build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 17-Jun-2018 at 12:38


Edited by phenomenon - 17-Jun-2018 at 12:41
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 18-Jun-2018 at 08:48
Со такви неспособњаци како нас, не требаше Северна туку Република Банана да не крстат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 01-Jul-2018 at 16:20
Викендов ја минував делницата Неготино-Демир Капија па еве да споделам неколку не многу добри фотки но колку за евиденција.Сеуште се врши пренасочување во спротивна насока бидејќи им се останати 100 тина метри кои не се асфалтирани а останатиот дел веројатно чека хоризонтална и вертикална сигнализација.Спротивниот правец Демир Капија-Неготино сеуште не е почнат. Еве неколку фотки во продолжениеBack to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 02-Jul-2018 at 03:08
Ne e pocnat , a najavia do krajot na juni ke bil gotov 😂😂😂
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 14-Aug-2018 at 11:33
Делницата Неготино-Демир Капија од пред извесно време е пуштена за сообраќај но на едно место возењето се сведува на една лента бидејќи сеуште десната крајна лента не им е завршена незнам зошто? Изминатиов викенд кога поминував видов дека доста активно се работеше на обратниот правец Демир Капија-Неготино но не ми делува дека ќе успеат до крајот на месецот да финишираат.

Патем на враќање кон Скопје се изненадив колку е оштетена делницата Велес-Катланово каде на 20-тина места веќе има крпеници а го правеа пред 2-3 години.

Позитивно е обновувањето и проширувањето на наплатните станици а ако не се лажам треба да се градат уште две една кај Д.Капија и друга кај Гевгелија но не сум забележал некаква активност.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 05-Oct-2018 at 20:16
Може да се види патарината кај Романовце во употреба, од 4:00 минута...

За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 06-Oct-2018 at 05:45
Od negotino do Veles koga ke se sredi i delot od Katlanovo do Petrovec e togas ke mozeme da zboruvame za avtopat kakov sto treba da e vo vistinska smisla na zborot .... Do togas seuste nemame k10 !!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1616
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 06-Oct-2018 at 11:39
Originally posted by WolfLeader

Od negotino do Veles koga ke se sredi i delot od Katlanovo do Petrovec e togas ke mozeme da zboruvame za avtopat kakov sto treba da e vo vistinska smisla na zborot .... Do togas seuste nemame k10 !!!
Dur se sredat ovie delnici na drugo mesto ke stasa pak za renoviranje. Problemot e evtinatai nekvalitetna izrabotka, taka sto relativno brzo delnicite popustaat, iako moram da gi pofalam nadleznite za pokazaniot interes i vlozuvanja vo avtopatot E75!

Edited by Denko - 06-Oct-2018 at 11:41
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 06-Oct-2018 at 16:23
Конечно почнаа да ја рушат старата патарина кај Романовце, денес поминав ,кабините се извадени .
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 08-Oct-2018 at 05:54
Originally posted by Denko

Originally posted by WolfLeader

Od negotino do Veles koga ke se sredi i delot od Katlanovo do Petrovec e togas ke mozeme da zboruvame za avtopat kakov sto treba da e vo vistinska smisla na zborot .... Do togas seuste nemame k10 !!!
Dur se sredat ovie delnici na drugo mesto ke stasa pak za renoviranje. Problemot e evtinatai nekvalitetna izrabotka, taka sto relativno brzo delnicite popustaat, iako moram da gi pofalam nadleznite za pokazaniot interes i vlozuvanja vo avtopatot E75!

Bas na toa i mislev , eve do sega nekolku renoviranja se napravija znaeme koj delnici se posle samo nekoe vreme ispropadnaa , a se toa e samo poradi ne kvalitetna izrabotka , i normalno ne redovno odrzuvanje , jas sepak mislam najdobroto za nas kako drzava ke bide samo privatna stranska firma da gi zeme pod koncesija i k10 i k8 da si naplakja
Patarina i so toa da gi odrzuva , oti eve svedoci sme kolku vladi se smenia i uste kolku da se smenat nema niedna da pokaze volja za odrzuvanje na infrastrukturata vo drzavata... Veruvam deka grcki Aktor da gi zeme patistata za nekolku godini ke gi napravi sredi i odrzuva bez prekorno od bilo koja vlada sto pominala ili ke pomine na scena.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 14-Nov-2018 at 12:17
Znae li nekoj sto e planirano da se rekonstruira? Znam deka pred 2 godini bese rekonstruirana desnata lenta od Veles do Gradsko. Ovdeka stanuva zbor za levata lenta ili celosna rekonstrukcija (bankini, signalizacija...)

https://lider.com.mk/ekonomija/rekonstrukcija-na-avtopatskata-delnica-veles-gradsko/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 15-Nov-2018 at 07:21
Средна лента во два правци.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 24-Nov-2018 at 19:40
Денеска возев по делницата Неготино-Демир Капија и обратно.Незнаев дека е завршен и спротивниот правец па би сакал да укажам на неколку работи

1.Изведбата траеше речиси три години но мислам дека ќе ја има истата судбина со патниот правец Велес-Катланово.Уште сега кога е ново се чувствуваат вибрации и нерамнини.

2.На делницата Демир Капија-Неготино незнам дали намерно или случајно е оставен дел од некои си 50-тина метри кој воопшто не е чепнат(баш таму каде беа едни од поголемите вдлабнатини) а останатите делови се веќе целосно асфалтирани и обележани.

