build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Театар "Ј.Х.Џинот" - Велес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Театар "Ј.Х.Џинот" - Велес
    Posted: 04-Jan-2008 at 12:21
Mногу му се радував на проектов кога прв пат го најавија, едвај чекам да почнат со изградба.

НАПРОЛЕТ ЌЕ ПОЧНЕ ИЗГРАДБАТА НА храмот на културата

Велешките уметници ќе добијат театар

Министерството за култура, кое ќе ја гради новата театарска зграда, годинава ќе одвои 14 милиони денари за својата приоритетна инвестиција

Велешани се нестрпливи да ги видат темелите на новиот дом на театарските уметници во својот град, кои според најавите од Министерството за култура, ќе бидат поставени напролет. Руинираната театарска зграда и лошите услови за работа ќе станат минато зашто државата одлучи да изгради достоинствена институција во која беспрекорно ќе се создава уметноста заштитена од Талија. За таа цел годинава ќе бидат одвоени 14 милиони денари.- Со години театарските уметници во Велес работат во несоодветни услови. Од тие причини сакаме трајно да го решиме проблемот и да создадеме вистински храм за нашите театарски уметници. Градот на Коста Солев Рацин, на Јордан Хаџиконстантинов-Џинот и уште многу важни личности и обележја, заслужува да добие храм на театарската уметност - смета државниот секретар во Министерството за култура, Елизабета Канческа-Милевска.

Со првичниот проект беше замислено, освен просториите за театарот, да се изградат и деловни простории. Но, Министерството одлучи проектот да претрпи одредени промени и да остане само театарска зграда.

До крајот на првата половина на месецов ќе бидат остранети неколку привремени трговски објекти, кои се наоѓаат во близина на локацијата на која треба да се гради, најави велешкиот градоначалник Аце Коцевски.

- Сопствениците се согласија да ги тргнат објектите. Во консултација и со премиерот Никола Груевски, а и на нивна молба, одлучивме да ги отстраниме објектите на третиот ден од Божик. Доколку сопствениците не можат сами, ние ќе им помогнеме во отстранување на објектите. Треба да се завршат уште неколку правни процедури од страна на Министерството за да може Општината да издаде дозвола за градба - објасни Коцевски.

Тој додаде дека на последната седница на Општината, било одлучено Министерството за култура, како инвеститор, да биде ослободено од должноста да плати надомест за уредување градско земјиште.

- Откако се промени планот и откако Министерството за култура ја презеде улогата на инвеститор, а не театарот, Општината одлучи да помогне на таков начин за изградбата на театарот. Годишно, од таа давачка, Општината го полни својот буџет со 10 милиони денари. Општината и граѓаните даваат безрезервна поддршка за изградба на театарот. Локацијата на објектот е одлична. Новиот театар ќе биде сместен во просторот помеѓу стариот и новиот дел на градот. Во негова близина се гради и нова црква, што ќе му даде посебен шарм на местото - смета Коцевски.

Идејното решение за новата зграда е од пред неколку години и го изработија архитектите Илија и Моника Стојчеви од Велес. Предвидено е театарската зграда да има околу 3.500 квадратни метри.

Сребра Пашовска

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Jan-2008 at 12:51

 
Пред две недели бев во Велес и баш ми ја покажаа локацијата за театарот. Супер ќе се уклопи тука е скоро уреден и парк а се гради и голема православна црква (го сликнав рендерот но ноќе беше и ништо не искочи од сликата).
 
Велешани го фалат градоначалникот велат дека добро го работи градот. А и се гледа, мене ми изгледаше поградски, поуредено, поосветлено од Скопје на некои места.  Thumbs%20Up
 
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Jan-2008 at 13:19
Велес мене страшно ми се свиѓа како град. Треба само доволно да се инвестира таму, и ќе светне. Вакви проекти се одличен чекор напред, но треба да се посвети повеќе внимание на инфраструктурата воопшто. Ако има некој онлајн извор на економски вести за Велес нека постира линк. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jan-2008 at 16:37
Театарот ми изгледа интересно Thumbs%20Up

Него каде е точно локацијата?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-May-2008 at 09:26
Зошто никој не го евидентираше ова... Question

Удрени темелите на новиот театар во Велес


Во центарот на Велес, завчера попладне е поставен камен-темелник на зграда на театарот „ЈорданХаџиКонстантинов-Џинот“. Предвидено е освен театарски претстави во него да има опера, балет и детски претстави.Овој настан е од цивилизациско значење за Велес, пресвртница за театарскиот живот во градот. Претставите ќе добијат нова естетика, а ние актерите можност за поголемо докажување. Новата зграда на театарот е продолжување на сонот на нашиот сограѓанец, преродбеникот Џинот, за театар на македонски јазик - вели Јордан Витанов, директор на велешкиот театар.Објектот ќе има 3.800 квадратни метри површина, со две сали - голема за 368 посетители и мала сцена за стотина гледачи, како и луксузно фоаје. Дело е на архитектите Илија и Моника Стојчевски и Билјана Христова од ателјето „Проектин“.Конкурсното решение претрпе две измени, прво беше отфрлена библиотеката, а потоа и деловниот простор, за сега да имаме чиста театарска зграда со оригинална архитектура. За изградба на театарот Министерството за култура обезбеди 124 милиони евра, а рокот за изведба е една година. Го гради тетовската фирма „Еуро-проект“. Градот, пак, го ослободи инвеститорот од плаќање на комуналните такси.Кога првпат влегов во театарот во 1994, беше донесено решението да се гради, а подоцна ја видов и макетата од зградата. Растев, се запишав, завршив, се вработив, минаа 14 години, оттогаш досега ништо не се направи. Конечно се остварува овој сон - вели актерот Зоран Љутков. Многумина од актерите, и млади и стари, пензионери се фатија за лопатата, бидејќи за нив овој момент беше историја. Со мислата за нов театар ја игравме секоја претстава. Пресреќен сум, а уште повеќе ќе бидам доколку за две години заиграм повторно на овие штици пред моите сограѓани, кои сите години не' поддржуваа да истраеме во тоа што го работевме - рече Васил Зафирчев.

