build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани животни

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 19-Apr-2011 at 13:35
Овие се благо речено ненормални. Прво, нема да ги тргнат коњите кои се дел од запрежните коли, а второ ако се најдел сопственикот, ќе се врател. Да, тоа е глупост, нз како ќе се докаже кој е сопственик, ама самата поента е да се тргнат од градот, да не го грдат, а не и да се најде сопственикот да се врати назад. Мислам дека мојов и претходниот пост се за друга нишка. Ми се гади се повеќе од градов. Денес колку што видов запрежни коли, толку во претходните 4-5 години немав видено. Ужас.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-Jul-2011 at 13:38
Уште еден обичен ден во Скопје....

...инаку малку оффтопик, ама во контекст со блокирањето улици - на една од раскрсниците на Гологанов беше оставена (буквално на сред раскрсница), приколка полна со нешто - не ја сликав затоа што поминав со 60 покрај нејзе...додуша и не е баш надвор од темата, затоа што очигледно некој ВОЛ ја остаил таму додека не ја спука некој несреќен....

Стварно не знам до кога ќе бидеме вакво село!?

ВЧЕРАУТРО ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА АЕРОДРОМОнесвестен коњ го запре сообраќајотМажот и жената кои се возеа во колата што ја влечеше коњот истураа кофи вода врз него за да го освестат, но тој и по половина час остана да лежи на земја

Коњ падна во несвест среде улица во скопската населба Аеродром и го закочи сообраќајот. Животното се онесвести вчераутро, на улицата Фрањо Клуз, токму во шпицот кога скопјани одеа на работа. Струполен на асфалтот, коњот речиси половина час не можеше да се мрдне од место. Мажот и жената кои се возеа во колата што ја влечеше коњот, избезумени, трчаа околу него и се обидуваа да го освестат, додека сите други седеа во автомобилите и нервозно чекаа да се помрдне колоната.
"Ја оставија колата на тротоар и почнаа да истураат кофи вода врз главата на коњот. Жената го држеше животното и го тресеше да се разбуди, додека мажот истураше вода врз него. Викаа по него и го молеа да стане. Но коњот само одвреме-навреме мрднуваше со нозете и остануваше да лежи. Нервозни зашто коњот не станува, почнаа да викаат по луѓето да се тргнат настрана и да не гледаат што се случува", вели В.Б., кој во тој момент со велосипед поминувал низ улицата.
Очевидецот вели дека не знае што се случило со коњот оти животното не застанало на нозе додека тој бил таму.
"Дали животното преживеало или не - не знам. Додека бев таму, тоа мрдаше со нозете, а за потоа не знам", додава очевидецот.
Од МВР велат дека не се забранети запрежни коли во сообраќајот, но се предвидени санкции за нивно неправилно движење по улиците.
Казните се движат од 15 до 25 евра, во зависност начинот на кој е сторен прекршокот.
"Ако запрегата не се движи близу десниот раб до коловозот, казната е 25 евра, додека 15 евра е казната ако запрегата и коњот се остават сами, односно никој не ги управува", објаснуваат од полиција.

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 23-Jul-2011 at 14:45
Коњите-скитници ќе почнат да се заловуваат

Коњите-скитници нема веќе да шетаат по градските улици и да го загрозуваат сообраќајот.Приколката за транспорт на коњи чини 5.000 евра
Стационарот Вардариште е подготвен и за прием на заловени коњи, а вчера беше промовирана приколката за превоз на крупен добиток, која градот ја набави за ЈП „Комунална хигиена“.

- Набавивме приколка по иницијатива на месните заедници и на граѓаните, бидејќи имаше многу случаи кога коњи шетаа по јавните зелени површини и по жардиниери низ градот и имавме проблем како да ги пренесеме од местото на заловување до местото одредено за престој. Откако ќе се залови, коњот ќе се однесе во Вардариште, каде што може да остане од 15 до 30 дена. Доколку во тој период не дојде по него сопственикот, коњот ќе се однесе во Зоолошката градина или во резерватот „Јасен“ - изјави градоначалникот Коце Трајановски.

Приколката за превоз на крупен добиток од марката „кнот“ е изработена по нарачка и поседува атест. Чини речиси пет илјади евра.

Стационарот Вардариште е подготвен и за прием на заловени коњи од градските јавни површини. Пред набавката на приколката се извршени сите зафати. Обучени се екипи од стационарот штоќе ги заловуваат коњите и ќе ги транспортираат.

- Има два простора подготвени за прием. Отворениот простор е посебен бокс од мрежа, а за зимските месеци има покриен дел што може да собере неколку десетини грла. Коњите добиваат посебна ветеринарна заштита - рекоа од градската управа.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72311925449&id=14&setIzdanie=22338
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 23-Jul-2011 at 15:19
"Од МВР велат дека не се забранети запрежни коли во сообраќајот, но се предвидени санкции за нивно неправилно движење по улиците."

