build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реконструкција на А1 / Е75
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Dec-2008 at 09:34
Originally posted by lslcrew

08:26 Свечено пуштање во употреба на 20 реконструирани мостови
  • Скопје, 15 декември (МИА) - Денеска свечено ќе бидат пуштени во употреба 20 мостови реконструирани во рамките на втората фаза од Проектот за санација и зајакнување на мостовите на Република Македонија ...bulletПОВЕЌЕ
 
 
 
Ај да видиме што ќе биде со третата (колку што знам) неофицијална фаза Roll%20eyes 
Владата комај секое селско патче ќе го реновира а за ова ни збор па ваљда натовциве ќе го средат Question
 
Веќе  имаме спомнато али незнам како не ставија нов слој кога беше затворен патот Bash
 
 
 
Originally posted by pbanks

Автопатот од Скопје до Велес ќе се асфaлтира со пари на НАТО

Буџетот од 35 милиони евра нема да се потроши за мостовите, остатокот ќе се пренамени за автопатот

ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА

Коловозот на автопатот од Скопје до Велес, делница на која годинава се реконструираа 29 моста, ќе се асфалтира со пари од НАТО, дознаваме од неофицијални извори. Постојат огромни шанси дел од одобрените средства на НАТО во висина од 35 милиони евра, за санација на вкупно 50 моста во државава, почнувајќи од граничниот премин од Табановце до Гевгелија, да не се потрошат. Овие пари првично се предвидени само за мостовите. Но, со оглед на тоа дека целата сума нема да се потроши, остатокот ќе се пренамени за асфалтирање на критичните точки од автопатот.

Овој потег од автопатот, кој е во катастрофална состојба и е полн со дупки, Владата немаше пари да го асфалтира додека траеше реконструкцијата на мостовите, кога сообраќајот беше забранет. Процените беа дека за целосно нов коловоз се потребни околу 13 милиони евра.

Досега, за поправка на 29 од вкупно предвидените 50 моста, како што дознаваме, потрошени се околу 12 милиони евра, или една третина од одобрените 35 милиони евра. Се претпоставува дека за преостанатите 21 мост, кои треба да се санираат во текот на идната година, ќе се потрошат уште 10-12 милиони евра, така што остатокот ќе се искористи за обновување на коловозот. Но, според нашите сознанија, дури и да се потроши целата сума само за мостовите, кај НАТО сега постои расположение, откако ќе се поправат оштетените мостови, да се одобри дури и нов буџет само за автопатот. Кој дел е најкритичен за целосно нов асфалт, ќе каже Министерството за транспорт и врски, кое треба да изработи студија.

Асфалтирањето нема да се случи идната година, туку дури во 2009 година, кога се очекува да се поправат сите мостови од Табановце до Гевгелија што беа руинирани за време на косовската криза од тешките возила на НАТО што го користеа автопатот за транспорт меѓу Косово и грчкото пристаниште Солун.

Првите 29 моста, кои беа реконструирани за време на првата фаза, веќе се пуштени во употреба пред три недели, а оштетениот коловоз од Скопје до Велес само се пополни со крпеници. Втората фаза за реконструкција на 21 мост ќе почне од 1 февруари идната година, за кога е предвиден стартот на градежните зафати. Во тек е изборот на фирма што ќе ги поправа мостовите. Тендерот е при крај, собрани се понудите од фирмите и се очекува најдоцна до 22 декември да се избере изведувачот што ќе ги санира мостовите од Неготино до Демир Капија. Првите мостови ги реконструираше турската фирма „Џесаш“.

За време на градежните работи, на оваа делница од автопатот сообраќајот нема да се забрани, туку ќе се одвива во отежнати услови, бидејќи прво ќе се поправа едната половина, а потоа другата половина на мостовите. Овој потег не може да биде целосно затворен за сообраќај затоа што нема алтернативен пат.



