build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Нов објект на Народна банка
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 19-Oct-2018 at 10:22

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Dec-2018 at 13:09
Две денешниBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Jan-2019 at 22:16


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Feb-2019 at 14:22
Неколку денешни,ја постигнале потребната висинаBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 215
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Mar-2019 at 08:23
Превземено од твитер.

And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Mar-2019 at 14:59
А чек у ствари, НБРМ ќе се пресели целосно во оваа зграда за демек повеќе простор да има? Crazy
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 215
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Mar-2019 at 17:14
Во подрумските делови на зградава ќе има трезор каде ќе се чуава злато. Штом некој ќе проба да го украде веднаш се пушта алармот и просторот се полни со вода директно од Вардар (исто како и во зградата на Археолошки) и се неутрализира крадецот
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 895
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Mar-2019 at 19:28
Уште не сфаќам како оваа градба е поголема од масивната градба на НБРМ моментално, бидејќи тоа беше објаснувањето за изградба на сегашната. Иако ако верувам во некоја установа, тоа е НБРМ.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1980
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 18-Mar-2019 at 21:34
Мислам дека НБРМ ја користи само десната ламела од големата зграда во Маџир Маало, во другите две се други институции, ама не гледам голема разлика во површината помеѓу постојните и наменетите простории. Да не зборам за квалитетот на новата зграда и големата веројатност за поплави.

Инаку НБРМ е една од ретките професионални и непартизирани институции. Токму затоа монетарната политика е подобра од останатите во државава.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Apr-2019 at 12:28
Неколку денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-May-2019 at 08:48
Од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 01-Jun-2019 at 16:54
Задниот дел на зградава...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Jun-2019 at 12:47
Неколку денешни од предната страна,горе долу привршуваат со ѕидаријата а се работи и на куполатаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Jul-2019 at 12:34
Од задната странаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Jul-2019 at 16:51
Новата зграда на Народна Банка сепак ќе биде во барок стил

Новата зграда на Народна банка на улицата Филип Втори, веднаш до зградата на Министерството за надворешни работи, ја доби карабината, но кога ќе биде комплетно готова не се знае. Во моментов, во зградата се изведуваат градежно-ѕидарски и машински работи во внатрешноста, се поставува електрика, приклучоци за водовод и канализација, пишува порталот СДК.

Зградата ќе има осум ката.

Според сегашната ситуација на терен на врвот ќе има купола, а на влезот антички столбови, какви што имаат сите згради од проектот „Скопје 2014“. Од Народна банка велат дека нема измени во изгледот на фасадата за зградата, што значи ќе биде во барок стил.

–Изгледот на фасадата на новиот објект на Народната банка е утврден со проектот одобрен од надлежните институции, односно проектот за кој во 2015 година е добиено одобрението за градење. Надзорниот орган континуирано ја следи динамиката на изведување на работите од изведувачот. Во овој момент сѐ уште не може прецизно да се предвиди точниот датум на кој објектот ќе биде пуштен во употреба, имајќи ја предвид комплексноста на процесот на градење објект за централна банка, како и на негово опремување – велат за СДК од Народна банка.
Изградбата на барокната зграда на Народна банка ќе чини 23 милиони евра. Градежните работи ги изведува ГП „Бетон“, а автори на идејното решение за изгледот на зградата се Никола Стакинов и Лазар Димов. Тие се автори и на идејните решенија за барокни фасади на Министерството за правда, „Пелагонија“ и новата зграда на АД ЕСМ.

https://lider.com.mk/makedonija/novata-zgrada-na-narodna-banka-sepak-kje-bide-vo-barok-stil/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Jul-2019 at 17:03
Зошто не сум изненаден?


(Реторичко прашање)
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Sep-2019 at 12:58
Активностите се насочени кон куполата

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Nov-2019 at 11:36
Од пред некој ден...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Feb-2020 at 13:09
Денешни,веќе се прават подготовки за барокната фасада,на втората фотка горе десно може да се забележи првото парче од фасадата...Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 895
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Feb-2020 at 19:29
Што убаво, си тече Скопје 2014 и во 2020 година...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.