build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кино „Манаки“ - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Mar-2017 at 23:52
Задниот дел на киното - едно не ми е јасно, зошто не го изградија да личи да зграда, со правоаголен облик. Некако, не ми се чини дека оригиналот изгледал токму вака, а - од друга страна - испаѓа дека се водело сметка само предниот дел од зградата/фасадата да му биде верен на оригиналот, а другото ми личи на импровизација.http://slobodna.mk/2017/03/07/manaki/
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 261
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Mar-2017 at 15:06
Погрдо нешто не сум видел.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Mar-2017 at 15:22
Ova od reciklirani konteineri e napraveno? 
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 261
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 10-Mar-2017 at 19:43
Повеќе личи на циркуз него ли на кино, па уште и кино „Манаки“... Бруки.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Mar-2017 at 16:30
Една зграда не се направи како што треба, толку ли не знаеме или се работи за нешто друго?фото: Александар Ковачевски
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2012735722311550&set=a.1385176735067455.1073741828.100007254252493&type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1562
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Mar-2017 at 17:20
Од напред ептен личи на копија, не ми е во склад со старите згради од околината. Задниот дел не го коментирам.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Mar-2017 at 15:18
СЕ ИЗРОНИ СТИРОПОРОТ ОД НОВОИЗГРАДЕНОТО КИНО „МАНАКИ“ ВО БИТОЛАOрнаментите од стиропор се прикачени на цврстата градба и со нив требаше киното да го добие автентичниот лик како стариот објект. (Фото: СДК.МК)

Новоизграденото кино „Манаки“ во Битола сè уште не е ни опремено, а веќе се изрони стиропорот од украсните орнаменти поставени на градбата. Белите делови од градбата кои наликуваа како да се од цврст градежен материјал, направени се од стиропор и дел од нив под дејство на атмосферските влијанија се изронија. Овие орнаменти се прикачени на цврстата градба и со нив требаше киното да го добие автентичниот лик како стариот објект каде во 1923 година браќата Манаки прикажувале филмови.

Покрај стиропорот напред, од задната страна за градба на киното, во делот каде треба да биде салата за проекции, искористен е градежен материјал кој наликува на лим. Комплетниот лик на киното се покажа деновиве откако работниците ги тргнаа тарабите од пред објектот.

Се обидовме да влеземе и внатре во објектот, но извесна жена која не знаеме дали е чувар на објектот, ни рече дека нема областување внатре да пушта новинари.

Ваквиот лик на киното „Манаки“ предизвика реакции кај дел од битолчаните.
„Киното изгледа како да почнува да се руши. Погледнете ги аглите, градени се со материјал, кој не одговара на ваква градба. Тоа е стриропор“, рече еден повозрасен битолчанец.За градбата на киното „Манаки“ со прес реагираше и локалната опозиција.
„Изградбата на објектот со големина од 400 метри квадратни опфати два мандати на градоначалникот Владимир Талески и за истиот, според информации од општината, се потрошени 900.000 евра. Наместо материјали кои ќе отсликуваат едно време искористени се стиропор и пластифициран лим. Од тука, денес битолчани го нарекуваат киното, гулабарникот на Широк Сокак“, рече Благојче Котевски, советник од СДСМ.

Изградбата на киното започна во 2013 година и се градеше според зачувани фотогрфии на киното „Балкан“ на браќата Манаки кое работело во 1923 до 1939 година на Широк Сокак.

http://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/se-izroni-stiroporot-od-novoizgradenoto-kino-manaki-vo-bitola/
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Mar-2017 at 17:21
Не фотографии, туку детални архитектонски планови се сочувани од градбата, па не мора ни во архив да се оди за да се најдат, издадени се во една тенка монографија за Киното Манаки пред 10-тина години. Ама кој да побара, кој да прочита.

А гледам опозицијава многу ја заболе за состојбата на зградите по Широк Сокак, оштетениот стиропол што се гледа на сликите е во ваква состојба над година дена, ништо ново не се деси. Башка, какви црни атмосферски влијанија, од небо се гледа дека е механичко (со нога) оштетувањето.
Избори, и се е можно...

Edited by hcitrS - 16-Mar-2017 at 17:22
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Jul-2017 at 16:40
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Jun-2018 at 10:58
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.