build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблем со запрежни коли
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со запрежни коли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 21-Apr-2011 at 15:38
Ееееее алооо. Сите го знаеме проблемот со запрежните возила, има механизми ако се сака да се решат и мислам дека е доволно. За ромите свашта се изнапиша генерализирано. Депортација во Шутка и слични работи веќе задира во други теми. Ова се возила кои не исполнуваат стандари како и многу други возила и така треба да се тертираат, не како етничко не како некое прашање кое е подложно на договор. Од друга страна треба да се бара и решение за тие луѓе како да им се подобрат животните услови.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Apr-2011 at 16:11
Не класична депортација, преместување на нивните живеалишта. Мојата слика за овие луѓе е можеби претерано негативна, но секој ден, три години по ред да одите под железничка накај факултет, да гледате како кучиња ве напаѓаат, како смрди, каква нечистотија шират, како се лепат за вас да ви соберат некој денар, како залутани странци ме прашуваат каде залутале и дали е безбедно, како напаѓаат девојчиња што се обиделе да им дадат 5 денари, како силеџиски ви се смеат во фаца, како фрлаат ѓубре насекаде и ред други работи, мислам дека ниту некој друг од вас би зборел поинаку. А за животните услови сами се виновни. Има доста примери како добивале живеалишта па ги руинирале и бегале од нив, но за тоа не би сакал да зборувам, да не навлезе во фазата на дискриминација. Но мојот револт кон тие луѓе ќе остане, затоа што ако тие бараат слобода, ондак и јас барам слобода преку тоа што нема да ми ја уништуваат средината, ќе се грижат за неа и нема да иам потреба со страв да проаѓам покрај нивните кучиња и нивните залутани коњи. А за кражбите и да не зборам. Мое мислење е дека запрежните коли треба да се уништат, исто како и старите автомобили кои не се во возна состојба, но и преселување на ромите од централните места кои ги руинираат. Ваквото мислење сепак не навлага во некои етнички, дискриминирачки и сл теми.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Apr-2011 at 20:21
Е N23, и после се чудиш зошто странците не омаловажуваат. Не сме способни како држава да се справиме со едни дрски и безобразни просјачишта. А виде ли во САД, 180 дена поправен дом за дете од шест години! Се сеѓавам на еден случај во албанско основно школо во Куманово (во самиот град), за сличен инцидент со пиштол. Директорот не дозволи на полицијата ниту да влезе.
Уште ве лажат политичарите дека Скопје е метропола. Тоа е најголемото село во Европа. Вистински претставник на субсахарските градови на Балканот.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Apr-2011 at 23:39
Мислам дека проблемов треба што повеќе да се актуелизира и да се зборува повеќе за него. Некој погоре спомна дека е комплексен и тежок за решавање. Се сложувам донекаде дека е комплексен и посложен, но прашањето ми е дали некој и некоја институција се занимава со него и бара начин како да се реши? Дали има надлежен орган кој седнал размислил, направил консултација со други држави, дал предлог закон, одредил буџет, побарал донации и сл? Да се каже проблемот е комплексен, и да се дигне раце е најлесно. Впрочем тоа го гледавме во Македонија со низа навистина крупни проблеми 20 години. Буткањето под тепих нема да доведе до решение.
 
Предлог: Да пишуваме на билд што повеќе за темава, без никаква навреда кон Ромската популација. Сепак и тие во најголемиот дел се вредни и чесни луѓе а каубојциве на коњи и по диви населби се мал процент од целокупното ромско население. Да пишуваме и до сите позначајни медиуми, оваа тема да не се обработува само еднаш во 2 години во некој медиум, туку постојано, да им се труби на политичарите дека ова е навистина пред се небезбедна а после тоа и грда слика за нашиот менталитет и град.
 
Што би направил јас: Прво и основно би ги попишал сите овие лица, бидејќи верувам државата за поголемиот дел од нив нема никва евиденција. После би им го попишал и имотот и бројот на животни. Под итно би донел построги закони со кои би се забранило движењето со запрежни коли насекаде низ градот. Казните би биле драконски, од типот одземање на коњот и колата. Пралалено со тоа, би работел на изнаоѓање решение, што со овие луѓе? Од што ќе ја вадат својата егзистенција и како да се социјализираат. Убеден сум дека не се работи за толку голем број како што ни се чини. Преку сила сите просјаци, сите бришачи на шофершабни, јавачи на кочии нека се 2-3000. Да се побара донација од европските фондови за ромската популација. Да се инвестираат заеднички пари да им се изградат населби, во кои освен што би биле смесетени би им се смислил и начин на едукација на децата а и некаква работа за постарте. Впрчем нека си биде повторно тоа во делот за рециклирање на смет. Нека се набават возила со кои тие би го собирале ваквиот смет (мали моторчиња со приколки или со 3 тркала). Нека им се легализира бизнисот и нека им се откупува но строго дефиниран тип на отпад. Дури и да нема економска оправданост целиот проект, заради доброто на државата треба повеќе да се потрудиме. Сигурен сум и дека може во голема мерка ова да биде финансирно и од ЕУ фондовите, бидејќи и во нивен интерес е еманципацијата на оваа група на луѓе.


