build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1869
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 22-Dec-2015 at 12:19
se gordeam so carsijava. stvarno e osvezuvanje za gradov
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7068
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 23-Dec-2015 at 01:50
никаде на светов не сум видел нешто што е толку прекрасно и толку одвратно во исто време
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 20-Apr-2016 at 07:01
Една од зградите што добија нови, унифицирани и дрвени излози:извор: Општина Чаир (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 04-May-2016 at 23:41

Гипс Имобилија излозите а канделабрите можеби ќе ги менува Плекси Лукс

можеби требаше воопшто или помалку лакирани да бидат излозите, вака речиси пластична атмосфера дрма, ем наместо да се помине дрвото само со светол сандолин за да се отвори визурата, па и само фирнајз за што поприродно да делува, вака со темен лак дополнително се скоцкува истата

патем требало да думаат и за дрвени или метални Кепеци (Кепенци) архаични ролетни ко в Битола да закачат тук таму каде дуќанџиите сакаат или иа потреба, за да не се случува да има од тоа плетените мрежи или решеткасти кафези, ако воопшто се дсетиле и на оваа гачка!?

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 03-Jul-2016 at 20:37
Белата куќа беше урната и одново изградена, во истиот стил, со само малку повисок покрив, а одзади е проширена повеќе. И жолтата куќа доби нов, повисок покрив.

А оваа е со реновирана фасада:

Skopje by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 03-Jul-2016 at 20:38
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 22-Aug-2016 at 14:08
Во чаршија... Освен средувањето на фасадите, забележливо е дека се менуваат и излозите на дуќаните (со дрвени) што придонесува за колку-толку поавтентичен изглед на чаршијата, иако за такво нешто има уште работа и прашање е колку може да биде автентична денес.

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 12-Sep-2016 at 17:20
Уште една реновирана фасада. Освен тоа, излогот има дрвени рамки, што е за посебна пофалба. Не знам дали се гледаат декорациите на самата дограма, навистина се убави. Има уште работа во скопската чаршија, но лека-полека се средува, иако се плашам дека никогаш нема да се среди како една колку-толку компактна целина.

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 07-May-2017 at 20:19
Нешто се гради во чаршија, во близина на скалите што водат кон Мустафапашината џамија и Кале

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 10-Jun-2017 at 22:22
Уште едно нешто што се гради во чаршијата, гледа накај тврдината Кале...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 21-Jul-2017 at 08:08
Секој ден поминувам низ чаршијата одејќи на работа, па во последно време забележливо е дека барем во главните (пешачки) улици заменета е столаријата на над 90% од дуќаните со дрвенарија во главно темни бои, што придонесува за колку-толку унифициран изглед на самите продавнички/дуќани. Ако шетате деновиве натаму обратете внимание на таквите детали, ќе се изненадите колку подобро изгледаат сега без ПВЦ и другите евтини срања. Не знам каква е ситуацијата во помалите улички, поретко поминувам по нив.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 22-Jul-2017 at 15:46
Драстично е опадната фреквенцијата на луѓе во Скопската чаршија. Летово поминав сигурно 4-5 пати после 20:30 часот. Освен тие 2-3 пивници што се полни другите места и улици поприлично празни.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 22-Jul-2017 at 17:18
Тоа и јас ќе го потврдам, годинава не е како претходните години, доста места зјаат полупразни, а луѓето се префрлени во други кафулиња, главно во Дебар Маало, но и на други места.

Edited by Џоле - 22-Jul-2017 at 17:19
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 19-Jul-2018 at 21:55
Неколку дуќани се споени во еден (претходно беа стари и трошни, оваа реконструкција ми изгледа доста фино).

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.