build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реновирање на стари блокови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реновирање на стари блокови
    Posted: 10-Nov-2007 at 14:29
Реконструкција на комиблок ова е зградата точно карши Градежен факултет залепена до трговскиот Буњаковец. Спрема мене одвратно Puke


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Nov-2007 at 22:42


Требало многу подобро, ама со оглед на тоа какви ни се и новите згради, ова не е ништо. Само таму во близина што све нема никнато... Пред некој ден поминав и онаму кај Васил Ѓоргов и Водњанска и што да кажам... Се наежив. Буквално ми се згади. Таму има и 2-3 солидни зградички, така да она што го залепиле до нив изгледа уште поужасно. Треба да се стави ред у тоа како ги прават лепенките, колку им се вклопуваат и просторно и визуелно. За боите да не зборам Nuts Тирана наскоро ќе може вода да ни носи Ohno

Edited by Cloverstack - 10-Nov-2007 at 22:43
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Nov-2007 at 03:14
Originally posted by Cloverstack


 За боите да не зборам Nuts Тирана наскоро ќе може вода да ни носи Ohno

hahahaLOL ama da boite ne se ubavi.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Dec-2008 at 14:23

nitu 1 % ne sum siguren sakav samo da prasam ja renovirat, mu ja smenat farbata ili nesto drugo?'

Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Mar-2009 at 07:01
Неколку слики од станбените објекти во населбата Карпош 1 на улица Гиго Михајловски бр.4 и бр.10. Проектот е на Ателје ,,АЈВАР,, а изведбата е на Компанија Х.Р.Р.М.

Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Mar-2009 at 08:38
zgradava izgleda odlicno bravo.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Mar-2009 at 10:07
„Ајварци“ се добри момци Thumbs%20Up
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Mar-2009 at 10:29
шарена зградичка
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Mar-2009 at 11:05
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Mar-2009 at 00:24
Дамјан, а дали располагаш со фотки од зградата пред реновирањето? Би било добро да направиме една споредба.

Инаку претпоставувам дека се работи за онаа зграда до центар за странски јазици и до градинката. Колку што можам да видам на google earth, на пеесетина метри има уште една зграда која од горе изгледа дека била реновирана по ист или сличен терк. Дали и тоа е дело на Ајвар/Х.Р.Р.М.? И дали во реонот има и други проекти во подготовка, со оглед дека таму има изобилство на такви стари згради?


Edited by Cloverstack - 09-Mar-2009 at 00:31
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Mar-2009 at 03:23
Имам слики и од старите објекти. Ќе ги пронајдам деновиве и ќе ги приложам. Инаку тоа се двата објекти од Ателје Ајвар/Х.Р.Р.М. Сликите се од објектот на улица Гиго Михајловски бр.10, тој е сега скоро завршен. Додека објектот бр.4 е пред 1-2 години... Ќе приложам слики и од тој објект.
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Mar-2009 at 17:50
Еве слики од старите објекти како изгледаа и плус слики до првиот обејкт Гиго Михајловски бр.4.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Mar-2009 at 02:20
Туууу ова се дуплирало во висина!

Како се врзува надворешната школка со старата зграда? Зарем не се нарушува статиката на објектот?

Инаку разликата во изгледот и квалитетот на живеење е сигурно квантен скок. Оние стари објекти се Puke


Edited by Cloverstack - 11-Mar-2009 at 02:22
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Mar-2009 at 02:40
Па уствари не се нарушува статика кога има две посебни статики објектот. Мене ми се малку одбивни овие згради функционално, незнам како да ви објаснам,  не би купил стан во ваква зграда. На изглеад се добива многу, ама внатрешно се трулеж. Суп имал прилика да влезам во една вака слично реновирана. Внатре пак се истите стари проблеми со стари инсталации, со стари тесни влезови, има/нема лифт дограден, меѓукатовите се узурпирани за спој со новиот дел кој практично ништои ново не донел освен прстор за уште едно буре зелка (пошто подруми многу многу немаат).
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Mar-2009 at 12:10
И јас имам некои недоумициво врска со статиката на доградбиве. Дали може да се случи, при земјотрес да се сруши само старото јадро на зградата? Бидејќи тоа се два сосема различни конструктивни системи, од различен временски период, и не знам како меѓусебно (и дали воопшто) се врзани. Друга работа е фундирањето, односно како се пренесуваат товарите од новиот објект и дале воопшто се пренесуваат на стариот. Ако некој може да не просветли би било супер.

