build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 22-Dec-2015 at 12:19
se gordeam so carsijava. stvarno e osvezuvanje za gradov
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 23-Dec-2015 at 01:50
никаде на светов не сум видел нешто што е толку прекрасно и толку одвратно во исто време
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 20-Apr-2016 at 07:01
Една од зградите што добија нови, унифицирани и дрвени излози:извор: Општина Чаир (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 04-May-2016 at 23:41

Гипс Имобилија излозите а канделабрите можеби ќе ги менува Плекси Лукс

можеби требаше воопшто или помалку лакирани да бидат излозите, вака речиси пластична атмосфера дрма, ем наместо да се помине дрвото само со светол сандолин за да се отвори визурата, па и само фирнајз за што поприродно да делува, вака со темен лак дополнително се скоцкува истата

патем требало да думаат и за дрвени или метални Кепеци (Кепенци) архаични ролетни ко в Битола да закачат тук таму каде дуќанџиите сакаат или иа потреба, за да не се случува да има од тоа плетените мрежи или решеткасти кафези, ако воопшто се дсетиле и на оваа гачка!?

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 03-Jul-2016 at 20:37
Белата куќа беше урната и одново изградена, во истиот стил, со само малку повисок покрив, а одзади е проширена повеќе. И жолтата куќа доби нов, повисок покрив.

А оваа е со реновирана фасада:

Skopje by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 03-Jul-2016 at 20:38
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 22-Aug-2016 at 14:08
Во чаршија... Освен средувањето на фасадите, забележливо е дека се менуваат и излозите на дуќаните (со дрвени) што придонесува за колку-толку поавтентичен изглед на чаршијата, иако за такво нешто има уште работа и прашање е колку може да биде автентична денес.

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 12-Sep-2016 at 17:20
Уште една реновирана фасада. Освен тоа, излогот има дрвени рамки, што е за посебна пофалба. Не знам дали се гледаат декорациите на самата дограма, навистина се убави. Има уште работа во скопската чаршија, но лека-полека се средува, иако се плашам дека никогаш нема да се среди како една колку-толку компактна целина.

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 07-May-2017 at 20:19
Нешто се гради во чаршија, во близина на скалите што водат кон Мустафапашината џамија и Кале

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 10-Jun-2017 at 22:22
Уште едно нешто што се гради во чаршијата, гледа накај тврдината Кале...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 21-Jul-2017 at 08:08
Секој ден поминувам низ чаршијата одејќи на работа, па во последно време забележливо е дека барем во главните (пешачки) улици заменета е столаријата на над 90% од дуќаните со дрвенарија во главно темни бои, што придонесува за колку-толку унифициран изглед на самите продавнички/дуќани. Ако шетате деновиве натаму обратете внимание на таквите детали, ќе се изненадите колку подобро изгледаат сега без ПВЦ и другите евтини срања. Не знам каква е ситуацијата во помалите улички, поретко поминувам по нив.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 22-Jul-2017 at 15:46
Драстично е опадната фреквенцијата на луѓе во Скопската чаршија. Летово поминав сигурно 4-5 пати после 20:30 часот. Освен тие 2-3 пивници што се полни другите места и улици поприлично празни.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 22-Jul-2017 at 17:18
Тоа и јас ќе го потврдам, годинава не е како претходните години, доста места зјаат полупразни, а луѓето се префрлени во други кафулиња, главно во Дебар Маало, но и на други места.

Edited by Џоле - 22-Jul-2017 at 17:19
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 19-Jul-2018 at 21:55
Неколку дуќани се споени во еден (претходно беа стари и трошни, оваа реконструкција ми изгледа доста фино).

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 21-Aug-2018 at 17:44
Се гради некаква зграда со габарити што сериозно ги надминуваат габаритите на околните дуќани. Ова е на главната улица во чаршијата, пред хотелот Арка.

И веднаш до неа:Патем, во тој дел (покрај хотелот) последниве неколку години се изградија многу грозни згради, ми се чини дека повеќето се дивоградби.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 23-Aug-2018 at 17:39


Поврзано со зградата горе. За видеото посетете го линкот.
________________________________

(Видео) Сопственикот на хотелот „Арка“: Заедно со персоналот и странските гости бевме заложници на 20 хулигани

Од хотелот „Арка“ се жалат дека од утрово до попладнево биле изложени на, како што велат, вандалски напад од страна на 20-ина хулигани организирани од сопственик на дивоградба, која, според тврдењето на сопственикот на „Арка“, Сашо Џиковски, се гради во Старата скопска чаршија.

МАКЕДОНИЈА(Видео) Сопственикот на хотелот „Арка“: Заедно со персоналот и странските гости бевме заложници на 20 хулиганиОбјавено пред 1 час - 23 август, 2018Од Mak Fax

Од хотелот „Арка“ се жалат дека од утрово до попладнево биле изложени на, како што велат, вандалски напад од страна на 20-ина хулигани организирани од сопственик на дивоградба, која, според тврдењето на сопственикот на „Арка“, Сашо Џиковски, се гради во Старата скопска чаршија.Џиковски вели дека полицијата интервенирала неколкупати, меѓутоа им рекле дека повеќе не се во можност да ја гарантираат нивната безбедност и им порачале да си ангажираат приватно обезбедување. Тие биле заложници во хотелот заедно со уште 30-ина странски гости.

