build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реконструкција на А1 / Е75
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 24252627>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 27-May-2022 at 18:03
Originally posted by WolfLeader

Nogu drzavi imaat privatno partnerstvo za da im gi odrzuva patistata , bidejki ocigledno drzavata ne e sposobna ... ne deka i privatna firma ke bide med i mleko i se ke bide ubavo , no veruvam deka od segasnoto so drzavata go pokazuva ke bide kade kade po dobro i po ubavo ... Neka kradat ama i neka pravat , a kaj nas momentalno a i od sekogas samo kradat a ne pravat ...
I dvete ne moze! Kradenjeto e najvazno, a ako se krade togas ne ostanuvaat pari za gradenje! Toa e poentata. Patarinata e kokoska sto nese zlatni jajca. Parite se prenasocucaat za drugo, zatoa patistata ne se odrzuvaat. Inaku "Makedonija pat" so tolku prihodi moze perfektno da gi odrzuva avtopatistata!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 27-May-2022 at 18:05
Originally posted by stef4o

Патов од ден на ден е се полош,буквално треба комплет реконструкција до делницата Д.Капија-Смоквица бидејќи на некои места има огромни дупки и нерамнини па мора да се вози 50-70 на саат,особено делот околу Градско и Неготино а и на другите делници каде нема дупки е полн со нерамнини и испакнатини.
Сигнализацијата е потполно зарасната како и делови од третата лента.
Доста луѓе кои одат на релација Неготино-Гевгелија го користат стариот пат за да избегнат патарини така што и тој е веќе критичен и уништен(особено и поради камионите на Фени).
Катланово-Петровец нема ни надеж дека ќе се доврши откако раскинаа договор со Бетон.
"D.Kapija-Smokvica"!? Pa toa e nova delnica, pretpostavuvam deka e lapsus!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 27-May-2022 at 20:49
Originally posted by Denko

Originally posted by stef4o

Патов од ден на ден е се полош,буквално треба комплет реконструкција до делницата Д.Капија-Смоквица бидејќи на некои места има огромни дупки и нерамнини па мора да се вози 50-70 на саат,особено делот околу Градско и Неготино а и на другите делници каде нема дупки е полн со нерамнини и испакнатини.
Сигнализацијата е потполно зарасната како и делови од третата лента.
Доста луѓе кои одат на релација Неготино-Гевгелија го користат стариот пат за да избегнат патарини така што и тој е веќе критичен и уништен(особено и поради камионите на Фени).
Катланово-Петровец нема ни надеж дека ќе се доврши откако раскинаа договор со Бетон.
"D.Kapija-Smokvica"!? Pa toa e nova delnica, pretpostavuvam deka e lapsus!


Мислев до таа делница е лош патот и потребна е реконструкција инаку тие 28 км се сосем ок барем засега.
Carpe diem
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 27-May-2022 at 21:29
Originally posted by stef4o

Originally posted by Denko

Originally posted by stef4o

Патов од ден на ден е се полош,буквално треба комплет реконструкција до делницата Д.Капија-Смоквица бидејќи на некои места има огромни дупки и нерамнини па мора да се вози 50-70 на саат,особено делот околу Градско и Неготино а и на другите делници каде нема дупки е полн со нерамнини и испакнатини.
Сигнализацијата е потполно зарасната како и делови од третата лента.
Доста луѓе кои одат на релација Неготино-Гевгелија го користат стариот пат за да избегнат патарини така што и тој е веќе критичен и уништен(особено и поради камионите на Фени).
Катланово-Петровец нема ни надеж дека ќе се доврши откако раскинаа договор со Бетон.
"D.Kapija-Smokvica"!? Pa toa e nova delnica, pretpostavuvam deka e lapsus!


Мислев до таа делница е лош патот и потребна е реконструкција инаку тие 28 км се сосем ок барем засега.
Neli imase skoro nekoja rekonstrukcija na delnicata Negotino-D.Kapija?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 28-May-2022 at 08:22
Originally posted by Denko

Originally posted by stef4o

Originally posted by Denko

Originally posted by stef4o

Патов од ден на ден е се полош,буквално треба комплет реконструкција до делницата Д.Капија-Смоквица бидејќи на некои места има огромни дупки и нерамнини па мора да се вози 50-70 на саат,особено делот околу Градско и Неготино а и на другите делници каде нема дупки е полн со нерамнини и испакнатини.
Сигнализацијата е потполно зарасната како и делови од третата лента.
Доста луѓе кои одат на релација Неготино-Гевгелија го користат стариот пат за да избегнат патарини така што и тој е веќе критичен и уништен(особено и поради камионите на Фени).
Катланово-Петровец нема ни надеж дека ќе се доврши откако раскинаа договор со Бетон.
"D.Kapija-Smokvica"!? Pa toa e nova delnica, pretpostavuvam deka e lapsus!


