build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12797
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 06-Nov-2017 at 08:13
Целата делница Миладиновци-Куманово е речиси завршена, со исклучок на неколку километри. Сите фотографии се од вчера.

веднаш по патарината Миладиновци

1.


2.


3.


4.


по текот на целата траса се бојат 9и веројатно реконструираат) натпатниците

5.


делот што не е довршен

6.


потоа до Куманово е вака

7.


8.


9.


10.


11.


кај село Романовце

12.


13.


уште еден половично завршен натпатник

14.


15.


16.


новата патарина

17.


18.


пред Куманово

19.
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1634
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 06-Nov-2017 at 09:59
Пу пу скраја да е .... „ја нема да возам по тие делници - тоа све се остатоци од режимот“ ...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 06-Nov-2017 at 10:18
Originally posted by Obedineta Makedonija

Пу пу скраја да е .... „ја нема да возам по тие делници - тоа све се остатоци од режимот“ ...Deka i da vidam nekoj komentar od tebe, skoro se e povrzan so Politika

Za 11 godini mozese mnogo da se naprava za patnata infrastruktura, javniot prevoz, zeleznickata i zivotnata sredina. Isto taka i za bolnicite, studentskite domovi i skolite. Osven eden moderen aerodrom (sto ne e nas tuku na turcite), stotici spomenici i fontani i nekolko kilometri avtopat, "rezimot" bukvalno nisto ne napravi za ova drzava. Izgelde so seene drva, za da ima barem po cist vazduh, ne se kradase dovolno pari.

Mislam deka e fer da se vide novata vlada so ke naprava vo slednite 4 godini pa da gi sporedime rezultatite od dvete vladi.

Inace odlicen napredok na gradeznite raboti. Se nadevam deka ke bide se gotovo za letnata sezona 2018.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 06-Nov-2017 at 10:44
Originally posted by Obedineta Makedonija

Пу пу скраја да е .... „ја нема да возам по тие делници - тоа све се остатоци од режимот“ ...

Ќе се возам и тоа со 200/час Да не се случајно парите на Вмро? Во оваа држава има сеуште еден вид на народ со диагноза ,,жртви со последници од диктатура. Наши се парите алооо, мора да се гради ако сакаш фотеља. Да си КРАДИШ и ГРАДИШ секако ќе си седиш во друга фотеља
Кредитот ќе си го платиш пак ти и јас.

Edited by my Macedonia - 06-Nov-2017 at 10:48
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12797
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 06-Nov-2017 at 12:28
Originally posted by Obedineta Makedonija

Пу пу скраја да е .... „ја нема да возам по тие делници - тоа све се остатоци од режимот“ ...


Не знам зошто мешаш политика, никој не ги критикуваше добрите и позитивните проекти на претходната влада, посебно кога навистина беа во корист на граѓаните. Фактот е тој дека такви проекти можат да се избројат на прсти. Но тие луѓе се веќе минато, Македонија има нови власти, сега нив будно ќе ги следиме и ќе ги критикуваме секојпат кога ќе прават глупости.

Да се вратам на темата, возејќи по оваа делница се чувствуваат мали нерамнини, посебно при брзина околу 120 км/ч, која нели, е предвидена за автопат. На пример, во обратна насока (Куманово-Миладиновци), не се чувствуваат тие нерамнини.
За сè има вторпат
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 06-Nov-2017 at 12:55
Автопат? 120km/h?
Колку што знам со две ленти категоризација е брз пат и ограничување 100 km/h. Да направеа трета лента ок, ама ова е само реконструкција на брз пат.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 06-Nov-2017 at 14:51
Коридор 10 класичен автопат(3ленти) е од Демир Капија до Катланово , од таму па се до некаде клучка Речица е брз пат со 2 ленти што значи не е автопат ,е од речица до граничен премин е пак автопат со 3 ленти , ова е за правец кон Србија,обратен правец од Србија кон Грција , автопат е од граничен премин па се до Катланово е автопат со 3 ленти ,и така е се до клучка Велес , од таму натаки се до Демир Капија е класичен автопат.Од таму па се до Гевгелија автопат е во правец кон Грчка граница (не а сметам Демиркаписка клисура) , а обратно пак од грчка граница не е автопат , (сега е веќе во градба на 3 лента не го рачунам тоа) . Е сега коридор 10 барем до сега не е целосен автопат и нема да биде се додека , Гевгелија-Смоквица не се пушти или веќе ако е пуштен незнам , новата делница Смоквица-Демир Капија ,Катланово - Петровец за него има тендер и проеткна документација што значи за 1-2 години ќе биде пренаменет во автопат и ќе остане уште делот Миладиновци - Куманово кој што е со 2 ленти ,и никаде не видов најава дека овој дел ќе се догради на ниво на класичен автопат , така што коридор 10 не е целосно автопат и нема да биде барем уште некое време. Иначе Џоле за нерамнините е јасно уште кога ќе се земе во обзир која фирма го реконструира , имаат грешки , недостатоци во изведбата , не го тампонираат убаво и асвалтот е неквалитетен и пропаѓа , исто е и со Куманово-Миладиновци само што не се си осетил тие места , исто како и Велес- Катланово се од истата фирма реконструирани и видовме што се случи ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12797
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 16-Nov-2017 at 11:30
Реконструкција на делницата Петровец-Миладиновци

