build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 31-May-2010 at 19:12
Најпрва потребна мерка за чистење на чаршијата е отстранување на сите неонски и пластични реклами, а ако веќе мора да се промовира некој надалеку прочуен бренд како „штедилница пеце“ или „бутик фазли“, тогаш може да се постави дрвена табла. Во секој случај без огромни натписи на излозите. Отстранувањето на тендите исто така не е лоша идеја




Ова не е тоа што ги привлекува туристите! Небаре за Денис доаѓаат до чаршијата! Уште помалку за Zlatara Кока.


Edited by гитардемон - 31-May-2010 at 19:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 31-May-2010 at 19:25


А добро, иако си во право зошто со мрчаторски настап? Знам дека тоа ти е стилот, но зарем не е подобро "во добро расположение" да ја одбележиме оваа прекрасна тенденција во старата чаршија?

Незнам зошто очекувате сите проблеми по било кое прашање да се решат инстант и преку ноќ. Па секогаш се работи за процес луѓе. Овдека почна со разработување на неколку локали (приватна иницијатива) кои почнаа да влечат поголеми маси луѓе кон чаршијата и сето друго сега си доаѓа природно.

Ниедна стандардизација на знаци, ад хок манифестации, брошури, чуда нема да и помогнат на чаршијата доколку во нејзе нема луѓе. Сега конечно ја имаме најбитната компонента, текот на луѓето повторни се движи натаму и мислам дека нема зошто да се грижиме.

Дополнителена инјекција чаршијата ќе добие со неколкуте објекти од Скопје 2014  кои се веќе во тек на изградба и сите луѓе кои ќе гравитираат кон нив. Тоа е веројатно нивната единствена добра страна. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 31-May-2010 at 21:45
Имам еден другар што работи во едно од кафулињата што ја разработија чаршијата и кажуваше дека уште од пред месец дена веќе почнале да се прават резервации и да се пополнуваат капацитетите за светско првенство. Ова само говори за атрактивноста на чаршијата во последно време.


Edited by lslcrew - 31-May-2010 at 21:46
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 31-May-2010 at 22:10
или пак говори за малата расположивост со капацитети, па е неопходно да се резервира многу порано.. дали не разбрав добро, работи во кафуле, а резервации/капацитети за што ?
 
Јас знам дека кога во неколку наврати имаше фудбалски натпревари од типот англија -македонија, во Скопје било право лудило за сместување.. први на удар се сите оние мали хотелчиња и хостели со и под 3 звезди.. особено оние со 1-2 (како најефтини)..
 
логично, не им треба резорт на навивачите туку легло да преноќат (главно испијанчени и изнајадени, кој од мака, кој од среќа, зависно од резултатот).. така да.. хотели/преноќишта мислам дека не се на одмет да има што повеќе.. е сега дали во турска чаршија има можности, тоа е друго..
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 31-May-2010 at 22:22
Зборам за кафичи за гледање утакмица. Од пред месец дена се резервираат маси.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 31-May-2010 at 22:32

не сме се разбрале, нема везе, екстра инфо не е на одмет..

