build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Radisson Blu Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3838
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-Dec-2008 at 15:09
navistina taka e vo pravo si clo
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 14-Jan-2009 at 11:41
1


2


3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Feb-2009 at 02:28
Објавава е од пред една недела:

http://www.hotelnewsresource.com/article37115.html

Rezidor to Add Three New Countries to Growing Portfolio

Rezidor%20SAS%20Hospitality Rezidor will open the Radisson Blu Hotel Lusaka in Zambia (Q3 2009, 142 rooms), the Radisson Blu Hotel Skopje in Macedonia (Q1 2011, 210 rooms), and the Radisson Blu Hotel Luanda in Angola (Q1 2012, 257 rooms).
'We are especially proud to add two countries on the African continent to our business. Rezidor is currently featuring 25 hotels with almost 6,000 rooms in operation and under development in Africa - this emerging region is one of our most important development areas', comments Kurt Ritter, President & CEO of Rezidor.

The Radisson Blu Hotel Lusaka is already under development and located in a prestigious commercial district of Lusaka, the capital city of Zambia. It sits adjacent to the Mulungushi International Conference Centre and across the road from the Arcades Shopping and Entertainment Complex. Besides 142 rooms, the property will offer a Rezidor signature restaurant, a bar, 5 conference & meeting rooms, a ballroom, a pool with bar and sundeck, wellness facilities and a casino.
The Radisson Blu Hotel Skopje will be situated in one of the most modern and vibrant areas of the Macedonian capital. The building will be part of a mixed-use development including a 50,000 square meters shopping mall and 16,000 square meters of high-grade offices. Services of the hotel will include 210 rooms, 2 restaurants, a bar, more than 700 square meters of conferencing & banqueting space and a wellness & spa area. Skopje's historic heart lies within walking distance.

The Radisson Blu Hotel Luanda will have a prime, beachfront location in the central business district at the entry to the prestigious Ilha de Luanda. Some of the 257 rooms will offer dramatic views of the Atlantic Ocean, others will overlook the Luanda Bay. Perfect for conferences, the property will include over 1000 square meters of meeting space, several restaurants with outdoor terraces, a pool and a spa & fitness centre.

The Rezidor Hotel Group is one of the fastest growing hotel companies in the world. The group features a portfolio of close to 370 hotels in operation and under development with 78,000 rooms in 58 countries.Ова ваљда конечно ги разрешува дилемите околу брендот (Нека не ве буни името Radisson Blu, затоа што тоа е всушност истиот бренд со ново име, а  Radisson SAS наскоро оди во историјата:
http://www.radissonblu.com/

Како и да е, на сајтот на Радисон се уште не е најавен нашиот хотел (додуша ги нема ни другите два)


Во најавава ми бодат очи уште две работи (ги имам обележано со црвено)

Првата е разочарувањето за планираната дата на отворање - прв квартал 2011 Unhappy

Втората е оној првокласен деловен простор (16000m²). Прво помислив да не биде инкорпориран во трговскиот од спротива, или дека можеби се работи за третата локација која уште не е продадена (карши Љуц). Дури после ми светна дека кај хотелов навистина имаше уште една помала маркица токму за деловен објект која би одговарала и по големината за наведената корисна квадратура (извадок од дуп-от подолу). Па сега не ми е јасно каде исчезна таа маркица и од каде тогаш никна деловниов простор...

Можна е и опцијата маркиците да се споени, но доколку е тоа така зошто досега не сме наишле на вест за спојување на маркици или за деловен простор во истиот објект со хотелот што секако би било необична комбинација.

А колку што успеав да ѕирнам пред некој ден кога ми се укажа прилика, на локацијата за хотелов има две дупки, факт кој што сепак не значи дека автоматски се работи за два објекти, па сум уште повеќе збунет. Инаку дупките се отприлика исто големи. Од целава оваа турлитава не знам што да заклучам...

Има ли некој објаснување за оваа работа Question
Edited by Cloverstack - 27-Feb-2009 at 02:35
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Feb-2009 at 02:41
Да не случајно они си се рекламираат со деловниов простор, а сеуште не им е сигурно локацијата па сега преку изведувачот овде во Македонија агитираат да ја добијат локацијата за сигурно у замена за јужен. (Онаа прикаската од пред некој ден). Ако е вака како што мислам тогаш каде у констелацијава е Еквест?! Ама изгледа под тие 16000 квадрати се мисли на Еквест пошто ако видиш во наредната реченица од текстот тие шеснаес иљади квадрати воопшто не се набројани, него се избројани содржините исклучиво само на првата зграда што може да се протолкува дека шеснаесетте иљади метри станува збор за другиот објект.

п.с. Моменталната уличката се наоѓа помеѓу маркиците 2.1 и 2.2. Чисто како објаснување.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Feb-2009 at 02:50


Да тек сега тоа го гледав и сватив дека онаа маркичка 2.1 всушност не е во опсег на градилиштето Suicide


Но тие 16000 квадрати сепак остануваат мистерија. Како шпекулација можно е и ова што го викаш ти, но зарем таа локација карши Љуц е толку мала за „само“ 16000m² корисна површина? Еве го хотелов со иста висина ќе има 50000m²!