Кој ДЕГЕН и да го измислил ова и го внел во некој акт, треба да си ја искине дипломата што ја има дома од кој и да е факултет и да оди у штала да живее до крајот на својот живот.
ПА МО***И ЕДНИ, ДО КОГА САКАТЕ ОВОЈ ГРАД НА СЕЛО ДА ЛИЧИ. ЏАБЕ Е СЕ ШТО СЕ ГРАДИ, КОГА ПРЕЕСКА ИДЕЈЌИ НА БАСКЕТ НА 3 УЛИЦИ ВИДОВ НАЈМАЛКУ 20 ОСТАВШТИНИ ОД КОЊСКИ ИЗМЕТ И УШТЕ 2 ЗАПРЕЖНИ КОЛИ!!!!!!!!!!!!!!!!! ЗНАМ ДЕКА ЧИТАТЕ ЗАТОА ВАКА И ВИ СЕ ОБРАЌАМ, ЗЕМЕТЕ МАЛЦЕ ХРАБРОСТ, ОДЗЕМЕТЕ ПАРИ ОД ЕДЕН СПОМЕНИК ШТО Е ПЛАНИРАН У ПАРК И КУПЕТЕ 20-ТИНА ПРИКОЛКИ СО НЕКАКОВ МОПЕД И ДАЈТЕ ИМ ГИ НА ЧЕРГАРИТЕ. АКО ОВА Е ЗА СОЦИЈАЛЕН МИР, ТОА ЌЕ БИДЕ ЗА ПОУБЕДИТЕЛЕН СОЦИЈАЛЕН МИР!

Уште еден бисер: "Ако запрегата не се движи близу десниот раб до коловозот, казната е 25 евра, додека 15 евра е казната ако запрегата и коњот се остават сами, односно никој не ги управува", објаснуваат од полиција.

Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-Jul-2011 at 22:35
Запрежна кола поминува триумфално низ Порта Македонија.Милина.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 23-Jul-2011 at 23:50
Пред скоро 10 години бев во турција, и видов таму еден многу добар пример за запрежните коли како да го собираат сметот  еве неколку примери низ европа колку да се види за што станува збор:

1.


2.


3.


И тука кај нас треба да има ваков закон ,со што на запрежните коли ке им биде забрането да какаат по улици ,а на овој начин градот треба да им обезбеди канти за смет од животни, и ке имаме по чисти улици ,а со тоа можеби некој ке профитира од таквиот смет се прават разни губрива за садници итн.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 26-Jul-2011 at 21:47


Во ваква сурогат-држава за такво нешто може само да сонуваме!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 26-Jul-2011 at 23:59
Врвот над врвовите, нејзиното височество, кокошката!


*Сликано е кај НБРМ.

И да не бидам разбран погрешно во нишкава, јас немам ништо против коњите, а еве и кокошките. Баш напротив. Само страшно ме иритира нивното присуство во урабни средини.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 27-Jul-2011 at 19:44
ПОЧНА ДА СЕ КОРИСТИ ПРИКОЛКАТА ЗА ПРЕНОС НА ДОБИТОК

Еден коњ помалку на скопските ливадиДосега едно животно е фатено и е пренесено во стационарот „Вардариште“ со новата приколка за транспорт на крупен добиток, која Градот и ЈП „Комунална хигиена“ ја промовираа во петокот

Досега само едно животно е фатено и пренесено во стационарот „Вардариште“ со новата приколка за транспорт на крупен добиток, која Градот и ЈП „Комунална хигиена“ ја промовираа во петокот. Со помош на оваа приколка градските власти се надеваат дека ќе го решат проблемот со коњите и другиот крупен добиток кои слободно се напасуваат низ населбите во Скопје. Ги има насекаде - во Аеродром, Карпош, Ѓорче Петров, а се случува да шетаат и сред центарот.

Освен што изгледа смешно и несериозно да се дозволи сред метропола да пасе добиток, овие урбани животни честопати се и опасни. Скопјани досега имале многу непријатни случки со нив: биле нападнати, па дури и повредени од коњи, или се извадиле од памет или, пак, претрпеле некаква штета на нивниот имот.

Нема да завршат како храна за лавовите

Идејата е животните со помош на приколката да се однесат во стационарот во Вардариште, каде што за нив е изграден и уреден посебен дел.

