build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Охрид - град на УНЕСКО
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охрид - град на УНЕСКО

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 06-Jan-2019 at 09:30

нормално комерцијализација е ризик само и како конзумеризам, а не пак реметење по идилата на локалното население, НО докол,у локалците се без осет дека Старио Град е Бисер Балкански тогај за тоа некој треба да би потсети та сјајот да си го полираат самите живееле таму или не, а претпоставувам доколку староградските херои се иселуваат заради неповолни кар-фри околности, просто хотелиери ќе ги навјасаат ко вмрежени за приватно елитно сместување нивните куќи, само постелнина традиционално да ја стандардизираат та веќе атрактиноста на сместувањето во Стариот Град ќе биде на завидно ниво, а не пак да те пречекува домакинка во градска носија, којзнае можеби од времето на Самоил, бар за празници свечено ако не секојдневно, тертип кој и Крушевчани та и Скопјани треба да го имаат ...

а исто може и Далјан да се стокми во камен призвук ако не разлетани еркери т.е. на самото брдо ако има место може да се распостелат традиционални градби, само Автокампот Партизан колку плаче за редефинирање во ваков контекст, воопшто цело крајбрежје во прв ред ако не и до трет ред урбанизација би било логично да е условена со традиционални архи елементи ако не традиционална архитектура, пример Чардак со Лозница илити Поткро је со стари пенџерчиња и распослани Ружи по Чатија, за што добро би дошло посебен ѐко не уникатен Закон за Зеленило ето во Бисдро Балкански при што и од Државата ќе бидат стопаните помагани со расад за што порасцветан Град, нешто што и на Скопје му фали а не пак Охрид ...

Татко ми велеше може и покасно сето ова, а сега вели мора уште сега, што значи да се има осет како и наноси снег да се чистат за Охрид секогаш би имал уникатна атмосфера ...
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 06-Jan-2019 at 15:48
Žitelite na stariot del mora da se pomirat so gužva i galama, 2-3 meseci godišno ne e strašno.
Daljan zima e prazen, mir i tišina, na leto i toj e poln so turisti i vikendaši, vo poslednio red na zgradi nema ohriganjec, site se odstrana.
Koj saka mir na leto pravec Čekoština ili Velgošti
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 06-Jan-2019 at 19:13

галама, хм, истата се знае какви децибели каде може да тера, токму Далјан ако заживее со шанкови и дискотеки на секој чекор ето таму може да си бревтаат диџеии до полноќ иако поубо би било да се ннаредени таверни со Чалгаџии, додека Стар Град може да е резервиран само за акустични свирки со исклучок на манифестации во Амфитеатарот ...

туку она со наносите снег малку штуро објаснето та да го дополнам абер, камо и за тоа да се има осет како се расфрла снегот при чистење во самиот Центар, а наместо истуркани купчиња или лопатање како крај штала може да се удираат патерни од локални орнаменти во снегот [1][2] иако ако шаблоните се Калапи може муабетот да тера и скулптурално, но слично ко кај мраз-скулптурите веројатно треба да се попрска во таков случај снегот со сув мраз ~ When they’re building installations, the team often surrounds the creations with dry ice to extend their lifespan [3] мислам ок лудо звучи, тоа хортикултурно не е спектакл Охрид а не пак снежно да се брка уметничка атмосфера ... но бидејќи финесите и перфекционизмот ни се последното свирало на кавалот јасно ова е само фина фатаморгана меѓуредои ...

Originally posted by beTon
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 07-Jan-2019 at 16:38

кој вика дека розева боја не ја бива [1] напротив вака на хдр-фотка легнуе како марципан на зелник, а дали оди едното со другото тоа е трета работа, кому што му треба, на Охрид веројатно Лимунаџилница во розевиов спрат ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 10-Jan-2019 at 05:08

... кога нема друго зошто не и зимска нуркачка понуда, а сигурно и зимски параглајдинг им недостасует на Ориѓани кога веќе немаат лик ко Ориѓански ...

http://www.ohrid1.com/vests-satija/71342/foto-nurkanje-na-sneg
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 16-Feb-2019 at 20:56
Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 16-Feb-2019 at 20:58
Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 16-Feb-2019 at 20:59
Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 16-Feb-2019 at 21:00
Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 16-Feb-2019 at 21:00
Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr

Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 17-Feb-2019 at 13:36
Ohrid, najubav koga nema turisti
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 17-Feb-2019 at 16:52
Милина Laugh
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 17-Feb-2019 at 18:13
ironm, гледам дека си шетал и кај универзитетот на Плаошник, па сакам да те прашам, според состојбата на терен, до каде се со изградбата? Вака на сликиве изгледа дека дел од зградите се завршени (барем однадвор), кога бев летово уште имаше скелиња на нив.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 17-Feb-2019 at 18:25
Додека сме на тема Охрид, неколку мои фотки од летото лани:

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr

Охрид / Ohrid by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 17-Feb-2019 at 18:27
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 17-Feb-2019 at 18:30
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 18-Feb-2019 at 10:18
Originally posted by Џоле

ironm, гледам дека си шетал и кај универзитетот на Плаошник, па сакам да те прашам, според состојбата на терен, до каде се со изградбата? Вака на сликиве изгледа дека дел од зградите се завршени (барем однадвор), кога бев летово уште имаше скелиња на нив.

Уште има објекти со скелиња. Би рекол околу 4-5 згради се сигурно во градба, на две имаше тешка механизација, на други две работеа на покривот и фасадата. Мислам дека и ова лето ќе има работа таму.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 08-Apr-2019 at 15:34
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 18-May-2019 at 19:07
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 08-Jun-2019 at 19:37
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.