„Ова е резултат на неколкумесечен напад со цел насилно затворање на хотелот и преземање на паркинг-просторот, а тоа е потикнато од нашата етничка припадност како последна македонска фамилија што оперира во Старата скопска чаршија и во овој дел од градот. Објектите и опремата што се уништуваат се сопственост на хотелот „Арка“ и за нив имаме соодветни одобренија и дозволи“, вели Џиковски.

Тој додава и дека за горенаведените проблеми ги известиле МВР, Град Скопје, Државниот градежен инспекторат и Управа за заштита на културното наследство, но дека досега нема никаква позитивна реакција.

https://makfax.com.mk/makedonija/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D0%B7/
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 23-Aug-2018 at 18:05
Originally posted by Џоле


Џиковски вели дека полицијата интервенирала неколкупати, меѓутоа им рекле дека повеќе не се во можност да ја гарантираат нивната безбедност и им порачале да си ангажираат приватно обезбедување.

На тој мајмун што го рекол тоа местото не му е во полиција.
Место да апсат и да воспостават ред и закон, они солат памет, со народни пари. Демек најмете си приватно обезбедување, па слободно водете војна, тоа не е наша работа.

Држава која не може на елементарно ниво да си ги заштити граѓаните и легалните бизниси од вакви орди на улични насилници како на видеото (и тоа сред бел ден во центар на главниот град), таква држава нема никаква иднина.Edited by Cloverstack - 23-Aug-2018 at 18:08
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 31-Aug-2018 at 18:19

кој прв почна!? дали паркингот е вопарцела на хотелот, дали тие не треба ко таков висококатен објект да имаат своја подземна гаража!? што се криви чаршиџиите што уште во титоизмот Чаршија е сотрена урбанистички, а не се мислело за еднакви услови!? и ајде тогај, туку и во Независна Македонија тоа бидна норма, чинам Арка не е првиот излет со високоградба во Чаршија која нема соодветен паркинг, каде се тоа проширувањата на зградите и куќите во Дуќанџик чиниш тој дел не штрчи воопшто ни ко градба а не пак паркинг простор, но одамна се дозволија надградби на се' од куќи во линија со првата улица од Стоковна Илинден па накај Бит Пазар, но бар да ги условеја со тематски фасади ако не екстра простор за паркирање во самите објекти, но тоа во сред Чаршија не им мерат на недоносеноста [1] а не пак до неа ...

вака видено арката не е поплавена од скоро ами Чаршијата од поодамна со џева за паркинг простор, плус тука треба нели да минува сервисна улица, се прашувам зошто ја вцртале, на страна што со Тунелот под Кале треба булевар да мине од спротива, таман Чаршија да бидне топтан урбанизирана ...

незнам зошто Полиција или Народ за ова да се повикува на одговорност, попрво урбанистите и општинарите! туку мене што ми падна пак во очи кога минав крај новата парцела до Арка е што ништо не беше оградено кај истата кога имаше ископ за темели, капак корпата на багерот како го полнеше киперот сред главниот пешачки коридор навистина беше спектакл да ко минувач крај нив се фотне Чоек туристички, можеби со ксмет да во кадар летаат камења од корпа, навистина неповторлива прилика, иако многу веројатно не и последна, додека таа линија не се заокружи!?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 09-Dec-2018 at 16:35
Originally posted by Џоле

Се гради некаква зграда со габарити што сериозно ги надминуваат габаритите на околните дуќани. Ова е на главната улица во чаршијата, пред хотелот Арка.

И веднаш до неа:Патем, во тој дел (покрај хотелот) последниве неколку години се изградија многу грозни згради, ми се чини дека повеќето се дивоградби.


Вака изгледа одзади:И уште една нова зграда, точно пред хотел Арка:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 02-Oct-2019 at 08:26
Инаку, зградата во која се наоѓаше „Менада“ деновиве се урива.

----------------------------

„Конструктор“ го доби тендерот за конзервација и адаптација на излози во Старата скопска чаршија вреден 186.000 евра

Општина Чаир по распишаниот тендер за конзервација, санација и адаптација на излози во Старата скопска чаршија склучи договор со друштвото за производство, инженеринг, услуги и трговија „Конструктор“ ДОО експорт-импорт Скопје.


https://emagazin.mk/konstruktor-go-dobi-tenderot-za-konzervaci-a-i-adaptaci-a-na-izlozi-vo-starata-skopska-charshi-a-vreden-186-000-evra/
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 05-Oct-2019 at 20:02
Начув дека ќе се правел елитен турски ресторан само со приземје, не знам колку е точно.

Дуивоградбите околу Арка ќе ги руши некој или забрането е?

Edited by Staro Skopje - 05-Oct-2019 at 20:03
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.