build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инфраструктурни приоритети на Македонија 2013-2025

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Инфраструктурни приоритети на Македонија 2013-2025
    Posted: 11-May-2013 at 19:50
Originally posted by totobobo

Дури и Микеланџело или Донатело да воскреснат, и творат во Скопје ке им најдеме маана, некој типчиња го потврдуваат садомазохизмот на Македонецот секојдневно на овој форум. Ако е голем споменикот зошто бил голем, ако е мал не требало да биде тука, ако е Гоце зошто бил на коњ, ако е Филип што барал тука, никогаш не бил во Скопје, мислиш школски другар му бил па знаел каде оди секојдневно. Материјалите биле различни од оние од пред 300 години!!! изразот на уметниците бил различен??? нашите склуптури немале детали? Некои предлагаат за Карпошево востание да останел со истиот културен идентитет, како порано, во превод нови амами и сараи да изградевме. Сите имаме право на мислење, но да се плука се што ке се направи, редовно, постојано и перманентно, и да се черечат сите кои имаат спротивно мислење е дебилно. Еден типос предлага да ги нема ,,другите,, на форумот, го загадувале, ова е фашистичка изјава на болем противник на секој проект на оваа власт. Сакале ние или не ова е проект на Македонизмот, проект на воздигнување и на возобновување на Македонштината. Еден вика било антика, па Античките Македонци не ли се Македонци. Можат булдозите да се пенават колку сакаат, да навредуваат, да трескаат глави по зидови, но јас го респектирам, подржувам и ќе го величам овој проект со сите негови маани кои ги има.


Претпоставувам дека нема да ми одговориш, но мое е да прашам. Како можеш да поддржиш проект во време кога инфраструктурно сме уназадени, увозно-зависни сме во секој поглед, домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, автопатиштана ни се ко во третиот свет, има илјадници сиромашни кои добиваат минимална помош само ако некој ги даде на тв, социјална помош од 1200 денари е увреда а не помош, немаме развиено асален јавен превоз, у 21ви век пола села немаат никаква патна поврзаност со цивилизацијата, најголемиот туристички центар не е поврзан ниту со асален автопат ниту пак со железница, со Бугарија и Албанија сме инфраструктурно отсечени и уште низа други проблеми за кои овде е милион пати зборено (немој само да ми реплицираш дека овие проекти коштаат многу повеќе од СК2014, па и да коштаат, се далеку покорисни). И како второ, каде гледаш извор на Македонштина кога се реализира проект со стилови кои се карактеристични за западната цивилизација, а не нешто наше уникатно, па да биде некаков израз на македонштина.
23ka.wordpress.com
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-May-2013 at 19:57
Originally posted by N23


Originally posted by totobobo

Дури и Микеланџело или Донатело да воскреснат, и творат во Скопје ке им најдеме маана, некој типчиња го потврдуваат садомазохизмот на Македонецот секојдневно на овој форум. Ако е голем споменикот зошто бил голем, ако е мал не требало да биде тука, ако е Гоце зошто бил на коњ, ако е Филип што барал тука, никогаш не бил во Скопје, мислиш школски другар му бил па знаел каде оди секојдневно. Материјалите биле различни од оние од пред 300 години!!! изразот на уметниците бил различен??? нашите склуптури немале детали? Некои предлагаат за Карпошево востание да останел со истиот културен идентитет, како порано, во превод нови амами и сараи да изградевме. Сите имаме право на мислење, но да се плука се што ке се направи, редовно, постојано и перманентно, и да се черечат сите кои имаат спротивно мислење е дебилно. Еден типос предлага да ги нема ,,другите,, на форумот, го загадувале, ова е фашистичка изјава на болем противник на секој проект на оваа власт. Сакале ние или не ова е проект на Македонизмот, проект на воздигнување и на возобновување на Македонштината. Еден вика било антика, па Античките Македонци не ли се Македонци. Можат булдозите да се пенават колку сакаат, да навредуваат, да трескаат глави по зидови, но јас го респектирам, подржувам и ќе го величам овој проект со сите негови маани кои ги има.
Претпоставувам дека нема да ми одговориш, но мое е да прашам. Како можеш да поддржиш проект во време кога инфраструктурно сме уназадени, увозно-зависни сме во секој поглед, домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, автопатиштана ни се ко во третиот свет, има илјадници сиромашни кои добиваат минимална помош само ако некој ги даде на тв, социјална помош од 1200 денари е увреда а не помош, немаме развиено асален јавен превоз, у 21ви век пола села немаат никаква патна поврзаност со цивилизацијата, најголемиот туристички центар не е поврзан ниту со асален автопат ниту пак со железница, со Бугарија и Албанија сме инфраструктурно отсечени и уште низа други проблеми за кои овде е милион пати зборено (немој само да ми реплицираш дека овие проекти коштаат многу повеќе од СК2014, па и да коштаат, се далеку покорисни). И како второ, каде гледаш извор на Македонштина кога се реализира проект со стилови кои се карактеристични за западната цивилизација, а не нешто наше уникатно, па да биде некаков израз на македонштина.


