build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 04-Mar-2010 at 06:29
УШТЕ СЕ РАБОТИ НА ПРОСТОРОТ ПРЕД ЧАРШИЈА
Поплочувањето на платото направи годишнина

Платото пред стоковната куќа „Мост“ повторно е оградено со мрежа, а донесени се и нови травертински плочи со кои треба да се доврши поплочувањето. Во меѓувреме, речиси не остана здрава плочка од тие што беа поставени пред повеќе месеци затоа што никој не го обезбеди влезот во чаршијата од возила. - Тоа што е оштетено ќе се санира. Работите, нормално во зависност од временските услови, нема да траат повеќе од еден месец - беше се што ни кажа Џенгис Хани, одговорниот за проектот од Општина Чаир, со оправдување дека не знае повеќе затоа што бил на одмор. Повеќе информации за тоа зошто работата се одолжи цела година не добивме ниту од Авни Калаба, одговорен за односи со јавност. - Да ви кажам рок до кога ќе биде готово не можам, информациите ги има Хани и од него треба да ги барате - изјави Калаба. Властите во Општина Чаир, заедно со Град Скопје, го почнаа реновирањето на плочникот пред една година. Според тврдењата од градските власти, договорот предвидувал тие да вложат половина од парите, а Општината да ја даде другата половина и да го изврши поплочувањето на теренот. Општинарите од Чаир неодамна најавија дека ќе постават уште девет нови рампи на влезовите во Старата чаршија, кои ќе го забранат движењето на возилата по калдрмата, но засега ниту рампата што стои на портата кај Бит-пазар не функционира.

Р.П.

Back to Top
Vahr View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vahr Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 07-Mar-2010 at 12:32
Господа,
знае ли некој кога е изградена стоковна куќа мост?
Имав пред некој ден една книга во рака во која пишуваше дека МНТ е изградено 1981... и тоа ме збуни бидејќи се си мислев дека последната градба од планот на кензо танге била стоковната куќа мост... и дека тоа било 1980.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 07-Mar-2010 at 12:40
Ако е некаква помош, овде има фотка од изградбата, а во позадина се гледа ПТТ комплексот каде се уште не е изграден кружниот дел, а остатокот е завршен:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=1979#1979

Ако не, молам LaLinea нека ја посочи книгата


Edited by Cloverstack - 07-Mar-2010 at 12:41
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 07-Mar-2010 at 13:15
Originally posted by Vahr

Господа,
знае ли некој кога е изградена стоковна куќа мост?
Имав пред некој ден една книга во рака во која пишуваше дека МНТ е изградено 1981... и тоа ме збуни бидејќи се си мислев дека последната градба од планот на кензо танге била стоковната куќа мост... и дека тоа било 1980.


Vahr, таа сликата каде што Мост е во изградба е од книга која се викаше „Скопје - 20 години по земјотресот“, што испаѓа дека мост била завршена 1983-1984 година.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Mimar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mimar Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 11-Mar-2010 at 15:52
Forumot slucajno go najdov na na net , za nekoi raboti koi gi imate navistina mi se dopaga

Najnapred pozdrav do site clenovi na forum

imam edna golema molba do site vas ako moe nekoj da mi pomogne
studiram vo turcija na arhitektonski odbrav eden proekt da rabotam za ispit
meguto naidov na edna teskotija ne mozam da najdam kako bi mu doslo pravilno makedosnki  moze ke zgresam urabniskitcki plan so koti na visni  za ovoj del
pobarva od edni prijateli  megutoa mi kazaa deka ne mozele da najdat dali od opstina ne im dali ili sto dali moze nekoj da mi pomogen itno mi treba

se ravboti za ovoj del pred mnt , od drugata strana kaj sto e delot placot od parkingot  go imam zemeno za izgradba na studentski domodnapred vi balagodaram

pozdravvvvv

makedonija
Edited by Mimar - 11-Mar-2010 at 15:55
Back to Top
Mimar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mimar Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 12-Mar-2010 at 14:12
Originally posted by Mimar

urabniskitcki plan so koti na visni 


Dali ima nekoj da mi pomogneeeeee!!!!ka ve zamolam poterbeno mi e za ispit i itno mi e !!!!!
Edited by Mimar - 12-Mar-2010 at 14:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 12-Mar-2010 at 16:30
Мимар, жал ми е што гледам дека до сега никој не можел да ти помогне