Edited by UrbanFreak - 21-Apr-2011 at 23:41
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Apr-2011 at 19:18
Индијанци на запрежна кола, секој ден у 15 до 2 проаѓаат на М. Х. Јасмин. Кој поминал у тоа време знае каква гужва е. Ради нив доаѓа до пцовки меѓу шоферите, се избегаваат сообраќајки, а они мртви ладни со коњот и итај напред. Ајде и нека им е коњот, ама у 2, сред центар по една од најпрометните улици, е тоа нема никад да го оправдам. Што не идат од 10-12, па после 5 и тоа по споредни улици? Не они мора шефови да се. Кој поминал под железничка може да види каква зоолошка градина иаме на отворено. Секој ден при крај сум со нервите коа ќе ми дојде просјак со коњот и 5 кучиња околу него онака жустро настреони да ми бара некој денар? Среќа не идам сам па ме воздржуваат од полоша реакција. Или ко што деновиве кажа еден асистент на факс, Скопје е депонија спрема западноевроспките градови. Коњиве се врвот на тој декор.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Apr-2011 at 22:35
мене не ми е јасно зошто со запрежниве коли излегуваат на булевари? од инает тоа или што? ако ништо друго, барем нека не предизвикуваат метеж и инциденти во сообраќајот
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Apr-2011 at 22:48
Проблемот со запрежниве коли, навидум се решава многу едноставно - ги казнуваш со ненормални казни, или ако немаат да платат конфискуваш.

Сепак, хуманоста на таквото решавање е страотно брутална. Се работи за еден најдолен и мизерен слој на општеството, од кои најповеќето немаат ни 4 одделение завршено. Сигурно и тие сакаат да поминат со мерцедес по булевар, ама реално се осудени на една мизерија.

Се разбира секаде во светот постои ваков слој, но развиените градови на запад им овозможуваат бројни прилики во работа со јавната хигиена, со што само мал број на бездомници остануваат. Тие се најчесто алкохоличари, наркомани или луѓе со психички проблеми. Тие најчесто стануваат само обични просјаци.

Според мене, додека не се реши социолошкиот проблем, каде ќе одат и што ќе јадат тие луѓе, нема да бидеме спремни да го решиме и сообраќајниот проблем.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Apr-2011 at 23:09
Има акција на усаид да делат бесплатни троцикли за собирање хартија и пластични шишиња. Ова е досега најбољи начин да им се одземат запрежните коли и да им се подарат троциклите. Но мислам дека ваквите проекти не се итнересни за градската власт која реално не би добила многу поени меѓу народот. Ние сме заложници повеќе на високата политика отколку на овие сиромаси. Но нема оправдување у 2 попладне да возат на булевар. Хартијата и шишињата и у 5-6 ќе бидат на тоа место. Иначе оваков проблем, но во помали размери има и во Белград и Загреб, барем спрема она што видов по нет, додека дефинитивно во Романија ги има највише. Но тоа не треба да не теши.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Apr-2011 at 07:16
Originally posted by N23

Има акција на усаид да делат бесплатни троцикли за собирање хартија и пластични шишиња. Ова е досега најбољи начин да им се одземат запрежните коли и да им се подарат троциклите. Но мислам дека ваквите проекти не се итнересни за градската власт која реално не би добила многу поени меѓу народот. Ние сме заложници повеќе на високата политика отколку на овие сиромаси. Но нема оправдување у 2 попладне да возат на булевар. Хартијата и шишињата и у 5-6 ќе бидат на тоа место. Иначе оваков проблем, но во помали размери има и во Белград и Загреб, барем спрема она што видов по нет, додека дефинитивно во Романија ги има највише. Но тоа не треба да не теши.


Само да не почнат да се продаваат овие трицикли, а се уште да си ги возат старите?


Причината зошто се во 2 саат на булевар, е што постои ОГРОМНА конкуренција и меѓу нив, и мора да работат напорно за да соберат дволно пластика.

