build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 17181920>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 06-Sep-2020 at 15:02
I vaka izgleda vlezot za noviot plostad za stara carsija(od fb)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 14-Sep-2020 at 13:13
ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ РЕСТАВРИРА 18 ИЗЛОЗИ НА ДУЌАНИ ВО СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА

Осумнаесет излози на дуќани во Старата скопска чаршија ќе бидат реставрирани во заеднички проект на Општина Центар и Министерството за економија. Од Општина Центар велат дека станува збор за дотраени и уништени дуќани и излози, а дел од нив го нарушуваат автентичниот лик на Чаршијата.

„Врз основа на конзерваторските услови изработен е основен проект за конзервација и реставрација на излозите на дуќаните во Старата скопска чаршија за секој објект поединечно. Запазени се сите процедури и сите работи предвидени со проектот, описи и количини, кои ќе бидат во согласност со важечките технички нормативи на занаетот и со употреба на градежен материјал и приложување на сертификати за истите“, вели градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ.

Од Општината велат дела проектот е одобрен и има добиено дозвола од Конзерваторски Центар – Скопје и Управата за заштита на културно наследство.

Вкупната инвестиција изнесува 3. 300.000 денари.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-tsentar-ke-restavrira-18-izlozi-na-dukani-vo-starata-skopska-charshija/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 15-Sep-2020 at 00:54

ај па следен замав да биде промена на излозите на дивоградбите во чаршијата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 05-Oct-2020 at 11:47
Бивша Менада,сега Хурем(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 05-Oct-2020 at 16:33
Една споредба(твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 15-Oct-2020 at 07:30
Владата засега нема да урива дивоградби во Скопската чаршија

Уривањето на дивоградбите во скопската чаршија нема да се случи уште некое време. Ова се должи на тоа што Владата одлучи да ги чека извештаите од сите надлежни институции. Прашан зошто Владата го заобиколува извештајот на Инспекторатот, Заев вели дека тоа е сторено за да се избегнат други правни проблеми.

Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам го достави извештајот до Владата во кој се наведува дека во пет згради открил дивоградби, како што се надградба на објекти, бесправно изградени делови и други неправилности. Во извештајот на Инспекторатот, кој Алсат неофицијално го обезбеди, се вели дека во Парцелите број 9438 или каде се наоѓа поранешната „Менада“, констатирано е надградба на постојната зграда и по административната постапка е донесена одлука за уривање на овој дел.

Инспекторатот оценува дека мерки треба да се преземат и во парцелата 8959 каде се наоѓа новата зграда на хотелот „ДОА“. И парцелата 8965 исто така се наоѓа во овој дел од чаршијата. Во извештајот на Инспекторатот за градежништво и урбанизам се наведува дека се пронајдени неправилности и во парцелата 9173/1, зградата што се гради зад хотел „Буши ресор“ и во парцелата 9317, која се наоѓа во Центарот на чаршијата, во близина на „Капан ан“ и за овие објекти процедурите се во тек.

За дивоградбите во Старата чаршија во Скопје, општина Центар и општина Чаир изјавија дека одговорноста паѓа на Министерството за транспорт и врски, бидејќи чаршијата е во надлежност на оваа институција.

https://alsat.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 04-Nov-2020 at 17:15
Може ли Скопската стара чаршија повторно да заживее?https://kanal5.com.mk/mozhe-li-skopskata-stara-charshija-povtorno-da-zazhivee/a446507
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 03-Jan-2021 at 17:01
Нешто пак почнува да се гради во чаршијата,незнам што им е намерата ама со ова темпо за неколку години нема да остане ниту еден дуќан.https://www.facebook.com/Berović-Transkop
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 06-Jan-2021 at 17:10
https://www.facebook.com/Ardi-Ingkonstruksion-M
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 15-Jan-2021 at 18:20
И покрај помпезните најави Владата сè уште не го разгледала извештајот за дивоградбите во Старата скопска чаршијаНелегалните градби во Старата скопска чаршија остануваат во заборав. Иако самиот премиер Зоран Заев вети дека многу брзо ќе постапат против дивоградбите во овој дел од главниот град, извештајот на Државниот инспекторат за градежништво, каде се констатирани најмалку пет бесправно изградени објекти, скоро половина година останува во фиоките на Владата. И денес, Владата вели дека Извештајот не е разгледан на седницата на Владата, а не дадоа детали за тоа кога овој извештај може да дојде на дневен ред.