No comment.Edited by HugoGoulding - 11-May-2013 at 19:59
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-May-2013 at 20:30
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by N23


Originally posted by totobobo

Дури и Микеланџело или Донатело да воскреснат, и творат во Скопје ке им најдеме маана, некој типчиња го потврдуваат садомазохизмот на Македонецот секојдневно на овој форум. Ако е голем споменикот зошто бил голем, ако е мал не требало да биде тука, ако е Гоце зошто бил на коњ, ако е Филип што барал тука, никогаш не бил во Скопје, мислиш школски другар му бил па знаел каде оди секојдневно. Материјалите биле различни од оние од пред 300 години!!! изразот на уметниците бил различен??? нашите склуптури немале детали? Некои предлагаат за Карпошево востание да останел со истиот културен идентитет, како порано, во превод нови амами и сараи да изградевме. Сите имаме право на мислење, но да се плука се што ке се направи, редовно, постојано и перманентно, и да се черечат сите кои имаат спротивно мислење е дебилно. Еден типос предлага да ги нема ,,другите,, на форумот, го загадувале, ова е фашистичка изјава на болем противник на секој проект на оваа власт. Сакале ние или не ова е проект на Македонизмот, проект на воздигнување и на возобновување на Македонштината. Еден вика било антика, па Античките Македонци не ли се Македонци. Можат булдозите да се пенават колку сакаат, да навредуваат, да трескаат глави по зидови, но јас го респектирам, подржувам и ќе го величам овој проект со сите негови маани кои ги има.
Претпоставувам дека нема да ми одговориш, но мое е да прашам. Како можеш да поддржиш проект во време кога инфраструктурно сме уназадени, увозно-зависни сме во секој поглед, домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, автопатиштана ни се ко во третиот свет, има илјадници сиромашни кои добиваат минимална помош само ако некој ги даде на тв, социјална помош од 1200 денари е увреда а не помош, немаме развиено асален јавен превоз, у 21ви век пола села немаат никаква патна поврзаност со цивилизацијата, најголемиот туристички центар не е поврзан ниту со асален автопат ниту пак со железница, со Бугарија и Албанија сме инфраструктурно отсечени и уште низа други проблеми за кои овде е милион пати зборено (немој само да ми реплицираш дека овие проекти коштаат многу повеќе од СК2014, па и да коштаат, се далеку покорисни). И како второ, каде гледаш извор на Македонштина кога се реализира проект со стилови кои се карактеристични за западната цивилизација, а не нешто наше уникатно, па да биде некаков израз на македонштина.


No comment.


Зошто да не ти одговорам, изнакажа еден куп на лаги, некој што те чита ке мисли дека живееме во Бурунди, дека луѓе масовно гладуваат и како сенки се движат низ градовите. А за празниците само во Грција заминаа десетици илјади луѓе, мислиш во паралелни светови живееме, но ке те демантирам со факти за секоја антитеза:
- инфраструктурно сме уназадени, неточно, стотина локални, и десетици регионални патишта се асфалтираа, се направи делницата Струмица Радовиш, во Скопје, Првомајска, Илинденска...започнува изградба на пругата кон Бугарија...
- увозно-зависни сме во секој поглед, да но никогаш немало повеќе напори за доведување на странски компании и со тоа ке се намали трговскиот дефицит, и никогаш повеќе не се промовирал Туризмот, со што директно ке имаме поголем девизен прилив, никогаш повеке не се давале субвенции во земјоделие кое најголем дел е изввозно ориентирано, значи и оваа теза отпаѓа
- домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, неточно, само што заврши изградбата на Матка2, започнува секој момент градба на Бошков Мост и Луково поле, тоа се три големи хидроцентрали, и се отвара нов рудник за РЕК Битола, па што повеќе да се направи за енергетиката
- автопатиштана ни се ко во третиот свет, неточно, започна изградба на делницата Удово-Смоквица, пред потпишување е договор за почеток на изградба на автопат Миладиновци-Кочани, во тек е подготовка на тендер за изградба на делницата Гостивар-Кафасан по пат на концесија со странски инвеститор
Со другие тези се повторуваш и на нив ти одговрив погоре. Ете веројатно вака се брани Македонштината, но и со проект Скопје 2014. Се надевам дека си задоволен што ти одговорив аргументирано.
Interceptor design
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-May-2013 at 20:37
мхмм...

