build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект Настел (Печатница „Гоце Делчев“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 21-Jan-2017 at 11:09
Од фејсбук...

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Jan-2017 at 15:44
офтопик, што е приказната на онаа карабина од карши која така стои 10тина години може и повеќе?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 22-Jan-2017 at 10:47
Originally posted by fichot

офтопик, што е приказната на онаа карабина од карши која така стои 10тина години може и повеќе?
требаше да биде „реконструкција“ на Палата Читкушеви, стигнаа до крај на карабина, и толку... најверојатно или пропадна фирмата или проектот е во стагнација поради финансиски причини
имаме посебна нишка за тоа во форумов
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=140&PN=2

Edited by zabegan - 22-Jan-2017 at 10:47
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 18-Feb-2017 at 14:42
Еве една денешна фоткаBack to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 18-Feb-2017 at 19:46
Се распаѓаат зградиве околу, на крај само маската ќе остане. Култузин, што викаш за ова сивило? Или задната страна од зградите Жерновски треба да ги среди?
Коце, кур да бричиш!
-Кензо Танге (1913-2005)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 18-Feb-2017 at 20:21
Обичните смртници не ја гледаат задната страна Тоа само жителите и гостите во хотел Солун
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 18-Feb-2017 at 23:23
Originally posted by SkopjeZaVardar

Се распаѓаат зградиве околу, на крај само маската ќе остане. Култузин, што викаш за ова сивило? Или задната страна од зградите Жерновски треба да ги среди?Обично не одговарам на прозивки но еве ќе направам исклучок. Тоа што е среден предниот дел го сметам како разубувавање на градот и внесување свежина во сивилото. За задната страна го имам мислењето како и за сите други згради во Скопје. Треба да се направи некакво кофинасирање меѓу оптшините и станарите и да се средат што повеќе фасади во смисла на енергетска ефикасност и надворешно освежување.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 20-Feb-2017 at 12:02
Originally posted by kultuzin

Originally posted by SkopjeZaVardar

Се распаѓаат зградиве околу, на крај само маската ќе остане. Култузин, што викаш за ова сивило? Или задната страна од зградите Жерновски треба да ги среди?Обично не одговарам на прозивки но еве ќе направам исклучок. Тоа што е среден предниот дел го сметам како разубувавање на градот и внесување свежина во сивилото. За задната страна го имам мислењето како и за сите други згради во Скопје. Треба да се направи некакво кофинасирање меѓу оптшините и станарите и да се средат што повеќе фасади во смисла на енергетска ефикасност и надворешно освежување.
да, во право си... на пример многу е разубавен градов со кулата малку подоле од локацијава, што се гледа од сите страни, а сепак едната фасада е крш...
затоа што градов очигледно е разгледница, а не физичка тродимензионална средина... еве да ги игнорираме станарите и нивните побуни што мислат дека државата им е должна да им плаќа изолација, збориме за тоа дека фасадиве се видливи и тоа се игнорира
еве што мислиш на пример, Археолошкиот музеј, да имаше ваква фасада само од напред, а некој комиблок од задната страна? баш ќе беше симпатичен, а задната страна и онака никој не ја гледа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 20-Feb-2017 at 18:52
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Originally posted by SkopjeZaVardar

Се распаѓаат зградиве околу, на крај само маската ќе остане. Култузин, што викаш за ова сивило? Или задната страна од зградите Жерновски треба да ги среди?Обично не одговарам на прозивки но еве ќе направам исклучок. Тоа што е среден предниот дел го сметам како разубувавање на градот и внесување свежина во сивилото. За задната страна го имам мислењето како и за сите други згради во Скопје. Треба да се направи некакво кофинасирање меѓу оптшините и станарите и да се средат што повеќе фасади во смисла на енергетска ефикасност и надворешно освежување.
да, во право си... на пример многу е разубавен градов со кулата малку подоле од локацијава, што се гледа од сите страни, а сепак едната фасада е крш...
затоа што градов очигледно е разгледница, а не физичка тродимензионална средина... еве да ги игнорираме станарите и нивните побуни што мислат дека државата им е должна да им плаќа изолација, збориме за тоа дека фасадиве се видливи и тоа се игнорира
еве што мислиш на пример, Археолошкиот музеј, да имаше ваква фасада само од напред, а некој комиблок од задната страна? баш ќе беше симпатичен, а задната страна и онака никој не ја гледа


Поарен ќе беше така. Барем пола зграда ќе личеше на нешто.
Успут, фала за инфото погоре.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 08-Apr-2017 at 11:58
Денешна фотка.Излегле над земја

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 09-May-2017 at 20:57
Ima li tuka nekoj napredok? Do kade se stignati? Nemam zabelezano informativna tabla na gradilistevo. Ako e nekomu e vo spat neka naprai nekoja fotka da vidime do kade se.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 09-May-2017 at 21:30
Стигнати се до плочата на третиот кат, баш пред некој ден поминував оттука.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 20-May-2017 at 11:42
Еве една денешна

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 15-Jun-2017 at 18:47
Овде се оди во висина, веќе е повисока од зградата спротивно од неа.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 15-Jun-2017 at 18:50
Ima li render kako ke izgleda objektov? Mislam deka uste dva sprata treba da krenat.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 15-Jun-2017 at 18:53
Нема табла на градилиштето, барем не е на видно место.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1872
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 16-Jun-2017 at 11:30
toa ne se znae kolku sprata ke bide, a kamo li render. ne preteruj
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 19-Jun-2017 at 13:42
Зошто некои делови од зградава се повисоки некои пониски,оној делот што е лево е доста низок во споредба со другиот дел. Еве една денешна

Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 19-Jun-2017 at 17:30
понискиот мислам треба да биде станбен, повисокиот деловен простор
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3787
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 01-Oct-2017 at 21:41Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.