build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 14-Jul-2017 at 07:10
Добро бе има ли некој да го затворат за овие пропусти што се прават, срамота
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 14-Jul-2017 at 08:08
Originally posted by Cloverstack

Автопат  Велес -> Скопје       WallbashРеконструкцијата на оваа делница заврши лани, а овие фотки денеска се вртат по социјалните медиуми. Немам веќе зборови за овие многу повеќе криминални отколку инфраструктурни зафати, но доколку некој сега скоро патувал од Велес кон Скопје, нека сподели проценка за обемот на проблемите. Да не треба за година-две да правиме нова реконструкција?123
Јас патував пред некој ден, се забележуваат крпениците и ме зачудија затоа што знам дека ептен е нова делницата. Од друга страна, скроз се нивелирани, нема никакви нерамнини. Сепак, естетски го нарушува впечатокот на нов пат.

Edited by Navigator - 14-Jul-2017 at 08:09
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 16-Jul-2017 at 03:06
Чим нема нерамнини и ако убаво се закрпени се трпе некако ,естетски и не сме навикнати и онака да гледаме ,барем рамно да биде.. Иначе патов уште коа се пушти на новиот слој асвалт одма попушти и се отворија нерамнини , ставија голем слој асвалтт , ама утнаа квалитетот на самиот асвалт е лош и џабе акаа толку , јас знаев и јасно беше уште тогаш дека ке има крпеници , само ден два на пуштање на фелницаата веке беа со плава боја обележани местата за крпење, пишав за тоа уште тогаш ..Квалитетот на оваа делница делимично е добра , оние места кај што немаат крпеница и се рамни ке немаат гајле бар неколку години ,ама квалитетот тврдам дека не е добар и ке видите дека ке има многу пропаднати делови од тешките возила , да минуваат само коли ке оди по долго време , ама камионите ке го пропаднат ,со неквалитетен асвалт неможе да очекуваш квалитет.

Edited by WolfLeader - 16-Jul-2017 at 03:17
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 17-Jul-2017 at 12:50
Епа кој е крив за неквалитетниот асвалт, зарем немаат потпишано договори дека за некавалитетна изработка следува казна која треба изведувачот да ја плати. Па тоа во секој договор треба да го има како оче наш. А најверојатно и го има само нема кој да го спроведе. А и да го спроведат касно е затоа што раните ќе останат. За курац не не бива
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 24-Jul-2017 at 15:40
Obnoveni asfalt i vertikalna signalizacija na delnicata Kumanovo-Miladinovci, so isklucok na mal del stari istroseni znaci koi, od nepoznati pricini, gi ostavile.
Delnicata e top, da vidime kolku ke izdrzi

Eve mal del od vcerasnoto vozenje, negde posle patarinata kon Miladinovci.

https://www.youtube.com/watch?v=qq-q6MKBeaA&feature=youtu.be
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 12-Aug-2017 at 13:30
Gradezni aktivnosti na delnicata Miladinovci-Kumanovo. Zavrseni se nekolku kilometri kaj Miladinovci i od Kumanovskata patarina negde do benzinskata na Makpetrol vo Kumanovo.

https://www.youtube.com/watch?v=gbHXLIWfXF4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=XV4aS1XOIsc&feature=youtu.be

Edited by Denko - 12-Aug-2017 at 13:30
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 12-Aug-2017 at 17:38
Многу глупава работа е што не додадоа лента за застанување штом веќе се одлучија да го реновираат...

Originally posted by Denko

Gradezni aktivnosti na delnicata Miladinovci-Kumanovo. Zavrseni se nekolku kilometri kaj Miladinovci i od Kumanovskata patarina negde do benzinskata na Makpetrol vo Kumanovo.