за 7 години само тоа? да не речам ништо... плус она ништо што ќе допрва треба да почне да се прави.. ако се воопшто почне да се прави...

Не ни продавајте смешки и манипулации...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-May-2013 at 20:42
Originally posted by FoSsiL

мхмм...

за 7 години само тоа? да не речам ништо... плус она ништо што ќе допрва треба да почне да се прави.. ако се воопшто почне да се прави...

Не ни продавајте смешки и манипулации...


Дури и аргументи несакаш да читаш, што да се направи за 7 години, ти како член на ЦО на СДСМ настапуваш, или си еден од многуте нови кандидати за Преседник партије! Или овде темата е Скопје 2014, јас само одговарав на тезите кои беа нафрлени.
Interceptor design
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-May-2013 at 20:44
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by N23


Originally posted by totobobo

Дури и Микеланџело или Донатело да воскреснат, и творат во Скопје ке им најдеме маана, некој типчиња го потврдуваат садомазохизмот на Македонецот секојдневно на овој форум. Ако е голем споменикот зошто бил голем, ако е мал не требало да биде тука, ако е Гоце зошто бил на коњ, ако е Филип што барал тука, никогаш не бил во Скопје, мислиш школски другар му бил па знаел каде оди секојдневно. Материјалите биле различни од оние од пред 300 години!!! изразот на уметниците бил различен??? нашите склуптури немале детали? Некои предлагаат за Карпошево востание да останел со истиот културен идентитет, како порано, во превод нови амами и сараи да изградевме. Сите имаме право на мислење, но да се плука се што ке се направи, редовно, постојано и перманентно, и да се черечат сите кои имаат спротивно мислење е дебилно. Еден типос предлага да ги нема ,,другите,, на форумот, го загадувале, ова е фашистичка изјава на болем противник на секој проект на оваа власт. Сакале ние или не ова е проект на Македонизмот, проект на воздигнување и на возобновување на Македонштината. Еден вика било антика, па Античките Македонци не ли се Македонци. Можат булдозите да се пенават колку сакаат, да навредуваат, да трескаат глави по зидови, но јас го респектирам, подржувам и ќе го величам овој проект со сите негови маани кои ги има.
Претпоставувам дека нема да ми одговориш, но мое е да прашам. Како можеш да поддржиш проект во време кога инфраструктурно сме уназадени, увозно-зависни сме во секој поглед, домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, автопатиштана ни се ко во третиот свет, има илјадници сиромашни кои добиваат минимална помош само ако некој ги даде на тв, социјална помош од 1200 денари е увреда а не помош, немаме развиено асален јавен превоз, у 21ви век пола села немаат никаква патна поврзаност со цивилизацијата, најголемиот туристички центар не е поврзан ниту со асален автопат ниту пак со железница, со Бугарија и Албанија сме инфраструктурно отсечени и уште низа други проблеми за кои овде е милион пати зборено (немој само да ми реплицираш дека овие проекти коштаат многу повеќе од СК2014, па и да коштаат, се далеку покорисни). И како второ, каде гледаш извор на Македонштина кога се реализира проект со стилови кои се карактеристични за западната цивилизација, а не нешто наше уникатно, па да биде некаков израз на македонштина.


