build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Тинекс маркети
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тинекс маркети

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 26-Dec-2009 at 12:06
Вчера вечерта приметив тинексот на Првомајска светше внатре. Вероватно и навечер се работи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 23-Jan-2010 at 18:01
Споро иде, ама се работи. Некако не им се брза. Од надвор околниот простор колку што имам забележано е среден. Денеска работеа на влезот, сеуште. Од внатре незнаеме што се случува и до каде се работите. Малку ме збунува како е се тоа околу асфалтирано. Еве направив некоја скица како изгледа паркинг просторот околу објектов.Раскрницата се доофромува правилно. Е сега се отвора и уште еден влез веднаш до раскрницата. Ми изгледа непотребно на некој начин. Зашто би се дуплирал влез/излез од објектов?! Дали е да се избегне чекање семафор за излез во случај кога се иде према Драчево?! Или па можеби е оставено заради влез/излез на градилиштето додека не се пробие тротоарот за раскрницата, а потоа ќе биде исправено и пристап ќе има само од раскрницата. Тоа ми е едно вака логично објаснување.

Инаку ова со раскрницата ми се гледа почеток на некоја локална колекторска улица паралелна со Првомајска која во иднина би требало вака инвеститорите покрај Првомајска сами да си ја оформат вака како што еве почнал Тинекс, па да нема директен пристап на сите објекти што во иднина треба да се најдат покрај Првомајска, што е одлично решение и што конечно мораме да почнеме да го применуваме.

А оваа точката со плаво што е обележана позади бензинската е зашто денеска приметив некоја активност. Земјиштето е раскопано, оградата што беше тука, бележаното со кафеаво, е извадена, па го скицирав под претпоставка да не е нешто поврзано со тинексов.


Edited by lslcrew - 23-Jan-2010 at 18:02
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 05-Mar-2010 at 22:17
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 16-Mar-2010 at 15:10
Деновиве е гужва од комбиња тука, вероватно се полни маркетот со стока. Уште се работи за поставување на буквите, а таа раскрницата за која што имав дилеми ќе си биде правилна раскрница без дополнителни импровизирани влезови. Тоа бил привремен само за додека се работи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 18-Mar-2010 at 17:39
Сабота 20-ти март отварање на Тинекс Првомајска. Во 12ч. Ќе има некоја мини забава во 18ч. Златно Славејче, Петар Ренџов, Тони Зен, Слаткар, Калиопи. Има некоја реклама кружи по медиуми.

Cheers


Edited by lslcrew - 18-Mar-2010 at 18:46
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 18-Mar-2010 at 19:21
Добро бе, не и е срам на Калиопи да пее на отварање на еден средно-голем супермаркет на пат накај Драчево Crazy ?? Инаку убава вест. Уште еднаш штета што не се отиде со првичниот дизајн, тој беше далеку поинтересен

Edited by La Linea - 18-Mar-2010 at 19:23
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 20-Mar-2010 at 05:02
01.


02.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 20-Mar-2010 at 18:56
Еве нешто што нашкрапав на проаѓање...

01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


Дополнителните содржини слакарницата, аптеката, банката и хемиското уште не се отворени. На паркингот уште не е поставен најгорниот слој асфалт. Семафорот е дополнет со уште еден столб.

Отворен Супер Тинекс маркет-најголем до сега

Инвестицијата од 4 милиони евра ја заокружи изградбата и отварањето на нов Супер Тинекс маркет во Скопје.
На површина од 5000 квадратни метри отворен е најголемиот Супер Тинекс маркет до сега. Во модерен стил на граѓаните им е понудена една нова можност да пазарат се за своето семејство. Од прехранбени производи , козметика па се до електирчни апарати за домаќинството.
Менаџерите најавуваат дека до крајот на годината планираат да отворат уште два маркети, еден во Куманово и еден во Скопје.http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=58689

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 20-Mar-2010 at 22:26
Веројатно првиот маркет со сите нишани на Тинекс. Баш ќе го посетам најскоро што можам да се уверам во тоа.

Во секој чекор голем чекор напред за компанијата. Со сите недостатоци што ги има, мерак ми е што македонска компанија држи толкав дел од пазарот.