https://www.youtube.com/watch?v=gbHXLIWfXF4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=XV4aS1XOIsc&feature=youtu.be
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 12-Aug-2017 at 23:40
Denko ,ги видов твоите видеа и она од новата делница Куманово-Миладиновци и забележав (1:35) дека има дупки , нешто слично како и на Велес-Катланово и истата фирма Страбаг , значи очигледно е дека нешто не е во ред со тој изведувач , не е нормално тоа да се појавуваат такви оштетувања на нова делница , или користат не квалитетен асвалт или убаво не тампонираат ,тоа самото кажува дека квалитетот на изведба на тие делници што ги прават е лош и за брзо време ке се оштети , па ке крпиме дупките после тоа , што да се каже УЖАС , нови делници по година ипол се реконструираат и на крај не квалитетно изработени 😠 Иначе на ниво на автопат ке се прошири Катланово-Петровец па сигурно новата влада ке има во предвид дека треба да се прошири и тој дел од К10.. А реконструкција треба да добие и Петровец - Миладиновци и клучка Петровец. А што е со Велес-Градско се работи ли таму знае ли некој , јад не сум во Мкд веке со месеци па не сум баш во тек со се ... П.С. Фала за видеата )
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 13-Aug-2017 at 08:15
Eden del od avtopatot blizu veles e zatvoren(se raboti za mal del) i se vrsi grebenje na asfaltot. Izveduvac e Eskavatori. Neznam dali stanuva zbor za rekonstrukcija na celata delnica ili samo na segmenti.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 13-Aug-2017 at 21:55
Така и ке се тера до крај по сегменти , воедно и сите делници се реконструираат по тој принцип , прво Велес-Градско па обратно , Да цела делница , првично требаше само возната лента да се реновира , ама коа увидоа дека целиот тој дел од автопатот е лош се смени планот ... Ке остане за понатаки уште Градско - Неготино ..
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 24-Aug-2017 at 14:31
Вчера го возев овој автопат и би сакал да ги споделам моите впечатоци.
Делницата од Градско до Велес е започната со реконструкција, затворени се лентите од правецот Велес кон Градско и сообраќајот се одвива двонасочно по лентите во насока Градско-Велес. Од Велес до Петровец иако е пресно реконструиран има многу нови крпеници и се приметува дека изведбата на овој сегмент е многу лоша. Од Миладиновци до Куманово се работи интензивно, најголема штета е што овој сегмент не добива проширување со лента за застанување како би се оформила оваа делница во автопатска делница. Делницата од Куманово до Миладиновци е завршена и можам да кажам дека е квалитетно извршена. При крај се и работите на новата наплатна рампа кај Куманово, изгледа одлично.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 31-Aug-2017 at 10:02
Свежи фотки, од утринава, снимани на потегот од село Романовце до патарина Миладиновци:

Edited by Џоле - 31-Aug-2017 at 10:06
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 31-Aug-2017 at 13:35
Превземено од фејсбук,делница Велес-ГрадскоBack to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 31-Aug-2017 at 23:16
Реконструирано е се до патарина Миладиновци , но не и после неа така ?? Делот од после патарина па се до Скопје е баш лош и незнам зошто е оставен ..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 12-Sep-2017 at 11:37
Во првите 40 секунди можат да се забележат реконструктивни зафати веднаш штом ќе се влезе од Грција во Македонија.

Од 16:19 се видливи градежните/реконструктивните зафати на делницата Миладиновци-Куманово.

За сè има вторпат
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 20-Sep-2017 at 09:41
Левата страна на влезот од Грција во Македонија е веќе готова, сега се работи на десната страна.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 20-Sep-2017 at 18:33
Originally posted by bakigvg

Левата страна на влезот од Грција во Македонија е веќе готова, сега се работи на десната страна.


A dali se sreduvaat lentite na granicniot premin ? , tia se vo mnogu losa sostojba koga pominav lani posleden pat i za vlez i za izlez od drzavata ...
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 21-Sep-2017 at 10:08
Лентите не се средуваат.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 21-Sep-2017 at 19:54
Togas toa odi posebno , treba nadlezen organ od Carinska uprava da pobara za renoviranje i ureduvanje na granicniot prostor , mislam deka Agencija za drzavni patista ili Makedonija pat ne se nadlezni za granicnite delovi , i za toa ne gi stavaat vo redovna postapka za odrzuvanje.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 21-Sep-2017 at 19:55
Togas toa odi posebno , treba nadlezen organ od Carinska uprava da pobara za renoviranje i ureduvanje na granicniot prostor , mislam deka Agencija za drzavni patista ili Makedonija pat ne se nadlezni za granicnite delovi , i za toa ne gi stavaat vo redovna postapka za odrzuvanje ,ili mozebi gresam ne sum siguren ...Ama cim se ostaveni a se raboti do sam granicen premin znaci toa odi kako posebna procedura za obnova.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.142 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.