No comment.Викаат пред фактите и боговите молчат, па не сум изненаден дека по 158-ми пут на мој пост нема аргументирано-издржана реплика.
23ka.wordpress.com
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-May-2013 at 20:49
Originally posted by N23


Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by N23


Originally posted by totobobo

Дури и Микеланџело или Донатело да воскреснат, и творат во Скопје ке им најдеме маана, некој типчиња го потврдуваат садомазохизмот на Македонецот секојдневно на овој форум. Ако е голем споменикот зошто бил голем, ако е мал не требало да биде тука, ако е Гоце зошто бил на коњ, ако е Филип што барал тука, никогаш не бил во Скопје, мислиш школски другар му бил па знаел каде оди секојдневно. Материјалите биле различни од оние од пред 300 години!!! изразот на уметниците бил различен??? нашите склуптури немале детали? Некои предлагаат за Карпошево востание да останел со истиот културен идентитет, како порано, во превод нови амами и сараи да изградевме. Сите имаме право на мислење, но да се плука се што ке се направи, редовно, постојано и перманентно, и да се черечат сите кои имаат спротивно мислење е дебилно. Еден типос предлага да ги нема ,,другите,, на форумот, го загадувале, ова е фашистичка изјава на болем противник на секој проект на оваа власт. Сакале ние или не ова е проект на Македонизмот, проект на воздигнување и на возобновување на Македонштината. Еден вика било антика, па Античките Македонци не ли се Македонци. Можат булдозите да се пенават колку сакаат, да навредуваат, да трескаат глави по зидови, но јас го респектирам, подржувам и ќе го величам овој проект со сите негови маани кои ги има.
Претпоставувам дека нема да ми одговориш, но мое е да прашам. Како можеш да поддржиш проект во време кога инфраструктурно сме уназадени, увозно-зависни сме во секој поглед, домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, автопатиштана ни се ко во третиот свет, има илјадници сиромашни кои добиваат минимална помош само ако некој ги даде на тв, социјална помош од 1200 денари е увреда а не помош, немаме развиено асален јавен превоз, у 21ви век пола села немаат никаква патна поврзаност со цивилизацијата, најголемиот туристички центар не е поврзан ниту со асален автопат ниту пак со железница, со Бугарија и Албанија сме инфраструктурно отсечени и уште низа други проблеми за кои овде е милион пати зборено (немој само да ми реплицираш дека овие проекти коштаат многу повеќе од СК2014, па и да коштаат, се далеку покорисни). И како второ, каде гледаш извор на Македонштина кога се реализира проект со стилови кои се карактеристични за западната цивилизација, а не нешто наше уникатно, па да биде некаков израз на македонштина.


No comment.

Викаат пред фактите и боговите молчат, па не сум изненаден дека по 158-ми пут на мој пост нема аргументирано-издржана реплика.

Респект, знаеш кога да замолчиш.

Edited by totobobo - 11-May-2013 at 20:51
Interceptor design
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-May-2013 at 20:50
Искрено... од СДСМ ми се гади...

Ама ми се гади и од такви како тебе... кои секој на кој не му е испран мозокот го ставаат во еден или друг табор и се однесуваат како кретени дискредитирајќи го секое разумно и современо мислење...

Да, можеби ја подржував оваа влада на почетокот... кога ветуваше се и сешто... Но денес кога остана на едно Скопје 2014 и неколку локални патишта... Ќе ми извиниш, ама јас не сум задоволен од тоа...

Сум бил во Албанија, возејќи се по нивниот автопат Елбасан - Тирана... нашиот Велес - Скопје и Куманово - Скопје... можат вода да му носат...

Не ми објаснувајте како ДПМНЕ ја преродило оваа држава...

ДПМНЕ само успеа да им ги испере мозоците, и тоа ефикасно и квалитетно, на безрбетници како вас.... и секоја заслуга за сработеното, треба да им се забележи дека се професионалци...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-May-2013 at 20:53
Originally posted by totobobo

Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by N23


Originally posted by totobobo

Дури и Микеланџело или Донатело да воскреснат, и творат во Скопје ке им најдеме маана, некој типчиња го потврдуваат садомазохизмот на Македонецот секојдневно на овој форум. Ако е голем споменикот зошто бил голем, ако е мал не требало да биде тука, ако е Гоце зошто бил на коњ, ако е Филип што барал тука, никогаш не бил во Скопје, мислиш школски другар му бил па знаел каде оди секојдневно. Материјалите биле различни од оние од пред 300 години!!! изразот на уметниците бил различен??? нашите склуптури немале детали? Некои предлагаат за Карпошево востание да останел со истиот културен идентитет, како порано, во превод нови амами и сараи да изградевме. Сите имаме право на мислење, но да се плука се што ке се направи, редовно, постојано и перманентно, и да се черечат сите кои имаат спротивно мислење е дебилно. Еден типос предлага да ги нема ,,другите,, на форумот, го загадувале, ова е фашистичка изјава на болем противник на секој проект на оваа власт. Сакале ние или не ова е проект на Македонизмот, проект на воздигнување и на возобновување на Македонштината. Еден вика било антика, па Античките Македонци не ли се Македонци. Можат булдозите да се пенават колку сакаат, да навредуваат, да трескаат глави по зидови, но јас го респектирам, подржувам и ќе го величам овој проект со сите негови маани кои ги има.
Претпоставувам дека нема да ми одговориш, но мое е да прашам. Како можеш да поддржиш проект во време кога инфраструктурно сме уназадени, увозно-зависни сме во секој поглед, домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, автопатиштана ни се ко во третиот свет, има илјадници сиромашни кои добиваат минимална помош само ако некој ги даде на тв, социјална помош од 1200 денари е увреда а не помош, немаме развиено асален јавен превоз, у 21ви век пола села немаат никаква патна поврзаност со цивилизацијата, најголемиот туристички центар не е поврзан ниту со асален автопат ниту пак со железница, со Бугарија и Албанија сме инфраструктурно отсечени и уште низа други проблеми за кои овде е милион пати зборено (немој само да ми реплицираш дека овие проекти коштаат многу повеќе од СК2014, па и да коштаат, се далеку покорисни). И како второ, каде гледаш извор на Македонштина кога се реализира проект со стилови кои се карактеристични за западната цивилизација, а не нешто наше уникатно, па да биде некаков израз на македонштина.


No comment.


Зошто да не ти одговорам, изнакажа еден куп на лаги, некој што те чита ке мисли дека живееме во Бурунди, дека луѓе масовно гладуваат и како сенки се движат низ градовите. А за празниците само во Грција заминаа десетици илјади луѓе, мислиш во паралелни светови живееме, но ке те демантирам со факти за секоја антитеза:
- инфраструктурно сме уназадени, неточно, стотина локални, и десетици регионални патишта се асфалтираа, се направи делницата Струмица Радовиш, во Скопје, Првомајска, Илинденска...започнува изградба на пругата кон Бугарија...
- увозно-зависни сме во секој поглед, да но никогаш немало повеќе напори за доведување на странски компании и со тоа ке се намали трговскиот дефицит, и никогаш повеќе не се промовирал Туризмот, со што директно ке имаме поголем девизен прилив, никогаш повеке не се давале субвенции во земјоделие кое најголем дел е изввозно ориентирано, значи и оваа теза отпаѓа
- домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, неточно, само што заврши изградбата на Матка2, започнува секој момент градба на Бошков Мост и Луково поле, тоа се три големи хидроцентрали, и се отвара нов рудник за РЕК Битола, па што повеќе да се направи за енергетиката
- автопатиштана ни се ко во третиот свет, неточно, започна изградба на делницата Удово-Смоквица, пред потпишување е договор за почеток на изградба на автопат Миладиновци-Кочани, во тек е подготовка на тендер за изградба на делницата Гостивар-Кафасан по пат на концесија со странски инвеститор
Со другие тези се повторуваш и на нив ти одговрив погоре. Ете веројатно вака се брани Македонштината, но и со проект Скопје 2014. Се надевам дека си задоволен што ти одговорив аргументирано.


Дај ми бројки у изградени километри автоптишта, дај ми бројки дека Матка2 ќе го намали драстично увозот на струја, Скопје-Куманово патот се распаѓа, те-гв исто, 90 посто од автопатиштата се изградени пред 2004, носењето на странски компании не носи толкав бенефит како што се прикажува (пример од 40 милиони инвестиција во Македонија директно влагаат не поише од 10 милиони, а за платите да не зборам; плус и работам во една од поголемите инвестиции во Скопје и тврдам дека платите се мизерија, а вработени се мењаат ко на филмска лента), субвенции во земјоделие се даваат од политички причини (но ајде да речеме дека тоа до негде е ок затоа што земјоделците се ранлива категорија, а и ЕУ има слична политика), а тоа дека идат у Грчка не дека не е точно, ама идат 20-30 000 , реално у Мкд имаш 400-500 000 луѓе што горе доле имаат добри финансии, и затоа нон-стоп се слуша тезата народ се жали а кафичи пуни (а што е со 3/4 народ кои најголем трошок што можат да си го дозволат е одмор у Дојран?). Па у Скопје доволно е да има 50 000 средно богати па кафичи и ресторани да се пуни, затоа ваквите банана тези немаат никаква подлога. Следен пут коа ќе иам поише време ќе ти реплицирам потемелно, а можеш да наминеш на некоја идна средба па у очи да ни кажеш колку сме слепи и не гледаме дека овде на големо се гради.
23ka.wordpress.com
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-May-2013 at 20:56
искрено тотобобо... не си ни достоен за да имам дискусија со тебе...

