build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кино „Манаки“ - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Sep-2015 at 12:36
Некогашен изглед на киното:Edited by stratus - 16-Sep-2015 at 12:36
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Sep-2015 at 01:36

ја знае некој причината зошто застраниле од оригиналниот дизајн на фасадата... не дека е нешто страшно, ама кога не е 100% копија на оригиналот, која е поентата на реконструирањето?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Sep-2015 at 02:06
Па и не е нешто изменето.Вака е добиена симетрија на објектот што според мене е сосема коректно.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Sep-2015 at 13:18
Originally posted by zabegan


ја знае некој причината зошто застраниле од оригиналниот дизајн на фасадата... не дека е нешто страшно, ама кога не е 100% копија на оригиналот, која е поентата на реконструирањето?


Sekoj pat koga ke vidam vakvo prasanje mi ide da se skinam od smeenje :
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Sep-2015 at 14:01
Барем во овој правец да се движеше "реконструцијата" на фасадите во Скопје, ќе беше до некаде подобро... Туку добро испаднала фасадата, пристојна и бојата ми се допаѓа, а и се вклопува со околината...Сега да видиме и вториот дел како ќе испадне...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Sep-2015 at 18:36
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by zabegan


ја знае некој причината зошто застраниле од оригиналниот дизајн на фасадата... не дека е нешто страшно, ама кога не е 100% копија на оригиналот, која е поентата на реконструирањето?
Sekoj pat koga ke vidam vakvo prasanje mi ide da se skinam od smeenje :
те молам образложи зошто би се скинал од смеење?
промените се минимални и баш поради тоа не гледам причина... да се работеше за функционалност на објектот, ај да речеш, ама кај нас промени се прават само затоа што на некој така повеќе му се допаѓа и се се провлекува под поимот „реконструкција“
и убаво нагласив дека не е ништо страшно, ама човек веќе не може ништо да искоментира како критика...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1978
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Nov-2015 at 22:58


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-Nov-2015 at 04:48
Старото кино било многу подолго од новово.
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-Nov-2015 at 15:20
i mnogu po visoko
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Nov-2015 at 21:59
и после некој се кине од смеење затоа што сум прашал зошто решението не е доследно на оригиналот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 27-Nov-2015 at 13:35

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 27-Nov-2015 at 13:39
Zdravo, proba. "rekonstrukcjata" na kinovo nema vrska so nishto zhivo, malo paravanche sho potsekja na originalnata fasada, koe patem go gradea 2-3 godini, i sea vo prodolzhenie the real thing, odnosno kino sala vo forma na hangar. Yeah, bitchez, nema labavo so Bitola, gradot na beskonechna promena, od tuka poteknuva pogovorkata "panta rei". Poz

Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Nov-2015 at 15:28
Мојот став е пак дека разликите меѓу оригиналот и реконструкцијата денес и не се толку големи. Новиот објект е симетричин за разлика од стариот малку покус но во принцип ист објект. Единствен проблем е долгото време на градба на објектот и блокираноста на тој дел од Широк Сокак.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Nov-2015 at 05:43
ја изгледа ќе бидам единствениот што мисли дека ова ни од најдалеку не може да се нарече реконструкција... додека некаде во светот се мачат дури и да го направат објект по стандардите кога оригинално бил изграден, кај нас се прави ова...
разликите се гледаат од авион, во висината на објектот, во изгледот на фасадата и во хангарот позади... тоа што додале уште едно делче за да биде симетричен е најмал проблем

значи или нека се прават сериозни реконструкции, или современи интерпретации на оригиналниот објект (ако не би ги задоволил современите потреби)... ама ништо измеѓу
само ние вака несериозно се однесуваме према културно наследство
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Nov-2015 at 11:02
Мислам дека не се оди со оригиналната висина зашто ќе се наруши линијата со другите згради на Широк Сокак. Да не забораваме дека горе-долу сите објекти таму се со слична висина, веројатно и затоа се одбрала ваквата опција. Се разбира, не го исклучувам и моментот на импровизација, по која сме надалеку познати.
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Nov-2015 at 15:53
Originally posted by zabegan

