build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Nastel business center (Печатница „Гоце Делчев“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 05-Mar-2010 at 17:52
ДОДЕКА ДА ПОЧНЕ ИЗГРАДБАТА
Старата печатница со лимени огради Приземјето на поранешната печатница „Гоце Делчев“ и обраснатото зеленило до неа од пред извесно време се заградени со нови лимени огради. Веќе подолг период ги нема ниту долгите платна со кои се прикриваше објектот од страната на улицата Максим Горки, па зградата зјае отворена и разрушена. Од фирмата „Настел“, која го откупи земјиштето за да гради хотел, велат дека по барање на Општина Центар тие ја поставиле оградата. - Имаше реакции од Општината и ни беше сугерирано дека местото не е добро обезбедено, па поради влегување на скитници во зградата и поради хигиената го оградивме - велат од „Настел“. Оттаму неофицијално најавуваат дека при крај е постапката за трансформација на земјиштето со кое треба да добијат имотен лист и дека наскоро на терен ќе почнат градежните работи. Откако го откупи земјиштето, фирмата најавува дека на местото на печатницата ќе гради хотел со деловен центар и со гаражи, но досега ништо од најавеното не се реализираше.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1960&ArticleID=135566
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-Sep-2010 at 13:30
konecno nesto od investitorot )

НАЈАВА ОД ФИРМАТА „НАСТЕЛ“
Старата печатница наскоро ќе се урива

Планот за изградба на нов објект на местото на поранешната печатница „Гоце Делчев“, која веќе неколку години е грда урнатина среде центарот на Скопје, е во финална фаза, најавуваат од фирмата „Настел“. Инвеститорот, конечно, добил имотен лист за земјиштето, па сега чека уште дозволи за уривање и за градба од Општина Центар. - Во постапка е добивањето одобрение за градба и одобрение за уривање. Барањето е поднесено во Општината пред три недели. Во изминатиов период требаше да направиме посебен елаборат за тоа како ќе се урива објектот бидејќи се наоѓа во центарот на градот. Зградата на печатницата ќе се урива до темел, а колку време ќе траат работите не можам да кажам - вели Марјан Наков, управител на „Настел“. Откако просторот ќе се расчисти, ќе почне изградбата на новиот објект, кој, според Наков, треба да биде деловно - административен центар со апартманско сместување. Во Општина Центар потврдија дека процедурата за издавање дозволи на инвеститорот е во тек.

Р.П.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2132&ArticleID=149243
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Nov-2010 at 21:42
ДЕЛОВНА ЗГРАДА НА МЕСТОТО НА ПЕЧАТНИЦАТА "ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ"

Азманов ќе гради седумкатницаРазурнатиот објект на поранешната печатница "Гоце Делчев", сместена во строгиот центар на Скопје, наскоро ќе стане деловна зграда. Општината Центар, на чија територија се наоѓа зградата, ја потврди информацијата, а како инвеститор ја посочи фирмата "Настел" на Зоран Азманов. Просторот е ограден и се одвиваат подготвителни активности за срамнување на старата зграда со земја.

- Намената на новиот објект, предвиден да се наоѓа на ова место, според урбанистичкиот план е деловна зграда. Издадено е одобрение за подготвителни активности, за расчистување на теренот, а во тек е постапка за издавање одобрение за градба, по што инвеститорот "Настел" се очекува да почне со градежни активности - изјави портпаролот на Центар, Јовица Ацкоски.

Тој не можеше да каже колкава ќе биде катноста, но според досегашните информации, се работи за седумкатница.


http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=838EEF8D2767F14C93792B3DD83D678C
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Nov-2010 at 21:48
Баш ќе ја постирав веста сега.

Ме интересира вашето мислење. Седум ката не се за таму. Би претпочитал нешто како Палата Читкушеви што „се гради“ отспротива, за да се вклопи во амбиентот (каков-таков). Ако не, да се руши се, и да се добие мини бизнис област, заедно со Сан Марко, Телеком, Еуростандард и останатите.

Многу се седум во тоа опкружување.

