build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Панко Брашнаров (СРД,АДСДП,Служба на Влада)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Палата Панко Брашнаров (СРД,АДСДП,Служба на Влада)
    Posted: 25-Jun-2013 at 23:29
Тендер за изградба на владиниот административен објект до „Бристол“

Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија бара градежна компанија што ќе го гради владиниот административен објект на местото на паркот до хотелот „Бристол“ [»мапа]. Изведувачот на градежните и градежно – занаетчиските работи ќе треба да подигне зграда со приземје, осум ката и поткровје, со вкупна површина од 4.099 метри квадратни. Заинтересираните компании треба да ги достават понудите до владината служба најдоцна до 12 август, за кога е закажано и нивното јавно отворање. Новиот објект на улица „Македонија“ е предвидено да се гради во период од 18 месеци. Според досегашните официјални информации во канцелариите на ова здание  ќе бидат сместени административците од Советот за радиодифузија, АДСДП и Службата за општи и заеднички работи на македонската влада.

 

 

 

Ревидираниот основен проект го изработи фирмата „Прима инженеринг“ од Скопје, додека на идејното решение се потпишани архитектите Жарко Чаушевски и Никола Стакинов. Македонската јавност досега немаше можност официјално да се запознае со планираниот изглед на ова здание на улицата „Македонија“, но визуелизација на објектот неодамна беше објавена во новата туристичка мапа на градот, означен како „Совет за радиодифузија“.

Со своја реакција за сечењето на дрвјата во центарот на Скопје се јавија и од граѓанската иницијатива „Авангарда“. Тие закажаа протест и музички хепенинг пред хотелот „Бристол“ во текот на утрешниот ден, со почеток од 18 часот.#
Објавено на 25.06.2013 во категорија Вести.

Тагови: Административни, АДСДП, Владин административен објект кај Бристол, Паркови, Прима Инженеринг, Скопје, Случувања, Тендери и лицитации


http://www.build.mk/?p=26453
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Jun-2013 at 23:41
Жерновски во интервјуто рече дека оваа маркица е поентата на протестите за црквата,дека сака да се одолговлечи поништувањето на Дупот додека не се удрат темелите.Има логока во сето тоа
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jun-2013 at 00:36
Да бидеме на чисто и искрено оваа маркичка не е засегната преку Мал Ринг туку некој од деловите (претпоставувам Јужен опфат) на Голем Ринг...

Е сега дали станува збор за укинување и на Мал и на Голем Ринг што беше ова работава... тоа неможам да знам
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jun-2013 at 11:44
Мислам дека се во прашање четири урбанистички планови, а не само Мал Ринг.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jun-2013 at 11:53
Овој објект, заедно со оние од спротива НЕ СЕ ДЕЛ од Мал Ринг, туку еден од урбанистичките планови за Голем Ринг. Очигледно дека и раководителите од општина Центар треба да седнат и добро да ја разгледаат документацијата што самите ја донеле. Доколку постои идеја да се спаси овој парк, тогаш реакцијата треба да дојде сега, а не откако ќе се избере изведувач и ќе се огради парцелата. После може целата постапка да заглави единствено во судските лавиринти.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Jun-2014 at 18:26
еве до кај успеаа да го добуткаат и овој проект


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Jun-2014 at 09:35
Јас вака викам, да постават тараби од Музеј на Град Скопје преку булевар Климент Охридски, булевар ВМРО, река Вардар, стоковна куќа Мост до хотел Холидеј Ин и Собрание. Нека го заградат целиот овој простор на едно три-четири години, и така овој дел од градот го направија срање, нека направат што сакаат со центарот на Скопје, па после три години свечено нека го отворат за туристите и за нивното его!
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Jun-2014 at 10:05
Многупати сум кажа, пак ќе кажам, се чувствувам многу виновно поради тоа што немам можности да спречам уништување на духот на еден град кој ги чува спомените на мојот прадедо, дедо, татко, многу сум гневен, поради самоволието на неколку лица, но најмногу поради тоа што Државата ... пардон ДНСЕЛ (Друштвото со Неограничено Самоволие - Едно Лице)   ја вложуваат мојата т.е. нашата иднина во 20тина објекти и безброј споменици поставени на 800 метри квадратни.... Али јбг, кога не можам да ги сменам работите, ќе ја сменам државата....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Jun-2014 at 20:33


За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jun-2014 at 08:00
Денес..

Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Jun-2014 at 08:16
brzaat brzaat
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Jul-2014 at 18:14
На овој објект се работи турбо, не знам зошто сакаат да го завршат пред сите останати:

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Jul-2014 at 19:15
срамота, навистина е срамота вакво масивно копиле од објект да има на таа локација... барем да се обидеа да компензираат некако како што со ЕЛЕМ пробаа да компензираат со енергетска ефикасност и уредување на околниот простор
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Jul-2014 at 22:52
Денес...

DSC04689 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-Jul-2014 at 13:59
Денес...

DSC04735 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-Jul-2014 at 17:35
на рендерот се гледа дека влезната страна е од правоаголен облик,а овде главно гледаме дека е полукружен обликот.каде е влезниот дел со оној мал тимпанон?

Edited by gjoko - 31-Jul-2014 at 17:35
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 20-Aug-2014 at 17:45
Ептен турбо работат на зградава.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Sep-2014 at 15:14
DSC05293 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Sep-2014 at 14:21
Зумирано, од улица Јордан Мијалков. Кршот пред неа е на старата железничка станица, а зад неа е една од кулите на Градски ѕид. Зградава е доста висока и видлива оддалеку.

DSC05390 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Sep-2014 at 17:09
висината на објектот не е ни половично адекватана за таа локација
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.