build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Нов објект на Народна банка
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 05-Feb-2020 at 14:54
edvaj cekam zaev da sece lenta ako doceka nali
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-Feb-2020 at 16:29
Originally posted by ehrlich

Што убаво, си тече Скопје 2014 и во 2020 година...

Не се согласувам баш со тебе.. Да, овие што останаа и веќе е платено нека доврши. Ако течеше ск2014 ќе си имавме шпански скали, паркот зад филхармонијата ќе беше со згради, ќе си имаше нови фасади како и ГТЦ со барокна фасада и без зеленило( колку и да сега пак ок е). Потоа ќе си имавме тркало и мајка тереза споменик.
Мене Шилегов пак ми е најдобриот од сите, полека но сигурно му дава нов концепт на Скопје.
Пример средените тротуари низ голем ринг (скоро како во Швајцарија со зеленило) работи на Пластичарска, нешто што не беше воопшто чепнато па немало дури и канализација.
Трагедија би било ако се врати некој од грујо пак на таа столица.
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote David Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Feb-2020 at 16:42
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by ehrlich

Што убаво, си тече Скопје 2014 и во 2020 година...

Не се согласувам баш со тебе.. Да, овие што останаа и веќе е платено нека доврши. Ако течеше ск2014 ќе си имавме шпански скали, паркот зад филхармонијата ќе беше со згради, ќе си имаше нови фасади како и ГТЦ со барокна фасада и без зеленило( колку и да сега пак ок е). Потоа ќе си имавме тркало и мајка тереза споменик.
Мене Шилегов пак ми е најдобриот од сите, полека но сигурно му дава нов концепт на Скопје.
Пример средените тротуари низ голем ринг (скоро како во Швајцарија со зеленило) работи на Пластичарска, нешто што не беше воопшто чепнато па немало дури и канализација.
Трагедија би било ако се врати некој од грујо пак на таа столица.

Шилегов ти е најдобар од сите ? Ако не тролаш,"браво".

Објектов беше веќе платен,затоа се довршува не дека сеуште тече СК2014,најголем пример за тоа се објектите на плоштад кои се стопирани.

Edited by David - 05-Feb-2020 at 16:43
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-Feb-2020 at 17:35
Originally posted by David

Originally posted by my Macedonia

Originally posted by ehrlich

Што убаво, си тече Скопје 2014 и во 2020 година...

Не се согласувам баш со тебе.. Да, овие што останаа и веќе е платено нека доврши. Ако течеше ск2014 ќе си имавме шпански скали, паркот зад филхармонијата ќе беше со згради, ќе си имаше нови фасади како и ГТЦ со барокна фасада и без зеленило( колку и да сега пак ок е). Потоа ќе си имавме тркало и мајка тереза споменик.
Мене Шилегов пак ми е најдобриот од сите, полека но сигурно му дава нов концепт на Скопје.
Пример средените тротуари низ голем ринг (скоро како во Швајцарија со зеленило) работи на Пластичарска, нешто што не беше воопшто чепнато па немало дури и канализација.
Трагедија би било ако се врати некој од грујо пак на таа столица.

Шилегов ти е најдобар од сите ? Ако не тролаш,"браво".

Објектов беше веќе платен,затоа се довршува не дека сеуште тече СК2014,најголем пример за тоа се објектите на плоштад кои се стопирани.


Според мене најдобар од Коце и Трифун. Што било порано не знам
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Feb-2020 at 22:30
Добро е што се довршува, исто како и мостот кај МНТ. Лошо е што не мрдаат објектите на плоштад и ФИНКИ. Решение за фасадите на ЕЛЕМ и Пелагонија нема. Некаква ревитализација на ГТЦ нема (освен обидот за зелен кров). Градската куќа ја продадоа бидејќи не била во строг центар, нова зграда нема. Решение за споменикот на Мајка Тереза нема. Транспорт и врски заглавена. АДССДП ќе го трампале со Владата. Јак концепт и визија, нема што.

Edited by <Fresno> - 05-Feb-2020 at 22:31
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Feb-2020 at 04:10


Токму така, добро е што се довршува ова и мостот кај МНТ, но недозволиво е 5-6 години објектите на плоштад да не мрднат од точка, без разлика што беа правени од претходната власт неможе бе само така да ги оставиш да стојат со години само затоа што друга власт ги правела и сега за инат нема да ги довршиш - со тоа губиме сите нема што... ај да се некаде на страна во градов објективе па да речеш ама овие се во најстрог центар бе ејјјј...тоа е лицето на градот, најрепрезентативното место, едноставно мораш да го средиш ако сакаш да го претставиш градот во најдобро светло ама не, МК е ова каде што две партии се оцрнуваат меѓусебно до коска и живеат само за тоа, и нормално нема мрдање - ќе "уживаме" во објектите уште доста време

Edited by mr bombastic - 06-Feb-2020 at 04:11
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 06-Feb-2020 at 10:23
Објектите во Центар (на Плоштад) се приватна сопственост, не може Градот да ги довршува само за центарот да изгледа подобро. Гледате дека немаат пари ни за да ги довршат започнатите проекти (бул. Х. Т. Карпош, на пример), а не, пак, да се луксузираат со Скопје 2014.

