build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1744
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 06-May-2016 at 17:17
Eve nesto od novata delnica Veles - Katlanovo.

https://www.youtube.com/watch?v=xuwdF7Nyto8

https://www.youtube.com/watch?v=wUPaNdUtykk
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 06-May-2016 at 20:29
Делот од после Катланово заслужува реконструкција во двата правци , незнам зошто тој дел го оставија.
Back to Top
verdant View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Apr-2016
Location: oh
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote verdant Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 13-Jun-2016 at 13:56
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 13-Jun-2016 at 19:44
Најавено е дека во Јули се почнува со реконструкција на 16 километри нај оштетени делови на оваа делница.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7317
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 13-Jun-2016 at 22:09
Originally posted by WolfLeader

Најавено е дека во Јули се почнува со реконструкција на 16 километри нај оштетени делови на оваа делница.
нормално дека ќе градат во шпицот на туристичката сезона наместо вон сезона, како нормални луѓе, кои се грижат за тоа да нема големи застои во сообраќајот и безбедни патишта
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 24-Sep-2016 at 12:35
Еве една убава вест, за реконструкција на дел од автопатската делница на Коридор 10, односно делот  Скопје - Куманово со вкупна должина од 23км.
Во изјавата на министерот Мисајловски се спомнуваат и некои други интересни информации во врска со сообраќајната инфраструктура односно проекти! Cheers

http://kurir.mk/makedonija/vesti/misajlovski-raspishan-tender-za-rekonstruktsija-na-avtopatot-skopje-kumanovo/
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 24-Sep-2016 at 13:01
Добро е ова што е најавено се да се направи како и што е планирано до крај на 2017 се надеваме дека така ке биде, но никаде нема најава за реконструкција на делот од Велес па се до античкиот град Стоби ,од Неготино коа ќе се уклучиш на автопат накај Скопје , најлошиот дел доаѓа одма пред Стоби античкиот град и се е така па до исклучувањето за Велес-штип кај што и почнува реконструираниот дел , околу 25 километри отприлика е , и во двата правца коловозните ленти се вдлабнати и не се вози никако по нив ,едноставно воланот ти го зимаат од рацете , а на некој места пак има страшни дупки неочекувани и кога ке ги удриш мислиш бубрезите ќе ти испаднат , и на некои делови има такви отскокнувања каде што може многу лесно да те исфрлат од вожња ,посебно со мотор ако не си внимателен ,имам лично искуство од ова за тоа и го образложувам , таа делница мора да се санира што е можно побрзо , бидејќи е во многу ужасна состојба и не знам зошто се уште нема никакви најави за тој дел од коридор 10 , ако се тоа се остави узалуд би било се ова друго што се гради и поправа , значи АПЕЛ до надлежните нека биде да се среди и тој дел ако сакаме стварно да имаме коридор како што стварно и звучи името.Исто така би нагласил и една забелешка , на новата делница од Велес-катланово веднаш после уклучувањето на неа на средишната лента има огромни дупки 2 или 3 се такви , и после уште неколку такви има после патарината Велес на мостот долгиот исто десната лента има отворени дупки исто на 2-3 места е така долж мостот , натаки патот е одличен нема забелешки , само ова не ми е јасно како е можно делницата е пуштена за употреба само неколку месеци а асвалтот се отворил и и има длабоки дупки кој што го грдат она убавото направено , а еве веќе некое време се такви и сеуште фирмата која ја вршеше реконструкцијата не го средила тој проблем или пак Македонија пат кој што е задолжен за одржување на патиштата кај нас треба да ги санираат тие отвори. И уште не ми е јасно зошто после новиот дел од Катланово коа ке заврши се уште не е реконструиран тој пат двете ленти до исклучување на Петровец , кој што плаче за нов асвалт ..
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 24-Sep-2016 at 15:21
Да ВолфсЛидер во право си...ама возени ми се повеќекратно сите овие делници минатиот месец, така да можам да кажам дека таа делница која што ја спомнуваш не е идеална, ама е далеку подобра од делниците од Куманово - Скопје, а  за  Неготино - Демир Капија па ич да не правиме муабет!
Се надевам дека кога ќе бидат овие делници завршени ќе се најдат средства и за оваа делница.
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 24-Sep-2016 at 19:37
Да добро во право си , можеби не е толку лоша колку Демир капија и куманово али сепак е лоша , реално нема некој големи дупки но асвалтот е многу вдлабнат и тоа не е да речеме на неколку места туку буквално целата делница е таква , ни по лева страна можиш да возиш ни ту пак по средишна па дури и крајната десна е лоша бидејќи многу пати забележав камиони возат баш по неа и тие ја одбегнуваат средишната и сеа ја испропаднале и крајната лента .. Како и да е се надевам дека ќе ги средат сите овие делници на коридор 10 и стварно ќе имаме модерен автопат каков што сите заслужуваме.Не сакам да испаднам дека критикувам туку само ја кажувам реалната слика за состојбата баш на коридор 10 која што се надевам за брзо време ќе се промени и ќе немам причина за критика и ќе бидам среќен бидејќи имаме таков убав автопат.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 23-Oct-2016 at 21:25
Гевгелија

