build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 18-May-2022 at 18:33
Продолжуваме со (диво)градбите во чаршија...https://twitter.com/itosheva/status/1526915660848193537/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 19-May-2022 at 00:29
No wayy
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 961
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 19-May-2022 at 13:09
Чаршията и сградите в нея защитени ли са като архитектурно и недвижимо културно наследство със закон ?
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 185
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 19-May-2022 at 13:36
Хехехе е добро,оти гтц не смејше барок да биди,цели петиции,гушкања,скечој од пропаднати комичари,рефернедуми и што ти не знам се напрај за да се спречи...а за ова,чаршијата шо имат ВИСТИНСКА АРХИТЕКТОНСКА ВРЕДНОСТ И ШО Е КУЛТУРЕН СИМБОЛ се трај и не се спречуват ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 19-May-2022 at 16:50
Originally posted by Galileo

Чаршията и сградите в нея защитени ли са като архитектурно и недвижимо културно наследство със закон ?


Заштитена е само на хартија, во реалноста секој си прави што сака. За жал, откако чаршијата премина во рацете на ДУИ, постојано се упропастува со надградби и дивоградби. И сите си молчат.
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 19-May-2022 at 17:39
Со отворањето на Еаст Гејт сега е право време системски економски да се унаказат чаршија и бит-пазар, како форма на нивна пацификација и демилитаризација! Една шанса се испушти кога се доградуваше Бит Пазар и наместо намерно да се запушти така на пола, опкружен со тараби на тацна, они го доградија. Втора шанса се испушти со короната кога гужвите замреа на одреден период, сега со малловите има шанса повторно. Системски да се упропастат, да замре нефискализираната еконосмка активност во овој дел од градот, да станат неинтересни за албанците, да стане тоа општина центар се до пластичарска како линија која е нарушена во територијалната органзиација. И после тоа мирно, пополека, да се врати нормалната активност како во секој западен Европски стар град.

Edited by user8642 - 19-May-2022 at 17:41
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 961
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 19-May-2022 at 19:17
Originally posted by ЏолеЗаштитена е само на хартија, во реалноста секој си прави што сака. За жал, откако чаршијата премина во рацете на ДУИ, постојано се упропастува со надградби и дивоградби. И сите си молчат.

Tъжно е ,ако е наистина така..Чаршията е едно от интересните места в Скопие ,и да се унищпжава по такъв начин е недопустимо..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 05-Jul-2022 at 17:17
Обновена е ќебапчилницата Тетекс на влезот од чаршијата. Кога ја уриваа, си мислев дека тука ќе никне некоја зграда со катност колку лепенката (онаа што се распаѓа), но сепак си ја задржи оригиналната катност. Ме радува што внимавале кај дограмата, дрвена е (или имитација на дрво), вака фино изгледа, се гледа дека се внимавало да се вклопи во чаршиската архитектура.Edited by Џоле - 05-Jul-2022 at 17:17
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.