Во случајов веројатно општината сепак тешко дека би можела да се заобиколи. Доколку тие не се спремни да ти излезат во пресрет, реално тешко дека таков документ некој од форумашите би го имал на лагер. Но се надевам дека грешам...
Back to Top
Mimar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mimar Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-Mar-2010 at 17:47
Originally posted by Cloverstack

Мимар, жал ми е што гледам дека до сега никој не можел да ти помогне

Во случајов веројатно општината сепак тешко дека би можела да се заобиколи. Доколку тие не се спремни да ти излезат во пресрет, реално тешко дека таков документ некој од форумашите би го имал на лагер. Но се надевам дека грешам...


Cloverstack blagodaram sto se potrudi ako ne bar mi dade odgovor !
Se nadevav deka nekoj go ima  mozebi nekoj sto go ima se uste ne go procital ovoj post  .... !

ke se potrudam preku nekoi drugi prijateli da gi prasam pa da vidam dali ke mozat od opstina da go zemat poterbniot urbanisticki plan

Isto i da prasam dali e poreteba nekoja procedura za zemanje na toj plan od opstina , znaci sto e potreba za da se zeme takov plan i kolku trae taa procedura!

odnapred blagodaram !


Edited by Mimar - 12-Mar-2010 at 17:49
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 12-Mar-2010 at 18:08

мислам извод издаваат само доколку си сопственик на парцела во одреден дуп и тоа само за конкретната парцела, може евентуално грубо да ти го дадат на увид дупот, но дека ќе го добиеш на хартија не ми се верува!

тешко ниту си сопственик на парцелата т,е, ниту имаш имотен лист ниту можеш да извадиш копија од катастар како воопшто и би поднел барање за добивање извод од дуп http://www.opstinacentar.gov.mk/formulari/8.pdf може да пробаш официјално со допис да им се обратиш во општината и да им посочиш што ти треба па евентуално да ти дадат само неофицијален одговор...

додека бил на увид планот некој можел да оди да сликне но за тоа е веќе касно! 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 12-Mar-2010 at 18:11


Треба да се обрати до Општина Чаир, не до Општина Центар


Edited by Cloverstack - 12-Mar-2010 at 18:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 12-Mar-2010 at 18:59

аха Мимар прашува за пракингот пред стоковна Илинден јас го прочитав како паркот зад МОБ, исто и во тој случај пак може да побара само неофицијална информација, не ми се верува секој да може да извади извод од дуп!  

интересна проекција, но веќе е преполно од универзитети во чаир

Очекувам Чаир да стане и универзитетски центар. На нејзината територија е универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. Деновиве очекуваме да се реализира идејата Меѓународниот балканскиот универзитет да се лоцира во просторириите на училиштето за деца со посебни потреби „Иднина“, за што е потпишан меморандум за соработка. http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=BB89573B74913C46A66F0BC778F34D1F&arc=1
мислам и ДУТ има дисперзирани студии некаде во чаршија...Edited by Max - 12-Mar-2010 at 19:22
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 12-Mar-2010 at 19:16
Mimar, само врски и приатели, а и советот за испраќање званичен е-мали до општината можда може да донесе плод.
П.С. На нивиот сајт контакт не работи но ваљда ова ќе успее
info@cair.gov.mk
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Mimar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mimar Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 12-Mar-2010 at 19:40
Originally posted by Max

мислам извод издаваат само доколку си сопственик на парцела во одреден дуп и тоа само за конкретната парцела, може евентуално грубо да ти го дадат на увид дупот, но дека ќе го добиеш на хартија не ми се верува!