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 01-Jun-2010 at 11:14
Саботата бев чаршија. Толкава гужва не сум видел. Столче слободно немаше на потегот Дамар-Стар Град. Ептен ми е ќеиф што се врати чаршијата во живот, тоа е дефинитивно најдоброто нешто што скоро му се има случено на Скопје. 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 01-Jun-2010 at 13:34
Пане е најдоброто нешто што и се има скоро случено на чаршија да не ги отвореше тој пивницата и винаријата, дамар безистен па и кој и да е друг кафич не можат да ја заживејат чаршија! сигурно утре и менада може да допринесе откако ќе ја отворат пак, но Пане и плочникот пред Свети Спас завршија работа! сигурно ќе биде уште пораздвижено откако ќе се комплетира 2014 односно ќе стокми и плоштадот Карпошово Востание отаде камениот мост чаршија потполно ќе заживее1
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 01-Jun-2010 at 13:36
Па работи Менада, само некако тапа беше. Yes
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 01-Jun-2010 at 14:09
кој дел е отворен, самоподрумот или цел објект?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 01-Jun-2010 at 15:42
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАИР НАЈАВИ
Старата чаршија, зона за пешаци Хидраулични столпчиња ќе се постават на сите влезови во Старата скопска чаршија, со што, конечно, таа ќе стане пешачка зона. Ова го изјави градоначалникот на општина Чаир Изет Меџити, кој, покрај тоа, најави дека во рамките на акцијата „Заедно за чисто и за зелено Скопје“, која деновиве се спроведува во Чаир, целосно санирана ќе биде улицата Кемал Сејфула пред пазарот во општината. Оваа сообраќајница претставува голем проблем за граѓаните, затоа што е преполна со дупки, преку кои е речиси невозможно минувањето со автомобил. Поправката на улицата ќе чини 11 милиони денари. Според скопскиот градоначалник Коце Трајановски, на улицата Христијан Тодоровски Карпош е поставена целосна атмосферска канализација, додека улицата Лазар Трпковски е целосно санирана. Наредниот период ќе се кастрат старите дрвја, кои досега не биле исечени.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2034&ArticleID=141875
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 01-Jun-2010 at 20:53
Факт е дека работат 2-3 места и тоа во специфичен дел од чаршијата, концентрирано, не се расфрлени низ неа...денската слика на чаршијата е комплетно обратно од она вечерното, а тоа е многу тешко поправливо. Забелешката на гитар за тендите и рекламите е ептен на место, комплетно го уништуваат амбиентот (што за мене е дискутабилно дека воопшто го имало, ама тоа е друго прашање, за кое ќе ме распнете ако го отворам овде), а на тоа се надоврзува ужасната слика со фасадите што се распаѓаат.
Опустошувањето на чаршијата многу го поврзуваат со некаква етничка поделба, страв и сл., со тоа што многу го занемаруваат поклопувањето со периодот во кој се појавуваа трговски центри ала Лептокарија, Беверли Хилс и слични на нив и типичната скопска појава да се конзумира лешинарски еден простор т.е цел град да се тапоса во истиот во одреден период (од поново време: кеј, ул. Македонија и најново Ленинова) и истиот да се батали кога ќе се најде нешто ново.
Интересно е што во 4 од петте конкурсни трудови за урбанизмот на пост-земјотресно Скопје, турска чаршија е избришана од центарот на градот, а сепак таа е задржана со некаква идеја да биде еден вид културен центар на градот (што мене лично ми е добро, ама само како идеја) - окупирањето на еден простор со голема маса народ, дојден за „журка, пијанчење и мочање позади аголот“ не знам зошто, ама воопшто не ми изгледа на некаков квалитетен живот (само како пример - како се користи Градски парк летно време навечер)...имам впечаток дека нема да трае и овој тренд долго, ако и овој пат улетаме само со кафани, пивници и ќебапи на жар, никакви „заживувања“ нема да ни запалат, дека кај да е, еден ден ќе ни здосадат или ќе треба да „заживуваме некој друг мртов ќош од Скопје“ - покрај физичкото разубавување и одржување на просторот, мора да се воведе и некаква конкретна програма....погоре во темава стојат некакви извадоци од типични пропагандни најави за некакви проекти, ама ништо од тоа не видовме до сега...