фото: фејсбук профилот на министерот за транспорт и врски
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1634
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 16-Nov-2017 at 11:33
Кај е точно оваа?? Некаде после излезот за новиот терминал на Александар Велики??
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 16-Nov-2017 at 12:33
Одлично , и во обратен правец да се среди ќе биде супер ,скоро на сите делници се работи и се менува ликот да нема испропаднати ленти и дупки, полека но сигурно дел од К10 добива еден по убав и по безбеден лик и нормално по модерен за возење.

Edited by WolfLeader - 16-Nov-2017 at 12:35
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 17-Nov-2017 at 09:46
Mi se sviga sto e iskoseno, posebno kluckite na izlez od Skopje. Skastreni se Drvata i grmuskite. Malce po malce zalicuva na avtopat iako ima uste mnogu rabota.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 17-Nov-2017 at 13:50
И пред велешка патарина е искастрено и клучката кај Градско исто ..
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 113
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 18-Nov-2017 at 13:04
Реално во патната инфраструктура значително почна да се вложува дури пред 5 години со почнувањето на Демир Капија Смоквица.

Реално за 8-10 години треба да се завршат големите проекти (автопатско решение Скопје Охрид, Скопје Блаце, фин пат Скопје Прилеп Битола, автопат Скопје Штип и од таму експресни решенија до Кочани и Струмица, најмалку експресно решение Куманово Крива Паланка). Реконструкцијата на постоечките автопати нема да е проблем (сепак се себеоддржливи). Наше е да почекаме

Ова независно дали дуи е на власт со едните или другите. Некои работи се надпартиски.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 18-Nov-2017 at 13:13
Сеуште нема никакви информации од новата влада за Гостивар-Кичево што се планира и до каде е со тој проект ,и дали ќе се оди по пат на јавно приватно партнерство ама не сум оптимист дека ќе се најде некоја странска фирма за да го изгради и одржува тој дел , и претходната влада се трудеше но не успеа да најде ..
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 18-Nov-2017 at 17:41
Uste da gi sredat patarinite i nacinot na plakjanje patarini. Koga kje gi zavrsat delnicite sto se rekonstruiraat kje zalici na avtopat
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 4496
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 19-Nov-2017 at 19:13
Превземено од фб.Патен правец Велес-Градско

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 11-Mar-2018 at 19:00
Ве известуваме дека ќе се отпочне со изведување градежни активности и електромонтажни работи на дел од Автопат А1, делница Катланово - Велес, почнувајќи од 06.03.2018 до 05.04.2018. Дали некој знае за што поточно станува збор ?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 857
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 11-Mar-2018 at 19:55

Можам само да кажам дека механизација има поставено на стариот пат кон Катланово, но јас негде прочитав дека ќе се започнува обнова на стариот пат Петровец-Катланово, а не на автопатска делница.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 12-Mar-2018 at 21:02
Тоа за стариот пат е сосема друго , точно е тоа дека ќе се реконструира стариот пат , но ова е нешто друго ...
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 02-Apr-2018 at 10:57
Nadezno. Se nadevam deka kje bidat gotovi pred guzvite letovo

http://build.mk/patniot-koridor-10-ke-bide-tselosno-zavrshen-do-juni/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.