build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Нов објект на Народна банка
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 30-Aug-2021 at 10:43
ДенешниBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 29-Sep-2021 at 14:37


https://propertyone.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 27-Jan-2022 at 11:59
Без некоја позначајна промена барем однадвор,можеби само нешто околу куполата имаат работено

Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 185
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 11-Mar-2022 at 13:07


Edited by stef4o - 11-Mar-2022 at 18:18
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 04-Apr-2022 at 06:52
ПОДЗЕМЕН ТУНЕЛ ЌЕ СЕ ГРАДИ ДО НОВАТА ЗГРАДА НА НАРОДНА БАНКА: Огласот наскоро, преселбата на крајот на годината

Народната банка ќе гради подземен тунел на новиот објект кој е во завршна фаза од изградбата. Фактор дознава дека согласно планот за јавни набавки огласот на кој треба да се најде фирма изведувач за градењето на тунелот требало да биде објавен во месецот што помина, односно во март годинава. Сепак поради потребата да се докомплетира потребната документација, како што потврдуваат и од Народната банка, процесот малку се пролонгирал. За што ќе биде потребен тој подземен тунел и која конкретно ќе биде намената прашавме во Народната банка. Оттаму одговорија без да соопштат многу детали за тунелот.

„Планираната постапка за подземниот тунел на новиот објект, Народната банка ќе ја започне кога ќе се создадат услови за нејзино спроведување т.е. по комплетирање на потребната документација. Подземниот тунел, во согласност со потребните стандарди, е наменет за сообраќајно поврзување на новиот објект на Народната банка со подземната гаража во близина на објектот, стои во одговорот од Народната банка.

Инаку Народната банка треба да се пресели во новиот објект кога ќе биде целосно готов, а според проценките тоа е до крајот на годинава.

„Согласно со договорот градбата се очекува целосно да заврши до крајот на 2022 година, по што би следел технички прием на објектот и опремување со соодветна опрема, по што ќе започне процесот на вселување, велат од Народната банка за Фактор.

Поодамна односно уште во 2013 година, градот Скопје расправаше за задолжување од близу пет милиони евра, кои требаше да бидат наменети за изградба на подземна улица од Владата до Народната банка, но до објектот каде сега се наоѓа централната банка односно до Комплекс банки. Сепак таква улица никогаш не се изгради.

Зошто е толку потребно да има ваков тунел сега, сепак останува нецелосно јасно.

https://faktor.mk/podzemen-tunel-kje-se-gradi-do-novata-zgrada-na-narodna-banka-oglasot-naskoro-preselbata-na-krajot-na-godinata
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Apr-2022 at 17:33
Каков бе тунел? 2м? Спојување соседни градежни парцели ли се окфалификувани како "тунел".
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 05-Apr-2022 at 07:00
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-May-2022 at 18:07
Нема голема промена, освен што куполата е речиси завршена...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 19-Jul-2022 at 11:31
Без поголеми промени

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 29-Jul-2022 at 11:32
Народна банка го раскина договорот со ‚Бетон‘ за новата зграда

Народната банка одлучи да го раскине договорот со градежната компанија „Бетон“ за изградба на новиот објект на централната банка. Договорот е склучен уште во 2016 година, а објектот се уште не е готов. Од Народната банка потврдија за Bloomberg Adria дека дошло до раскинување на договорот, но не откриваат многу детали зошто.

„Советот на Народната банка, по детална анализа подготвена од стручните служби, донесе одлука да го раскине Договорот за јавна набавка за изведување на градежни работи, односно изградба на новиот објект на Народната банка, склучен во 2016 година. Причините за раскинување на Договорот се неисполнување на договорните обврски од страна на изведувачот, стои во одговорот кој го добивме.
Од Народната банка, не прецизираат дали ќе има нов оглас и кои се следните чекори.

„По раскинувањето на Договорот, Народната банка ги презема сите неопходни чекори за заштита на имотот на банката, како и за утврдување на можностите за завршување на градбата во блиска иднина, велат оттаму.

https://libertas.mk/narodna-banka-go-raskina-dogovorot-so-beton-za-novata-zgrada/
Carpe diem
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 411
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 30-Jul-2022 at 03:03
Значи уште еден објект станува историски...дури бараат нов изведувач и дури се заврши уште неколку години отидоа...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 24-Sep-2022 at 14:26
Неколку денешни,нема никаква акитвност.Веројатно ќе се бара нов изведувач но којзнае кога ќе биде сето тоа завршено.
Дотогаш ќе имаме уште една недовршеа зграда/градилиште во централното подрачје.

Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.