Заврши асфалтирањето на улиците и кружните текови кај натпатникот „Милци“, со што се олеснува одвивањето на сообраќајот од едната на другата страна од автопатот Е-75.
фото: фејсбук страницата на Иван Франгов, градоначалник на Гевгелија

Edited by Џоле - 26-Oct-2016 at 19:35
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 24-Oct-2016 at 19:32
Убаво е изведено , само уште вертикална и хоризонтална сигнализација да се постави и ќе биде топ .. Иначе ова објектот е Сенатор казиното така ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 25-Oct-2016 at 07:42
Мислам дека е хотел/казино Prince.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1935
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 25-Oct-2016 at 07:43
Принцес
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 25-Oct-2016 at 17:20
Добро е што се направиле овие новите za исклучување за во објектот,а веќе постоечките не се со нов асвалт и тие го 'грдат' новото .. Ептен лоша пракса кај нас.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 26-Oct-2016 at 11:42
Слушнав дека делницата која ја реконструираа од Катланово до Велес повторно e оштетена, се појавиле дупки и нерамнини. Може ли некој да ја потврди или негира оваа информација.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 26-Oct-2016 at 12:44
Јас ја возев за викендот, не забележав оштетувања.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 26-Oct-2016 at 18:32
Делницата ја минам скоро секоја ден и баш сакав да пишам во врска со тоа ама сум заборавил .. има оштетување и тоа ги има на повеќе места , не се нерамнини него класични дупки отвори, на некои места веќе се санирани ставиле нов асвалт ама ептен лошо изведено , значи не е израмнат туку само така грубо поставен и подигнат по наше кажано набрзинка го поминале .. а на некои места дупките се обележани со плава коцка такви има повеќе и највероватно чекаат обнova , и на дел од мостовите има дупки сите на десна лента кој што скоро на сите беа сменети со нов асвалт ама како што кажав многу лошо санирано .. како и да е слободно можам да кажам дека на цела делница асвалтот е многу не квалитетен и не убав , и обичен човек кој што немора да е стручен ќе го препознае и може да увиде дека квалитетот на асвалтот е многу многу лош.Стварно е жалосно автопат реконструиран и пуштен во употреба не повеќе од пола година да успее толку многу да се оштети и да се отворат такви дупкки , значи тука има некој пропусти кој што не смееле да се случат , кривицата за тоа барем по мене ја гледам во фирмата изведувач , а и во оние кој што на таква фирма им дале тендер за обнова на најважниот автопат во нашата држата , а сега баш таа иста фирма ако не се лажам ја реконструира и делницата Куманово-скопје и обратно ..Како држава мора да ја изгубиме таа лоша навика , најповолен изведувач кој што понудил најмалце пари да го добие тендерот за реконструкција и нормално тој нема работата да ја изработи така како што би ја изработил некој по квалитетен изведувач кој што би побарал повеќе финансии и за по квалитетно да си ја заврши работата , таков случај еве слободно земете го со оваа делница , поарно плати го повеќе било кој проект ама барем да знаеш дека ќе биде изработено по убаво од колку за 5 месеци да трошиш пари за повторна негова санација , мислам дека ке ме разберете што сакам да кажам.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1744
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 26-Oct-2016 at 20:24
Za koja delnica se raboti, kon Skopje ili kon Veles?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 26-Oct-2016 at 23:09
Originally posted by Denko

Za koja delnica se raboti, kon Skopje ili kon Veles?


Кон Велес, и тоачно е има доста оштетувања, не се сериозни ама се забележуваат....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 27-Oct-2016 at 08:45
Originally posted by Navigator

Јас ја возев за викендот, не забележав оштетувања.
Се извинувам, разбрав дека прашувате за Велес-Катланово.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.