Извор: Утрински весник


Edited by vardar - 15-Dec-2008 at 09:35
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Dec-2008 at 16:47

www.mia.com.mk
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Dec-2008 at 19:03
Супер, одлична вест за преасфалтирање на целата траса Скопје - Велес и Велес-Скопје. И двете со во очајна состојба и плачат за реконструкција. Штета што не го преасфалтираа додека беше затворен туку пак со  години главната делница во земјава ќе биде затворерна. Плус се надевам дека по целата должина ќе го реконструираат а не само на делови, затоа што пак не сме свршиле целосно работа. Ама нејсе, подобро нешто отколку ништо.
Втор проблем е делот на автопатот Скопје-Табановце околу Куманово и клучката за Софија. Тој дел треба под итно да се реконструира од корен затоа што е многу пропаднат. Инаку знае ли некој дали се работи на делницата Куманово-Табановце?

Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Dec-2008 at 19:17
se raboti, mislam deka e pocnato,trebashe pred 2 meseca da pocne so rabota pelagonija ama neshto se premislija i sea neznam koj ja prezema rabotata neznam tocno.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Dec-2008 at 19:24

Пуштени во употреба 20 санирани мостови

Заврши втората фаза од проектот за санација и зајакнување на мостовите во Република Македонија кој се спроведува во соработка со НАТО.

Реализацијата траеше околу осум месеци, а беа опфатени 20 мостови на потегот Демир Капија - Гевгелија.

Мостовите денеска свечено беа пуштени во употреба од страна на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, бригадниот генерал на Штабот на НАТО во Скопје Стојан Генков и претставникот на Агенцијата на НАТО за одржување и снабдување Руи Родригес.

Во првата и втората фаза од проектот се санирани и зајакнати вкупно 49 мостови на потегот Скопје - Гевгелија долж Коридорот 10, а со третата фаза ќе бидат опфатени 16 мостови и 27 километри патна мрежа.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Dec-2008 at 23:00










Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5369
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Dec-2008 at 00:59

Ова предвреме санирани значи дека пред да се срушат се санирани? Браво браво, така треба
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Dec-2008 at 01:41
Реконструкцијата на мостовите продолжува во мај

НАТО и Владата во следните месеци ќе ги договорат приоритетните локации за санација

Проектот на НАТО за санација и реконструкција на мостови и патишта по должината на Коридорот 10 продолжува во мај следната година. По завршувањето на втората фаза од проектот во која беа реконструирани 20 моста на делницата од Демир Капија до Гевгелија, како и претходно реконструираните 29 моста од Блаце до Велес, следува завршната фаза во која за санација преостануваат уште 16 моста.

Моментно ниту во Министерството за транспорт и врски, ниту во штабот на НАТО во Скопје не прецизираат што точно на кои локации ќе се работи во третата фаза. Тоа засега е предмет на договарање, а може покрај 16 моста, од предвидените вкупно 65 за реконструкција, да се санираат и некои патни правци.

За тоа, велат во Министерството, ќе одлучат по консултациите со експерти од Градежниот факултет во Скопје. Неодамна, министерот Миле Јанакиески најави дека е веројатно Владата да побара и обнова на асфалтот на патниот правец Катланово - Велес.

Одговорните за односи со јавноста во штабот на НАТО, пак, велат дека третата фаза сигурно ќе почне да се реализира идната година, но што точно ќе биде приоритет за санација ќе се договара со Владата. Сите опции се отворени, проектите најмногу ќе зависат од барањата на Владата, но и од висината на средствата што ќе ги обезбеди НАТО. Планирани се 15 милиони евра за оваа фаза, но колку всушност ќе се соберат останува да се види, велат во штабот на НАТО. (С.Н.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DF81DCE90D61A84DA757C982B46147C6

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Dec-2008 at 11:25
Banana Мислам дека најгорливиот проблем на патниот Коридор 10(освен доградбата на на поедини делови) е решен!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 23-Mar-2009 at 12:55
Скопје --> Велес

1


2


3


4



Edited by Cloverstack - 23-Mar-2009 at 12:56
Back to Top
MakedonMKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Apr-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MakedonMKD Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Apr-2009 at 23:25
Е вака да го реновираа целосно автопатот на потегот Велес - Катланово ќе беше одлично. Срамота се оние дупкине и крпеницине после Велес! Мораш слалом да возиш за да ги избегнуваш. 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5369
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-May-2009 at 22:29

