build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Охрид - град на УНЕСКО
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охрид - град на УНЕСКО

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 43>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Feb-2009 at 21:12

налетав на добро спржен кадар токму за на туристички спот, само треба изгледа за авторските права да се праша нашиот админ. Smile сликата ја најдов веќе качена од некое чупе на нет па затоа и се решив да ја постирам, иако pbanks очигледно ја спремал за некаде или веќе ја спремил некаде! еве + уште две добри фотки кои ги ископирало дејчето, ова навистина добри кадри си извадил pb незнаев дека ти лежат волку на срце панорамски кадри  coolzone-mk.aforumfree.com/forum-f39/topic-t241.htm

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Feb-2009 at 21:51
Oftopik: Џуро ти случајно да не се си се регистрирал по името Girl4e?! PokeBash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Feb-2009 at 09:35
Originally posted by lslcrew

Oftopik: Џуро ти случајно да не се си се регистрирал по името Girl4e?! PokeBash


Аха... таа сум

Сликава ја иам аплоудирано за ССЦ уште на времето овој фотобакет профил ми е прастар и не го користам сигурно едно 2 години. Од кај сум ја собрал којзнае.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Feb-2009 at 23:25
уште еден бисер на Емилијан Секуловски од фликр


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Feb-2009 at 19:26
Сега кога Уранија е привремено срушена можеше да се сликне куќата на Робевци целосно

1.


2. Момент кој ми го одзеде здивот додека одев накај Канео


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Feb-2009 at 20:03
Линија добро само овој кадар го фати од куќата на Робевци? ваква прилика не се повторува двапати, си можел и на скелето од уранија да се поткачиш! или чуваш тоа пораритетните снимки за лична архива од која подоцна ќе се офајдиш Smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Feb-2009 at 22:20
Originally posted by beTon

Линија добро само овој кадар го фати од куќата на Робевци? ваква прилика не се повторува двапати, си можел и на скелето од уранија да се поткачиш! или чуваш тоа пораритетните снимки за лична архива од која подоцна ќе се офајдиш Smile


Moжеби си во право до некаде, но во моментот ниту имав желба, а уште помалку време да правам такво нешто. Ако носев со мене сталак можеби ќе можев да се качам и да направам една панорама на целата куќа но околностите...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 14-Feb-2009 at 22:25
 белки некој ќе се сети да ја сардиса од кадрирање набрзо додека се може, не е на одмет и една 360 панорама да се удри, но најдобро е човек да се посвети на моментов бар едно недела дена за да ја погоди најдобрата атмосфера... 
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 20-Feb-2009 at 16:05
Поглед на Самоиловата тврдина од хотелот Сончева Порта (фото: Весна Марковска)


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 20-Feb-2009 at 16:11
Previous  Eeek


Oдамна сакам да го фатам овој кадар, но никако не ми успевало!!! Штета што Весна Марковска не располагала со теле обејткив во моментов, зошто очигледно квалитетот на сликава се изгубил при зумирањето. Али, кадарот е ФАНТАСТИЧЕН! Колку само историја има во градов, тоа е неверојатно
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 20-Feb-2009 at 18:02
jas go imam fateno ovoj kadar od ridon onamu ,pred vlezot na ohrid, i mojot idigatalen nema tele ojbektiv , no ubavo ispadnalo fotkata ,a bas mi e zal za toa sto toj del od tvrdinata ne e restavrirana, koj znae kolku poubav pogled ke imase dokolku i toa ke bese restavrirana i nekoi drugi zidovi sto gi ima niz cel ohrid , stvarno bi mozel ohrid da zalici na dubrovnik.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 20-Feb-2009 at 18:06
Mitatos од секогаш сум се залагал за ревитализација на тврдините. Нормално и за Скопско кале доколу е тоа можно, а за охрид мислам дека технички се поголеми шансите поради теренот одколку Скопје.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 26-Feb-2009 at 16:06
01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.


22.


23.


24.


25.


26.


27.


28.


29.


30.


Edited by lslcrew - 26-Feb-2009 at 16:08
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 26-Feb-2009 at 17:31
Која црква е тоа на првите трри слики?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 26-Feb-2009 at 18:24
Пештерска црква Св. Еразмо!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Mar-2009 at 14:49

МИА ФОТО
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 25-Mar-2009 at 18:19

http://static.panoramio.com/photos/original/2889695.jpg

кадарот на LL од постот #9 сл.1 и сл.8

 Edited by beTon - 26-Mar-2009 at 14:31
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Jul-2009 at 15:40
Една прошетка низ Охрид:

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 26-Jul-2009 at 16:37

Eve i nekolku fotki od ohrid koi vredi da gi vidime i da gi imame vo forumov, samo sto ne znam koj e avtorot

 

1.


2.

3.

4.

5.

6.


7.

8.

9.


10.

11.

12.

13.

14.

15.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 26-Jul-2009 at 16:39


16.

17.


18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

 

 

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 43>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.