build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 26-May-2015 at 16:23
Се обновува една од куќите, покрај Мурат пашина џамија и спроти Чифте амам.

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 03-Jun-2015 at 20:29
Old Bazaar by Bojana, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 04-Jun-2015 at 09:23
Originally posted by Џоле

Се обновува една од куќите, покрај Мурат пашина џамија и спроти Чифте амам.

DSC08743 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 04-Jun-2015 at 12:11
Од мојата вчерашна прошетка:

DSC08745 by george k. 1981, on Flickr

DSC08747 by george k. 1981, on Flickr

DSC08749 by george k. 1981, on Flickr

DSC08750 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 04-Jun-2015 at 12:12
DSC08751 by george k. 1981, on Flickr

DSC08753 by george k. 1981, on Flickr

DSC08754 by george k. 1981, on Flickr

DSC08755 by george k. 1981, on Flickr

DSC08756 by george k. 1981, on Flickr

DSC08757 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 08-Jun-2015 at 20:11
Skopje - Bazaar by Els Slots, on Flickr
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 08-Jun-2015 at 20:12
Skopje - Bazaar by Els Slots, on Flickr
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 08-Aug-2015 at 12:02
Старите фотографии ќе помогнат за новите 60 излози во ЧаршијатаМинистерството за економија во наредната недела ќе распише оглас за изработка на техничка документација за конзервација, санација и адаптација на излозите и натписите на дуќаните во Старата скопска чаршија, односно за изработка на изведбен проект за реновирање на излозите.

Kако што објасни Беким Хаџиу, раководител на Секторот за туризам и угостителство во Министерството за економија, со изведбениот проект ќе бидат опфатени дуќаните во таканаречениот блок 3, точка 2.

повеќе на линкот: http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=FD7734329B33354A94019C767D486C49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 14-Sep-2015 at 09:03
СЕ ПОДГОТВУВА ПРЕАДАПТАЦИЈА НА 60 ДУЌАНИ ВО СТАРАТА ЧАРШИЈА

Во Старата чаршија ќе бидат преадаптирани и санирани 60 дуќани според поодделно изработени проекти. Министерството за економија, деновиве, ќе објави оглас на кој ќе ги прецизира деталите кон кои ќе треба да се придржуваат архитектите. Со овој проект, освен златарските се вклучуваат и другите дуќани кои треба да претрпат преадаптација. Првичната идеја за уредување само на златарските излози претрпи измени по многуте реакции на дуќанџииите и на јавноста, па годинава ќе се реализира само првата фаза од проектот, кој ќе продолжи и во наредната година.

Како што велат од ресорното министерство, учесниците кои ќе се јават на конкурсот ќе треба при изработката на идејните решенија да се потрудат да ги задржат автентичноста, старата архитектура и белезите вградени во духот на Чаршијата. Идејата за реализацијата на проектите за санација и преадаптација на чаршиските излози претходно била разгледувана со дуќанџиите, претставници на Општината Чаир и Конзерваторскиот центар. Од Министерството за економија објаснуваат дека откако ќе ги имаат идејните решенија, најпрво ќе им ги достават на разгледување на дуќанџиите, а сите нивни забелешки архитектите ќе ги земат предвид и ќе ги внесат во проектите доколку е тоа возможно. Дури потоа идејните решенија ќе ги достават на одобрување на Конзерваторскиот центар. По добивањето на дозволата од таму ќе се преземат градежни зафати и ќе се поставуваат тенди над дуќаните или хортикултурно ќе се уреди просторот пред нив ако тоа е предвидено во проектот.

Од Министерството тврдат дека кај дуќанџиите има расположение за санација и адаптација на дуќаните и доколку нема некакви проблеми и не се повтори постапката, тогаш би требало за еден месец да започнат градежните зафати. Најважен критериум на огласот ќе биде цената. Проектантската куќа, чие идејно решение ќе биде избрано, ќе добие 20.000 евра за реализација на проектот.

Со овој проект во првата фаза ќе бидат опфатени 60 дуќани од блокот 3,2, бидејќи дуќанџиите ги имаат сите потребни документи од Министерството за транспорт и врски, од Општината Чаир и од Конзерваторскиот центар. Проектот ќе продолжи наредната година.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=1913D832E479F14AB11C7C9174324EA5
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 18-Sep-2015 at 11:18
Унифицирање на дуќаните во Старата скопска чаршијаОд 1. октомври ќе почне процесот на унифицирање на излозите на дуќаните во Старата скопска чаршија, најави денеска министерот за економија Беким Незири по средбите со здруженијата на занаетчиите и на пазарџиите.

За годинава е предвидено да бидат унифицирани 60-тина дуќани во еден дел од чаршијата.

– Министерството за економија има обезбедено околу 400 илјади евра и веќе од октомври активно ќе започне унифицирањето на излозите во Старата скопска чаршија. Апликациите сеуште не се поднесени затоа што проектот прво мора да се одобри од Конзерваторскиот центар и од Министерството за култура, рече министерот Незири.

Тој информира дека веќе е објавен повик за тоа како треба да изгледаат излозите што ќе биде субенционирано од државата.

http://www.porta3.mk/unificiranje-na-dukjanite-vo-starata-skopska-charshija/
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 18-Sep-2015 at 13:30
Klima uredive im se za u PM.... ala Jakarata i New Delhi....
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 21-Oct-2015 at 14:46
Што е ова
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 21-Oct-2015 at 15:42
Ova e carsijata vo koja i pokraj toa sto so zagon e zastitena se gradi na DIVO.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 21-Oct-2015 at 16:28
Тоа се две стари куќи кои добиваат надградба по уште еден кат. Таа десно (што се гледа малку) беше целосно урната и се изгради отпочеток, додека другава доби само надградба, односно поткровје (повисок покрив). Е сега, според фотографијата, веројатно е проширен нивниот заден дел. Ќе поминам деновиве и ќе сликам.Edited by Џоле - 21-Oct-2015 at 16:29
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 21-Oct-2015 at 17:12
Сликај и накај скендербег ако имаш време..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 23-Oct-2015 at 13:39
Куќите што ги спомнав пред некој ден...

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 23-Oct-2015 at 19:59
мораше да има доградба... едноставно мораше
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 22-Dec-2015 at 10:44

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 22-Dec-2015 at 10:47

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12383
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 22-Dec-2015 at 10:50За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.