build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реконструкција на А1 / Е75
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Mar-2008 at 01:08
Поминав пред некое време, ама навечер беше па не можев да сликам... Иначе многу е тапа чекањето на семафориве LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Mar-2008 at 18:27
А што се чека овдека уствари?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Mar-2008 at 18:43
Да се разминеш со тие од другата страна, пошто се вози само по една лента ради работите.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Mar-2008 at 18:49
И по колку време се вози?! Што ако некој случајно остане подолго на лентата и се отвори семафорот за во спротивен правец?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Mar-2008 at 19:02
Циклусите на семафорите се прилично долги, така да единствена можност е ако има некој квар или слична вонредна ситуација. Ама цело време има луѓе на терен.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-Mar-2008 at 03:02
Ингра, наводно, за реализација на овој проект, вреден околу 10 милиони евра, планирала да ја користи оперативата на "Маврово".

понудија околу 11 милиони евра

И? Да не вреди проектот и милијарда евра?


Edited by ProMKD - 27-Mar-2008 at 03:02
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Jul-2008 at 08:35

Реконструкција на 18 мостови на делницата Демир Капија-Гевгелија

suzana-taseva.jpg Сузана Тасева Коментари (0)   
07.07.2008 19:40

Жешка и тешка е за патување делницата на патот меѓу Демир Капија и Гевгелија, особено мостовите кои се фаза на реконструкција и на кои во просек се чека по 10-ина минути.

На делницата од патот помеѓу Демир Капија и Гевгелија во моментов се реконструираат 18 мостови. Се работи со полна пареа.

На 40 степени целзиусови одмор нема за работниците, а принуден пред семафорите има за патниците, домашни, но и странски кои во зголемен број деновиве транзитираат низ Македонија за Грција. Се жалат на долгите задржувања поради сообраќајот кој се одвива наизменично во двата правца во една сообраќајна лента и на кој проблем плус се неподносливите горештини.

„Многу е жешко и многу се чека. Ова е претеризам и не се издржува веќе. Што да правиме, тоа е тоа, мора да се направи“, велат граѓаните.

Делницата од Демир Капија до Гевгелија е една од најфреквентните во Македонија поради граничниот премин со Грција.

Вкупно, со средства од НАТО, на 43-километарската делница ќе се санираат 21 мост. Реконструкцијата почна во март и според најавите треба да заврши до крајот на годината. Ова е втората фаза од реконструкцијата на мостовите што ја прави НАТО. Лани во првата фаза беа санирани 29 мостови на автопатот Скопје-Велес.http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=95042

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Aug-2008 at 00:21
Еве колку успеав да фатам од прозор од автобус. Со слаби батерии, сонце што мава у аголот којшто најмалку ти треба, толку се може. Ова е од едниот мост кајшто се вози на семафори. Мање више и на другите состојбата е тука некаде. Колку што заприметив моментално се работи на 3 моста на делот кајшто сеуште не е автопат и на еден мост на автопатот гевгелија- смоквица.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 11-Oct-2008 at 22:58
Еве еден куп слики од реконструкцијата на Е75 на делницата Демир Капија-Смоквица. Да не ја објаснувам слика по слика, еве ги документирано сите мостови (мислам дека не пропуштив ништо) кои се реконструираат или кои се веќе реконструирани почнувајќи од мостот на Вардар кај Демир Капија.

Но прво во кратко да напишам кратка репортажа за целата траса на Е75 што ја извозев денеска. Убедливо најлоша делница е Велес-Катланово и тамо обавезно мора да се пресвлече асфалтот. Све друго се вари. Сообраќајот беше стандардно средно жалосен влечејќи накај жалосен. Сигнализацијата беше горе доле на место но фалеа неколку табли или делови од табли и тоа на најновите делници кои веројатно отишле за печење ајвар. Видов и една табла на автопатот која покажува на Титов Велес (незнам како ми промакнала до сега). Каков е само тоа век на експлоатација да биде некоја табала од тоа време Nuts

Со одморалишта сме уште катастрофални, освен новата бензинска на Макоил која ја постирав во нишката за Одмаралишта на патните правци, нема ништо друго ново. Осветлувањето на излезните клучки а стандардно местимично каде ретко која бандера свети комплетно како треба.

Единствена светла точка која ја приметив е дека го осветлиле Стоби и тоа многу убаво и навистина делува примамливо и атрактивно кога се проаѓа покрај него ноќе а и дава впечаток дека ископините се многу поголеми него што се. Одличен потег.