(П.П.)



http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2D12BA582328F847B36A132625D8DE7F
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-May-2008 at 09:28
Еве еден рендер... Проектов е изгледа изменет?



Еве и слика од почетокот на градбата (истовремено и од предизборната кампања). Сајтов кој што е наведен доле на бинава не постои... Roll%20eyes


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-May-2008 at 10:41
Bravo Nikola!!
Inace teatarot e mnogu ubav!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-May-2008 at 11:28
Што се однесува до театарот ми се свиѓа, а велес кака град исто така. Може треба да се поработи малце на булевари, ама и вака е добар. Бев исто пред две недели, ама идев накај богомила. Тој патот што е од велес накај прилеп е за нигде.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-May-2008 at 11:30
Originally posted by lslcrew

Што се однесува до театарот ми се свиѓа, а велес кака град исто така. Може треба да се поработи малце на булевари, ама и вака е добар. Бев исто пред две недели, ама идев накај богомила. Тој патот што е од велес накај прилеп е за нигде.


Да фин е проектот а и градот е супер Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-May-2008 at 14:47
Еве уште неколку јадни рендери кои ги ископав Bash

1

2

3




Edited by pbanks - 22-May-2008 at 14:48
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-May-2008 at 19:45
Originally posted by lslcrew

Што се однесува до театарот ми се свиѓа, а велес кака град исто така. Може треба да се поработи малце на булевари, ама и вака е добар. Бев исто пред две недели, ама идев накај богомила. Тој патот што е од велес накај прилеп е за нигде.
 
Dojdi vo Kumanovo da vidis rabotenje na bulevari i ulici stvarno mnogu se razdvuzuva rabotata i tus e veke gotov
 
(se izvinuvam ako ja remetam temata ama me pogodija nekoi stari postovi na ssc za Kumanovo - go napravile kako vo Banglades da e )
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-May-2008 at 19:46
Па зошто не постираш слики, баш би било супер да имаме фото нишка од Куманово.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-May-2008 at 19:51

Немам време глава да дигнам од обврски ама ќе се потрудам

Инаку Туш е веднаш до ново направениот кеј и до него е веднаш булеварот во реконструкција
Се пробива и булевар во должина од околу 2км и Куманово ке добие практично 2третини од ринг кој ке го растеретува центарот на градот
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-May-2008 at 19:56
Originally posted by booster

Dojdi vo Kumanovo da vidis rabotenje na bulevari i ulici stvarno mnogu se razdvuzuva rabotata i tus e veke gotov
 
(se izvinuvam ako ja remetam temata ama me pogodija nekoi stari postovi na ssc za Kumanovo - go napravile kako vo Banglades da e )


ти си од Куманово? Па дај фрли некоја фотка од Туш и општо. Би било екстра.

Што се однесува до нишката на ССЦ и јас имам постирано некој коментар таму но мора да признаам дека сум згрешил. Бев два пати деловно во Куманово во последниве 6-7 месеци и беше стварно повеќе од пристојно. Имаше раздвиженост на луѓе, центарот ми беше ОК, местенцата каде седев пријатни, луѓето на место... И инфраструктурно ми беше сосема пристојно за големината на градот.

Проблемот е што толку малку материјали има на интернет за Куманово (знам дека сум се окозил барајќи за да го обелам образот баш во таа нишка на ССЦ) што не е тешко човек да развие предрасуди ако се земе во предвид дека најретко случаме за некои економски вести од североисточниот дел на земјава.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-May-2008 at 19:57
46&2, еве и јас малку офтопик Big%20smile

Па дај одбележи на google earth screenshot кои булевари се изградени и се градат и каде се наоѓа Туш. За булеварите можеш да отвориш нова нишка во инфраструктура Thumbs%20Up


Edited by pbanks - 25-Jul-2008 at 13:20
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-May-2008 at 20:41
Originally posted by Cloverstack

booster, еве и јас малку офтопик Big%20smile

Па дај одбележи на google earth screenshot кои булевари се изградени и се градат и каде се наоѓа Туш. За булеварите можеш да отвориш нова нишка во инфраструктура Thumbs%20Up
OK Thumbs%20Up
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Dec-2008 at 11:36
Ископано од www.kultura.gov.mk

1.


2.


3.


4. Од поставувањето на камен темелникот



5.


6.


7.


и уште линк до фајлот
http://www.kultura.gov.mk/documents/veles.pdf


Edited by La Linea - 04-Jan-2009 at 00:57
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Dec-2008 at 09:19
Супер изгледа, името исто така ми се допаѓа. Но неможам да ја сфатам симболиката на името со театарот. Мислам има потекло од еден Бог Волос. Но не е важно сепак звучи добро.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Dec-2008 at 09:27
Малку офтопик: Велес е еден од главните богови во старословенска митологија! Од истат а Митологија доаѓаат и БабаРога, Караконџула и слични чуда со кои се плашат деца на тромеѓето МК-СР-БГ!
Џинот е оној како се викаше Константинов-Џинов, како ли беше?!

Инаку театров е стварно добар вака на рендер, а можно е и да го видиме реализиран во брзо време знаејѓи го буџетот и насоките на делување на министерството за култура.


Edited by lslcrew - 25-Dec-2008 at 09:28
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Dec-2008 at 09:41
dobar e proektot,ama ne sum znael deka baba roga e od velesBig%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.