build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 25-Sep-2020 at 10:47
Jas imav moznost na dva pati da ja posetam Amerika i se vozev po nekolku avtopatista , toa so e vistina e deka i nemoze nikako da se sporeduva so bilo koja druga drzava veruvam deka ni vo Evropa a najmalce pa kaj nas ima avtopat koj stoe pravo se vozi bez nitu edna krivina so po nekolk kilometri , duri da se zaboravis usvari deka vozis , slobodno ako ne si span mozis da se uspies na volan oti premnogu se vozi pravo , zboruvam so po 20 kilometri ako ne i poveke delnici koj sto nemaat ni krivinka , ni benzinska ni nisto , bukvalno kako pista pravo. E sega zosto se razdeleni so zemja a nemaat bankina , moe mislenje e deka nekoj states ili drzavi vo Amerika koj sto se izlozeni na pozari i kade sto ima pekolni temperaturi zeleniloto tamu e svedeno na 0 , pokraj sekoj avtopat tamu e iskopano so zemja za da pozar od strana ne navleze na avtopat tuku da zastane vo zemjata , isto i za sredisniot del nema zelenilo tuku e ednostavno zemja za da ne se zagrozi samiot avtopat od pozar , i na nekoj ima bankina vo sredina kaj nekoj ima zica , toa e mnogu interesna bankina so salji , ne sum videl vo druga drzava takvo nesto , a kaj nekoj avtopati vo sredina e ispropadnato kako dupka doagja i taka ne ti dozvoluva da premines od edna strana na druga strana , a i zemjata ke ti ja zakoci brzinata i te usporuva , duri pa i na nekoj delnici voopsto nema ni dupka ni zemja ni bankina tuku cisto zelenilo kako slikata vo Maryland pogore. A za slikata za pomosna lenta od dvete strani, taa pomosna lenta do samata betonska ograda ako zabelezite e oboena so zolto , I tamu smeat da minuvaat samo vozila na Policija , Brza pomos , Pozarna , pridruzba i t.n . Duri na taa lenta i policijata zapira vozila , a na desnata strana taa lenta oboena so belo sluzi za zastanuvanje kako i kaj nas.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 25-Sep-2020 at 11:11
Originally posted by Џоле

Originally posted by The Wild Boy

Чек сега јас се збунив, или сум прочитал грешка.
Оти прочитав пишуваше од десната страна зборам за правец Катланово - Петровец ќе се ширел не од десната страна туку од Левата. Тој дел ме збуни оти од левата страна нели е тоа измеѓу двата автопатишта, освен ако не мислеле да се помести левата страна од автопатот.
Извинете, не се разбирам јас многу баш баш, не сум некој експерт па заради тоа незнам.

Ако го поместуваат Петровец - Катланово за да се остави простор па тогаш Катланово - Петровец да се прошири од другата страна, тогаш тоа ми има смисла, ама ако е како што мислев јас, да треба тоа со железата да се отстрани, тогаш тоа ќе е лошо.

Не ми замерувајте оти не сум некој експерт, и незнам како оди тоа, само прочитав погоре дека ќе го ширеле од лева страна, па заради тоа ме зачуди како.

Инаку кај повеќето автопатишта во Америка, т.н. Interstate, измеѓу двата правци немаат никаква заштита, нити ограда па често се случуваат сообраќајни несреќи од типот излетал од едната страна и удрил во кола од другата страна. Такво дизајнирање на автопатишта е многу лошо, и незнам што ги мрзи да ставаат железа измеѓу како што е кај нас.


Еве неколку примери од Interstate Highway во САД:

(извор: Википедија)

Калифорнија (нема средишна банкина, коловозите се одвоени само со земја)Мериленд (одвоени со средишно зеленило, без банкина)Пенсилванија (одвоени со бетонска препрека, како Тетово-Гостивар)https://en.wikipedia.org/wiki/Interstate_Highway_System

Ми се допаѓа тоа што обично во САД на автопатите има помошна лента за застанување од двете страни, многу е корисно во случај на некаков дефект на возилото.


Во САД, левата “помошна“ лeнта е помошна за Автобуси, Брза Помош, Пожарна, Полиција.... и затоа приметете е со жолто обележана, кој идел од Џерси до Њујорк преку Холанд Тунелот - знае за што зборам
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 25-Sep-2020 at 11:19
Na konkretnava delnica ostaven e pogolem prostor vo sredisnoto zelenilo i ima mesto za lenta za zastanuvanje da se izvede so prosiruvanje prema sredien zele pojas a pri tio da ostane povtorno del sredisno zelenilo i sekako elasticna bankina. Vakvi prosiruvanja se izvrsija i na delot smokvica Gevgelija. Izgledot za 12 meseci ke bide ist kako na renoviraniot del megu smokvica i Gevgelija ili Demirkapija - TEC Negotino. Ke si ima dve letni za vozenje i pomosna za stoenje vo dvata pravci + Sredisno zelenilo i standardni elasticni ogradi.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.