build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

SK014 - Според едно Ненаучно Истражување!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
SK014 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SK014 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: SK014 - Според едно Ненаучно Истражување!
    Posted: 14-Jun-2013 at 02:29
Во моментот се спроведува едно ненаучно (експериментално!?) истражување за проверка на пулсот на народот во врска со Гламурозниот Проект Скопје 2014 наречен SK014. Покажете како Вие го доживувате!?

СК014
Според едно (ненаучно) истражување СКОПЈЕ 2014... Покажете Вие што мислите! http://SK014.com
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Jun-2013 at 06:45


Day-dream culmination -  http://www.youtube.com/watch?&v=iybmt-iLysU [1][2]
constructions started in 2010, scheduled to be completed in 2014 as unconscious facelift-gift for the 50th anniversary of UN engaged city reconstruction after disastrous Skopje earthquake in '63, actually this is impetuous urban regeneration that attempts to put too cheerful layer to the failed brutalization from the past, among other it can be seen as link between all urban layers(old/new/clean/kitsch) that exist in the town...
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=130254#130254

за мене е налик несмасен link between кој во секој случај иако оправдан сепак излезе недоносен а што пак раѓа кај многу одбивност ил потсмев наместо приврзаност и восхитеност

да бидам искрен мене цел овој неокласицизам а особено барокот ми изгледа гротескно кај и да сум скитнал европа,со оглед дека е бледа копија на нашиот антички класицизам,ова велам наш со оглед дека потекнува од овие простори иако е смешно денес кој било ваквиот културно-историски период некој да го локализира ил присвојува,но ете тоа на големо се случува во грција,што може заради таквиот нивен пристап ем нивното црдечно негирање на се што е северно од нив родило и сеуште раѓа кај нас инает кој во случајов со преслеката на центар изнедри вонвременска пируета од надреализам кој им е разбирлив најмногу на децата,помалку на тинејџерите,а воопшто на возрасните,та навистина нека се радуваат оние возрасни кои сеуште имаат искрени детски срца ни фали уште една поубава опсерваторија над МСУ и цело да биде кога ќе има се а од таму жичара до Крстовар каде не е лошо уште некое поголемо огледалце да паркираат... 


 



Edited by +Protagorist - 14-Jun-2013 at 21:20
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Jun-2013 at 21:42


patem koj stoi zad e-proektov apropo x-proektot ako ne et tajna,pretpostavuvam no ubavo e da znam!? utre bi bilo ubavo vakvi clenoi i od drugite temi pri forumov na build.mk da proturkaat slicni interaktivno-edukativni razglednici!


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jun-2013 at 10:06
Многу е добро направено ова, ми се допаѓа!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Jun-2013 at 11:43
Ме интересира, како дојдовте до цените?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Jun-2013 at 11:49
Инаку имате намерен или ненамерен баг... јас кликни Против, оно ми клика (ми го внесува како) За...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Jun-2013 at 12:24
Можда не е баг. Го регистрира кликот, а потоа прикажува рандом од позитивните или негативните. (?)
Back to Top
SK014 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SK014 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Jun-2013 at 14:00
Originally posted by FoSsiL

Инаку имате намерен или ненамерен баг... јас кликни Против, оно ми клика (ми го внесува како) За...

Не е баг (а дефинитивно не е намерен ). Го регистрира твојот Против и го прикажува вкупниот резултат (votes_up / votes_total * 100). т.е. ти кликаш Против, но ако има повеќе За, ќе се појави

Originally posted by FoSsiL

Ме интересира, како дојдовте до цените?

Ти изгледа познато? од википедиа и мислам дека ти постираше еден фајл но изгубив трага


Ова е лично мој експеримент. Не е поврзано со ниту една (не)владина институција. Ако сака некој и има подобри слики, слики кои недостасуваат, или да се додаде уште некој проект, слободно пишете на e@sk014.com

Edited by SK014 - 15-Jun-2013 at 14:06
Според едно (ненаучно) истражување СКОПЈЕ 2014... Покажете Вие што мислите! http://SK014.com
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Jun-2013 at 14:07
Интересно, интересно...

Епа во ред тогаш...

Пофалба за трудот и ја имаш мојата подршка...