Edited by гитардемон - 25-Nov-2010 at 21:52
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Nov-2010 at 22:12
I jas se slozuvam da bi bila kolku Palata Citkusevi. Sto e mnogu mnogu e. A za rusenje ne bi rekol zatoa sto tamu ima navistina ubava stara ahitektura.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 25-Nov-2010 at 23:24
Нели тука требаше да никне хотел ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Nov-2010 at 03:18
Требаше тука да биде хотел Ritz. Е сега којзнае што е со овој последен настан.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Nov-2010 at 03:30
Башка што со ова мутново типче Азманов, не се поврзуваат баш некои чисти работи...Али како и да е, да не оптеретувам со глупости
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Dec-2010 at 01:12
ВО СТРОГИОТ ЦЕНТАР ЌЕ НИКНЕ УШТЕ ЕДЕН ОБЈЕКТ


Почна уривањето на печатницата "Гоце Делчев''


Некогашната печатница "Гоце Делчев" лоцирана во строгиот центар на градов набрзо ќе прерасне во деловна зграда. Вчера со булдужер започна нејзиното рушење. Оваа зграда, што до вчера беше вистинско ругло на центарот на градот, преполна со ѓубре, дувло на кучиња-скитници сега ќе има друга димензија. На оваа локација пред неколку години се планираше да се гради елитен хотел, но поради тоа што во Деталниот урбанистички план се предвидува да се гради само деловен објект, постапката е запрена.

Одговорните од Општина Центар велат дека намената на новиот објект, предвиден да се наоѓа на ова место, според урбанистичкиот план е деловна зграда.
- Издадено е одобрение за подготвителни активности, за расчистување на теренот, а во тек е постапка за издавање одобрение за градба, по што инвеститорот Настел" се очекува да почне со градежни активности, изјави портпаролот на Општина Центар, Јовица Ацковски.http://vecer.com.mk/?ItemID=575D01F20D199C46B2B5B8F35159A737
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Dec-2010 at 13:10
Konecno pocna so rabota!I ako nisto ne se gradi, vazno taa ruina si zamina!
Drugata tocka e kako kje izgleda noviot objekt?Mislam deka e rano, kje cekam, pa se nadevam deka kje si najdeme renderi, bas neka odi nekoj da slika!


Edited by my Macedonia - 15-Dec-2010 at 13:10
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 16-Dec-2010 at 15:48
Печатницата „Гоце Делчев“ замина во историјата


     
Печатницата „Гоце Делчев“, ругло што со години наназад го нагрдуваше центарот на градот и служеше како депонија, но и дом за бездомниците и кучињата-скитници, конечно се урива


     
     
На нејзино место инвеститорот „Настел“ ќе гради деловна зграда.

За печатницата со години се водеше судски спор, околу сопственоста на печатницата, поради што првичната идеја за реализација на хотелот не можеше да се реализира. Од општината Центар велат дека со промените на деталниот урбанистички план за Малиот ринг, сега на оваа локација наместо хотел е предвидено да се изгради деловен центар.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Dec-2010 at 11:00
Уривањето на печатницата напукна згради

Рачното уривање на печатницата „Гоце Делчев“ предизвикало микропукнатини во зградите на „Максим Горки“ и на „8. Ударна бригада“, па граѓаните вчера избезумено барале помош од Општина Центар

Уривањето на старата печатница „Гоце Делчев“ за потребите за изградба на деловен објект вчера ги крена на нозе сите што живеат на улицата Максим Горки и на 8. Ударна бригада во строгиот центар на Скопје. Густа прашина и тресење на почвата го одбележаа вчерашниот ден, но и неколкуте претходни дена. На тоа место е предвидено да се гради деловна зграда, седумкатница.

Станарите што живеат во соседните згради, изградени пред околу еден век, тврдат дека уривањето предизвикало безброј микропукнатини, како надворешни, така и внатрешни, и најавуваат дека ќе бараат обесштетување.

- Се урива брзо и евтино, тоа е нашиот впечаток. Се тресе цела улица, а зградите вибрираат. Овие згради, во двете улици, се изградени во 1931 година, а за време на земјотресот беа делумно оштетени, а потоа санирани. Ако има земјотрес, не сме сигурни дека после сегашните оштетувањата од печатницата повторно би „преживеале“ - вели жителка на Максим Горки.

Велат дека вчерашниот ден избезумено се јавувале по сите надлежни институции, со цел, како што велат, да си ги спасат живеалиштата. Алармирале во сите компетентни инспекции, во Конзерваторскиот центар, во Општина Центар, како и кај Зоран Азманов, управител на фирмата-инвеститор „Настел“. Но не добиле прецизни одговори дали изведувачот на терен работи онака како што му е наложено во одобрението.

- Овие згради не се градени со модерни материјали и нема железо во нив, а сега се напукнати. Дали некому му е гајле за нас во оваа држава -реагираат станарите.

Од Општина Центар тврдат дека изведувачот работи согласно законските прописи, откако Милан Пижула, нивен инспектор, излегол на терен. И од фирмата „Настел“ тврдат дека најмениот изведувач, задолжен за расчистување на теренот од стариот објект, работи согласно одобрението за уривање. И дека е специјализиран за такво нешто.

- Се урива рачно и според начин зацртан во одобрението. Исто така и шутот и ѓубрето го изнесуваме согласно режимот во одобрението - изјавија од „Настел“.