Originally posted by Max

Пане е најдоброто нешто што и се има скоро случено на чаршија да не ги отвореше тој пивницата и винаријата, дамар безистен па и кој и да е друг кафич не можат да ја заживејат чаршија! сигурно утре и менада може да допринесе откако ќе ја отворат пак, но Пане и плочникот пред Свети Спас завршија работа! сигурно ќе биде уште пораздвижено откако ќе се комплетира 2014 односно ќе стокми и плоштадот Карпошово Востание отаде камениот мост чаршија потполно ќе заживее1

Прееска напишав нешто, ама не постирав за да не бидам безобразен...еве прашање: што од програма понуди 2014 да ја комплетира чаршијата??? Јас лично не видов ништо...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 02-Jun-2010 at 11:10
самиот плоштад Карпошово Востание кој е дел од ск14 е алката која фалеше, но и објектите околу него, поентатата досега немаше никаква артикулирана урбанистичка конекција помеѓу центар и чаршија, освен за такво нешто ако не го сметаш паркингот на мтц... без да навлегувам во тоа што кому му се свиѓа во ск14 самото уредување на овој потег пред мтц ќе допринесе и самата чаршија да стане поатрактивна за прошетки т.е. упатување кон неа, но сепак треба и уште многу што за и самата чаршија да извади привлечна туристичка понуда како пакет воопшто забава за сите возрасти, ако тоа навечер се кафичи и клубои, преку ден да бидат гифт шопови и ресторани, но на ова мора да се поработи и околу стандардизацијата на овие објекти, кои сега на се личат освен на објекти со автентичен амбиент, и ај не се само тендите тука проблем, каде се осветлувањето, каде се излозите, каде е самата гардероба на угостителите кои сакаат да продаваат автентичност во свилени скутини итн. во секој случај и ова е споредно во однос потребата да се спакува квалитетна приказна за чаршијата, нешто што мора да се форсира и промовира пред се останато, а се останато да биде подредено во однос на таа приказна! http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=268&PID=22848#22848
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 07-Jun-2010 at 09:43

Originally posted by Max

кој дел е отворен, самоподрумот или цел објект?

незнам, приземје? имаше и маси надвор.  

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 12-Jun-2010 at 14:31

За ноќен живот во Чаршијата треба и светло

Од Општината Чаир велат дека нарачале проект за комплетна реконструкција на електричната инсталација за осветлението во скопската Стара чаршија

Градските власти од неодамна го продолжија работното време во Скопската чаршија за еден час, со желба таа да заживее, особено налето кога посетеноста е поголема, но заборавија дека главната улица Битпазарска е во мрак веќе пет години поради неодржувана инсталација. Дуќанџиите што имаат бизнис во овој дел од Чаршијата се жалат дека ноќно време таму не може слободно да се помине, оти е вистински хорор поради мракот.

- Скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, сега бара да работиме до 22 часот. Па кој ќе дојде овде во Чаршијата кога е жива темница? Ние ли, со нашите дуќани

ќе треба да му ја осветлуваме Чаршијата? Пет години оваа улица не е осветлена, а плаќам по 230 денари месечно за улично осветление. Пред некое време имаше некаков настан или прослава во Куршумли ан, а не светеше ниту една улична светилка на „Битпазарска“, која воедно е и главна улица во Чаршијата. Од друга страна, на другите улици ноќе нормално свети. Срамота е кога редовно плаќаме да не ни возвратат со соодветната услуга. Тоа е исто како јас некого да го фотографирам и да му земам пари за тоа, а да не му дадам фотографија - вели Кочо Томовски, сопственик на фотографско студио на улицата Битпазарска.

Тој се чуди како може да биде осветлен центарот и да се поставуваат споменици, а во Чаршијата, која е споменик на културата заштитен со закон, да не се обезбеди ниту уличното светло.

Раководителот на одделението за комунални работи во Општина Чаир, Џингис Хани, призна дека имаат проблем со електричната инсталација во дел од Чаршијата.

- Општината и Градот Скопје работат на проект за комплетно реконструирање на уличното осветление во Чаршијата. Дел ќе биде со висечки светилки, дел со столбови. Сега, електричната инсталација е несоодветна, минува низ фасадите и покривите на објектите и на многу места е прекината, па не е во функција. Две години имавме проблеми, честопати настануваше и спој, со што постоеше опасност некои од дуќаните да се запалат. Поради тоа ЕВН го исклучи уличното осветление во овој дел од Чаршијата - вели Хани.