Еве ги сега сликите

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36


Edited by pbanks - 11-Oct-2008 at 22:59
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Oct-2008 at 00:29
Applause

Cheers


Кој мераци ќе биде да се вози опуштено по овој будуќи Р-103 Big%20smile

Туку си требало да сликнеш и од Катланово накај Велес  UnhappyBack to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Oct-2008 at 00:37
Originally posted by Cloverstack

Applause

Cheers


Кој мераци ќе биде да се вози опуштено по овој будуќи Р-103 Big%20smile

Туку си требало да сликнеш и од Катланово накај Велес  Unhappy

штедев батерија :(. Таа делница ни е сепак при рака
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Oct-2008 at 01:13
abe ovoj so hyundaivo pred tebe si go utepal od slikanje....si pomislil coekot od nekoja tajna sluzba si hahahahaBig%20smile
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Oct-2008 at 04:04

Pa nema da se gradi kako sto e Tetovo-Gostivar?? So posebni lenti na sprotiven pravec vaka mnogu tesno dve lenti da pomine kamion da te uplashi. Ulicite se mnogu tesni bashka ova ke bide internacionalen pat ke idat eden kup luge transit preku Makedonija za Grcija, ke se napravi mnogu guzva.

Da ne zaboravime sega deka site chlenki na EU mozhat vo Makedonija da vlezat so licni karti, taka da ke ima golemi guzvi.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Oct-2008 at 04:09
Плугер ова е само реконструкција на постоечките мостови на постоечкиот магистрален пат.
Планиранираниот автопат си е посебна приказна.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Oct-2008 at 04:32

Dobro ali sepak e del od proektot.

18 mostovi mislam deka sepak se mnogu, ovoj proekt mi lichi deka i te kako ke bide skap. Ali dobro chim evropskite sojuznici ke gi koristat ovie patishta ke treba i da platat za toa.

Klover, Da ne imash nekoj drugi informacii?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Oct-2008 at 04:47
Плугер, некако слабо се разбираме... Не знам зошто, во нишкава има доволно информации ако навистина имаш желба да се информираш. Вака му доаѓа дека набрзинка разгледуваш и пишуваш коментар без врска...

- Не е дел од истиот проект
- 18 мостови се само тие на таа делница, но без разлика, не се ни малце ни многу туку се толку колку што се и мораат да бидат санирани
- Финансиите се обезбедени
- Проектот го финансира НАТО
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Oct-2008 at 05:14
Klover, da se razbereme ubavo

Nato ke financira za 18te mostovi sto se vo patot sprema Demir Kapija-Gevgelija, pa neli ke se gradi nov pat za Demir Kapija-Smokvica?? Toa me zbuni.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Oct-2008 at 10:23
Originally posted by Plugger

Klover, da se razbereme ubavo

Nato ke financira za 18te mostovi sto se vo patot sprema Demir Kapija-Gevgelija, pa neli ke se gradi nov pat za Demir Kapija-Smokvica?? Toa me zbuni.


Новиот си е башка, но за него допрва се обезбедуваат средства и се избира траса (од левата или од десната страна на Вардар). Но тоа не значи дека стариов пат и тие мостови треба да ги оставиме во небезбедна состојба, бидејќи во најдобар случај новата делница би била готова 2012 (за жал Ohno).
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Dec-2008 at 08:34
Свечено пуштање во употреба на 20 реконструирани мостови

Скопје, 15 декември (МИА) - Денеска свечено ќе бидат пуштени во употреба 20 мостови реконструирани во рамките на втората фаза од Проектот за санација и зајакнување на мостовите на Република Македонија, кој се спроведува во соработка со НАТО.

На свеченоста, која ќе се одржи во непосредна близина на мостот „Б-122“ на магистралниот пат М-1, делница Демир Капија - Гевгелија, ќе се обратат министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, бригадниот генерал на Штабот на НАТО во Скопје Стојан Генков и претставникот на Агенцијата на НАТО за одржување и снабдување (НАМСА) Руи Родригез. паг/вј/8:25http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=34&vId=59956862&lId=1&title


Edited by Cloverstack - 15-Dec-2008 at 19:32
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 15-Dec-2008 at 08:46
aj ako moze celiot text da go postiras deka jas ne mozam da ja procitam
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.