Баш ме интересира кои ќе бидат тие следни маркети во СК и КУ. Дали зборуваме за нешто како супер тинексов погоре или пак за обични маркетчиња од неколку стотици квадрати.
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 20-Mar-2010 at 23:00
Tinex fali vo mnogu gradovi niz Mak.Bitola ,Prilep,Kicevo i dr ,neznam zosto nema interes pobrzo da se sirat bi trebalo vo sekoj grad da ima po eden sto e sosema normalno.Vo Kicevo so 27000 stanovnici a so okolni sela iznad 50000 nema nieden posreden  supermarket SP,Tinex.
Nemoze da nema pazar ili e problem vo samite opstini za dobivanje zemjiste ili  nema interes od marketite, bas me interesira
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 20-Mar-2010 at 23:04
Originally posted by SpaceAge

Tinex fali vo mnogu gradovi niz Mak.Bitola ,Prilep,Kicevo i dr ,neznam zosto nema interes pobrzo da se sirat bi trebalo vo sekoj grad da ima po eden sto e sosema normalno.Vo Kicevo so 27000 stanovnici a so okolni sela iznad 50000 nema nieden posreden  supermarket SP,Tinex.
Nemoze da nema pazar ili e problem vo samite opstini za dobivanje zemjiste ili  nema interes od marketite, bas me interesira


Тинекс беше многу пасивен во минатото, но во последниве неколку години навистина нагло се прошири не само со отварање на нови маркети (под закуп) туку и со сериозни инвестиции во недвижнини. Ова влева верба дека ќе ги покрие и другите градови во многу брзо време и ќе стане неприкосновен на пазарот (по пазарен удел).

Не верувам дека ќе може да ги заобиколи големите светски ланци кои порано или подоцна ќе дојдат во МК но ако не друго ќе мораат да искешираат добра пара за да го купат.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 21-Mar-2010 at 00:42
Originally posted by pbanks

Веројатно првиот маркет со сите нишани на Тинекс. Баш ќе го посетам најскоро што можам да се уверам во тоа. Во секој чекор голем чекор напред за компанијата. Со сите недостатоци што ги има, мерак ми е што македонска компанија држи толкав дел од пазарот. Баш ме интересира кои ќе бидат тие следни маркети во СК и КУ. Дали зборуваме за нешто како супер тинексов погоре или пак за обични маркетчиња од неколку стотици квадрати.


42° 8'7.71"N
21°43'7.51"E

Станува збор за поранешен трговски центар МОМА кој што до пред некој ден беше полн со секакви продавници од бутици до бела галантерија . Огромен простор на две нивоа кој што има излез и на главниот плоштад и на паркингот позади зградата. Според мене дебилно решение за голем супермаркет.
Инаку тинекс во Куманово постои од самото негово постоење и тоа исто така во строг центар исто на плоштадот само 50 метра од карши под трговскиот центар МОМА. Последниве 5 години беше во период на полураспаѓање.
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5314
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 21-Mar-2010 at 01:17
Originally posted by SpaceAge

Tinex fali vo mnogu gradovi niz Mak.Bitola ,Prilep,Kicevo i dr ,neznam zosto nema interes pobrzo da se sirat bi trebalo vo sekoj grad da ima po eden sto e sosema normalno.Vo Kicevo so 27000 stanovnici a so okolni sela iznad 50000 nema nieden posreden  supermarket SP,Tinex.Nemoze da nema pazar ili e problem vo samite opstini za dobivanje zemjiste ili  nema interes od marketite, bas me interesira


Битола има тинекс(и), а најновиот е во поранешна хала на Реплек. Значи не изгледа како маалско продавниче, туку како нормален супермаркет објект со паркинг. А дали имаше уште некој тинекс навистина заборавив
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
insomnia1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote insomnia1 Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 21-Mar-2010 at 12:59
I mene me raduva..samo da plakase uste na dobavuvacite, kako sto plaka VERO i RAMSTORE, a ne da gradi so parite na firmite(dobavuvacite) i posle firmite da nemozat da plakaat plati i drugi operativni trosoci....i na kraj pa UJP ke dojde i ke gi zatvara firmive...lelel bas super ...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5314
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 21-Mar-2010 at 13:06
А ако некој не ти плаќа зошто би продолжил да соработуваш со него?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
insomnia1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote insomnia1 Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 21-Mar-2010 at 13:15
Zatoa sto e 30 % od pazarot na Key Acount ...i nemozes da opstanes bez 30 % ....Inace tineks stana tolku jak zatoa sto ima stranski kapital vo igra..Delta Maxi od srbija i Agrokor..
Ke vidite deka za 2 -3 godini Tineks ke go kupat Delta Maxi... a za 2 godini maksimum Delta i Agrokor ke se spojat i ke go kupat Mercator...ova mora da se sluci zatoa sto Carrefour/Aldi/Lidl doagaat na ovoj pazar i gazat sve......tolku od makedonskata kompanija...