И од Градот потврдуваат дека се работи нов проект за осветлување на Чаршијата.

- Кога ќе биде готов, тој треба да добие позитивно мислење од Управата за заштита на културното наследство. Тогаш ќе се знае колку ќе чини и колкав дел ќе покрие Град Скопје, а колкав Општината Чаир - информираат од одделението за односи со јавноста во Градот.

Од ЕВН велат дека проблем била изгорената трафостаница од која се напојувало и осветлението.

- Ние ја саниравме трафостаницата, но постојат посебни изводи од кои се снабдува уличното осветление, кои се работа и се во надлежност на Општината Чаир. Не знам зошто тогаш Општината Чаир не сакала да учествува во санирањето. Но, ако имаат предлог на кој начин може да се помогне, ние сме отворени за соработка со цел заеднички да го надминеме дефектот - вели Ленче Карпузовска, портпарол во ЕВН. (А.П.)
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=D0DCD05D5D19D9498D324B59BB560D02
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 19-Sep-2010 at 13:36

Уметниците ќе добијат атељеа

Клучеви од новите атељеа денеска ќе добијат ликовните уметници членови на „Друштвото на ликовни уметници на Македонија“ и „Арт визија“, пред Безистенот во Старата скопска чаршија.

Обезбедениот простор за атељеата е дел од проектот за ревитализација на Старата скопска чаршија.

На врачувањето на клучевите од атељеата ќе присуствуваат премиеорт Груевски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=64982
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 28-Sep-2010 at 08:27

Се подготвува проект за осветлување на чаршијата

Со поставувањето хидраулични столпчиња треба да се реши проблемот со возилата во чаршијата

Општина Чаир во соработка со Градот Скопје работи на проект за осветлување на Старата чаршија. Градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, вели дека ќе мора да се осветли секоја уличка од чаршијата, а објектите што се заштитени како споменици на културата да добијат посебен вид осветлување. На тој начин, според него, еднаш засекогаш ќе се реши не само проблемот со осветлувањето туку и со безбедноста на стариот дел од градот.

Во реализацијата на проектот Чаир и Градот ќе инвестираат подеднакво. Општината добила и 130.000 евра од Европската унија, кои ќе бидат искористени за поставување хидраулични столпчиња на влезовите во чаршијата, со што таа ќе се заштити од влегувањето со автомобили. На тој начин, безбедноста ќе се подигне уште за некој степен.

Од Одделението за односи со јавноста во Градот велат во наредниов период со општината Чаир интензивно ќе работат на утврдување на техничките детали од проектот. Дури потоа ќе биде утврдена цената на чинење, како и локациите што ќе бидат осветлени. Во проектот ќе биде вклучена и Управата за заштита на културното наследство.

„Проектот е готов и веќе го виде и Паско Кузман. Сметам дека осветлувањето и поставувањето на хидрауличните столпчиња ќе го решат проблемот со безбедноста во чаршијата, бидејќи темнината и влегувањето со возила им даваат поголема можност на криминалците да дејствуваат. Во правец на зголемување на безбедноста, побаравме од МВР да постават безбедносни камери на 13 локации во Старата чаршија како што има по градските сообраќајници“, вели градоначалникот Меџити. (Сн.К.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=10E5D5D37AECBE4AA163873747C7C6C5
Back to Top
NorthWind View Drop Down
Infraction Group
Infraction Group


Joined: 28-Sep-2010
Location: Neighborhood
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NorthWind Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 30-Sep-2010 at 12:52
УГОСТИТЕЛИТЕ РЕАГИРААТ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА
Кафулињата во чаршијата се заштитени мечки
 
 
 
