build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на А1 / Е75

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 25-Feb-2010 at 17:04

НАТО го заборави автопатот Велес - Скопје


 

Од НАТО-мисијата во Македонија велат дека за одлуката на средствата предвидени за санација на оваа делница треба да биде донесена на амбасадорскиот совет во април

 
 
%20  
Нерамнините и ископаниот асфалт и понатаму ќе ги мачат возачите што секојдневно ја поминуваат северната делница на автопатот Велес - Скопје. Санацијата доцни поради доцнење на парите. НАТО, согласно со меморандумот за разбирање, кој го потпиша со Министерството за транспорт и врски, требаше да изврши целосна санација на магистралните патишта во три фази. Според договорот, во третата фаза требаше да биде целосно санирана делницата Велес - Скопје, бидејќи ја користеше за транзит на своите конвои за време на косовката криза. Предвидени беа 35 милиони евра, од кои повеќе од половина се веќе потрошени за двете фази, но парите за третата фаза веќе подолго време доцнат.

Од НАТО-мисијата во Македонија велат дека за одлуката на средствата предвидени за санација на оваа делница треба да биде донесена на амбасадорскиот совет на земјите-членки, кој треба да се одржи во април.

- Согласно со меморандумот за разбирање, НАТО требаше да санира дел на магистралните патишта во три фази. Двете фази се завршени, а со третата се доцни поради тоа што се чека дали, зошто и како ќе се распределуваат средствата за оваа намена. Начелно, третата фаза е договорена и не гледам причина да не биде одобрена, иако со меморандумот НАТО не е обврзан за санација, сепак тоа ќе зависи од добрата волја на земјите членки - вели Сашко Голов, офицер за односи со јавноста на НАТО во Скопје.

Од Агенцијата за државни патишта ни потврдуваат дека северната делница на автопатот Велес - Скопје е многу оштетена. Според нив, санацијата доцни поради недоспеаните пари од НАТО, чија обврска е да го реконструира автопатот во двата правци.

- Досега се завршени две фази во кои беа опфатени патот од границата до Велес и мостовите, а очекуваме до крајот на годинава да се заврши санацијата барем на дел од северната делница Велес - Скопје вели Наташа Валкановска директорка на Агенцијата за државни патишта. Од јавното претпријатие „Македонија пат“ се запознати со овој проблем и тврдат дека дупките се поправаат во согласност можностите и средствата што им се одобрени од Агенцијата. Оттаму не информираат дека тие се обврзани само за одржување и за поправање на дупките, кои почесто се јавуваат зимскиот период од годината.
 
   
Автор: Сашко Богатинов
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=225101023307&id=9&setIzdanie=21919
Back to Top
kocani. View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-May-2010
Location: нема
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kocani. Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 21-Jan-2011 at 11:10
Незнам дали е за овде но за тој пат е. Пред недела дена е излегнат тендер за реконструкција на Катланово-Велес објавен од Агенција за Дршавни Патишта
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 11-Mar-2011 at 06:55
Знам дека има многу по важни работи на Е-75, но општина Гевгелија (не државата)треба да ја среди оваа клучка.Со новите казина, лесните и товарните возила навистина е непрактично. Не дека има некоја гужва или сл., но според мене од безбедносни и практични причини треба да се преуреди.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 23-Jun-2011 at 10:46
Најголемата македонска градежна компанија „Гранит“, специјализирана за нискоградба, склучи договор вреден 444,5 милиони денари (7,22 милиони евра) со државната Агенција за патишта, објави компанијата.

„Гранит“ го добил тендерот за рехабилитација на делницата „Катланово-Велес“од магистралниот пат М-1.

Според официјалните информации „Гранит“ се обврзал работата да ја заврши за 18 месеци од склучување на договорот, што значи до крајот на 2012 година.

Ако се споредува со приходите кои „Гранит“ ги остварил во првиот квартал годинава излегува дека овој договор е во вредност од половина од сите приходи кои ги остварила компанијата за првото тромесечје. Доколку пак се споредува со приходите за првиот квартал лани тогаш излегува дека овој договор вреди речиси колку сите приходи кои компанијата ги остварила лани за првите три месеци.Зошто делницата Катланово-Велес, кога во обратна насока патот е во далеку,далеку полоша состојба ???
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-Jun-2011 at 10:58
Може се мисли во двете насоки.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 23-Jun-2011 at 11:15
Одлична вест!
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 23-Jun-2011 at 11:48
Друго што ме радува е што е Гранит во прашање. До сега не ми ја изневериле довербата.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 23-Jun-2011 at 11:56
Според вас... ако ја направат таа делница тип топ, колкава ќе биде највисоката дозволена брзина?
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 23-Jun-2011 at 13:15


Нема да се смени ништо бидејќи се работи за стариот регионален пат кој не само што нема автопатски профил, туку и радиусите не се по стандарди за автопат. Потребно е изградба на комплетно нова траса (веројатно паралелно со правецот Велес-Скопје) со што на оваа делница би и се вратила функцијата на регионален пат.

