build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Охрид - град на УНЕСКО
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охрид - град на УНЕСКО

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 40414243>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 21-Jun-2019 at 11:16
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 26-Jun-2019 at 19:32
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 12-Aug-2019 at 17:22


За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 11-Mar-2020 at 13:24
Гледам за некои градови има теми од типот Стар Прилеп, ама нека одлучат админите дали да одат следниве слики во друга тема (пр. Стар Охрид), бидејќи таква не постои за Охрид. Засега ќе ги постирам овде.

Следуваат слики од Охрид во 1913 година, објавени од Гокхан Каратаг. Местата кои ги препознавам ќе ги искоментирам покрај сликата.

Ова ми изгледа на делот под Св. Софија каде што денешно време почнува мостот накај Потпеш, но не сум сигурен.


Ова е 99% џамијата за која се крена толку врева изминатиов период, Али Пашина џамија. Ми делува преблиску до езерото, но можно е вистина да било така пред 110 години со оглед на тоа што во меѓувреме градот е навлезен во езерото, а и самата вода е повлечена.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 11-Mar-2020 at 13:33
Св. Богородица ПеривлептаХалвети Хајати Теќе, во должина ја гледаме стара чаршија, лево со гранките влегува чинарот во кадар, а пред нас каде што се кочиите денес е плоштадот Крушевска Република.

Ова го потврдува тоа што го кажуваат стари Охриѓани дека скоро цело кале било пасишта порано и оние фамилии што сега се претставуваат како надмени староседелци порано биле овчари (без навреда на никого) Big%20smile Овој дел под тврдината сега е полн куќи.Не верувам дека повеќе постои мостов, ќе нагаѓам дека се наоѓал во Кошишта.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 11-Mar-2020 at 13:35


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 11-Mar-2020 at 13:39
Горна ПортаГлавниот влез во Самоилова тврдинаПоглед кон Св. Софија од над Долни Сарај

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 11-Mar-2020 at 13:42
Поглед кон Св. Климент

Дел од ул. Цар Самоил


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 11-Mar-2020 at 13:55
Оваа слика всушност е постирана на страната за Охрид на Википедија. Ул. Цар Самоил - лево е куќата на Уранија, до неа куќата на Христо Узунов, десно куќата на Робевци.

Повторно Али Пашина џамија

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 11-Mar-2020 at 13:57
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #831 Posted: 11-Mar-2020 at 14:00


Св. Софија, тревава е сега дворот на црквата.

Ова ми изгледа на ул. Коста Абраш кај Сараиште (или С'р'ишче на охридски Big%20smile)
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #832 Posted: 11-Mar-2020 at 14:02
Повторно Св. Софија, гледано од ул. Коста Абраш или ориентационо од југоисточна страна


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #833 Posted: 11-Mar-2020 at 18:04
Браво за објаснувањата, ironm Кога сме веќе кај Охрид, имам една молба до тебе – дали знаеш што се случи со една зграда што требаше да се изгради во неокласичен стил на отприлика оваа локација (не ја знам точно локацијата, и не се сеќавам дали беше лево или десно од црквата, но паметам дека беше во нејзина близина):

https://www.google.com/maps/@41.1097929,20.8074564,3a,90y,77.9h,91.97t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXj0rRG1n7gmKDqjTIsBJXg!2e0!7i13312!8i6656

Прости што прашувам вака, ама па многу ме интересира дали некогаш се заврши, зашто на рендерот изгледаше доста интересно (барем по сеќавање, поминаа неколку години кога последен пат поминав оттаму).
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #834 Posted: 11-Mar-2020 at 20:16
Знам за која зграда зборуваш Џоле, таа ја гради надалеку прочуениот Нефи Усеини Big%20smile Скоро при крај е, мислам дека само детали преостануваат пред да ја пуштат во употреба. Ќе ти пратам слики деновиве.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #835 Posted: 11-Mar-2020 at 22:12
Патем, јас да се вмешам, дека на Заедничката Ризница (сестринскиот проект за подигнување на слободните фотографии од Википедија) се наоѓаат стотина историски фотографии од Охрид (тука)

Исто така, тука и категорија до сите историски фотографии од сите градови во Македонија.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #836 Posted: 12-Mar-2020 at 00:07
Ооо ehrlich браво за ризницава, не го знаев овој проект. Преубави фотографии. Одлично е што се работи на документирање на историјата, посебно тоа што има повеќе опфатени градови.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #837 Posted: 18-Mar-2020 at 18:30
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #838 Posted: 09-May-2020 at 20:23
Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #839 Posted: 09-May-2020 at 20:53
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #840 Posted: 11-Jun-2020 at 21:32
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 40414243>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.