Инаку се работи и на реконструкција на делницата Велес-Градско каде се врши гребење на стариот асфалт и се надевам дека нема да им треба година дена да го направат.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 23-Feb-2019 at 15:14
Posle dve godini denesk vozev po delnicata Negotino - Gevgelija.Od samiot izlez na negotino uzas ,kaldrma nevidena ,cela kola trese volanot igra kako da vozis po kamenja a ne asvalt ,do mestoto kaj sto se rekonstruira uzas ,od tamu po delnicata sto se pravi golem del e zavreseno , no na pocetokot desnata lenta seuste ne e ni oformena tuku samo tampon stoi isturen od kamione i ne e cepnat , nataki toj del sto e praven vo globala e dobar ,dobro obelezan , novi znaci , po strani se gleda deka ima propusti napraveno ,ridot e isto obraboten ,po toa sto mozam da vidam mislam deka vaka kako sto e sega ne bi se slucilo lizganje na zemjiste ,pood nego ima isto taka i zid napraven no mnogu e nizok samo vo dolzina e praven ,neznam koa mu e funkcijata ,sepak na nekoi mesta potskoknuva i ima neramnini za taka nov asvalt da ima tolku neramnini cudno , dali ne e ubavo nabien tamponot podlogata e losa ili stavaat nekvaliteten asvalt neznam ,ama mislam deka kvalitetot na asvaltot e mnogu los i se sobira kako da e od glina.Nataki po noviot avtopat vozenjeto e milina ,izrabotkata se gleda deka e na vrvno nivo ,asvalt super , ne osetiv ni edna neramnina , osvetlen , obelezan , propusti , zaseci , klizista sve top napraveno , za moment pomisliv deka se vozam niz Avstrija ) Ima ostaveno mesto za izgradba na patarina no tamu nema nikakvi aktivnosti ni masini.Nataki posle smokvica taa delnica prilicno e dobra , se gleda deka e skoro pravena i na nea ist problem , neramnini i kolata odskoknuva , se gleda e rabotena od makedonski firmi,i nekade pred gevgelija se raboti na izgradba na novata patarina , kukjata bese vekje napravena , i isto taka 3-4 lenti za minuvanje bea vekje podignat , za nazad isto se samo ostetenata delnica sto e kaj Demir kapija nakaj negotino e napravena samo edno malecko delce od nekolku metri e ostaveno neznam zosto taka i ima predupreduvacki znaci na nego za neramnini. Primetiv i deka dolz ovaa delnica se napraveni i nekolku novi benzinski toa e dobro.Zaklucok mi e deka izrabotkata na patista na makedonskite firmi po kvalitet e uzasna , toa sto go pravele grckite so makedonskoto e razlika nebo i zemja.Mislam deka najubava opcija ako sakame da imame ubav i moderen avtopat dolz celiot K10 e davanje pod privatna koncesija na nekoja stranska firma , da go ozdrzuva i da si naplakja patarina ,vaka osven noviot avtopat Demir kapija - Smokvica , drugoto e katastrofa ,djabe e rekonstruirano sramota nevidena za zemja sto pretendira da stane zemja clenka na EU , glaven pan evropski koridor da e vo takva katastrofala sostojba , a najtragicno e toa sto pola evropa pominuva po nego ,kakov sram za drzavata e toa ne se opisuva.
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 25-Feb-2019 at 08:50
Тоа е тоа, се наместо кажано. И направеното не е како што треба направено. Резил голем сме на балканов, неспособни.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 25-Feb-2019 at 15:43
Za zal nikogas nema da ne bide
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 25-Feb-2019 at 18:50
кој примети дека на новиот автопат демир капија смоквица актор има грешка во одбележувањето со окцата, на автопат и лево и десно од коловозот се стават црвени и бели окца, а правилно треба да се на двете стррани црвени. вака излева дека патот е двосмерен.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 26-Feb-2019 at 10:51
Se trosat 3-4 godini za rekonstrukcija na 15km avtopat. Ne ne biva...

http://build.mk/novi-3-mesetsi-i-nad-500-000-evra-za-dovrshuvane-na-rekonstruktsijata-na-avtopatot-negotino-demir-kapija/

Нови 3 месеци и над 500.000 евра за довршување на реконструкцијата на автопатот Неготино – Демир Капија
Објавено на 25.02.2019 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin


Над 34,6 милиони денари ќе се потрошат за непредвидени работи за санација и рехабилитација на автопатската делница Неготино – Демир Капија на Коридорот 10. И покрај тоа што веќе требаше да биде завршен, со најновиот договор склучен на 12 февруари годинава се предвидува продолжување на рокот за изведба на градежните работи за дополнителни 3 месеци. Активностите на терен ќе ги изведува компанијата „Гранит“ од Скопје.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 26-Feb-2019 at 13:48
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 26-Feb-2019 at 14:02
Sramota na ovoj nacin da se trosat parite od dobienite krediti.Kamatite pak narodot ke plati.Toa li e patriotizam zadolzi se so megunarodni krediti namesto 500 km.izgradi samo 100 km.Odozgora pak ke se fali deka nesto napravil za drzavata.Jas samo mozam da kazam deka ste banditi.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.