Можам да имам дискусија со гитар, андреј, кловер, н23, пбанкс, бојан и со сите други разумни и интелегентни луѓе...

Да, сите имаме различни познавања, јас понекогаш и грешам... дури и многу пати ќе влеземе во дуел, со спротиставени ставови... но знаеме како да имаме квалитетна дебата...

Ова што го имам со тебе сега е... е непродуктивен муабет... и се срамам поради тоа...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-May-2013 at 20:57
Originally posted by FoSsiL

Искрено... од СДСМ ми се гади...

Ама ми се гади и од такви како тебе... кои секој на кој не му е испран мозокот го ставаат во еден или друг табор и се однесуваат како кретени дискредитирајќи го секое разумно и современо мислење...

Да, можеби ја подржував оваа влада на почетокот... кога ветуваше се и сешто... Но денес кога остана на едно Скопје 2014 и неколку локални патишта... Ќе ми извиниш, ама јас не сум задоволен од тоа...

Сум бил во Албанија, возејќи се по нивниот автопат Елбасан - Тирана... нашиот Велес - Скопје и Куманово - Скопје... можат вода да му носат...

Не ми објаснувајте како ДПМНЕ ја преродило оваа држава...

ДПМНЕ само успеа да им ги испере мозоците, и тоа ефикасно и квалитетно, на безрбетници како вас.... и секоја заслуга за сработеното, треба да им се забележи дека се професионалци...

Пак имаш политички говор, не те бираме за ништо, нема потреба да пенавиш, ако ти се гади, поврати. Незнам кого си подржувал и кога, ама од иљадници твои постови нема ниту еден, и повторно, ниту еден позитивен пост за некој проект на оваа Влада. Ти неможеш да ја сокриеш својата омраза кон сите кои подржуваат или почитуваат тековни проекти.
Interceptor design
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-May-2013 at 21:00
Originally posted by FoSsiL

искрено тотобобо... не си ни достоен за да имам дискусија со тебе...

Можам да имам дискусија со гитар, андреј, кловер, н23, пбанкс, бојан и со сите други разумни и интелегентни луѓе...

Да, сите имаме различни познавања, јас понекогаш и грешам... дури и многу пати ќе влеземе во дуел, со спротиставени ставови... но знаеме како да имаме квалитетна дебата...

Ова што го имам со тебе сега е... е непродуктивен муабет... и се срамам поради тоа...

Па зошто ми реплицираш, јас не ти реплицирав тебе, и никогаш нема да реплицирам на твоите глупости, освен како контрареплика.
Interceptor design
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-May-2013 at 21:03
а што... мора да има

Па форум е за да се критикува, не да се фали...

Што да не очекуваш Нобелова награда да им дадам на Владава... треба да сум благодарен...

Тоа може само проста раја да си мисли...

Тие се тука за нас... а не ние за нив... Тие се тука за да управуваат и да бидат критикувани... а не да крадат и манипулираат, да бидат величани, да бидат фалени или идолизирани... сигурно не очекуваш 5ки да им пишам на рацете...

Сте ги испомешале вредностите...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-May-2013 at 21:03
Originally posted by totobobo


Па зошто ми реплицираш, јас не ти реплицирав тебе, и никогаш нема да реплицирам на твоите глупости, освен како контрареплика.


