build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Radisson Blu Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Aug-2008 at 18:51
За хотелот мислењето ми е онака ниту позитивно ниту негативно.

Edited by lslcrew - 25-Aug-2008 at 23:08
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Aug-2008 at 19:44
Според рендерите и двата објекти генерално задоволуваат со својот изглед.

Хотелот некако повеќе ми личи на трговски центар отколку на хотел.Или пак само мене така ми се чини.

Можело и подобро.

Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Aug-2008 at 21:20
Previous

sto e fintava sto imaat skoro ist izgled trgovskiot i hotelot? neli se od sosema razlicni investitori samo izveduvacot e ist? sepak ne e loso kako idea, iako hotelot malku me potsekja na bolnica...
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 25-Aug-2008 at 21:40

Dali i dvata objekta se so magicnata brojka 21 m ili pak imalo nekoi izmeni ??? Trgovskiot lici kako da e ponizok

Sumo sumare i dvata proekta se zadovolitelni ,vo granici na pristojnost bez nekoi nepotrebni slakatarii (za hotelot se nadevav na nesto pospektakularno ama i ova e vo red)- Konecno se otkri izgledot na objektite Banana
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 25-Aug-2008 at 22:56
lsl bravo za slikite Applause

Prvata reakcija na hotelot mi e dobra. Mi deluva na dosta zamasen objekt imate p+7 ako dobro izbrojav. So ogled na toa deka zgradata e dolgnavesta verojatno kje bide eden od pogolemite hoteli vo Skopje. Proektot mi e na mesto. Edinstveno se prasuvam na koja strana gleda ovaa fasada i kako izgleda sprotivnata strana (dali identicno ili).

Sto e najbitno bojata na staklata ne me vadi od pamet kako po obicaj Crazy
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Aug-2008 at 19:03
cekaj be pa i ti koa ke go izgradat ke staat nekoi zeleni ili crveni stakla... inace ok e vaka ali mozelo i podobro
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-Aug-2008 at 14:14
Еден ден одкако беше поставен камен-темелникот на Equest, денеска се поставува камен-темелник на хотелот!


Поставување камен-темелник за изградба на хотел Резидор

среда, 27 август 2008
 
На улица „Железничка“ во Скопје денеска свечено ќе биде означен почетокот на изградбата на хотел од групацијата Резидор хотел груп
 
 
 
 

Свечено ќе биде означен почетокот на изградба на хотел од групацијата Резидор хотел груп на улица „Железничка“ во Скопје.

 

На поставувањето на камен-темелникот ќе се обратат премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и претстваниците од на ХЛХ Маседониа ЛЛП и од ХЛХ Маседонија ЛЛП и од Резидор Хотел Груп, Ендрју Фелдман и Сузана Фридрих.

 

Осветувањето на камен-темелникот ќе го изврши епископот хераклејски г. Климент.

 


http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=15390





Edited by lslcrew - 27-Aug-2008 at 14:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-Aug-2008 at 14:33


И повторно еве рендер со подобар квалитет


Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 27-Aug-2008 at 15:41
И уште еднаш истава вест со повеќе детали


На улица „Железничка“ ќе се гради хотел со пет ѕвезди

Објектот на улица „Железничка“ кој ќе се протега на површина од околу 4.400 квадратни метри, со приземје, пет ката, две поткровја и четири нивоа под земја од кои три за паркинг простор. Ќе има капацитет за повеќе од 200 двокреветни соби, пет апартмани, 20 мали сали за состаноци и голема конгресна сала ќе биде изграден најдоцна за две години.

Во поставувањето на камен темелник денеска на улицата „Железничка“ во Скопје почна изградбата на хотелот од пет ѕвезди од групацијата Резидор, инвестиција вредна 68 милиони евра. На свеченоста присуствуваа премиерот Никола Груевски, претставник на инвеститорот “ХЛХ МАЦ ЛЛП“ Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски а објектото беше осветен од Епископот Хераклејски, г.Климент. Изведувач на работата е Гема Инженеринг од Скопје.

Премиерот Никола Груевски рече дека денешниот чин на ставање на камен темелник на луксузен хотел со пет ѕвезди е уште една потврда на владината политика за реализирање на програмата за економскиот раст.