Како и да е... цените се outdated... ќе треба да се направат некои поправки/промени... дополнунувања/освежувања... ватевер

Ако треба за било што помош... кажи...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
SK014 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SK014 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Jun-2013 at 14:11
Фала FoSsiL, но немам баш време јас да ги проверам цифрите. Но ќе ги упдатеирам ако ми ги пушти некој
Според едно (ненаучно) истражување СКОПЈЕ 2014... Покажете Вие што мислите! http://SK014.com
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Jun-2013 at 14:16
Епа треба тоа јас да средам во списокот... ама откако излегоа со новите суми (кои патем се повисоки) се направи збрка и ме мрзеше да средувам...

Како и да е... ќе гледам во најскоро време да земам да го средам..

и ќе го пуштам тука...

Edited by FoSsiL - 15-Jun-2013 at 14:18
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
SK014 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SK014 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Jun-2013 at 14:27
хех ќе ги чекам новите (повисоки) суми
Според едно (ненаучно) истражување СКОПЈЕ 2014... Покажете Вие што мислите! http://SK014.com
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Jun-2013 at 14:34
Но, нешто интересно на што оваа твоја заложба ме наведе да размислувам е тоа што го зборев и во нишката за ГТЦ, дека воопшто ги немаме потполно ниту пак делумно искористено можностите кои ни ги нуди денешниот свет...

Мислам на можноста да се организиравме и да отворевме сајт за Скопје 2014, каде што ние а и други луѓе кои имаат навистина што квалитетно да кажат... да кажат...

А во исто време да се пропагира вистината за Скопје 2014, од различни агли... аргументи: за или против, застапувачи на ставот кој го подржува проектот или пак оној кој не го подржува и зошто... дебати, дискусии, анкети, анализи, анимации и илустрации...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Jun-2013 at 14:42
Originally posted by +Protagorist

utre bi bilo ubavo vakvi clenoi i od drugite temi pri forumov na build.mk da proturkaat slicni interaktivno-edukativni razglednici!





Да, секако дека за различни теми и ситуации може да се изготват слични содржини... Но мислам дека приоритет е Скопје 2014 и дека денес е крајно време да се заложиме вистински за него, барем на ваков начин

Јас искрено им завидувам на беобилд (Србите) и на Бугарите со нивниот активизам и придонес кон теми важни и значајни за општеството, градовите, државите... итн. итн.. што и да е...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
SK014 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SK014 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Jun-2013 at 15:02
Originally posted by FoSsiL

Но, нешто интересно на што оваа твоја заложба ме наведе да размислувам е тоа што го зборев и во нишката за ГТЦ, дека воопшто ги немаме потполно ниту пак делумно искористено можностите кои ни ги нуди денешниот свет...

Мислам на можноста да се организиравме и да отворевме сајт за Скопје 2014, каде што ние а и други луѓе кои имаат навистина што квалитетно да кажат... да кажат...

А во исто време да се пропагира вистината за Скопје 2014, од различни агли... аргументи: за или против, застапувачи на ставот кој го подржува проектот или пак оној кој не го подржува и зошто... дебати, дискусии, анкети, анализи, анимации и илустрации...


Таа е причината што и почнав да го правам сајтот. Сите се арогантно и со еден збор против/за за целиот проект од десетици објекти и стотици милиони евра. Ако имаш идеја што и како би можело да се прави нешто, доменот е слободен. Мојата идеја беше да се додате еден отворен и не цензуриран блог кај што ќе се внесат оригинални статии и мислења од двете страни. Барем од тие што имаат нешто паметно да кажат
Според едно (ненаучно) истражување СКОПЈЕ 2014... Покажете Вие што мислите! http://SK014.com
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Jun-2013 at 15:56
Инаку, ако добро сфатив... Мојот резултат е 33% го подржувам проектот...

Гледате, не сум критичар од инает на проектот, или по дифолт или... како и да го викате тоа... :lol:

Добро, за некои работи... мижечки гласав... па пројдоа некако
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
SK014 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SK014 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Jun-2013 at 03:14
Originally posted by FoSsiL

Инаку, ако добро сфатив... Мојот резултат е 33% го подржувам проектот...

Гледате, не сум критичар од инает на проектот, или по дифолт или... како и да го викате тоа... :lol:

Добро, за некои работи... мижечки гласав... па пројдоа некако


Точно така FoSsiL, вториот број% е твојот поглед на SK014. Инаку добро стоиш, јас од неколку обиди можам до таа бројка (мојот личен рекорд е 48%)

еdit: моите обиди беа за време на тестирањето, да не се добие впечаток дека лажирам резултати

Edited by SK014 - 16-Jun-2013 at 03:18
Според едно (ненаучно) истражување СКОПЈЕ 2014... Покажете Вие што мислите! http://SK014.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.363 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.