build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охрид - град на УНЕСКО

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 383940
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 25-Sep-2017 at 17:00
Од мојата посета некаде на почетокот на август...

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 25-Sep-2017 at 17:01
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 25-Sep-2017 at 17:02
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 25-Sep-2017 at 17:04
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 25-Sep-2017 at 17:05
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 15-Dec-2017 at 12:46
Неколку ноемвриски:

DSC_1328 by Ivan Ivankovic, on Flickr

DSC_1326 by Ivan Ivankovic, on Flickr

DSC_1325 by Ivan Ivankovic, on Flickr

DSC_1321 by Ivan Ivankovic, on Flickr

DSC_1172 by Ivan Ivankovic, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 19-Feb-2018 at 00:55
Од УНЕСКО:

''Despite a minor modification in 2009, the current boundary of the property still does not fully encompass all of the features that convey the property’s Outstanding Universal Value. Most notably in relation to its natural values, the integrity of the property is limited since only two-thirds of Lake Ohrid located in the former Yugoslav Republic of Macedonia as well as a small part of the lake’s basin have been inscribed. The integrity of the property could be strengthened by extending it to the remaining one-third of Lake Ohrid located in Albania and including other areas essential to the protection of the lake’s watershed, in order to adequately protect the lake’s exceptional biodiversity. Main threats to the integrity of the property include uncoordinated urban development, increasing population, inadequate treatment of wastewater and solid waste, and tourism pressure. In addition, pollution from increased traffic influences the quality of the water, which leads to the depletion of natural resources.''


Јас не бев свесен за ова, дека у ствари ич не е заштитетно езерово. Во контекст на зачесетените обиди и настани во насока на подобрување на добрососедството, мислам дека многу итно е да се притисне албанската страна да почне да се грижи за својот дел. А исто така една ваква прекугранична сорбатока убо се продава при умилкувањето кај „меѓународната заедница“.

Нејсе, најбитно е езерото, како и да прават, само нека направат да има вистинска и целосна заштита.

Edited by hcitrS - 19-Feb-2018 at 00:56
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 21-Feb-2018 at 15:52
Во продолжение на мојот претходен пост... знам дека е можда троа офф-топик за форумов, ама мислам дека е многу важно да сме свесни за значењето на најубавото езеро на светот () бидејќи и најубавиот град во државата не ќе значеше ништо без него.

Во трудот насловен The environmental and evolutionary history of Lake Ohrid
(Macedonia/Albania): interim results from the
SCOPSCO deep drilling project
, објавен во 2017, потпшишан од преку триесет истажувачи од Англија до Кина (и неколку наши) вика:

''One of the most outstanding characteristics of Lake Ohrid,
besides its presumed old age, is its high degree of endemic
biodiversity. With more than 300 described eukaryotic endemic
taxa (Föller et al., 2015), Lake Ohrid belongs to the
most biodiverse ancient lakes[...].
If its surface area is taken into account, it may have
the highest endemic biodiversity
amongst all lakes worldwide.
''


Edited by hcitrS - 21-Feb-2018 at 16:45
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 21-Feb-2018 at 20:13
Одлични вести, уште ние да покажеме малку поголема свест во неговата заштита и неговата туристичка промоција.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 17-May-2018 at 09:44
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 06-Aug-2018 at 19:54
Охрид го (за)губи туристичкиот трон

[...]

3. Вкупен број на туристи и остварени ноќевања

Ако ја погледнеме сликата генерално состојбата е сосема поинаква. Во 2013 година Скопје го посетиле 168.623 туристи кои оствариле 288.682 ноќњвања. Минатата година Скопје било посетено од 300.772 туристи, што значи има пораст од 78% кои пак, оствариле 506.711 ноќевања или пораст од 75% во однос на 2013 година. Охрид во 2013 година било посетено од 192.746 туристи кои оствариле 796.084 ноќевања. Минатата година Охрид со помалку туристи од Скопје со што веќе не е на 'туристичкиот трон'! Имено, лани Охрид го посетиле 275.613 туристи или 42% повеќе од 2013 година, кои оствариле 937.031 ноќевање или 17% повеќе во однос на 2013 година.

Во однос на остварените ноќевања Охрид сѐ уште е на првото место во земјава. Туристите во Скопје во 2013 година во просек се задржувале по 1,7 денови, а во 2017 година по 1,6 денови. Во Охрид туристите просечно се задржале по 4,1 ден во 2013 година односно по 3,3 денови минатата година

https://www.mkd.mk/kolumni/ohrid-go-zagubi-turistichkiot-tron-4

Edited by hcitrS - 06-Aug-2018 at 19:57
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 07-Aug-2018 at 06:57
Не знам зошто упорно ги споредуваат Охрид и Скопје со наслови од типот Охрид го губи туристичкиот трон.... Скопје е главен град на државата и смешно е што има толку малку туристи, а не пак да се натпреварува со град од 35к жители. Тоа се две тотално различни категории на туристи кои не треба на ниедна листа да се стават една до друга. Скопје е град со еден милион жители во којшто доаѓаат луѓе од секакви причини покрај разгледување на градот: бизнис состанок, конференција, семинар, концерт, спортски натпревар, патување преку аеродром, лекување во здравствена институција, политички гости и ред ред други работи.

Охрид го посетиле 8 пати повеќе туристи отколку што има жители, а Скопје го посетиле едвај колку 1/3 од населението што го има. Насловот на ваквите текстови треба да е: Зошто Скопје има толку малку туристи? А не кој каков трон изгубил.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 07-Aug-2018 at 15:56
Прав си. Одговорот на твоето последно прашање е: недостиг на долгорочна стратегија. Макар шо релативно доста се имаме подобрено во поглед на видливост на светскиот пазар во последните години, голем дел од таа пропаганда е прозивод на трети страни, како реклами во авиони, промотивни видеа од авиокомпании, и интересни пакети создадени и комбинирани од големи тур оператори. Ваквата ситуација го ограничува достапот на помалите играчи и поголемото искористување на капацитетот кој го имаме.
Пример во Охрид годинава се прелеа езерото од полски туристи. Арно ама скоро ниеден не се појави да речиме на плажа како Оревче или некоја помала етно вила бидејќи таквите работи се надвор од пакетите на тур операторите кои често и се сопственици на голем дел од инфраструктурата која ја користат.
Во Битола на пример, со многу малку креативност и план може да се натераат туристите да останат преку ноќ, бидејќи стварно голем број на луѓе се претерва низ градот ама нема доволно добро спакована и понудена содржина па да би останале преку ноќ, а не само на поминување.

И последно, Виз ер мислам дека одигра клучна улога во скокот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 28-Oct-2018 at 21:16
Ohrid by Y M, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 28-Oct-2018 at 21:58
Ohrid by Charlie Jackson, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 30-Oct-2018 at 13:36
Ohrid godinava rasturi so stranski turisti, poveke se slusa stranski jazici otkolku makedonski. Mislam daka pogolem broj možebi i ne e održiv, treba a se razmisluva malku i za prirodata.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 383940

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.