Таму ќе престојуваат до 30 дена, а за дел од тоа време ќе бидат под медицински третман. Ако во тој период се јави сопственикот, ќе може да си го врати животното назад, но ќе мора да ги плати трошоците што ги направила „Комунална хигиена“. Ако нема сопственик, според објаснувањата на градските власти, животното ќе биде пренесено во Зоолошката градина или во резерватот „Јасен“.

Со оглед на тоа дека најчесто сопствениците на коњите се сиромашни граѓани, малку е веројатно дека кој било ќе дојде и ќе плати за да си го земе коњот. Од Градот не објаснуваат што конкретно ќе се случува со коњите во двата случаја - кога сопственикот ќе си го земе животното и кога ќе им го остави на надлежните. Ако сопственикот плати, ќе си го земе коњот и пак го напасува во урбаните населби, проблемот не е решен, туку е свртен во круг. Од друга страна, се поставува и прашањето што бараат заловените коњи во Зоолошката градина или во резерватот „Јасен“, каде што живеат диви животни?

- По истекот на рокот за престој во „Вардариште“ животните ќе бидат комплетно безбедни и згрижени без да доживеат трагична судбина. Морбиден е фактот воопшто да се помисли дека тие би служеле како храна за други животни - истакнуваат од одделението за односи со јавност во Градот.

Приколката може да се изнајмува

Коњите и другиот крупен добиток од улиците ќе ги прибира тим од четворица заловувачи кои се искусни во работата со вакви животни и знаат како да постапуваат при нивното фаќање.

Новата приколка е од марката „кнот“, двоосовинска, со две врати - задна и странична. Изработена е по сите стандарди, со посебна кочница и поседува атест, а го чинеше Градот 300.000 денари. За определен надомест во „Комунална“ ќе можат да ја изнајмуваат и граѓаните што имаат потреба да пренесат крупен добиток.

Во врска со запрежните коли кои уште почесто се среќаваат по улиците, па дури и во сообраќајот на булеварите и магистралите, градоначалникот Коце Трајановски при промоцијата на приколката рече дека тие никако не смеат да бидат во сообраќај.

- Доколку бидат забележани, сопствениците ќе бидат казнети или пак предупредени да се префрлат на друго место - рече тој.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=0EC13054B820D64EA4C049F78EF1D298
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 28-Jul-2011 at 08:23
Originally posted by gjoko


Со оглед на тоа дека најчесто сопствениците на коњите се сиромашни граѓани, малку е веројатно дека кој било ќе дојде и ќе плати за да си го земе коњот. Од Градот не објаснуваат што конкретно ќе се случува со коњите во двата случаја - кога сопственикот ќе си го земе животното и кога ќе им го остави на надлежните. Ако сопственикот плати, ќе си го земе коњот и пак го напасува во урбаните населби, проблемот не е решен, туку е свртен во круг. Од друга страна, се поставува и прашањето што бараат заловените коњи во Зоолошката градина или во резерватот „Јасен“, каде што живеат диви животни?


И сега ова значи дека ќе се чекаат џамбазиве да си го врзат коњот на пасење пред собрание на пр., па (евентуално некој од „надлежните што има ингеренции“)да покрене налог за уловување? Според мене, треба една акција (која на жалост ќе бара полициска асистенција, барем јас така мислам) во која ќе се соберат овие животни и ќе се опростиме веќе од овие селски работи...
...а ова со праќањево во Јасен е повеќе од јасно дека се праќаат како жив плен. Не знам што би правеле вакви утепани коњи преку зима, што немаат истрчано 100м во животот, освен да им послужат на глутниците од волци како храна...прашање е како гледаат оние здруженија за заштита на животни на ова, обично скокаат кога ќе изеде стап некое домашно куче, а за овие животни нешто не ги гледам присутни во темава...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 29-Jul-2011 at 02:07

Па тука е проблемот, они скокаат само за кучиња, а кон другите животни се однесуваат игнорантски. Па поголема екслоатација е јавање коњ на запрежна кола, отколку носење во Вардариште на кучињата скитници. А што правиме што коњиве се носат во Вардариште? Тоа е кога и т.н. невладини организации се со двоен аршин.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 04-Sep-2011 at 02:17
Овој дел изгледа не спаѓа у метрополата.


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 10-Sep-2011 at 14:44

ФОТО: Си го разладува коњот на фонтана во Аеродром
Забава | 10. септември 2011 - 14:35
Еден наш читател успеал да го фотографира овој човек додека си го разладува и чисти својот коњ во фонтана во населбата Аеродром во Скопје

http://press24.mk/story/zabava/foto-si-go-razladuva-konjot-na-fontana-vo-aerodrom
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-Nov-2011 at 19:44

Денес веројатно доживеав најголем наплив на нервоза, многу поголем и коа ќе сум зезнел нешто на факс.