Можеби сега откако ќе се постават жичани контејнери за пластика на повеќе места, ќе немаат толку работа, и ќе мора да се преориентираат кон друга работа.
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Apr-2011 at 09:10
Originally posted by krale


Само да не почнат да се продаваат овие трицикли, а се уште да си ги возат старите?


Причината зошто се во 2 саат на булевар, е што постои ОГРОМНА конкуренција и меѓу нив, и мора да работат напорно за да соберат дволно пластика.

Можеби сега откако ќе се постават жичани контејнери за пластика на повеќе места, ќе немаат толку работа, и ќе мора да се преориентираат кон друга работа.

другар ти луге сигурно и би работеле друго кога некој би им понудил работа или пак кога би знаеле да друго да работат, се плашам дека ако се постават сегде жичани контењери им останува само просење или крадење
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 29-Apr-2011 at 10:28
Баш напротив. Сега немаат алиби за просење. Ќе се вработат ваквите собирачи на пластика во Комунална Хигиена и ќе ги носат во место задолжено за тоа и наравно пари ќе добиваат за тоа.
А Крале ти држи вода тоа со продавањето, едини начин да се спречи тоа е да им се земат запрежните коли, па се што ќе им остане е тој троцикл.
еве у дневник што пишува за нивното вработување.
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=4DB902B26A6EAB499B82324D451ADC82
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-May-2011 at 19:56


Коњов си седи секој ден на исто место, на само 1 км од строг центар. Се друго што ќе се каже е непотребно.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-May-2011 at 20:29

Не е строг центар се работи за неурбанизиран дел без канализација >Маџир Маало кое за жал нема да се руши никогаш.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-May-2011 at 22:24
А подобро да прочиташе. На 1 км ОД строг центар, не во строг центар. А Маџир Маало можно е за неколку месеци да се руши, овој месец треба да се донесе нов дуп со кој тука се предвидуваат станбени објекти.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 02-May-2011 at 22:54
Originally posted by N23

А подобро да прочиташе. На 1 км ОД строг центар, не во строг центар. А Маџир Маало можно е за неколку месеци да се руши, овој месец треба да се донесе нов дуп со кој тука се предвидуваат станбени објекти.


Нема да се руши, не правете филмови.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 02-May-2011 at 23:24
Затоа што имаш памет колку сите членои заедно, како ќе го протумачиш ова што ми го напишаа од Општина Центар?
Цитирам: " Деталниот урбанистички план Маџир Маало,неговото изготвување веќе е во процес на планирање,поточно се изработува нацрт планот кој наскоро ќе биде изложен на јавна анкета.Според ГУП-от,намените на површините се заеднички станбени објекти,сервисни дејности и објекти од здравство(последниве две се вградени во Комплексот банки). "
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-May-2011 at 00:03
Ако вака се развиваат работите, зошто не би се префрлил муабетов за Маџир Маало во соодветна нишка?! Па да се надеваме дека набрзо ќе коментираме и за таа работа, како секогаш интересна и актуелна.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-May-2011 at 08:34
Originally posted by N23

Затоа што имаш памет колку сите членои заедно, како ќе го протумачиш ова што ми го напишаа од Општина Центар?
Цитирам: " Деталниот урбанистички план Маџир Маало,неговото изготвување веќе е во процес на планирање,поточно се изработува нацрт планот кој наскоро ќе биде изложен на јавна анкета.Според ГУП-от,намените на површините се заеднички станбени објекти,сервисни дејности и објекти од здравство(последниве две се вградени во Комплексот банки). "


Никаде не пишува дека ќе се руши. НИКОЈ ЖИВ не може да го сруши. Тоа што ќе се нацрта во планот, не може никого да го натера да си ја сруши куќата. НЕ бидете смешни, испаѓате стварно наивни.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 03-May-2011 at 14:02
А како успеаа куќите да ги срушат кај стара рампа, па да никнат згради, да ги доградуваат у мичурин и сл. Да не ќе ги праша некој дали смеат да им ги рушат, кога најголем дел се дивоградби. Нека бидат среќни ако добијат по 2-3 стана. А и како ондак планираат згради, а нема да се руши? Нормално е дека ќе останат поубавите куќи на кеј што се, ама оние на почеток, нема шанси да останат. Па тоа место кошта милиони евра. Не верувам дека нема да се најде инвеститор кој со добра сум и сила од државата нема да ги избрка.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 03-May-2011 at 17:37
krale nema potreba da se vozbuduvash tolku, vo ovaa nasha realno siromashtija za pari kje vidish kako kje se srushi se shto treba.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.