Мислев до таа делница е лош патот и потребна е реконструкција инаку тие 28 км се сосем ок барем засега.
Neli imase skoro nekoja rekonstrukcija na delnicata Negotino-D.Kapija?


Да имаше пред некоја година ама мал дел беше тоа некои си 7-8км мислам а ова другото е во очајна состојба особено делот од кај ТЕЦ Неготино кон Градско,а исто и Велес-Катланово има премногу крпеници и нерамнини.
Carpe diem
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 28-May-2022 at 10:53
Originally posted by stef4o

Originally posted by Denko

Originally posted by stef4o

Originally posted by Denko

Originally posted by stef4o

Патов од ден на ден е се полош,буквално треба комплет реконструкција до делницата Д.Капија-Смоквица бидејќи на некои места има огромни дупки и нерамнини па мора да се вози 50-70 на саат,особено делот околу Градско и Неготино а и на другите делници каде нема дупки е полн со нерамнини и испакнатини.
Сигнализацијата е потполно зарасната како и делови од третата лента.
Доста луѓе кои одат на релација Неготино-Гевгелија го користат стариот пат за да избегнат патарини така што и тој е веќе критичен и уништен(особено и поради камионите на Фени).
Катланово-Петровец нема ни надеж дека ќе се доврши откако раскинаа договор со Бетон.
"D.Kapija-Smokvica"!? Pa toa e nova delnica, pretpostavuvam deka e lapsus!


Мислев до таа делница е лош патот и потребна е реконструкција инаку тие 28 км се сосем ок барем засега.
Neli imase skoro nekoja rekonstrukcija na delnicata Negotino-D.Kapija?


Да имаше пред некоја година ама мал дел беше тоа некои си 7-8км мислам а ова другото е во очајна состојба особено делот од кај ТЕЦ Неготино кон Градско,а исто и Велес-Катланово има премногу крпеници и нерамнини.
Katastrofa! Pa Veles-Katlanovo go rekonstruiraa pred 6-7 godini. Zarem e mozno za tolku kratko vreme da popusti asfaltot?!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 07-Jun-2022 at 15:10
Interesna i retka emisija od 1978g. za avtopatot "Bratstvo-Edinstvo".
Makedonskiot del od avtopatot e pomegu 16-19 min. kade se gleda gradbata na prvata delnica "Kumanovo-T.Veles".

https://www.youtube.com/watch?v=nkjoTzgnmPQ
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1810
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 07-Jun-2022 at 19:46
Originally posted by Denko

Interesna i retka emisija od 1978g. za avtopatot "Bratstvo-Edinstvo".
Makedonskiot del od avtopatot e pomegu 16-19 min. kade se gleda gradbata na prvata delnica "Kumanovo-T.Veles".

https://www.youtube.com/watch?v=nkjoTzgnmPQ
Во видеото вика дека ќе имало телефонска говорница на секои 2,5 км. Јас не памтам да сум видел такво нешто по пат кај нас, освен на новата делница Демир Капија - Смоквица.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 07-Jun-2022 at 20:02
Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Interesna i retka emisija od 1978g. za avtopatot "Bratstvo-Edinstvo".
Makedonskiot del od avtopatot e pomegu 16-19 min. kade se gleda gradbata na prvata delnica "Kumanovo-T.Veles".

https://www.youtube.com/watch?v=nkjoTzgnmPQ
Во видеото вика дека ќе имало телефонска говорница на секои 2,5 км. Јас не памтам да сум видел такво нешто по пат кај нас, освен на новата делница Демир Капија - Смоквица.
I jas ne pamtam. Pak e vo prasanje nekoja improvizacija vo izvedbata na proektot ili novinarska fantazija. Jas do raspadot na Jugoslavija kako dete imam dosta prosetano niz Jugoslavija i ne pamtam telefonska govornica na nekoj avtopat.   
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 13-Jun-2022 at 17:18
5 километри автопат ќе се реконструираат вкупно 3 годиниhttps://sitel.com.mk/5-kilometri-avtopat-kje-se-rekonstruiraat-vkupno-3-godini
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14249
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 26-Jun-2022 at 08:47
Тука може да се види моменталната состојба на А1