Онака, од занимација... имам вишок слободно време деновиве...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-May-2013 at 21:08
Originally posted by N23


Originally posted by totobobo

Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by N23


Originally posted by totobobo

Дури и Микеланџело или Донатело да воскреснат, и творат во Скопје ке им најдеме маана, некој типчиња го потврдуваат садомазохизмот на Македонецот секојдневно на овој форум. Ако е голем споменикот зошто бил голем, ако е мал не требало да биде тука, ако е Гоце зошто бил на коњ, ако е Филип што барал тука, никогаш не бил во Скопје, мислиш школски другар му бил па знаел каде оди секојдневно. Материјалите биле различни од оние од пред 300 години!!! изразот на уметниците бил различен??? нашите склуптури немале детали? Некои предлагаат за Карпошево востание да останел со истиот културен идентитет, како порано, во превод нови амами и сараи да изградевме. Сите имаме право на мислење, но да се плука се што ке се направи, редовно, постојано и перманентно, и да се черечат сите кои имаат спротивно мислење е дебилно. Еден типос предлага да ги нема ,,другите,, на форумот, го загадувале, ова е фашистичка изјава на болем противник на секој проект на оваа власт. Сакале ние или не ова е проект на Македонизмот, проект на воздигнување и на возобновување на Македонштината. Еден вика било антика, па Античките Македонци не ли се Македонци. Можат булдозите да се пенават колку сакаат, да навредуваат, да трескаат глави по зидови, но јас го респектирам, подржувам и ќе го величам овој проект со сите негови маани кои ги има.
Претпоставувам дека нема да ми одговориш, но мое е да прашам. Како можеш да поддржиш проект во време кога инфраструктурно сме уназадени, увозно-зависни сме во секој поглед, домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, автопатиштана ни се ко во третиот свет, има илјадници сиромашни кои добиваат минимална помош само ако некој ги даде на тв, социјална помош од 1200 денари е увреда а не помош, немаме развиено асален јавен превоз, у 21ви век пола села немаат никаква патна поврзаност со цивилизацијата, најголемиот туристички центар не е поврзан ниту со асален автопат ниту пак со железница, со Бугарија и Албанија сме инфраструктурно отсечени и уште низа други проблеми за кои овде е милион пати зборено (немој само да ми реплицираш дека овие проекти коштаат многу повеќе од СК2014, па и да коштаат, се далеку покорисни). И како второ, каде гледаш извор на Македонштина кога се реализира проект со стилови кои се карактеристични за западната цивилизација, а не нешто наше уникатно, па да биде некаков израз на македонштина.


No comment.


Зошто да не ти одговорам, изнакажа еден куп на лаги, некој што те чита ке мисли дека живееме во Бурунди, дека луѓе масовно гладуваат и како сенки се движат низ градовите. А за празниците само во Грција заминаа десетици илјади луѓе, мислиш во паралелни светови живееме, но ке те демантирам со факти за секоја антитеза:
- инфраструктурно сме уназадени, неточно, стотина локални, и десетици регионални патишта се асфалтираа, се направи делницата Струмица Радовиш, во Скопје, Првомајска, Илинденска...започнува изградба на пругата кон Бугарија...
- увозно-зависни сме во секој поглед, да но никогаш немало повеќе напори за доведување на странски компании и со тоа ке се намали трговскиот дефицит, и никогаш повеќе не се промовирал Туризмот, со што директно ке имаме поголем девизен прилив, никогаш повеке не се давале субвенции во земјоделие кое најголем дел е изввозно ориентирано, значи и оваа теза отпаѓа
- домашна произведена електрична енергија немаме ни за пола година, неточно, само што заврши изградбата на Матка2, започнува секој момент градба на Бошков Мост и Луково поле, тоа се три големи хидроцентрали, и се отвара нов рудник за РЕК Битола, па што повеќе да се направи за енергетиката
- автопатиштана ни се ко во третиот свет, неточно, започна изградба на делницата Удово-Смоквица, пред потпишување е договор за почеток на изградба на автопат Миладиновци-Кочани, во тек е подготовка на тендер за изградба на делницата Гостивар-Кафасан по пат на концесија со странски инвеститор
Со другие тези се повторуваш и на нив ти одговрив погоре. Ете веројатно вака се брани Македонштината, но и со проект Скопје 2014. Се надевам дека си задоволен што ти одговорив аргументирано.
Дај ми бројки у изградени километри автоптишта, дај ми бројки дека Матка2 ќе го намали драстично увозот на струја, Скопје-Куманово патот се распаѓа, те-гв исто, 90 посто од автопатиштата се изградени пред 2004, носењето на странски компании не носи толкав бенефит како што се прикажува (пример од 40 милиони инвестиција во Македонија директно влагаат не поише од 10 милиони, а за платите да не зборам; плус и работам во една од поголемите инвестиции во Скопје и тврдам дека платите се мизерија, а вработени се мењаат ко на филмска лента), субвенции во земјоделие се даваат од политички причини (но ајде да речеме дека тоа до негде е ок затоа што земјоделците се ранлива категорија, а и ЕУ има слична политика), а тоа дека идат у Грчка не дека не е точно, ама идат 20-30 000 , реално у Мкд имаш 400-500 000 луѓе што горе доле имаат добри финансии, и затоа нон-стоп се слуша тезата народ се жали а кафичи пуни (а што е со 3/4 народ кои најголем трошок што можат да си го дозволат е одмор у Дојран?). Па у Скопје доволно е да има 50 000 средно богати па кафичи и ресторани да се пуни, затоа ваквите банана тези немаат никаква подлога. Следен пут коа ќе иам поише време ќе ти реплицирам потемелно, а можеш да наминеш на некоја идна средба па у очи да ни кажеш колку сме слепи и не гледаме дека овде на големо се гради.