Не го кажувам ова за да ги бранам, јасно е дека градоначалникот на Скопје и луѓето околу него потрфлија на речиси сите нивоа.
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 06-Feb-2020 at 11:27
Originally posted by Џоле

Објектите во Центар (на Плоштад) се приватна сопственост, не може Градот да ги довршува само за центарот да изгледа подобро. Гледате дека немаат пари ни за да ги довршат започнатите проекти (бул. Х. Т. Карпош, на пример), а не, пак, да се луксузираат со Скопје 2014.

Не го кажувам ова за да ги бранам, јасно е дека градоначалникот на Скопје и луѓето околу него потрфлија на речиси сите нивоа.


Не се согласувам со ова гледиште Џоле. Сигурно има правни механизми каде што градот има начин да ги "присили" сопствениците да ги направат фасадите а како награда може да ги субвенционира. И, да, не мора да се со претходните фасади од СК 2014, туку може да се преправат проектите за што пак сигурно ќе треба дополнително време.

Инаку недовршените фасади и останати локалитети низ градов изгледаат како да имало војна пред неколку години. Отсликување на едно закржлавено, немоќно оптшество. Патем, не верувам дека нема пари градот или државата. Има многубројни примери каде што се трошат невидени суми.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Feb-2020 at 11:38
Нормално дека никој не очекува Град Скопје да ги гради. Очиглено некакви „бизнис“ интереси се во прашање, кои градот треба да помогне да се разрешат. Особено за Офицерски каде градот треба да добие пола објект во своја сопственост. Или и од тоа се откажаа?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Feb-2020 at 13:57
Originally posted by Влатко


Originally posted by Џоле

Објектите во Центар (на Плоштад) се приватна сопственост, не може Градот да ги довршува само за центарот да изгледа подобро. Гледате дека немаат пари ни за да ги довршат започнатите проекти (бул. Х. Т. Карпош, на пример), а не, пак, да се луксузираат со Скопје 2014.

Не го кажувам ова за да ги бранам, јасно е дека градоначалникот на Скопје и луѓето околу него потрфлија на речиси сите нивоа.
Не се согласувам со ова гледиште Џоле. Сигурно има правни механизми каде што градот има начин да ги "присили" сопствениците да ги направат фасадите а како награда може да ги субвенционира. И, да, не мора да се со претходните фасади од СК 2014, туку може да се преправат проектите за што пак сигурно ќе треба дополнително време.
Инаку недовршените фасади и останати локалитети низ градов изгледаат како да имало војна пред неколку години. Отсликување на едно закржлавено, немоќно оптшество. Патем, не верувам дека нема пари градот или државата. Има многубројни примери каде што се трошат невидени суми.


Забораваш дека Општина Центар прогласи мораториум на градежните работи и многу градилишта останаа закочени поради тоа. Освен тоа, Офицерскиот дом е заглавен во судски должничко-доверителски спорови, којзнае колку долго ќе се чека на нивната разврска.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 06-Feb-2020 at 14:17
Колку што знам мораториумот нема преголема поврзаност со закочените објекти на плоштадот хотелот и официрскиот се заглавени во судски спорови и плус други финансиски проблеми чија разврска не ја гледам во блиска иднина(чинам негде прочитав дека додека не им истече рокот за изградба на тие објекти неможе ништо предвреме да се интервенира...незнам баш како точно одат тие работи).Што се оденсува до зградата на ЕВН(во неа мислам дека ќе се смести градската администрација бидејќи Градска куќа им беше претесна и ја продадоа) и беше најавено дека ќе се изработи нов проект и за неа и за Пелагонија-требаше да добијат "модерен" лик наместо планираниот барок но сеуште нема ништо на повидок.Инаку да голема грубост за центарот на градот се сите овие претходно споменати градилишта кои веќе се претворени во депонии,околу тарабите има купишта отпад и за жал таква ќе биде сликата уште долго време.

Edited by stef4o - 06-Feb-2020 at 14:18
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Apr-2020 at 10:02
Поглед од дронBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-May-2020 at 11:30
ДенешниBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.