тешко ниту си сопственик на парцелата т,е, ниту имаш имотен лист ниту можеш да извадиш копија од катастар како воопшто и би поднел барање за добивање извод од дуп http://www.opstinacentar.gov.mk/formulari/8.pdf може да пробаш официјално со допис да им се обратиш во општината и да им посочиш што ти треба па евентуално да ти дадат само неофицијален одговор...

додека бил на увид планот некој можел да оди да сликне но за тоа е веќе касно! Spostvenik ama ovaa e za stidenti mislma za proekt zosto e tolku slozena postaka vo turcija e mnogu ednostavno za da dobies urbanistickai plan od nekoj delOriginally posted by CloverstackТреба да се обрати до Општина Чаир, не до Општина Центар


da koga istrazuvav vo pocetokot na net vidov deka e vo opstina cair
Originally posted by Max

аха Мимар прашува за пракингот пред стоковна Илинден јас го прочитав како паркот зад МОБ, исто и во тој случај пак може да побара само неофицијална информација, не ми се верува секој да може да извади извод од дуп!  

интересна проекција, но веќе е преполно од универзитети во чаир

Очекувам Чаир да стане и универзитетски центар. На нејзината територија е универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. Деновиве очекуваме да се реализира идејата Меѓународниот балканскиот универзитет да се лоцира во просторириите на училиштето за деца со посебни потреби „Иднина“, за што е потпишан меморандум за соработка. http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=BB89573B74913C46A66F0BC778F34D1F&arc=1
мислам и ДУТ има дисперзирани студии некаде во чаршија...


Da za parkingot pred stokovna ilinden mislam edka e,  pa bidejki e vo blizina e univeztietot mislam deka bi mozela ovdeka da bide studenski dom na taa ideja sum , inaku proektot e odobren od profesorite e sega gi nemam potrebnite rabooti za da pocnam so maketa i kompjuterska obrabbotka !


Originally posted by Vladimir P

Mimar, само врски и приатели, а и советот за испраќање званичен е-мали до општината можда може да донесе плод.
П.С. На нивиот сајт контакт не работи но ваљда ова ќе успее
info@cair.gov.mk


HIm !!!!Pa dense pisav na dosta poznanici od skopje , se nadevam deka ke rodi so plod !
Aj ke probam da pisam na dadenata adresa !Uste ednas vi blagodaram
Thumbs%20UpBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 12-Mar-2010 at 19:54

ќе ти завршат работа не би требало да има проблем доколку им објасниш за што ти треба тој дуп, а ако ископаш некој дуп сподели го и тука општините имаат обврска усвоените дупови да ги качат на нет, но бидејќи тоа не е случај со над 80% од општините,ќе мора да ја бркаш работата пешки... 

Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 03-Apr-2010 at 13:11
 
Мислам дека ова треба да се забележи тука..
 

Чаршијата повторно дише

Пријатно место за излегување на младите и за дружења со познаниците

Бојан Шашевски

Младите повторно го минуваат Камениот мост и се лоцираат во Старата чаршија со желба да најдат пријатно место за излегување и дружење со познаниците. Најголем џагор се слуша во новоотворените локали, ракија-барот „Калдрма“, пивницата „Стар град“, чајџилницата „Насер“, винотеката „Темов“ и кафе-барот „Дамар“. Тие се најактуелните и најпосетени места, кои ветуваат дека пролетва и летово чаршијата повторно ќе се врати во живот на голема врата. Видливи се веселите лица на луѓето што се разминуваат по тесните сокаци и калдрмата. Смеа, добро расположение, свирачи, бендови... Чаршијата почнува да сјае, да добива препознатлива боја, повторно да дише.

„Што се однесува до мене, чаршијата е најубавиот дел во градот“, раскажува Пане Темов од пивницата „Стар град“.

„Странците и туристите се вчудовидени од овој магичен простор. А, зошто и не би биле, ова е нашето богатство. Заедно со багдатската, скопската се вбројува меѓу двете најголеми чаршии во светот. Познавам отворени луѓе што живеат над предрасудите, нови генерации кои веќе ја чувствуваат топлината и благодетите што произлегуваат од чаршијата“, вели Темов.