Во секој случај добра вест, се надевам дека и за насоката Велес-Скопје ќе слушнеме нешто вакво наскоро.

Исто така и трасата Миладиновци-Куманово е во ужасна состојба. Сите други делници во земјава и може да се трпат но овие три се нуклеарна катастрофа.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 23-Jun-2011 at 13:25
Originally posted by N23

Одлична вест!


Ако дочекавме вакви новости да бидат одлични вести тогаш не знам што би правеле со крупни непочнати проекти. Прегу глава веќе па во Македонија приоритет треба да се делниците што не се завршени и што не се ни почнати. Ова е обично мачкање очи не дека нема да променат асфалт али ова е далеку од тоа што ни треба!!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 23-Jun-2011 at 16:31
Добро објасни пбанкс. Кога и да се гради таа нова предвидена делница о ддруга страна ќе ни остане реновиран регионален пат стар помалку од деценија претпоставувам, уште да се среди до Катланово патот и ќе има солиден регионален пат Скопје Велес. Тука неможе повеќе од 80 да се вози сепак е привремена за другите е 120 ограничена.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 23-Jun-2011 at 16:35
Originally posted by Supervisor

Originally posted by N23

Одлична вест!


Ако дочекавме вакви новости да бидат одлични вести тогаш не знам што би правеле со крупни непочнати проекти. Прегу глава веќе па во Македонија приоритет треба да се делниците што не се завршени и што не се ни почнати. Ова е обично мачкање очи не дека нема да променат асфалт али ова е далеку од тоа што ни треба!!


Па ако знаеме колкава е успаноста на властите кон инфраструктурата, секој ваков зафат е одлична вест, па макар се работело и за 10 км. Особено што кај нас после направениот автопат никој понатаму не се грижи за негово одржување. Сепак мора да е за минимален поздрав ваквата одлука, затоа што после огромниот притисок од јавноста можеби на тие горе ќе им текне што се приоритети.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 27-Jun-2011 at 07:26
Originally posted by pbanks

Нема да се смени ништо бидејќи се работи за стариот регионален пат кој не само што нема автопатски профил, туку и радиусите не се по стандарди за автопат. Потребно е изградба на комплетно нова траса (веројатно паралелно со правецот Велес-Скопје) со што на оваа делница би и се вратила функцијата на регионален пат. Во секој случај добра вест, се надевам дека и за насоката Велес-Скопје ќе слушнеме нешто вакво наскоро. Исто така и трасата Миладиновци-Куманово е во ужасна состојба. Сите други делници во земјава и може да се трпат но овие три се нуклеарна катастрофа.PBanks точно така, Катланово - Велес ќе стане регионален пат, по (до)изградбата на нова траса паралелна на постоечката Велес - Скопје.
Инаку веќе има еден прастар селски пат (еднашка од Велешко езеро се заборавивме и си ја извозевме по тој, веројатно беше од времето на Адам и Ева, а истиот мислам дека излегува на автопатот кај подружницата на Македонија Пат и влегувам на друга страна во Катланово )
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 28-Jul-2011 at 07:16

НАСКОРО ПОЧНУВА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА НАЈФРЕКВЕНТНИОТ АВТОПАТ

Од Катланово до Велес по една лента

Предвидено е да се реконструираат 27,5 километри од оваа делница, а градежните работи треба да завршат за 18 месеци

На делови од автопатот од Катланово кон Велес наскоро ќе се вози по една лента поради претстојната реконструкција на оваа делница. Надлежните с` уште не објавуваат кога точно ќе почне реконструкцијата на најфреквентниот автопат во земјава бидејќи, како што објаснуваат, во моментов се снима теренот и се прави план за текот на градежните активности.

Неофицијално дознаваме дека се очекува градежната машинерија да го окупира автопатот кон крајот на август или во почетокот на септември.

Градежните работи на оваа делница ќе ги изведува „Гранит“. Според договорот што компанијата минатиот месец го потпиша со Агенцијата за патишта, предвидено е да се реконструираат 27,5 километри автопат од делницата од Катланово до Велес. Целиот проект ќе чини околу 7,2 милиони евра, а градежните работи треба да завршат за 18 месеци. По завршувањето на оваа делница се планира реконструкција на автопатот и во спротивен правец, односно од Велес кон Скопје.

Според проектот, во следната 1,5 година ќе се обновува асфалтот на овој дел од автопатот, односно ќе се рехабилитира коловозот. Паралелно со тоа ќе се санираат насипите и местата каде што има нестабилни карпи.

