build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопска чаршија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 07-Feb-2023 at 17:56
(ВИДЕО) Како напредна дивоградбата близу Старата скопска чаршијаПродолжуваме да го следиме развојот на настаните во врска со огромната дивоградба што почна да никнува кај Старата скопска чаршија. Градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу, во чија надлежност се случувањата на спорната парцела, гарантираше дека ќе ги запре сите нелегални активности, но на терен видливо е дека градењето напредувало. Ганиу вели дека сѐ се случило за краток период, а дури и да се изгради цел кат, на крајот тој ќе го руши

Како што веќе објавивме, според Деталниот урбанистички план, на ова место има маркичка за градба, но јамата што зјае е во многу поголем габарит од предвиденото. Според податоците од Катастарот, конкретната парцела е во сопственост на Исљам З. од скопското село Копаница. Првата пријава до Општина Чаир дека се гради на диво е уште во октомври, кога е донесено решение да запрат сите активности. Повторно инспектор излегува на терен по првото интервју на градоначалникот за „360 степени“.

https://360stepeni.mk/video-kako-napredna-divogradbata-blizu-starata-skopska-charshija/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14553
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 09-Feb-2023 at 17:17
Originally posted by Џоле

Продолжуваме со (диво)градбите во чаршија...https://twitter.com/itosheva/status/1526915660848193537/photo/1


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 14-Feb-2023 at 18:37
За Старата скопска чаршија надлежни се само оние кои уриваат и градат на диво

На две локации зјаат огромни градилишта, а инвеститорите се невидливи за оние кои треба само да го спроведат законот за заштита.
Законот за прогласување на Старaта скопска чаршија за културно наследство не дозволува никакви интервенции без дозвола од неколку институции.
Сите тврдат дека го спровеле законот, но ниту сторителот е познат ни активностите се запрени.
Во близина на црквата „Свети Спас“ урнат и приватен и државен објект, но никој не го знае сторителот бидејќи има над 20 сопственички дела на парцелата.
И покрај решението од Општина Чаир за запирање на градбата кај хотел „Арка“, таму за неполни два месеци се стаса од дупка до арматура.

Сите ги гледаат дивоградбите, никој ништо не им може

Само една обична прошетка низ чаршијата е доволна за да се забележат скелиња, тараби и заштитни мрежи на повеќе локации. Но, она што веќе подолго време буквално боде очи е секојдневното растење на објект со голем габарит во непосредна близина на хотелот „Арка“. Формално, ова не спаѓа во заштитениот дел на чаршијата туку е во таканаречената „контактна зона“, за која исто така има правила кога станува збор за градење.Уште лани пред Нова година е забележано дека багери секојдневно копаат веднаш до улицата 113. Овој дел е под надлежност на Општина Чаир и за овој објект во деталниот урбанистички план донесен од општината има вцртано маркичка.

Но, од она што се забележува на терен е дека инвеститорот се „проширил“ на многу поголем простор од предвидениот со маркичката, па по проверка на катастарските парцели, се гледа дека дел од земјиштето на кое се гради овој објект е државно.https://samoprasaj.mk/naacik/za-starata-skopska-carsija-nadlezni-se-samo-onie-koi-urivaat-i-gradat-na-divo
Carpe diem
Back to Top
Bridgeburner View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jan-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote Bridgeburner Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 14-Feb-2023 at 23:30
Никој не смее да писне во Чаршија, кучињата лаат караванот си врви. Дувло на корупција. Никој не видел ништо биле сите во подрум.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14553
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 18-Mar-2023 at 19:51
Обновен Безистен во скопската чаршија:

https://www.facebook.com/skopjemeleem
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.