И гостите имаат убави зборови за чаршијата, велат дека е најубавиот дел од Скопје навечер. „Веќе извесен период излегуваме тука со другарите. Ми се допаѓа целата атмосфера во новите барови и пивницата, надвор од скопскиот метеж. Овде има некој поинаков шмек“, ни рече еден од гостите од винаријата „Темов“ сместена до некогашниот „Рандеву“, а веднаш спроти „Евтинија“, добро познатата продавница каде што на големо и мало се купуваа штофови, платна, завеси, килими.

Десетиците чајџилници, меѓу кои и познатата „Слога“, имаат свои редовни муштерии. Тие го доловуваат вистинскиот историски моментум, континуирано работат и опстојуваат со сите падови на чаршијата низ годините. Опстојуваат и кафеаните, ќебапчилниците и кафулињата околу стоковната куќа „Мост“. Можеби во ново руво, со нови газди и помалку гости, но, сепак, опстојуваат.

Во „Галерија 7“, култното место кое се' уште го има приматот на авангардно собиралиште на уметнички умови што споделуваат идеи, освен изложбите и познатиот лахмаџун, се прикажуваат и филмски проекции. И добропознатиот „Капан-ан“ има интересна програма. Неуморно живее до утрото, а за викендите задолжителни се журките со диџеи и електронска музика.

„Во потоплите денови ќе биде уште поинтересно“, оптимисти се студентите од Правен факултет „навлечени“ на амбиентот на чаршијата и постојани гости во чајџилницата „Насер“.

Во сиот тој комплекс од новоотворени локали, на улицата „Градилиште“, сместен е и кафе-барот „Дамар“, направен во стилот на стариот дограмџиски дуќан што се наоѓаше на истото место.

„Импресионира фактот што имаме одличен одѕив од младите генерации. Егзотичноста на чаршијата си го прави своето. Местово е како создадено за креативни настани и црпење инспирација. Чаршијата е неуморна и со својата автентичност, ги поттикнува луѓето да решат да поминат некое време тука. Трендовските барови и скопските клишеа од другата страна на Вардар се веќе здодевни за многумина. Тука имаме постојани диџеи и музичари кои ја збогатуваат атмосферата, но и проекции и перформанси“, потенцираат сопственичките на „Дамар“, Анѓа и Арта.

Раскажувајќи за раздвиженоста на чаршијата, за големиот број луѓе кои доаѓаат навечер, еден од сопствениците на ракија-барот „Калдрма“ даде оптимистичка прогноза. „Веќе почна да заживува просторот, кафулињата полека, но сигурно се полнат. Уште од мали нозе сум присутен по плочнициве и калдрмиве, па затоа, по двегодишна иницијатива, решивме да го отвориме ракија-барот овде. Имаме квалитетна автентична понуда, а гостите се максимално задоволни. Четврток и понеделник се резервирани за жива музика со гитари, виолини, тарабуки. Тука владее традиционалниот дух и мислам дека нема човек што не е исполнет со позитивна енергија од чаршијата. Ова е дефинитивно нов почеток.

Чаршијата почнува да сјае, да добива препознатлива боја“, вели тој.

Неодамна, во рамките на Скопското лето, а потоа и на 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот беа организирани повеќе културни манифестации, а отворањето на угостителските локали привлече река луѓе. Просторот во Старата скопска чаршија веќе почна да нуди нови позитивни содржини.

Овдешните културни настани се своевиден белег на безброј креативни умови. Промовирајќи го заживувањето на вечерната сцена за возрасни, „Детскиот театарски центар“ започна со прикажување нови претстави. Лоциран во некогашното кино „Напредок“, во доцните часови од денот овде можат да се проследат изведбите на повеќе студенти, но и дипломирани актери, од стари и новоафирмирани режисери. Со цел да добие нов статус и неговите активности да пулсираат заедно со секојдневниот живот од чаршијата, мноштво групи ентузијасти го нарекуваат „Театарот на чаршијата“.