Можна е и варијанта тие 16000m² бездруго да се однесуваат токму на маркицава која ме збуни, со тоа што во најавата нормално се зборува во идно време.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 27-Feb-2009 at 03:08
Кловер ме натера да ги премерам маркиците:
2.1 ~ 1150 м2
2.2 ~ 3500 м2
2.3 според тоа до каде што се познава на сликата е 1000м2 ама сигурно е поголема од 1000. Не сакам да влезам во шепкулирање околу површината, ако ти текнува дали имаме план од понавака мислам дека имам видено.

Тука висинската квота беше ~ П+4 така?! Па сега прерачунај! Мене ова 50000 ме багира малку пошто ако се прерачуна доаќа дека треба да има 15 ката хотелот што не е случај. Инаку незнам како може да се достигне толкава квадратура?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 27-Feb-2009 at 03:41
Чекај, пак грешка  Bonk

Тие 50000m² всушност се однесуваат на трговскиот центар, а не на хотелов. Таму можеби маркицата е нешто поголема и плус тој ќе има 4 подземни нивоа, па рачуницата може да испадне.

Хотелов значи може да биде до ~ 25000 квадрати.

Ова ја враќа „во игра“ локацијата карши Љуц за 16000m²


Edited by Cloverstack - 27-Feb-2009 at 03:42
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 27-Feb-2009 at 03:45
Значи 50000 ќе биде вкупно. Хотелов ќе има 4 подземни+П+5=10*3500=35000м2 И уште 16000-те м2 Вкупно 51000м2! Едната иљадарка одпишија во скали и ете ги 50000 м2!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-Feb-2009 at 03:56
Originally posted by lslcrew

Значи 50000 ќе биде вкупно. Хотелов ќе има 4 подземни+П+5=10*3500=35000м2 И уште 16000-те м2 Вкупно 51000м2! Едната иљадарка одпишија во скали и ете ги 50000 м2!


Кај забега па ти Question

За трговскиот пишува дека ќе има 50 иљадарка. И само за него имаме информација дека ќе има 4 подземни нивоа, а за хотелов не ми се верува таква работа затоа што за хотел со ваква висина толку подземни нивоа не прават логика.

Edited by Cloverstack - 27-Feb-2009 at 03:57
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Feb-2009 at 19:10
За разлика од соседната локација за трговскиот, овде има какво такво раздвижување.

1


2


3


4


5


6


7

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9042
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 15-Mar-2009 at 17:00
Работеа некои 10на работници. Се копаше. Далеку од динамиката на ВЕРО центарот на пример.

Ако не се лажам поназад се најавуваа 4 подземни нивоа на хотелов. Ако е тоа вистина дупкава е сеуште многу плитка.

1

2

3 Таблата од градилиштето на Гема II складирана на градилиштето на Резидор

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 16-Mar-2009 at 07:48
Ако не се лажам поназад се најавуваа 4 подземни нивоа на хотелов. Ако е тоа вистина дупкава е сеуште многу плитка.
Разглабавме со лсл за ова погоре... Четири подземни нивоа беа најавени за трговскиот, а за хотелов немаше информација, ама мене лично ми е нелогично хотел со волкава висина да има четири подземни нивоа - какви содржини би сместиле?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 16-Mar-2009 at 08:38
Гаражи, енергедски делови, кујни со помошни простории, перални, работилници ....
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Mar-2009 at 09:03
Сепак мислам дека четири нивоа за хотел со ваква висина се премногу. Сум имал прилика да работам во еден значително поголем Хилтон и тргам од тоа колкави беа таму тие простори. Ова се разбира не е баш егзактен пристап и можеби грешам, ама тоа е...
Единствено можам да замислам  четири нивоа доколку паркинг просторот е навистина великодушно голем во што се сомневам.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9042
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 16-Mar-2009 at 09:27
Јас само тргам од информациите што ги имаме. Нормално водејќи се од претходните искуства прилично е голема веројатноста овие информации да немаат врска со реалноста.

Originally posted by UrbanFreak

И уште еднаш истава вест со повеќе детали


На улица „Железничка“ ќе се гради хотел со пет ѕвезди

Објектот на улица „Железничка“ кој ќе се протега на површина од околу 4.400 квадратни метри, со приземје, пет ката, две поткровја и четири нивоа под земја од кои три за паркинг простор. Ќе има капацитет за повеќе од 200 двокреветни соби, пет апартмани, 20 мали сали за состаноци и голема конгресна сала ќе биде изграден најдоцна за две години.http://netpress.com.mk/vest.asp?id=38329&kategorija=2

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 16-Mar-2009 at 09:36
Ова ми промакнало кога листав пред некој ден Doh
Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 23-Mar-2009 at 23:34
три нивои паркинг ?
да, секако ...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 28-Apr-2009 at 19:21
Од Срџан Адамовиќ


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 28-Apr-2009 at 23:19
Сега приметив, што е она црното на тлото во десниот дел на сликата? Нели е тоа хидроизолација или нешто слично? Исто така прилично педантно е зарамнет остатокот од дупкава. Дали ова не значи дека дефинитивно ќе има 2, а не како што беше најавено 4 подземни нивоа?

Edited by Cloverstack - 28-Apr-2009 at 23:21
Back to Top
Srdjan Adamovic View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Apr-2009
Location: Kragujevac
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Srdjan Adamovic Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 29-Apr-2009 at 14:06
Hvala vam sto postavili moju sliku.Imam jednu molbu za sve vas.Da postavljam informacije i vase slike na skyscrapper-u,jer hocu da na taj nacin,odrzim Skoplje i Makedoniju u zivotu na tom sajtu.Pozz
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.