Јас не реков дека во државата тече мед и млеко, само аргументирано одговорив дека оваа влада инвестира во повеке сфери на општественото живеење и има силна економска ориентација. Нема никакви банани во фактите, сите земји се борат за привлекување на странски гринфилд инвестиции, а тезите дека луѓето кој работат во тие фабрики се робови е несериозна.
Interceptor design
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-May-2013 at 21:12
Originally posted by FoSsiL

Originally posted by totobobo


Па зошто ми реплицираш, јас не ти реплицирав тебе, и никогаш нема да реплицирам на твоите глупости, освен како контрареплика.


Онака, од занимација... имам вишок слободно време деновиве...

Убаво, но ова што го имам со тебе сега е... е непродуктивен муабет... и се срамам поради тоа...
Interceptor design
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-May-2013 at 21:15
ич не си оригинален...

Но добро, како и да е... ти пожелувам што пократок престој на форумов...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-May-2013 at 21:20
Originally posted by FoSsiL

ич не си оригинален...

Но добро, како и да е... ти пожелувам што пократок престој на форумов...

Напротив, ке ме има доволно долго, за да иамаш долготрајно, континуирано гадење. Туку провери да не имаш Helicobacter pylori во желудникот...
Interceptor design
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-May-2013 at 21:26
Gledam "totobobo" pak e glavna zvezda. Demek ne tecelo med i mleko ama sepak se odrzuvalo nekoe nivo, koe moze da se narece dobro. Ponekogas mislam deka covekot osven na skopskiot plostad ne se dvizi na drugo mesto. Proseti se malku do Veles, Stip, Prilep... vo vnatresnosta na Makedonija, po selata, kade lugeto uste vrsat nuzda so septicki jami. Otvori eden selski frizider da vidis sto jadat selanite. Bez svajcarski franci, germanski evra i amerikanski dolari nikoj ne moze da izgradi nova kuka. Izvozi se po delnicata Veles-Katlanovo, Kumanovo-Skopje, Veles-Stip...
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-May-2013 at 21:36
Originally posted by Denko

Gledam "totobobo" pak e glavna zvezda. Demek ne tecelo med i mleko ama sepak se odrzuvalo nekoe nivo, koe moze da se narece dobro. Ponekogas mislam deka covekot osven na skopskiot plostad ne se dvizi na drugo mesto. Proseti se malku do Veles, Stip, Prilep... vo vnatresnosta na Makedonija, po selata, kade lugeto uste vrsat nuzda so septicki jami. Otvori eden selski frizider da vidis sto jadat selanite. Bez svajcarski franci, germanski evra i amerikanski dolari nikoj ne moze da izgradi nova kuka. Izvozi se po delnicata Veles-Katlanovo, Kumanovo-Skopje, Veles-Stip...

Ѕвезди се раѓаат, Моцарт е Моцарт, а Салиери е Денко. Се шалам Денко, но многу траорен настап имаш. Овде е темата Скопје 2014, ако со твојот пост сакаш да кажеш дека владата ненеменски ги трошела парите на Скопје 2014 и дека требало да инвестира во полски клозети за да луѓето не вршат нужда во септички јами е едно. Но ако ми реплицираш на моите аргументи за инвестициите во инфрастуктура, енергетика, туризам, привлекување на странски инвестиции, тогаш требаше репликата да биде тематска и со аргументи. Вака со флоскули за празни фрижидери по селата и за септички јами, не се реплицира аргументирано. Подобро е да останеме на основната тема...
Interceptor design
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.