„Информацијата сè уште не е разгледана на седница на Владата. По разгледувањето , јавноста ќе биде навремено известена”, велат од Владата.

Во октомври, самиот премиер Зоран Заев изјави дека откако ќе добијат мислење од надлежните институции, ќе го разгледаат извештајот на Државниот инспекторат за градежништво.

Од Државниот инспекторат за градежништво велат дека се уште не добиле никаква информација од Владата за извештајот за дивоградбите во Старата чаршија.

„За нашиот извештај, Владата нè извести дека побарале мислење од Министерството за транспорт и врски и Министерството за култура. Но, не сме информирани кога извештајот ќе биде разгледан на седница на Владата“, наведуваат од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам.

Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, на барање на Владата, изврши увид во Старата чаршија и откри пет дивоградби, како што се надградба на згради, нелегално додадени делови и други неправилности. За дивоградбите во Старата скопска чаршија, општина Центар и општина Чаир изјавија дека одговорноста паѓа на Министерството за транспорт и врски, бидејќи чаршијата е во надлежност на ова Министерство.

https://alsat.mk/mk/i-pokraj-pompeznite-najavi-vladata-se-ushte-ne-go-razgledala-izveshtajot-za-divogradbite-vo-starata-skopska-charshija/

Edited by stef4o - 15-Jan-2021 at 18:21
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 15-Jan-2021 at 18:52
А со легалните узурпатори што ќе прават? Или чаршијата е следна мета за уништување?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5381
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 15-Jan-2021 at 19:29
Не заборавајте дека кога беа дадени сите овие ветувања, предизборната кампања на СДСМ беше анти-ДУИ. На крајот не им испадна сè според планот, па мораа да си коалицираат пак со професионалните криминалци. Затоа и ништо од средувањето на чаршијата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 15-Mar-2021 at 17:39
Министерството за транспорт и врски се прогласи за ненадлежно за дивоградбите во скопската Чаршијаhttps://alsat.mk/mk/ministerstvoto-za-transport-i-vrski-se-proglasi-za-nenadlezhno-za-divogradbite-vo-skopskata-charshija/
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 16-Mar-2021 at 12:14
normalno, sto ocekuvavte vie.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 01-Jun-2021 at 16:43
Уште една (веројатно) дивоградба...

За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 16-Jul-2021 at 09:50
zalosno ej, pozar i 3 zemjotresi prezivea carsijava ali dui ne go prezivea
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 29-Sep-2021 at 17:05
Се БУШИ во Старата скопска чаршија

По кој знае кој пат алармираме за случувањата во Старата скопска чаршија. Невиден молк на политичката и локалната сцена како по никое друго прашање во Скопје. Очигледно постои некоја власт во позадина до која ни една институција не може, т.е не сака да допре.

Во нашето сандаче пристигнаа фотографии од загрижен читател кој сакаше да остане анонимен.

Погледите и визурите во амбиенталните целини се исклучително важни за доживувањето на просторот и ориентацијата. Една од главните доминанти над чаршијата – Мустафа Пашината Џамија, полека исчезнува од видикот со новите интервенции на и онака сомнителниот објект во нејзиното подножје.

Во чаршијата изминатите години се гради интензивно, додека сите молчат! Повикавме, пишувавме, инициравме но не вроди со плод. Затоа притисокот од јавноста и медиумите мора да се зголеми, додека кандидатите за градоначалници на Скопје и општините Центар и Чаир, мора да се произнесат по ова прашање.

Меѓувремено политичките елити и дипломатските кругови се гоштеваат во објектот, чие име нема потреба да се спомне, сите го знаете!

https://marh.mk/se-bushi-vo-starata-skopska-carshija/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 29-Sep-2021 at 18:50


Во живо е уште погрозно. Последниве неколку години чаршијата е узурпирана од дивоградби, маме ѝ ебаа.

Edited by Џоле - 29-Sep-2021 at 22:00
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 765
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 29-Sep-2021 at 21:32
Што побогу е ова трло од ламарина? Некој прво треба да загине во овие лимени колиби, дали при земјотрес, пожар, невреме, па за да се превземе нешто, до тогаш тешко.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 04-Oct-2021 at 16:32
Нови (диво)градби во чаршија...За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 17181920>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.