procitaj malce po intenertov ke sfatis so se desava..inace jas rabotam so site marketi vo MAK i Balkanot taka da znam zasto zboram...i ne ja gledaj samo "ubavata rabota"
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 21-Mar-2010 at 14:04
Originally posted by insomnia1

Zatoa sto e 30 % od pazarot na Key Acount ...i nemozes da opstanes bez 30 % ....Inace tineks stana tolku jak zatoa sto ima stranski kapital vo igra..Delta Maxi od srbija i Agrokor..
Ke vidite deka za 2 -3 godini Tineks ke go kupat Delta Maxi... a za 2 godini maksimum Delta i Agrokor ke se spojat i ke go kupat Mercator...ova mora da se sluci zatoa sto Carrefour/Aldi/Lidl doagaat na ovoj pazar i gazat sve......tolku od makedonskata kompanija...
procitaj malce po intenertov ke sfatis so se desava..inace jas rabotam so site marketi vo MAK i Balkanot taka da znam zasto zboram...i ne ja gledaj samo "ubavata rabota"И? Влезот на странските компании е неминовен не еднаш е дискутирано за тоа. Муабетот погоре беше дека е добро што кога странци ќе влегуваат во Тинекс ќе мора да искешираат пристојна сума пари што ретко се случува при аквизиции во Македонија а особено ретко за млади компании како Тинекс.

Back to Top
insomnia1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote insomnia1 Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 21-Mar-2010 at 14:52
I? mislis deka toa e dobro za makedonskata ekonomija???Da se prodade makedonski brend?Ne doagaat germanci..francuzi...avstrijci...italijani..doaga BALKANSKA mafija na celo so Miskovic-Todoric-Debeljak samo za edni ke bide dobro i toa samo za upravnite direktori/komercijalisti od TINEX.a za nas dobavuvacite ke bide loso ,zatoa sto sekogas pri prevzemanje na kompanijata novata kompanija ne plaka del od dolgot kon dobavuvacite....ziv primer e E-MONA slovenija vo 1990-te (mislam 99) koga avstriski Interspar vleze vo SLovenija so svoja programa i ja kupi "propadnata kompanija" E-MONA i firmite ne si gi naplatija pobaruvanjata a E-MONA ..a interspar spar nejkese da im plati .....kakov kriminal ...treba da se znae.... nema dobar stranski investitor...sekoj dosol da zeme a ne da dade....ili pak koj kako go sfaka...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 21-Mar-2010 at 15:09
Мислам дека за македонската економија е подобро кога странски инвеститор ќе биде принуден да инвестира дебели пари за да влезе туку отколку да му се поклонуваат 25еур/квадрат во центар на град за да направи супермаркет. Далеку од тоа дека сакам да се продаваат македонски брендови, моја преференца би била тие да се развиваат и да излегуваат надвор од границите. Но имавме 20на години да докажеме дека за тоа не не бива (за сега). Затоа мислам дека човек треба да е реалист особено во малопродажниов сегмент каде работите во регионот се веќе прилично издиференцирани и само прашање на време е кога ние ќе се вклопиме во реалните текови.

Што се однесува до проблемите со наплатата тоа е рак рана на нашето општество и не се ексклузивни само за добавувачите во малопродажбата.
Back to Top
insomnia1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote insomnia1 Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 21-Mar-2010 at 15:19
za zal da..ne se samo dobavuvacite.......sve moze da se sredi duri i toa so naplatata ....samo treba da se otvorime sprema zapadniot nacin na rabotenje od aspekt na UJP i KOPIRANJE na zakoni...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.