А иначе за функционалноста на зградиве... Доградениот дел е веројатно соодветно решен (не знам) но становите од старата зграда имаат загубено доста, иако се всушност проширени. Стандардот за прозорски отвори вели дека светлата површина на отворот треба да биде минимум1/8 од површината на станот, а како што гледам, становите се проширени но прозорските отвори се исти, ако не и помали. Знам дека звучам ко дедовците што се бунат дека им го зимаат светлото и воздухот ама стварно мислам дека во конкретниов случај тоа е вистина. Сличен ми беше муабетот и со кулите кај трговски... Не може да се шлепаш на стандардите што важеле за стариот објект и директно да ги примениш на новото решение. На тој начин, не  само што не се решава ништо, туку се отвараат нови проблеми. Еве конкретно за скалите, што ги спомна ЛСЛ... Тие се проектирани за (евентуална) евакуација на двоспратна зграда со Х-број жители, а сега треба истото тоа скалишно јадро да опслужува 7 ката (значи здрадава не е дуплирана туку зголемена за трипати!). Скалите не се тесни за оргиналната зграда, тие се сосема соодветни, но за сегашната состојба тие во најмала рака се несоодветни (да не речам опасни)

Естетски се добро спакувани(колку што може да дозволи транзициониот вкус ) но и јас би ги рипнал зградиве доколку би купувал стан.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Mar-2009 at 12:16
Originally posted by Cloverstack

Туууу ова се дуплирало во висина!

Како се врзува надворешната школка со старата зграда? Зарем не се нарушува статиката на објектот?

Инаку разликата во изгледот и квалитетот на живеење е сигурно квантен скок. Оние стари објекти се Puke


Старите објекти воопшто не делуваат лошо спрема мене, само што е потребно претемелна реконструкција за да се доведат во ред поради неодржување. Од фасада, па до инсталации....

Естетски мислам дека оригиналните зградички доколку убаво биле реновирани би биле поубави од новите. Сепак комерцијалниот момент со право си надвладеал...
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Mar-2009 at 14:15
Originally posted by pbanks

... Естетски мислам дека оригиналните зградички доколку убаво биле реновирани би биле поубави од новите. Сепак комерцијалниот момент со право си надвладеал...

Да бидеме реални тиа згради додека сами не паднат никој од станарите нема ни да помисли да се реновира фасадата, така да едина шанса да нешто заличи е овакво или слично решение.

И нешто „аналогно“, Сан Франциско има закон сејоја 3 година (можда беше втора) мора сопственикот да ја обнови - бојадиса фасадата, но, за тоа градските власти ву враќаат од годишниот порез, плус добива бонуси.

Добро но тоа е San Francisco или SF - film.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Mar-2009 at 16:00

Originally posted by ArchiTechTone

Друга работа е фундирањето, односно како се пренесуваат товарите од новиот објект и дале воопшто се пренесуваат на стариот. Ако некој може да не просветли би било супер.

...

Не може да се шлепаш на стандардите што важеле за стариот објект и директно да ги примениш на новото решение. 

...

Естетски се добро спакувани(колку што може да дозволи транзициониот вкус ) но и јас би ги рипнал зградиве доколку би купувал стан.

колку што мене ми е познато ова е систем зграда во зграда, и меѓусебно освен евентуално во темелите да имаа некакво оптоварување на друго место нема  слаби точки. значи главен момент е околу добро пресметана механика на тло, но  бидејќи истата би требало да се пресметува врз основа на повеќе фактори неѓу кои сеизмички точки во ск, за што мислам дека треба да се консултира изис...

а за стандардите главен момент се широко затворените очи на бирократијата!    

инаку заради естетика во СК веќе никој не купува стан, обично гледаат поефтино да поминат и местоположбата да им е блиску до центар, јасно зградата да е тазе искречена и да имаат лифт до врата. 

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Mar-2009 at 16:56

инаку гледано обратно, новиот сегмент статички е многу ранлив,  гледано и од геомеханички  и од конструкциски аспект.  постои и реална опасност во случај на колабирање на внатрешната зграда, која доколку истата не е дополнително зацврсната и стабилизирана може потенцијално утре да ги прекрши носачите на кибритната надградба... 

можеби и нема волку опасно да звучи  заклучоков доколку  законот односно институциите функционираат беспрекорно, но за тоа ќе почекаме уште некое време!    

Originally posted by beTon

- Стана практика да се градат таканаречени безгредови системи. Тоа се опасни објекти, само со столбови врз кои има само плоча. Без греди, без скелетна конструкција и со рамни тавани. Ваквиот начин на градење е евтин и го применуваат и инвеститорите во Турција - вели Гаревски.


Гаревски предупредува дека ваквото градење во изминатата деценија станало мода меѓу скопските инвеститори, која може да биде фатална за главниот град и за луѓето што живеат во вакви објекти во случај на силен земјотрес.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Mar-2009 at 16:59
Во контекст на дискусијава околу концептот "зграда во зграда" ќе потсетам и дека во Тифани има енкапсулирано една стара куќа!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.