Валентина Стојанчевска

Повеќето кафулиња од Старата скопска чаршија воопшто не ги почитуваат законите, па на своја рака го продолжуваат работното време и до четири часот по полноќ, не издаваат фискални сметки, не ги пријавуваат вработените, а не ја почитуваат ниту забраната за пушење, обвинуваат членови на Комората на угостители.
- Огорчени сме што законите за едни важат, но не и за други. Свесни сме дека чаршијата треба да заживее, меѓутоа не смее да се дозволи нелојалната конкуренција да ни ја загрози работата. Таму воопшто не важат законите. Ние плаќаме лиценца од пет илјади евра да работиме до четири часот, а тие без проблем и без никаква лиценца си го продолжуваат работното време. Доколку во нашите објекти инспекторите затекнат непријавен работник, не казнуваат со 22 илјади евра, а таму казната не важи - велат членовите на комората на угостители. Револтираните угостители, кои сакаат да останат анонимни, поради, како што велат, страв од одмазда, истакнуваат дека инспекторите воопшто не одат во контрола низ чаршијата.
- Со донесување на Законот за заштита од пушење мене заработката ми се намали за 60 проценти, а морав и да отпуштам и четворица вработени. Додека, пак, во кафулињата во чаршијата гостите слободно пушат, а на масите си стојат пепелници. Ова веќе не се издржува, недозволиво е едни да ги почитуваат законите, а другите не, а згора на тоа инспекторите да не гледаат што се случува - вели сопственик на диско клуб.
Директорот на пазарниот инспекторат Виктор Дерминџиев не беше достапен за коментар бидејќи бил на состанок. Од градот Скопје, пак, информираат дека со проектот за заживување на Старата скопска чаршија работното време е продолжено за еден час, но посочуваат дека не се информирани дека овој рок се пречекорува. - Во чаршијата се работи еден час повеќе, со одлука на Советот на Општина Чаир. Обвинувањата дека угостителите го надминуваат и новото работно време треба да го утврдат инспекторите - истакна Слободан Ќосев, раководител на секторот за локален развој на град Скопје.
 
Во согласност со Законот за угостителска дејност, од први септември кафулињата и останатите локали во работните денови мораат да затворат на полноќ, освен во петок и во сабота, како и за празниците, објектите можат да работат до еден часот по полноќ. Работното време на ноќните барови и на кабареата е до четири часот, а во петок, сабота и за празниците е до шест часот.
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 03-Oct-2010 at 14:57

Во Старата скопска чаршија како на булевар

Во чаршијата се врати животот навечер, но со луѓето дојдоа и автомобилите

Снежана Калабакова


Оној што не прошетал ноќе во Старата скопска чаршија и не може да замисли колку е прометно по чаршиските сокаци. Нема врвулица од шетачи, но постојано фрчат автомобили од сите страни и речиси по сите чаршиски улички. Се вози брзо како по булевар. Може да се рече дека таму сообраќајниот метеж во вечерните часови на моменти е поголем од оној на булеварот „Крсте Мисирков“, кој минува во близина на чаршијата.

Влегувањето со автомобили во една од поголемите чаршии на Балканот не успеа никого да го спречи, а дека тоа тешко им оди и покрај казнувањето признаваат и од СВР - Скопје. Да се спречат автомобилите да влегуваат во чаршиските сокаци не помогна ниту рампата на Виолета Аларова, поранешната градоначалничка на Општина Центар, ниту, пак, портата што ја изгради на истото место Изет Меџити, градоначалник на Чаир. Зголемената фреквенција на автомобили веројатно е и одраз на враќањето на ноќниот живот во Старата чаршија. За многумина е полесно да влезат во стариот дел на градот со автомобил отколку да пешачат, а притоа не водат сметка дека освен што ја загрозуваат безбедноста на пешаците, ја оштетуваат калдрмата од чаршиските улици. Пред само неколку години беа комплетно обновени улиците „Битпазарска“ и „Белградска“. А сега е повеќе од видливо дека гранитните плочи почнале да пропаѓаат токму поради сообраќајниот метеж од автомобили кој е актуелен и дење, но повеќе ноќе. „Во Старата скопска чаршија има одредени термини кога само дуќанџиите можат да влезат со автомобили за дотур на стока и за тоа тие добиваат дозволи од Градот. Инаку, влегувањето со автомобил е забрането. И покрај присуството на сообраќајната полиција во чаршијата и казните што се изрекуваат за сообраќајно постапување спротивно на сообраќаен знак, повторно се влегува со автомобили. Немаме посебна статистика колку казни се изречени само во стариот дел на градот. Казните за оние што ќе се затечат на лице место се 25 евра или 15 негативни поени, ама по заминувањето на полицајците, автомобилите повторно влегуваат“, вели Лиза Бендевска, одговорна за комуникација со јавноста во СВР - Скопје.

