build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охрид - град на УНЕСКО

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 43>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 13-May-2012 at 04:41
Охрид и околината, мои фотки од 2008 год.
Edited by milena - 13-May-2012 at 05:01
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 21-May-2012 at 07:35
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Aug-2012 at 22:33
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kefHXMP0tEM
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 26-Aug-2012 at 01:10
како 1/2 охриѓанец по потекло,денес повторно се разочарав во гостољубивоста на охриските туристички дејци.

на екипата што ги снимаше спотовите со словенецот ако им треба бесплатна помош за снимање на нови серијали,се јавувам како доброволец.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 15-Sep-2012 at 09:54
Сакав да прашам што е денес со овој дел на тврдината, дали стои или е рушен

сликата е од ССЦ од С. Адамович

Edited by stratus - 15-Sep-2012 at 09:58
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 15-Sep-2012 at 11:01
оној полукруг стои сеуште(каде има ограда).го викаат Долни Сарај и тука се одржуваат претстави.има спот на калиопи каде се гледаат убави сцени од тука
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 15-Sep-2012 at 12:22
И другиот дел сеуште стои.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 17-Sep-2012 at 11:14
Се стои, т.е. сеуште постои, можеби делува затскриено, бидејки ова е точно откако ќе започнеш да шеташ по тој мостот на Велија, од Св. Софија до Потпеш и Канео.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 30-Sep-2012 at 00:45
@ stratus

Еве овде има фотки од мостот на Велија на кои од поблиску се гледаат тие делови од тврдината:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=888&PID=53560#53560

Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 30-Sep-2012 at 11:08
во принцип сум против реконструкција на тврдини но кога веќе самуилова е реконструирана не би било лошо и одве да стават по некој камен плус, ќе изгледа моќно од езерото
Back to Top
TDT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TDT Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 21-Oct-2012 at 14:01
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 16-Nov-2012 at 22:39

Одлично промотивно видео за Охрид... Интересен факт... направено од млади Полјаци, познати како KamKam Visuals...

Lazy Holidays

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 16-Nov-2012 at 23:06
Previous
 
Уште еден доказ дека бесплатните реклами од самите туристи се секогаш најдобри, наместо да фрламе цели богатства од народни пари на одредени тапи од режисери за да режираат глупости за македонскиот туризам.


Edited by Dexter26 - 16-Nov-2012 at 23:20
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 07-Dec-2012 at 23:39
Една тура зимски и најутрински слики
Булевар Туристичка

Раскрсница кај Гимназија Св.Климент Охридски (Јане Сандански/Туристичка) или по староохридски Мини маркет

Гледано од спротива дијагонално

ул.Јане Сандански

ул.Галичица

ул.Никола Карев
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 17-Jan-2013 at 17:35

Колку е само најдобро видеово...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 02-Feb-2013 at 20:00
Канео

Св.Софија

Св.Димитриј - Охрид центар

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 02-Feb-2013 at 21:44
тврдината е доста зачувана,што упатува дека оштетувањата биле настанати во поново време(20-век)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 06-Feb-2013 at 18:49
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 11-May-2013 at 18:58
OHRID by ilicvlada, on Flickr[/IMG]
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 11-May-2013 at 19:01


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 43>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.