот во државата!

Што е најтрагично, објавена е табла која нема пред неа ниту столбче а е поприлично далеку од мостот за разлика од оригиналот. Ми се гади се повеќе каде живеам и од тој кој се зема плата у државава!
23ka.wordpress.com
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 22-Oct-2014 at 12:02
Истата споредба ја направив и јас, баш стубчето го загледав...што знам
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 22-Oct-2014 at 12:57
Нека кења*т колку сакаат квази новинарчињата на Сарма, ама Скорје пишува. Еве извадок од клип на Јутјуб.

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 22-Oct-2014 at 18:58
Делот пре Куманово идејќи од Скопје

Овој дел како и комплетната инфраструктура околу Куманово плаче за реконструкција.

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 22-Oct-2014 at 19:02
Интересен детал до безинската на Макпетрол во близина на селото Дељадровце има некаков отвор на заштитната ограда кој служи како сервисен и веројатно никогаш не се затвара.

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 23-Oct-2014 at 11:46
Македонските патарини ќе се модернизираат на турски начин
Македонија | четврток, 23 октомври 2014, 12:40 10
ppatariniii
Последни вести
ppatariniiiМакедонските патарини ќе се модернизираат на турски начин
7d4869068296МВР лиши од слобода четири лица за одлежување на затворски казни
возацка-дозволаУапсен Албанец за фалсификување возачка
Изградбата и модернизацијата на патарините долж Коридорот 10, како и инсталација на електронскиот систем за наплата на патната такса ќе ја врши турска компанија.

Како што информираат од Министерството за транспорт и врски, а пренесе МИА, станува збор за компанијата „Аселсан“ која е избрана како најповолен понудувач за реализација на овој проект на Јавното претпријатие за државни патишта.

Новиот систем за елелктронска наплата на патарините треба да биде завршен и ставен во функција 18 месеци по потпишувањето на Договорот со компанијата што треба да се случи наредните недели.

Со изведбата на овој проект ќе се овозможи брз проток на возила низ патарините, ќе се исклучи човечкиот фактор, плаќањето во кеш нема да е дозволено, а ќе се избегне и можноста за неплаќање на патн такса. Модернизацијата и новиот систем на наплата ќе овозможи и избегнување на тесните грла посебно во летниот период.

Како што е предвидено, електронската наплата ќе се извршува преку микробранови транспондери – односно еден вид налепници и со смарт картички, а електронскиот систем ќе врши и категоризација на возилата.

Смарт картичките ќе бидат по можност при пеид и пост пеид, а во прво време ќе се продаваат во кабините на наплатните станици. Во втората фаза тие ќе се продаваат на бензиските пумпи и други малопродажни објекти.

Според проектот ќе се изврши реконструкција, проширување и модернизација на петте постоечки наплатни станици на Коридорот 10 – Романовце, Петровец, Сопот, Отовица и Градско. Наплатните станици Романовце и Градско ќе бидат со нови локации, односно ќе се дислоцираат за неколку стотини метри поради зголемување на бројот на ленти за наплата од постојните пет на 10, како и поради изградбата на новиоит експресен пат Градско-Прилеп. Освен Петровец, која ќе остане со деветте ленти, Сопот и Отовица, исто така, ќе се прошират со по уште една лента и ќе имаат вкупно пет ленти.

Вредноста на инвестицијата е 18,7 милиони евра од кои 15 милиони евра се обезбедени од Европската банка за обнова и развој, а останатиот дел од Република Македонија. Проектот ќе се имплементира во соработка со Министерството за транспорт и врски.
http://netpress.com.mk/makedonskite-patarini-kje-se-moderniziraat-na-turski-nachin/
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 23-Oct-2014 at 11:57
Цел систем за наплата на патиштава се средува со истата сума на пари која се издвојува за најпотребното панорамско тркало во Ск2014. Одлично алоцирање на ресурсите. Што е најтрагично тоа е една трошка од пералната.

Големо браво за владата.

Edited by Џоле - 23-Oct-2014 at 12:16
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 23-Oct-2014 at 14:38
...како и поради изградбата на новиот експресен пат Градско-Прилеп.


Кога ова, како, каде?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 23-Oct-2014 at 15:49
До пред Плетвар е експресен пат. И сега остатокот се знае планираат да го добуткаат 2+1 наизменично како ќе им текне. Оној стар социјалистички принцип наместо целосни 2+2. И што се одкажаа од Велес-Прилеп тука скоро ништо не се добива.
Back to Top
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 98
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 23-Oct-2014 at 19:10
новиот експресен пат ке мине некаде над селата Сирково, Росоман, Камен дол Дебриште.......и над дреновска клисура, скоро вршеа мерења тука. поздрав од Кавадарци
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 23-Oct-2014 at 20:48
ако можиш нацртај на мапс каде отприлика ќе врви трасата
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 23-Oct-2014 at 21:44
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1740
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 24-Oct-2014 at 07:11
Што ќе се добие со ова дуплирање на патот? Ќе се скрати пр. За 10км Ск-Прилеп?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 24-Oct-2014 at 09:00
Не го познавам добро тој дел, но можеби теренот е подобар и порамен? А со тоа и изградбата на експресен пат би била поевтина? Веројатно се кратат неколку километри, кои исто така придонесуваат за цената на изградбата.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 24-Oct-2014 at 09:05
Значи дел од овој патен правец ќе биде комплетно нов.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 24-Oct-2014 at 13:10
Тој пат е жив хорор за возење, со многу тесен коловоз, комбинација на мостчиња и тунелчиња, а притоа изобилува со товарни возила. Одзел и доста животи во минатото.

Затоа и бев изненаден дека ќе се гради нов, бидејќи оваа вест, која е доста важна за овој регион, не беше објавена во ниту еден локален медиум.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 24-Oct-2014 at 16:29
Отворете нова нишка и продолжете со дискусијата за овој патен правец. Темата тука се вика "Реконструкција на М-1 / Е75".
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 25-Oct-2014 at 12:53
Од пред 5 дена


23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.