Инаку, забележливо е што и пофреквентните улици, како што се „Битпазарска“ и „Белградска“, не се комплетно осветлени. Ако во еден дел светат само фенерчињата од десната страна, во друг дел погоре или подолу е обратно. Повеќето споредни чаршиски сокачиња се неосветлени, но има и такви на кои само во еден дел осветлувањето им функционира. За подобро осветлување на чаршијата веќе се подготвува проект што ќе биде заедничка инвестиција на Градот Скопје и Општина Чаир.

Забележливо е дека сега хигиената во чаршијата е на повисоко ниво, а од Општина Чаир признаваат дека имаат подобра соработка со ЈП „Комунална хигиена“ и дека комуналците почесто навраќаат. Во вечерните часови дуќанџиите го оставаат ѓубрето пред нивните објекти, спакувано во најлонски ќеси, подготвено да го соберат комуналците.

Градоначалникот на Чаир, Меџити, смета дека оваа година е година на пресврт во чаршијата, бидејќи и таму веќе има градска шема, има фреквенција на луѓе, безбедноста е на високо ниво, за што многу помагаат и медиумите. Затоа, вели тој, набрзо ќе се реши и влегувањето со автомобили во чаршијата и многу скоро таа ќе добие комплетно ново осветление.

„Во соработка со градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, работиме на заеднички проект за осветлување на чаршијата и инвестицијата ќе биде 50- 50. Посебно осветление ќе добијат објектите што се заштитени како споменици на културата. Влегувањето на автомобилите ќе го решиме со поставување хидраулични столпчиња и за тој проект веќе добивме 130 илјади евра од Европската унија. Ќе можат да влезат само противпожарни и возила на Итна помош. Тие ќе имаат специјални управувачи за спуштање на столпчињата. Од МВР побаравме на 13 крстосници да постави безбедносни камери со што подобро ќе ја обезбедиме чаршијата“, објасни Меџити.

Фари Мустафа, млад шивач во кројачки дуќан во Чаршијата вели по 2 000 година Чаршијата била мртва, но по напорите на Министерството за култура за нејзино заживување состојбите се променети.

„Чаршијата е значајна за сите нас и таа е наше културно наследство. Една од најубавите чаршии на Балканот. Изумирањето на многу занаети, како и се' помалиот број еснафи мислам се главната причина за ова што сега се случува во чаршијата. Ако тие порано знаеле да ја чуваат чаршијата и внимавале на секоја нејзина гранитна коцка од калдрмата, сега новопечените занаетчии ја уништуваат со влегувањето со автомобили. Се влегува и дење и ноќе. Кој е виновен за тоа? Она што сум го научил од постарите мајстори е дека ако мајсторот дозволува чираците и калфите да прават што сакаат во дуќанот, тогаш има неред. А за тоа, секако, виновен е мајсторот, па така е и во случајов со чаршијата“, вели Мустафа.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6532726907179C4F8C6AE94412A50313
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 11-Oct-2010 at 17:06
Eve kako izgleda so plockite!
Pitacot i posledna godina vo isto mesto go najdov


Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.227 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.