Печатницата „Гоце Делчев“ беше руина во последните 7-8 години. Таа, за време на мандатот на владата на Љубчо Георгиевски, беше купена од партијата ВМРО-ДПМНЕ. По одредено време се случија неколку штрајкови, незадоволни работници бараа плати од партијата, да им се плати осигурување, материјали за работа, исплата на долгови од вмровски фирми, за кои печателе. Обвинуваа дека партијата, како нивен газда, намерно ја турка фирмата во бездна, со цел да се обезвредни. Објектот за кратко беше искршен од новиот газда, партијата на власт, со цел на место на печатницата да биде изграден хотел. Но, тоа не се случи и стихијно стана депонија, небезбедна околина и место за собирање на зависниците.

Откако Уставниот суд ја поништи одредбата која на партиите им овозможуваше поседување имот, акции и да остваруваат приход, печатницата ~ беше вратена на старата фирма во стечај. Следуваа неколку обиди за продажба, но многу од нив пропаднаа, с` додека не ја купи „Настел“.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=9D5BEE22253072469126DE65D95B14A0
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Dec-2010 at 22:24
СЕДУМКАТНИЦА МЕСТО "ШЕРАТОН" ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ

Срамнета печатницата "Гоце Делчев"

Од фирмата "Настел", која ја купи земјата под руинираната печатница, ве­лат дека зградата се руши на нивно барање оти се подготвувале нас­ко­ро на нејзино место да градат деловниот објект

Вче­ра се урна поранешната печатница "Гоце Делчев" во Центарот на Скоп­је. На местото на зградата, која со години беше претворена во нужник, во март следната година ќе се гради деловна зграда на седум ката.
Од фирмата "Настел", која ја купи земјата под руинираната печатница, ве­лат дека зградата се руши на нивно барање оти се подготвувале наскоро да инвестираат. Оттаму негираат дека ќе се гради хотел од светскиот бернд "Шератон", најавувајќи го единствено деловниот објект.
"Со одобрение на Општина Центар, ние почнавме да ја уриваме на­пуш­те­на­та некогашна печатница за да може во март да почнеме, конечно, да гра­ди­ме. Завршија сите стечајни постапки кои се водеа и, конечно, извадивме доз­во­ла за градба", вели Арсо Јаневски од "Настел".
Со години наназад прос­то­рот на стотина метри од Плоштадот е претворен во јавно веце. Ат­рак­тив­на­та локација, на која некогаш беше печатницата "Го­це Делчев", а од која досега стоеше само руина, скопјани долго време ја користеа за вршење нужда на отворено.
Пред да се претвори во јавно веце, таа се користеше и како склад за плас­ти­ка на луѓето што за­ра­бо­ту­ва­ат од собирање пластичен отпад, како ди­ва депонија, скривалиште за без­дом­ни­ци и што ли уште не.Од Општина Цен­тар потврдија дека печатницата се урива, објаснувајќи дека објектот не е под заштита, и оти е дозволена промена на изгледот.
http://vest.com.mk/?ItemID=1434CCD0302FB045B8B85D0DBB3630C9

Edited by Cloverstack - 21-Dec-2010 at 22:26
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 21-Dec-2010 at 22:28
okolnite objekti kolku katovi se ? 7 mnogu nekako mi se gledat za ovaj


Edited by G.I. Joe - 21-Dec-2010 at 22:29
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Dec-2010 at 07:16
sega mora nekoj mnooogu vnimatelno da "cenzurira" sto tuka moze ili ne moze da se gradi.
lokacijava e mnooogu atraktivna i vakva shansa se otvora mnogu retko, vo veke postoecko centralno staro jadro, so zapazena katnost i gore dolu stil na okolnite objekti.
Veke znaeme sto dobivame so dziberski proekt na neproveren finansier, se misli na tifani zgradata, kako i prosecnior proekt na agolnata zgrada kade sto sega e cinam Svedska ambasada. Ova jadro e mozebi edinstven i posleden spas da se napravi ubava gradska urbana sredina vo mal ring. Se nadevam nema da nasadat simplificirana kubna forma so 7 kata....
.....   .......
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 31-Dec-2010 at 01:12
Парцелава е масивна


Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-Dec-2010 at 01:53
Sega bi trebalo da se obvrza novata gradba da bide so slicen stil so gradbite na ulicata
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Dec-2010 at 08:22
@leonid23 море и со катноста исто до 5 ката е ОК, ама повеќе стварно! незнам што запнале сите со високо катни објекти, ко градов 2 милионски да е 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Dec-2010 at 09:49
Објектов ќе реши дали центарот ќе ни биде Top или Flop.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 31-Dec-2010 at 10:13
осеќам некој ФАИЛ ќе испадне
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.