За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 26-Jun-2022 at 09:38

Veke videno! Ostanuvaat starite boljki na neodgovornost i nesoodvetno neodrzuvanje na avtopatot. Na toa se nadovrzuva i krajno opasnoto kontroliranje i stopiranje od strana na izgubenata makedonska policija.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 947
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 26-Jun-2022 at 19:17
Очајна состојба. Треба еден тендер што ќе покрие комплет реконструкција од Табановце до Богородица. Асфалт, уредување сигнализација, пристапни краци, зеленило, инфо табли, паркинзи, осветлување, патарини. Унифицирање и средување буквално на се. После тоа формирање на посебна фирма што ќе биде задолжена само за А1, финансирана со % од патарини. Уште подобро и концесија на некоја западноевропска. И да не припари полиција таму, нека си инсталираат камери слободно.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 26-Jun-2022 at 22:03
Originally posted by <Fresno>

Очајна состојба. Треба еден тендер што ќе покрие комплет реконструкција од Табановце до Богородица. Асфалт, уредување сигнализација, пристапни краци, зеленило, инфо табли, паркинзи, осветлување, патарини. Унифицирање и средување буквално на се. После тоа формирање на посебна фирма што ќе биде задолжена само за А1, финансирана со % од патарини. Уште подобро и концесија на некоја западноевропска. И да не припари полиција таму, нека си инсталираат камери слободно.
Zosto posebna firma ili stranska koga MP moze toa da go pravi. Parite se tuka samo fali reinvestiranje na istite vo odrzuvanje na avtopatot. A policijata mora vednas i neodlozno da zapre so taa opasna praktika na zastanuvanje avtomobili na avtopat. Zaginaa dvajca policajci pred nekolku godini i gajle si nemaat. Na avtopat treba kameri i presretnuvaci!
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 27-Jun-2022 at 13:03
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 947
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 27-Jun-2022 at 21:23
Originally posted by Denko

Zosto posebna firma ili stranska koga MP moze toa da go pravi. Parite se tuka samo fali reinvestiranje na istite vo odrzuvanje na avtopatot.

Не може, не е ефикасно претпријатие тоа. Дувло е на криминал, нема одговорност, организациска поставеност од социјализам, нема механизација соодветна за квалитетна реконструкција, нема модерни машини за одржување на цел појас, нема know how, нема ништо.
Back to Top
FiLo View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 28-Jun-2022 at 05:35
Моментално најдобро за возење е Миладиновци-Штип-Радовиш-Струмица. Потоа Штип-Кочани по новиот пат.
И стариот пат од Крупиште до Кочани е ок, само што е тесен.

Од Е-75 само Демир Капија-Гевгелија е најдобар и во некоја мера Велес-Катланово.

Останатото калдрма, како од римско време да е.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 278
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 28-Jun-2022 at 08:12
Мала исправка и надополнување:
стариот (магистралниот) Крупиште - Кочани е во прилично лоша состојба.
Од подобрите делници тука се и:
Велес - Кадрифаково
Табановце - Куманово
Куманово - Окта мислам дека во двата правци е реконструиран асфалтот
Скопје - Тетово во двата правци (надпросечно ако се земат во предвид останатите делници)
Обиколница Скопје (исто надпросечно).

Иначе имаме малку интересна ситуација - од Штип на кај и да тргнеш патиштата се во одлична состојба:
- за Скопје автопатот
- за Велес (Велес - Кадрифаково експресниот)
- за Кочани експресниот
- за Пробиштип (реконструиран регионалниот целосно)
- за Радовиш (најдобриот експресен пат моментално)
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 28-Jun-2022 at 09:42
Зошто баш Штип?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 28-Jun-2022 at 14:51
Originally posted by <Fresno>

Originally posted by Denko

Zosto posebna firma ili stranska koga MP moze toa da go pravi. Parite se tuka samo fali reinvestiranje na istite vo odrzuvanje na avtopatot.

Не може, не е ефикасно претпријатие тоа. Дувло е на криминал, нема одговорност, организациска поставеност од социјализам, нема механизација соодветна за квалитетна реконструкција, нема модерни машини за одржување на цел појас, нема know how, нема ништо.
Mehanizacija ke se kupi (imaat pari), menadjmentot ke se podobri. Se se moze ako se saka!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 24252627>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.