build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 06-Oct-2014 at 17:07
21.


22.


23.


24.


25.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 06-Oct-2014 at 17:09
Кој ги вози реконструираните патишта. Обрнете внимание на споевите на мостовите. Такви нагли удари се смрт за возилото и сеуште неможам да разберам како е можно за ова да нема решение.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 06-Oct-2014 at 17:12
26.


27.


28.


29.


30.


31.
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 07-Oct-2014 at 18:40
супер изгледа посебно навечер кога светлата отспротива не ти сметат, тие се садени 2002-2003 година, лани садевме од мостот на стоби па до виничани, делот од виничани до велес го садеше подружница велес а од неготино надоле го има подружница демир капија

Мислам дека видот е добар нема да смета на асфалтната подлога, само многу густо се садени и сеа ке треба кроење, новите садници кои зимоска се садени ги садеа малку на подалеку за да не биде толку густо, пред недела време бевме на пребројување на и ке треба пак да засадиме 300 садници кои се исушиле (бтв, задача да ги наводнува првата година беше на Мак.Пат но ништо не направија)
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 07-Oct-2014 at 19:32
Originally posted by kultuzin

Кој ги вози реконструираните патишта. Обрнете внимание на споевите на мостовите. Такви нагли удари се смрт за возилото и сеуште неможам да разберам како е можно за ова да нема решение.


Еве ги споевите на мостовите на новите автопати што се градат во Босна и Херцеговина.Вака треба и кај нас да ги прават.На последниот мост веќе кога се исклучуваме од автопатот за Велес Север извадени се металните решетки и лупнато е асфалт меѓу процепот за да се израмни.
До каде иде нашата импровизација
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 07-Oct-2014 at 22:14
како бе така асфалт ставиле? не сум инжињер, па знам дека мора да има флексибилна врска за да може мостот да осцилира
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 07-Oct-2014 at 22:38
Originally posted by zabegan

како бе така асфалт ставиле? не сум инжињер, па знам дека мора да има флексибилна врска за да може мостот да осцилира


Не е само поради осцлацијата туку исто и поради дилатација т.е. промена на должината поради температурните разлики.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 07-Oct-2014 at 22:43
Originally posted by elnino

супер изгледа посебно навечер кога светлата отспротива не ти сметат, тие се садени 2002-2003 година, лани садевме од мостот на стоби па до виничани, делот од виничани до велес го садеше подружница велес а од неготино надоле го има подружница демир капија

Мислам дека видот е добар нема да смета на асфалтната подлога, само многу густо се садени и сеа ке треба кроење, новите садници кои зимоска се садени ги садеа малку на подалеку за да не биде толку густо, пред недела време бевме на пребројување на и ке треба пак да засадиме 300 садници кои се исушиле (бтв, задача да ги наводнува првата година беше на Мак.Пат но ништо не направија)


Ги видов новите дрвца. Некако ми делуваше како да не се сите во средината на меѓупросторот. Исто така имав впечаток дека дрвцата се многу мали и дека некој веќе се угинати па така веројатно би требало есенва уште еднаш да се помине тој дел. Уште еднаш ќе апелирам до оние кои се ангажирано околу денот на дрвото да предложат токму пошумување на автопатите и не само во средината туку и странично. Како и пошумување покрај магистралните и локалните патишта. Дрвата се мајка за ерозија, за заштита од валкање од земја или каменчиња а штитат и од води.
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 08-Oct-2014 at 19:34
Originally posted by kultuzin


Originally posted by elnino

супер изгледа посебно навечер кога светлата отспротива не ти сметат, тие се садени 2002-2003 година, лани садевме од мостот на стоби па до виничани, делот од виничани до велес го садеше подружница велес а од неготино надоле го има подружница демир капија

Мислам дека видот е добар нема да смета на асфалтната подлога, само многу густо се садени и сеа ке треба кроење, новите садници кои зимоска се садени ги садеа малку на подалеку за да не биде толку густо, пред недела време бевме на пребројување на и ке треба пак да засадиме 300 садници кои се исушиле (бтв, задача да ги наводнува првата година беше на Мак.Пат но ништо не направија)
Ги видов новите дрвца. Некако ми делуваше како да не се сите во средината на меѓупросторот. Исто така имав впечаток дека дрвцата се многу мали и дека некој веќе се угинати па така веројатно би требало есенва уште еднаш да се помине тој дел. Уште еднаш ќе апелирам до оние кои се ангажирано околу денот на дрвото да предложат токму пошумување на автопатите и не само во средината туку и странично. Како и пошумување покрај магистралните и локалните патишта. Дрвата се мајка за ерозија, за заштита од валкање од земја или каменчиња а штитат и од води.и јас мислев дека се угинати, ама зафатеноста ме изненади изгледа заради времето, не се гледат сега многу оти има трева, ке ги видеш во декември.....инаку мене лично видот не ми се допаѓа. А за страничните кој возел до Истанбул е така се праве, со бусен се садат дрвца и се носи капка по капка до секое дрвце, а во Грција се фасцинирав на карпест предел само стават капка систем не садат ништо туку природата кога има услови сама ке си направи вегетација
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 17-Oct-2014 at 20:18
Eve i od mene nesto nekade asfatlriano, nekade se struga, aktivnosti na poveke mesta no slikano e od avtobus pa se losi slikite
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 20-Oct-2014 at 01:11
Ајде уште една тура фотки овој пат од некој транзитен турист.

1.


2.


3.


4.


5.


Edited by jyvation - 20-Oct-2014 at 01:11
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 20-Oct-2014 at 01:14
Прилично дебел слој на асфалт.

6.


7.


8.


9.


10.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 20-Oct-2014 at 01:17
11.


12.


13.


Овој дел е веќе реконструиран.

14.


15.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 20-Oct-2014 at 01:21
16.


17.


Се средува и тунелот.

18.


Која е логиката пола знак е покриен
19.


А гледам и нова вертикална сигнализација.

20.


Edited by jyvation - 20-Oct-2014 at 01:21
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 20-Oct-2014 at 01:24
21.


22.


Знакот десно како да е поткачен малце или мене така ми се чини до толку бе неможеле малце погоре да ги стават.

23.


24.


25.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 20-Oct-2014 at 01:27
26.


27.


28.


29.


30.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 20-Oct-2014 at 01:29
31.


32.


33.


34.


35.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 20-Oct-2014 at 01:30
36.


37.


38.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12090
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 20-Oct-2014 at 09:17
Моето око соколово го забележа следново - Скорје наместо Скопје во кириличниот назив на градот, на долната фотографија Меѓу другото, целиот кириличен назив е напишан со латиничен фонт (се гледа по буквата „к“). Катастрофа!Edited by Џоле - 20-Oct-2014 at 09:19
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 20-Oct-2014 at 12:34
Ааа знаците воопшто не ги коментирав од граматичка гледна точка зошто се полни со грешки.
На претпоследната слика пишува Belgrad а само на стотина метри подоле Belgrade.Исто така на обиколницата Приштина е со апостроф во латинична верзија тука е без итн итн итн...

Edited by jyvation - 20-Oct-2014 at 17:29
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.