Прво сликата.Станува збор за импровизиран СТОЧЕН ПАЗАР за продавање јагниња и тоа на локација веднаш после комплексот факултети, на само 1-2 километри од строг Центар!

Па дали има нормални власти, функционери и слични заработувачи од државниот буџет кои дозволуваат ваква слика у сред Скопје.

Не знам, можеби ова се случува со години, но ова е прва година да видам вакво нешто. Веќе мака ми е од тој социјален мир, од рамковен договор, од сива економија, од тоа да се преќутат разни работи. Ало Град Скопје, не е Бејрут ова, веројатно и во Тбилиси, Баку и Кишињев не е вака у сред центарот. Ова е едина разлика меѓу Скопје, Софија, Белград, Тирана, Загреб. Апсурдно е некој да помисли дека тука може да продава стока. Па не ви е ова 50-та година бре!

Како на оние "граѓани", што се прават дека го сакаат Скопје, не им е гајле за ваквата слика? Како може најголем дел од народов да мисли дека живее во метропола. Да, Скопје е навистина урбано среден во однос на Куманово, Прилеп, Тетово и сл, но вакви трагични слики е тотално срамно да се гледаат. И тоа одма позади факултети! Ама не им е битно на самопрогласените интелекти од соседството јавно да критикуваат за ваквите аномалии, зошто за ова не се добиваат пари од разно разни ЕУ-фондови.

Мизерија, неам што друго да додадам. Коце иако работиш во најголем дел ко што треба, џабе се нови булевари, тротоари, средување на зеленило, кога еве ќе дојде делегација од ФИБА за десетина дена, ќе сака да го види патот на движење од Борис Трајковски до Хотел Континентал (затоа што овој хотел беше домаќин на репрезентативките на ЕП во ракомет 2008), ќе сакаат да ги поминат сите патни правци и коа ќе ги носите накај клучката кај истоимениот хотел, покрај тоа што ќе им ја пренесете живописната слика на Бит Пазар и Пластичарската, ќе им ја доловите и оваа слика, а да не говориме и за дивите живеалишта околу салата. Па не верувам дека ФИБА би дозволила ѕверки од рангот на Кириленко, Бурусис, Фоцис, Бареа и Аројо да проаѓаат низ вакви булевари. 

Џабе сите реклами на CNN, коа реалноста говори нешто друго Дајте малце соберете храброст и решете ги овие проблеми. Пребацете ги сите овие препродавачи на 10 километри од Скопје, као у секоја нормална земја, образувајте ги, покажете им како може да се живее во убаво. Ако истите тие, коа ќе отидат во Словенија, Швајцарија или Германија можат да ги почитуваат тамошните градови и закони, може и тука. 

Не сум против продажба на животниве, секој има право да заработи на сопствен начин, но за ова не можат да се користат вакви јавни површини. Си има сточни пазари у непосредна близина на градов и таму нека се тргува со живина.

Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-Nov-2011 at 20:06
Previous 
Се случува секоја година, и се реагира секоја година - и џабе. За некои законот не постои, а да не зборувам за култура... Порано и помасновно беше, дури и колење на животни тука се правеше. Puke
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 03-Jan-2012 at 16:13

И пак, после некое време, си ги вратија коњите под мостов. Толку од фалењето на Коце и дечкото со белите кошули дека правењето на паркингот е и да се оттргнат дивите живеалшта и загадувањето на околината.


Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 04-Oct-2012 at 23:52
Какви решенија постојат против гулаби што упорно се гнездат по кровови на згради? Постои ли служба за нивно истребување како што има за дератизација?
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 05-Oct-2012 at 00:25
Originally posted by kenzo_fan

Какви решенија постојат против гулаби што упорно се гнездат по кровови на згради? Постои ли служба за нивно истребување како што има за дератизација?
како човек што живее на деветти спрат, за мене е ова огромен проблем, иако не е последен спрат... на редовна база ми слетуваа гулаби на терасите и правеа бербат, три пати имаа направено гнездо, и еднаш во саксија ми снесоа јајце

моментално привремено импровизирам со плашила направени од пластични кеси... и чудо едно, функционира Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 25-Oct-2012 at 17:39
никој никаде не го искоментира сточниот хаос на битпазар во средата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 25-Oct-2012 at 19:08
Previous
 
Тоа е од другата страна на Вардар, забеган, и уште поважно, од другата страна на Кале, таму нема ништо интересно и/или важно, барем за скопјани, за кои е важно само тоа што се случува во Аеродром, Центар, Карпош и одвреме навреме и во Кисела Вода, тоа што се случува од другата страна на Вардар и од другата страна на Калето не ужива никаков интерес и важност кај скопјани.


Edited by Dexter26 - 25-Oct-2012 at 19:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.121 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.