ја изгледа ќе бидам единствениот што мисли дека ова ни од најдалеку не може да се нарече реконструкција... додека некаде во светот се мачат дури и да го направат објект по стандардите кога оригинално бил изграден, кај нас се прави ова...
разликите се гледаат од авион, во висината на објектот, во изгледот на фасадата и во хангарот позади... тоа што додале уште едно делче за да биде симетричен е најмал проблем

значи или нека се прават сериозни реконструкции, или современи интерпретации на оригиналниот објект (ако не би ги задоволил современите потреби)... ама ништо измеѓу
само ние вака несериозно се однесуваме према културно наследство
Во право е Џоле, ако овде се изгради објект со димензии на старото кино, ќе изгледа ужасно и ќе го наруши целиот тек на Широк Сокак. Не ти замерувам затоа што претпоставувам дека не си го посетил местово (барем скоро). За да ти доловам: Ако се сеќавам добро, тебе ти сметаат димензиите на Mariot. Епа, ова би било најмалку двапати полошо.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Nov-2015 at 18:00
Ne e najlosho, fakt, ama... se otkazhuvam od prifakjanje na neshtata samo zatoa shto se "arni", koga bukvalno skoro bez nikakov trud povekje mozheshe neshtoto da izgleda pospremno. Prvo da gi iskoristea originalnite materijali, ne se raboti za 5 milioni tuli stopankamu, mal objekt e. Inache okolu visinata, ne vervam nekoj da ramzmislil deka toa treba da se vklopuva, oti kako prvo ne e ni vo linija so drugite kukji samiov objekt, koj bi trebalo da bide nekoe metro ponazad, oti od najshirok, toj del na korzoto stana najtesen. I ne razbiram zoshto prozorite ne gi napravija kako na originalot, koi se od zemja do tavan, i mnogu originalnost i davaat na zgradata (bashka i sho bea drveni, ova pvc-vo belo mi se povrakja, svetoto trojstvo se pvc, behaton i neonka)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Nov-2015 at 20:08
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

ја изгледа ќе бидам единствениот што мисли дека ова ни од најдалеку не може да се нарече реконструкција... додека некаде во светот се мачат дури и да го направат објект по стандардите кога оригинално бил изграден, кај нас се прави ова...
разликите се гледаат од авион, во висината на објектот, во изгледот на фасадата и во хангарот позади... тоа што додале уште едно делче за да биде симетричен е најмал проблем

значи или нека се прават сериозни реконструкции, или современи интерпретации на оригиналниот објект (ако не би ги задоволил современите потреби)... ама ништо измеѓу
само ние вака несериозно се однесуваме према културно наследство
Во право е Џоле, ако овде се изгради објект со димензии на старото кино, ќе изгледа ужасно и ќе го наруши целиот тек на Широк Сокак. Не ти замерувам затоа што претпоставувам дека не си го посетил местово (барем скоро). За да ти доловам: Ако се сеќавам добро, тебе ти сметаат димензиите на Mariot. Епа, ова би било најмалку двапати полошо.
епа прочитај убаво, ако нема можности за правилна реконструкција, тогаш се оди со современа интерпретација... исто така, за просторот и за тоа како објектов ќе влијае врз Широк сокак, се размислува пред да се проектира и изведе решение... никој не не тера да го реконструираме објектот ниту пак мора да има кино на таа конкретна локација
плус, не знам каква врска со функционалност на простор има тоа што не е задржано дрвото од оригиналната фасада на пример, што всушност го прави објектот уникатен

вака сценски паравани со хангари во позадина, на ништо не личи... џабе го реконструираме објектот ако не го почитуваме како објект

Edited by zabegan - 28-Nov-2015 at 20:10
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-May-2016 at 22:57
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-May-2016 at 11:15
Браво, само напред.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.