build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Radisson Blu Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 09-Nov-2013 at 11:11
За сè има вторпат
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 09-Nov-2013 at 15:39
Originally posted by OCBtrue, true.

Се надевам нема љутење Јас го поставив на карта
ಠ_ಠ
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 09-Nov-2013 at 16:07
Originally posted by OCBtrue, true.

 
Applause Потпис !!! Applause
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1847
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 09-Nov-2013 at 18:31
Не, нека стои на карта, таа нели треба да е одраз на реалноста.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 11-Nov-2013 at 18:22


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:53
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 11-Nov-2013 at 19:39
Originally posted by marko.kostoff

А не знам зошто ви е ова спектакуларно кога во Скопје 5 лопати да удриш и вода ќе излезе. Ништо ново и чудно. :/


Спектакуларно е тоа што наместо инвестиција се направи една дупка на криминал и гратис мочуриште во центарот на Скопје
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 11-Nov-2013 at 23:45
Мислам дека се откажале од разбирливи причини.
Ваква густина на хотели во централното градско подрачје ќе нема ни Лас Вегас.

Edited by kiriOK - 11-Nov-2013 at 23:46
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12044
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 12-Nov-2013 at 01:09
Нивно право да се откажат, ама мене многу ме интересира (а длабоко се сомневам) дали барем ги плаќаат предвидените пенали за неисполнување на условите од договорот со кој го купија ова државно земјиште. Велам барем, затоа што досега требаше и да го изгубат земјиштето, ама државата се предомисли околу тоа прашање, праќајќи јасен сигнал за сите потенцијални вистински инвеститори дека не се добредојдени и воопшто да не се обидуваат да добијат државно земјиште во Македонија доколку не направат некоја арамијска шема со власта.

Исто така сигурен сум дека доколку се сака, лесно ќе се најде причина да бидат законски санкционирани за мочуриштево сред град, кое оди директно на нивна одговорност, ама нормално тоа нема да се случи.

Во очекување на туристите кои само што не го преплавиле Скопје, нека се ангажира Коце, нека направи три-четири „барокни сплавови“ и овде, па ќе го рачунаме проблемов за решен.
Edited by Cloverstack - 12-Nov-2013 at 01:20
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 12-Nov-2013 at 01:09
Originally posted by kiriOK

Мислам дека се откажале од разбирливи причини.
Ваква густина на хотели во централното градско подрачје ќе нема ни Лас Вегас.
тоа не значи дека требало да ископаат дупка и да ја остаат да се претвори во мочуриште... тотално неодговорно за една франшиза како Радисон
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 12-Nov-2013 at 01:17
Originally posted by zabegan


Originally posted by kiriOK

Мислам дека се откажале од разбирливи причини.
Ваква густина на хотели во централното градско подрачје ќе нема ни Лас Вегас.
тоа не значи дека требало да ископаат дупка и да ја остаат да се претвори во мочуриште... тотално неодговорно за една франшиза како Радисон


Многу е сомнително дека баш Радисон гради тука, како и Мериот во Центар. Мислам дека е некој наш локален арамија кој претставува дека ѓомити ќе донесе светски ланец, а подоцна излегува дека е станбена или деловна зграда. Всушност се запрашува ли некој воопшто дека сите овие најавени марки на хотели (Хилтон, Радиосн, Мериот...) се бизнис хотели. Во услови кога македонската економија е мизерија, кога нема никакви сериозни и масовни странски инвестиции и кога земјава е во тотална меѓународна изолација (голем број на странски владини или невладини организации намалуваат персонал или си одат), кој очекувате да ги пополнува овие хотели?
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 12-Nov-2013 at 01:51
Originally posted by Andrej_LJ

Originally posted by zabegan


Originally posted by kiriOK

Мислам дека се откажале од разбирливи причини.
Ваква густина на хотели во централното градско подрачје ќе нема ни Лас Вегас.
тоа не значи дека требало да ископаат дупка и да ја остаат да се претвори во мочуриште... тотално неодговорно за една франшиза како Радисон


Многу е сомнително дека баш Радисон гради тука, како и Мериот во Центар. Мислам дека е некој наш локален арамија кој претставува дека ѓомити ќе донесе светски ланец, а подоцна излегува дека е станбена или деловна зграда. Всушност се запрашува ли некој воопшто дека сите овие најавени марки на хотели (Хилтон, Радиосн, Мериот...) се бизнис хотели. Во услови кога македонската економија е мизерија, кога нема никакви сериозни и масовни странски инвестиции и кога земјава е во тотална меѓународна изолација (голем број на странски владини или невладини организации намалуваат персонал или си одат), кој очекувате да ги пополнува овие хотели?
Радисон секако е одговорен за името што некој го купил од него и си има свои правила... или е Радисон виновен што дозволил некој ова да го прави на негово име, или се работи за некоја комплетно друга лага и превара која нема никаква врска со Радисон
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 12-Nov-2013 at 01:54
Ти викам јас гласам за второто. Меѓународните ланци знаат дека ова е див запад и не обрнуваат многу внимание на нашите криминали со нивното име. Пример за ова е неколкугодишното постоење на ЗАРАта во ГТЦ, лажгата дека се отвора ХиМ во Скопје, која беше демантирана од наш член на форумов итн. Така што не би ме изненадило и ова да е таков случај.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 12-Nov-2013 at 18:41
Хотелот што досега требаше да биде изграден на ова земјиште е од франшизата на Радисон ,незнам по која логика го викате тоа дека било лага или превара. Дефинитивно го почнаа наши или некој странци кој се блиски со нашите но под франшиза на Радисон , слично како она сега што се случува со Дабл Трее бај Хилтон покрај мостот Близнаци во Јане Сандански.
Хотелот на почетокот беше претставен на страната на Радисон како нивна прва инвестиција во Регионот (или нешто слично) заедно со рендери и подетални информации но откако престана да се работи на ова место наеднаш информациите за овој хотел исчезнаа од нивната страна.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 12-Nov-2013 at 21:07
Иначе додека сме кај темава Мериот си оди од Грција,веќе имаше и официјална изјава(освен ако и таа не е фалсификувана по порталиве)
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 13-Nov-2013 at 18:33
Originally posted by Andrej_LJ