Средба Јанакиески- Гагашев, во септември почнува реконструкција на 16 мостови во Македонија

Скопје, 5 мај (МИА) - Реконструкција на 16 мостови на делницата Велес-Петровец и 26 километри од овој патен правец ќе се изврши од 1 септември годинава до 31 декември следната година. Ова е договорено на средбата меѓу министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и новоназначениот командант на НАТО - штабот во Скопје Валентин Гагашев.

Како што соопштува Министерството за транспорт и врски реконструкцијата на 16 моста и 26-те километри е третата фаза од проектот за реконструкција на мостовите во Република Македонија. Средствата, за реализација на оваа фаза во висина од  14 милиони евра се обезбедени. Со проектот за реконструкција на мостовите во Македонија се опфатени вкупно 50 мостови.

На средбата е изразено задоволство од досегашната заедничка соработка со НАТО во реализацијата на  инфраструктурните проекти за санација на мостовите во Република Македонија и реконструкцијата на клучката „Момин поток“ во Скопје.скс/вј/14:12


http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=34&vId=64346002&lId=1&title=%D0%9C%D0%90%D0%9A%D0%95%D0%94%D0%9E%D0%9D%D0%98%D0%88%D0%90+-+%D0%A1%D0%9E%D0%9E%D0%91%D0%A0%D0%90%D0%8C%D0%90%D0%88+%D0%98+%D0%92%D0%A0%D0%A1%D0%9A%D0%98


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 05-May-2009 at 22:36
WTF  Question

Па зарем реконструкцијата на мостовите помеѓу Петровец и Велес не заврши?!?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 05-May-2009 at 23:58
Кловер, се мисли на другиот правец од автопатот, пишува во првата реченица Велес-Петровец. Мене ме насмеа рециклирањето на веста за "клучката"Question  Момин Поток.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 06-May-2009 at 00:16


За тие мостови колку што памтам беше кажано дека се градени по современи стандарди и дека не им е потребна реконструкција  Dunno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-May-2009 at 03:49


Еве што сме имале регистрирано на почеток на нишкава:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=26&PID=267#267

има оштетувања и на спротивната делница од Велес кон Скопје, но тие мостови не биле приоритетни за овој проект бидејќи се подоцна градени и нивната носивост е поголема. Целта на донацијата од НАТО е да се зголеми носивоста на мостовите на делницата Скопје - Велес.

- Еден мост на другата делница ќе биде реконструиран в година, а оштетувањата на другите мостови се минорни бидејќи тие се проектирани според нови прописи - тврди Марковски.

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 10-Jul-2009 at 13:33
Абе дечки можи е глупо прашањево,ама досега барав но не можам да најдам.

Дали од кога ќе се заврши изградбата на делниците Табановце-Куманово и Демир Капија-Смоквица целосно ќе биди завршен Коридор 10 низ Македонија?
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 10-Jul-2009 at 13:38
Ќе имаме автопат по целата должина на К10 ако тоа ти е прашањето Smile

Мада за втората делница како што стојат работите ќе чекаме уште минимум 3-4 години
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-Jul-2009 at 13:40
Патниот коридор ќе биде завршен, односно ќе биде автопат по целата должина. Е сега во каква ситуација е асфалтот на други делници тоа е прашање. Инаку коридорот опфаќа и железнички коридор, кој треба да биде електрифициран по целата должина и дсо дупли колосек, а Македонија е далеку од ова. После тоа мислам дека треба коридорите да опфаќаат и гасоводна линија, некои чак и нафтоводна, оптички кабли и слични работи што всушност коридорот стварно го прават коридор. За коридорот 10 конкретно незнам колку од овие гаџети се опфатени.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 10-Jul-2009 at 13:43
Фала на информацијата.
Баш тоа ме интересираше,дали ќе биде автопат од Табановце до Богородица.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.