build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 25-Oct-2014 at 14:57
Да го посетиш ЕДЕЛ и да си ја смениш шофершајбната
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 25-Oct-2014 at 18:32
Originally posted by gjoko

Да го посетиш ЕДЕЛ и да си ја смениш шофершајбната


Напишав и у другиот пост, колава не е моја, така да и мене ме иритираше додека седев на сувозачко.
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 04-Nov-2014 at 16:27
Ќе возиме низ свеж асфалт на Коридорот 10 од Велес до Катланово

Две фази од проектот за Реконструкција и зајакнување на мостови на Коридорот 10 веќе се комплетирани. Најдоцна до септември 2015 година треба да биде завршена и третата фаза со која ќе бидат подобрени 13 мостовски конструкции по трасата на делницата Велес-Катланово на Коридорот 10, во вредност од околу 8,6 милиони евра.

Првата фаза официјално започна да се реализира во март 2006 година и заврши во декември 2007 година. Локација на предметните активности беа државниот пат А-1, делница: Катланово-Велес и магистралниот пат А-2, делница: Скопје-Блаце. Чинењето на оваа фаза е: 16.704.277,00 американски долари, а изведувач на работите беше компанијата Џесаш од Турција.

Втората фаза официјално започна да се реализира во ноември.2007 и заврши на крајот од декември.2008 година. Локација на предметните активности беа државниот пат А-1, делница: Демир Капија-Гевгелија. Чинењето на оваа фаза е 15.911.310,00 американски долари, а изведувач на работите беше, исто така компанијата Џесаш од Турција.

Владата на Република Македонија уште од самиот почеток целосно го поддржува овој проект како дел од севкупните активности кои водат кон оформување на здрава патна инфраструктура во Република Македонија како дел од пошироката европската патна мрежа, во исто време исполнувајќи ги највисоките стандарди на НАТО и на Европската Унија.

Целосно е завршена реконструкцијата на автопатот Александар Македонски делница Катланово-Велес (27 км и вредност 7,3 МЕ) како еден од најфреквентните патени правеци во земјата а сега по реконструирањето стана една од најубавите, најсигурните и најсовремените делници во овој дел од државата, велат од Министерството за транспорт и врски.

http://maxim.mk/foto-kje-vozime-niz-svezh-asfalt-na-koridorot-10-od-veles-do-katlanovo

Edited by jyvation - 04-Nov-2014 at 16:27
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 02-Dec-2014 at 17:00
Ова го имам зборувано многу пати. А неколку пати го имам пишано до надлежните. Еве конечно ќе се интезивира озеленување на средишниот појас на автопатите и тоа со повеќе годишни стебла.

. „Македонски шуми“ ќе засади 7.200 повеќегодишни садници од чемпрес на автопатот од Куманово до Демир Капија, а од Смоквица до Гевгелија во средишниот простор ќе бидат засадени 7.200 олеандри, изјави за МИА Бибоски.

http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/221066-utre-ke-se-zasadat-pet-milioni-drvca
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 02-Dec-2014 at 19:50
Браво.Засадените туи и чемпреси помеѓу Тетово-Скопје и Градско-Демир Капија многу помагаат да се спречи заслепувањето на светлата од спротивната страна,а `башка` е еколошки позтивна работа
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 22-Mar-2015 at 14:46
Originally posted by gjoko

Браво.Засадените туи и чемпреси помеѓу Тетово-Скопје и Градско-Демир Капија многу помагаат да се спречи заслепувањето на светлата од спротивната страна,а `башка` е еколошки позтивна работа
A i na dnevna svetlina deluva pozitivno za ocite.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 22-Mar-2015 at 17:23
Кој возел ноќе на релација Тетово-Гпстивар знае за што зборувам
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 13-Apr-2015 at 18:36
1.


2.


3.


4.


5.


извор:Ѕид на сообраќајниот срам
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 13-Apr-2015 at 19:09
Ovie sto vozat po desnata strana se "najpametnite" ili dozvoleno e?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 13-Apr-2015 at 19:14
Тие се најпаметните ,затоа и се фотографирани. 
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 13-Apr-2015 at 19:36
Koga e glupa policijata neka bidat najpametni. Za vakvi se kupuva Radar od tie samostojno sto rabotat i stavi gi nekolku na delnicata i uzivaj.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 30-Apr-2015 at 02:41
Од пред недела дена
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 27-May-2015 at 15:42
Со експлозија разнесена карпата над коловозот
повеќе на линкот: http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/276658-avtopat-skopje-veles-so-eksplozija-raznesena-karpata-nad-kolovozot-fotovideo
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 27-May-2015 at 16:07
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 23-Jun-2015 at 10:57
1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.

извор:Ѕид на сообраќајниот срам
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 23-Jun-2015 at 18:29
Се работи доста на делницава, имам можност секој ден да поминувам по неа во последниве 2 недели и нема ден да не ги видам работниците до кај 5-6 часот попладне да работат.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 23-Jun-2015 at 18:41
Би требало да завршат до почетокот на сезоната. Очигледно ништо ќе нема од тоа. Веројатно после летото. Некако од фотографиите многу неорганизирано ми делуваат градилиштата. Се добива впечаток како да се вртат во круг. Но ај како и да е барем квалитетно да се изработи.
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 23-Jun-2015 at 22:15
Бидејќи се знае дека со реконструкции и градење патишта секогаш се пробиваат роковите, требаше барем покасно да ја стават реконструкцијата или порано неколку месеци. Вака опфатија две сезони и нормално дека македонските и транзитните возачи ќе бидат револтирани. Требаше малку да го уклучат умот при одлучувањеto кога да се започне со реконструкцијата.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 20-Jul-2015 at 18:14
Denes ja vozev ovaa delnica i mozam da go kazam slednovo:
Dobar del e veke asfaltiran, na dobar del seuste se raboti a mal del voopsto ne e cepnat. Ima uste baagi za rabotenje. Gradilisteto ne e obelezeno i obezbedeno po nekoi standardi, no ne e ni tolku loso. Vertikalnata signalizalija i ne e tolku losa, no fali horizontalna signalizacija, odnosno fali obelezuvanje na patekata za vozenje so poznatata zolta linija... I tuka ke stavam video...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 20-Jul-2015 at 19:33
Така е почнато е на некои места со одбележувањето на коловозните ленти.


линк од оригиналниот извор на фотографијата
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.262 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.