- Со овие активности ќе се спречат евентуални поголеми одрони на патот и ќе се зголеми безбедноста на патниците. Санацијата ќе ги опфати најкритичните точки на оваа делница, а на крај ќе се постави нова хоризонтална и вертикална сигнализација - велат од Агенцијата за патишта.

Оттаму објаснуваат дека на патот ќе биде воведен времен режим на сообраќај, кој подразбира затворање на една коловозна лента само на оние делови на кои ќе се работи во тој момент. На останатите делови од автопатската делница возилата ќе може непречено да ги користат двете ленти.

- Се разбира, граѓаните навремено ќе бидат известени за новиот сообраќаен режим - велат од Агенцијата.

Иако градежните работи може да почнат додека траат летото и годишните одмори, од Министерството за транспорт и врски потенцираат дека реконструкцијата нема да предизвика застој и проблеми во одвивање на сообраќајот.

- Сите градежни работи ќе се одвиваат наизменично на една половина од возната површина, а сообраќајот ќе се одвива без застој со соодветна сигнализација по една сообраќајна лента - велат од Министерството за транспорт.

Последната голема реконструкција на овој автопат беше пред околу четири години, кога делницата од Скопје до Велес беше затворена за сообраќај една година, а сообраќајот се одвиваше во две насоки по патот Велес-Скопје. Тогаш се реконструираа 10 моста со пари од НАТО.

Следува санација на мостовите

Реконструкцијата на автопатот Катланово-Велес во двете насоки е предвидена во програмата за работа на новата влада, каде што е наведен рокот од 2012 до 2014 година. Меѓу другите инфраструктурни проекти што треба да се реализираат се споменува и третата фаза од проектот „Рехабилитација и зајакнување на мостовите“ што треба да се врши во 2015 година.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7BBF1C20FAD75F47B42F40A6E5154D59
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 11-Aug-2011 at 11:30
Почнува реконструкција на автопатот Катланово - Велес

Скопје, 11 август 2011 (МИА) -  Почнува реконструкција на автопатот Катланово – Велес, една од најфреквентните делници во Македонија. Веќе се поставува сигнализација за воведување времен сообраќаен режим во тек на градежните  работи и се распоредува потребната градежна машинерија.

Во наредните 18 месеци ќе се работи на реконструкција на вкупно 27,5 километри од делницата,  во што ќе се инвестираат 445 милиони денари (околу  седум милиони евра).

Со времениот режим на сообраќај се предвидува затворање на една коловозна лента само на деловите на кои ќе се работи во тој момент. На останатите делови возилата непречено ќе ги користат двете ленти.

Од Агенцијата за државни патишта најавуваат дека со реконструкцијата ќе се обновува асфалтот и ќе се санираат насипите и местата каде што има нестабилни карпи.

- Ова е еден од најфреквентните патишта во државата со чија реконструкција ќе се подобри неговата безедност. Санацијата ќе ги опфати најкритичните точки на оваа делница, по што ќе се постави нова хоризонтална и вертикална сигнализација, информираат од Агенцијата за патишта.

Градежните работи за реконструкцијата на делницата ќе ги изведува „Гранит“. По нејзиното завршување, според најавите, автопатот треба да биде реконструиран и во спротивен правец, од Велес кон Скопје.

Реконструкцијата на автопатот Катланово-Велес во двете насоки е предвидена во програмата за работа на новата Влада од 2012 до 2014 година.

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=85956528&lId=1&pmId=504
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 16-Aug-2011 at 08:57
Фала богу за ова. Сепак мислам дека другата насока (Велес-Катланово) требаше прва да се прави, оти е ко да возиш низ нива. Оваа страна (барем ја не се сеќавам) чинам не беше толку лоша.

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 16-Aug-2011 at 12:07

Делницата Катланово-Велес всушност е стариот магистрален пат Скопје-Велес, и воопшто не ги задоволува стандардите на автопат. Има ограничување од 50 и 60 км/ч кривини со мал радиус, тесни коловози, необезбедени банкини над Таорската клисура. Со оглед на тоа дека делницата изобилува со мостови кои неодамна беа реконструирани, навистина не делува дека е до толку лош асфалтот. Незнам колку ќе може нешто да се стори, но под итно треба да се размислува на градење на истава делница покрај правецот Велес-Катланово со што би ги задоволил критериумите на еден автопат.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 21-Nov-2011 at 04:17
Некој да не одел скоро према Велес ? До каде е реконструкцијата ?
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 21-Nov-2011 at 19:34
До првиот тунел после катланово е мислам... за жал на реконтруираниот дел нема уште хоризонтална сигнализација...
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 02-Feb-2012 at 00:39
денес возева на автопатот Скопје-Велес и делот што е реновиран солидно ми изгледаше,возењето е доста мазно за македонски услови,а како што забележав ставен е нов слој асфалт некаде до првиот тунел.касно се сетив и затоа сликав само една слика

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.