 
Инаку пред некој ден кога поминав кај она платото кај што се менуваа плочките, приметив дека уште не е средено..
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 07-Apr-2010 at 22:49

Кој стои зад изградбата на Ареста џамијата на Бит пазар?!

07.04.2010 - 18:04 |

Тивко и далеку од очите на јавноста градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити ја реставрира Арестовата џамијата во Старата скопска чаршија.

Овие кадри екипата на Сител ги сними пред неколку часа, иако уште на влезот во чаршијата бевме предупредени да не одиме натаму, бидејќи никој не може да ни ја гарантира безбедноста.
За реставрирање на џамијата, Меџити не добил согласност ниту од Исламската верска заедница, како легитимен претставник на муслиманите во земјава.
Чаирскиот градоначалник, телефонски ни изјави дека не се работи за реставрирање, туку дека на тоа место се вршат археолошки истражувања. Директорот на националниот конзерваторски центар, за Сител потврди дека истражувања има, но се дел подготовката за возобновување на џамијата.
Но, сопственикот на имотот, Исламската верска заедница до сега не дала никаква согласност на тоа место да се врши археолошко истражување, или пак, да се возобновува џамијата.
Тоа што ИВЗ е сопственик на местото, а не општината Чаир, била причината и Републичкиот завод за заштита на културното наследство да ја повлече првичната дозвола за археолошки истражувања. Меѓутоа, тоа за општината не е пречка градежните активности да продолжат.
 
Кој всушност стои зад изградбата на оваа џамија, никој официјално не потврдува. Неофицијално, во ИВЗ се сомневаат дека целото возобновување на верскиот објект го финансираат радикални исламистички групации, кои веќе подолг период се присутни во земјава.
 
Инаку ова не е прв пат, градоначалникот на општина Чаир да се меша во надлежностите на ИВЗ. Неодамна, Сител објави дека месната заедница во Топанско поле е претворена во џамија, без согласност на Исламската верска заедница.
 
Александар Спасовски
 

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/koj-stoi-zad-izgradbata-na-aresta-dzamijata-na-bit-pazar

Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 13-Apr-2010 at 01:15

Поплочено платото пред стоковната „Мост“

Платото пред стоковната куќа „Мост“ најпосле е целосно поплочено со бехатон плочки. Проектот подеднакво го финансираа Градот и Општина Чаир, а чинеше 8 милиони денари. Под плочките се поставени електрични инсталации на кои преостанува да се поврзат десетината канделабри што Општината ќе ги постави за да го осветли просторот. (Сн.К.)

 
Шуќур!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 13-Apr-2010 at 01:22
Одлично. Веројатно поставивме рекорд за ваква работа

Поплочувањето почна во февруари минатата година, а на „проектов“ помпезно лопатареа двајца градоначалници. Епа нека ни е наздравје новиот плочник  Stern%20Smile
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 13-Apr-2010 at 01:30
Ај се кладиме, дека поврзувањето на канделабрите ќе остане за следниот градоначалник Big%20smile
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 31-May-2010 at 18:22

Чистење на старата скопска чаршија

Повторно се враќа сјајот на скопската чаршија. Конечно  чистата калдрма доживува ренесанса.

Градот Скопје и општина Чаир во акција -“Заедно за чисто и зелено Скопје”. Сега дуќанџиите имаат и продолжено работно време,чаршијата ќе стане само пешачка зона.

Духот на современото со мирис на минатото, граѓаните свесни за она што го имаат. Но сепак незадоволни од хигиената.

Kако дел од проектот “Почисто Скопје” Градот најавува нови 40 возила за комунална хигиена.Според Трајановски возилата треба да пристигнат до крајот на годината.

Весна Ќуксановиќ

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/chistenje-na-starata-skopska-charshijaEdited by SkyBoy - 31-May-2010 at 18:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.