“На политиката на економскиот раст на владата, се мерките на привлекување на странските инвестиции. Продажбата на државно градежно земјиште едно од тие мерки кој ги превзема Владата, каде по пат на јавен оглас на транспарентен начин им се дава еднаков начин на инвеститорите за купување на државно земјиште за изградба на објекти од областа на производството и услужните дејности, демантирајќи истовремено изречените обвинување од една политичка партија дека зад целиот проект стои фантомска фирма“, изјави премиерот Груевски.

Премиерот Никола Груевски додаде и тоа дека Владата и во иднина на транспарентен начин по пат на јавни огласи да врши продажба на државно градежно земјиште во повеќе општини ни целата територија на Македонија.

Претставникот на компанијата  “ХЛХ МАЦ ЛЛП“ изјави дека “ни преставува огромна чест што ќе изградиме луксузен хотел во Македонија кој вкупната инвестицијата ќе чини 68 милиони евра. Ја користам оваа пригода да му честитам на  претседателот на владата за споредувањето на храбрите реформи во земјата од кој ни се овозможи да инвестираме овде“.

Министерот за транспорт и врски Миле Јанкиевски рече дека со изградбата на хотелот од групацијата “Резидор Хотел Груп“ во државата дополнително се јакне деловната клима и се подобрува туристичката понуда.

“Потпишувањето на  договор со оваа компанија значеше повеќекратна добивка за Македонија, затоа што главниот град ќе добие реномиран туристички капацитет но исто така ќе се овозможат и нови вработувања“ истакна Јанакиевски.

Тој додаде дека воедно со влегувањето на оваа компанија на македонскиот пазар дополнително ќе се подобри инвестициската клима.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 27.08.2008 15:21:47


http://netpress.com.mk/vest.asp?id=38329&kategorija=2
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Aug-2008 at 11:20
Originally posted by pbanks

И повторно еве рендер со подобар квалитет


Рендерот ветува дека хотелот ќе излезе убаво! Ете, уште едно разубавување по Тутунска банка!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Aug-2008 at 11:28
Све убаво, само да се придржуваат кон маркица, да остане планираниот простор за јужен булевар.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Aug-2008 at 23:19
Дали е дефинитивно дека ќе имаме Радисон САС во Скопје или ова е повторно новинарска импровизација?

На сајтот на Радисон САС се најавени сите нови хотели но нема ништо за Скопје

ЛИНК

Почна да се гради хотелот со пет ѕвезди зад „Рамстор“

Предвидено е објектот да биде изграден за две години.

Хотел со пет ѕвезди од брендот „Радисон САС“ вчера почна да се гради непосредно зад ТЦ „Рамстор“ на површина од 44.000 квадратни метри. Објектот ќе има пет ката и потпокрив на две нивоа, како и подземен дел на четири нивоа. Хотелот ќе располага со 200 двокреветни соби, пет апартмани, 20 мали сали за состаноци, една конгресна сала, кафе-бар, ресторани, фитнес и спа-центар.

Предвидено е објектот да биде изграден за две години. Инвеститор на хотелот е ХЛХ МАЦ ЛЛП, кој во него ќе вложи 65 милиони евра. Градежните работи ги изведува „Гема инженеринг“.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=14B74F1773B5DF40967415BB2C5DCEC8
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Aug-2008 at 09:35

Чудно, проеверив да не е случајно парк инн али и таму нема ништо.....

Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Sep-2008 at 18:09
До пред неколку години на овој простор освен Нип немаше буквално ништо, ама сега, полека, полека, се движиме нанапред
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 19-Oct-2008 at 15:33
Ни овде ништо!



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12046
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 26-Nov-2008 at 00:53
1


2

Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-Dec-2008 at 00:38
Ova se dva razlicni objekta vo zagreb no od ovoj agol se formira oblik koj mnogu potsetuva na renderot na Rezidor.Duri i ulicata potsetuva kako onaa od stranata na drzavna bolnica.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Dec-2008 at 13:19
Баш како и него личи! Ке помислев дека ова е во Скопје а не Загреб. Само што според сликите, во Скопје се уште се копа!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3848
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 30-Dec-2008 at 13:38
ovaj projekt e kraden od hrvatskiot projekt istotaka  kako edna skola vo ohrid OhnoThumbs%20Down
aj vie od skopje slikajte nasiot rezidor da vidime do kade se Big%20smileLaughLOL
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12046
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 30-Dec-2008 at 14:59


Не е краден... Како што кажа BlacK тоа во Загреб се две посебни згради, само од тој агол изгледа како еден објект сличен на нашиов Резидор.

Еве координати од објектот во Загреб
45°48'6.74"N  16° 0'46.10"E
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.512 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.