Originally posted by zabegan


Originally posted by kiriOK

Мислам дека се откажале од разбирливи причини.
Ваква густина на хотели во централното градско подрачје ќе нема ни Лас Вегас.
тоа не значи дека требало да ископаат дупка и да ја остаат да се претвори во мочуриште... тотално неодговорно за една франшиза како Радисон


Многу е сомнително дека баш Радисон гради тука, како и Мериот во Центар. Мислам дека е некој наш локален арамија кој претставува дека ѓомити ќе донесе светски ланец, а подоцна излегува дека е станбена или деловна зграда. Всушност се запрашува ли некој воопшто дека сите овие најавени марки на хотели (Хилтон, Радиосн, Мериот...) се бизнис хотели. Во услови кога македонската економија е мизерија, кога нема никакви сериозни и масовни странски инвестиции и кога земјава е во тотална меѓународна изолација (голем број на странски владини или невладини организации намалуваат персонал или си одат), кој очекувате да ги пополнува овие хотели?


За тоа дали ќе им биде исплатливо или не јас лично не знам, а не ми се верува ни ти да знаеш, затоа што така паушално без никаква подетална анализа на пазарот може само да си шпекулираме и претпоставуваме.

А ако овие хотели немаат никаква врска со вистинските ланци чие име тие официјално го носат како проекти, тогаш како ги објаснуваш објавените информации за градбата на истоимените хотели на нивните официјални страни?

http://news.marriott.com/2010/05/marriott-announces-first-hotel-in-the-balkans.html

http://news.doubletree.com/index.cfm/newsroom/detail/23429

Или пак изјавите на нивните менаџери одговорни за европскиот пазар?

“This is such an exciting project for us and we are thrilled to announce Marriott’s entrance in to The Balkans,” said Amy McPherson, Marriott’s President & Managing Director for Europe. “We recently announced our growth goal of doubling our portfolio in Europe and by entering new markets like Macedonia we are able to reach new customers and meet a real need in the market. We are confident the Skopje Marriott Hotel will be a success from day one.”

"We are expanding across Europe with a strategy to grow our portfolio of successful brands in key locations with high quality hotel developments," said Patrick Fitzgibbon, senior vice president of development for Europe and Africa, Hilton Worldwide. "DoubleTree by Hilton Skopje will be a superb addition to our portfolio, and I am delighted that we will be providing brand new accommodation in Macedonia, a country that is raising its profile as a visitor destination and has seen rapidly increasing numbers of international arrivals."

Овој „арамијата“ што е наводно зад проективе да не им ја хакнал и страната за да изгледа поверодостојно?
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 13-Nov-2013 at 19:17
Originally posted by gjoko

Иначе додека сме кај темава Мериот си оди од Грција,веќе имаше и официјална изјава(освен ако и таа не е фалсификувана по порталиве)

 
Веста не е фалсификувана, и грчките весници известуваат дека Мериот си заминува од Грција после 30 години, но додека официјално не биде потврдена веста од страна на управата на Мериот, веста останува неофицијална, односно официјално непотврдена.


Edited by Dexter26 - 13-Nov-2013 at 19:17
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 16-Nov-2013 at 01:47

Мирно.
Мериот не си заминува од Грција, туку си заминува од објектот/хотелот кој досега беше под франишазата на Мериот, затоа што сопствениците на истата во Грција одлучиле дека не сакаат да го продолжат договорт после 30 години заедничка работа и тоа беше кажано од страна на Мериот уште истиот ден, со дополнување дека Мериот е сеуште заинтересиран за Грција како и за Атина (ваљда некој друг ќе ја земе лиценцата). Хотелот, под името Мериот ќе работи до 31 Декември, (на официјалната веб страна не постојат резервации за подоцна), после тоа продолжува со работа под презимето на сопственицте на истиот.

Ете тоа. Мака ми е да барам извадок од Грчки весник, но на самата страна на Мериот Европа мислам дека го имаше истото соопштение.

Безвезе ви е малце муабетот погоре за франшизи и хотели. If you've got the money, but not the brains, можеш и на Shangri-La во Македонија да го донесеш, under franchise.
Traveling.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 30-Jun-2014 at 13:14
Има некакво размрдување на терен тука.

Од ќошето на раскрсницата на која се врти за Рамостор, па спрема "Бихачка", долж улицата "Јордан Мијалков" се поставуваат тараби, речиси на средина од левата лента која служеше за паркирање.

Некако многу луѓе беа растрчани и ангажирани, може да се очекува некоја поголема активност.
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 30-Jun-2014 at 16:05
На тоа место мислам дека турците треба да градат деловно-трговски објект,ЛИМАК.

Ајде,да се надеваме на размрдување.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 01-Jul-2014 at 03:00
Previous
 
Погрешно се ориентираш.
 
ЛИМАК треба да се гради од другата страна - врз Јужен булевар, или булевар Македонија како што пишува на Google Maps, додека градежните активности кои ги спомна Тегларот се на улица Јордан Мијалков.


Edited by Dexter26 - 01-Jul-2014 at 03:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.